Těhotenství po rentgenu?

120
21.2.06 18:38

Těhotenství po rentgenu?

Ahoj holky,

já už doma jednoho raráška mám, proto je moje otázka zatím čistě teoretická :wink:
Za poslední půl rok mám za sebou 4 rentgeny a min. 1 další mě čeká :( Kamarádka mi říkala, že po takové dávce je dobré min. 1 rok počkat s případným otěhotněním. Máte některá zkušenosti?

Děkuju za odpovědi

Jitka

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Napsat příspěvek

Reakce:

7584
21.2.06 18:43

Tak ja si jen myslim, ze je to blbost.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1230
21.2.06 18:50

Ahoj Jitka, tak to je teda naozaj pekna blbost. Sama robim na RTG a mozem ti povedat ze ma niekedy fakt pobavia niektore mudrosti. Pravda je, ze velke davky ziarenia mierene na reprodukcne organy-u zeny su to vajecniky mozu mat negativne nasledky ale v dnesnej dobe uz sa velke davky ani nepouzivaju…nepises coho RTG si absolvovala a absolvujes, ale napr. pri snimku ruky sa ziarenie k reprodukcnym organom v podstate ani nedostane. Vsetko je vyclonene a presne mierene…
a este jedna poznamka-,mozes tvojej kamoske povedat, ze RTG ziarenie z tela nevyprchava, vsetko co za zivot dostanes sa proste hromadi :) takze ani rocna pauza by ti nepomohla..... :wink:
k.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
980
21.2.06 19:12

Ahoj Jitko, kamarádka byla těhotná, ale netušila to a musela na rentgen s páteří…pak zjistili, že je těhu a byl docela frmol. Byla na genetice a na nějakých vyšetřeních, má krásnou a dzravou holčičku. Dneska jí jsou 3 roky.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
221
21.2.06 19:15

souhlasím s kkatus, napsala to přesně. I když nepracuji ve zdravotnictví, tak jsem četla přímo od jednoho předního porodníka, že rentgen má nízké záření a hlavně, záření nevyprchá. Vajíčka jsou v každé ženě už od narození, takže veškerá záření se v těle zachycují a vajíčka jsou stále stejná, neobnovují se, takže je absolutní blbost odkládat vaše plánované snažení. Nic tím nezískáte!

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
3596
21.2.06 19:21

Ahojky,

měla jsem bouračku na kole, v nemocnici jsem sice hlásila, že můžu být těhotná, dělali test, ale ten vyšel negativní (taky aby ne, když to bylo maximálně 6 dní po oplodnění). Rentgenovali mi páteř, asi 4 snímky, možná 5. Když jsem zjistila, že jsem těhotná, panika byla veliká. Volala jsem své Mudr. do Čech (žijeme teď v Anglii) a ta mě okamžitě uklidnila, že se vůbec nic neděje a nemám mít strach, protože to, co se stane do 14 dnů po oplodnění nemá na vývoj plodu žádný význam. Pokud se buňky poškodí, mají schopnost reparace a pokud je to závažné poškození, tělo si poradí samovolným potratem v podobě trošku opožděné MS. Tak jsem klidná a už se snažím si tím hlavu nelámat.

Řekla bych, že to, co si myslí Tvoje kamarádka je jeden z mýtů, stejný jako potřeba 3-měsíční pauzy před otěhotněním po vysazení HA.

Jana

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
120
21.2.06 19:46

Děkuju za odpovědi. Rentgeny se týkaly ledvin. Tudíž byly zřejmě ozářeny i vaječníky.

Jitka

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
7584
21.2.06 19:55

Kkatus, mela bych take jeden dotaz. Tatinek me kamaradky pracoval na rentgenu a ma jako dcery tri holky a zadneho syna. Kamaradka tvrdila, ze je to mozna proto, ze delal na RTG?????????

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1230
21.2.06 20:18

Aladina tak to je zaujimava tema, v nasom kolektive na RTG mame mame 12 deti, pomer chlapci : dievcata 6:6. V sucasnosti je na RTG situacia taka, ze ani dr ani laboranti sa v podstate neozaruju, ovladace su mimo ziarenia…viac sa ozaruju chirurgovia a ortopedi pri operaciach kosti, to su niekedy strasne davky…ale hlavne na ruky. ostatne telo si chrania olovenymi zasterami. Takze mozes kamaratke povedat ze pricina bude niekde inde :))
k.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
440
10.3.06 18:01

Ahoj holky,
tak ja jsem si v 18.tt zlomila ruku, takze me 3× delali rentgen, byla jsem z toho na nervy, ale pak me uklidnilo, ze uz jsem byla ve ctvrtem mesici, kdy miminko je vicemene vyvinute. Navic mi samozrejme na bricho davali zasteru.
Nejhorsi je rentgen v prvnim trimestru.
Pokud jeste nejsi tehotna, tak by rentgen vubec nemel vadit, vadi az pripadne ozareni zarodku plodu.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
167
13.3.06 19:49

Chodila jsem na rentgen často kvuli kyčli a taky si myslela že budu mít asi pěkně ozářený vaječníky. Naposled jsem bylo to artro CT takže mě ozařovali víckrát najednou a bez zakrytí. Pak jsem zjistila že jsem těhu, na RTG jsem byla 10 dní těhotná. Doktor mi řekl že by se to hned samo potratilo kdyby něco bylo špatně. Poslali mi zpravu ze státního ústavu pro jaderdnou bezpečnost, že nemám žádné riziko. Dávka kterou jsem dostala bylo asi 6mS a riziko je až 100mS. (Normální rentgen je asi 1mS).
No pár týdnů jsem kuli tomu stejně nespala. Teď jsem ve 24tt a zatim ťuk ťuk vše dobrý.
No myslela jsem si kdovíjak je to škodlivý a že budu muset hnedle na potrat a ono je to spíš pro jistotu že se nedělají rentgeny těhotntým, ty dávky jsou překvapivě nízký. Ovšem moje gynekoložka tohle taky zřejmě netušila takže mě vůbec neuklidnila a já dost šílela než jsem se dostala do nemocnice kde mě uklidnili. Už jsem k ni nikdy nešla.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
3917
5.1.18 23:07

Ahoj, obnovuji téma, snažíme se o mimčo, jsem po ovulaci a měla bych jít na rentgen plic a srdce kvůli předoperačnímu vyšetření (operace bude pokud nebudu těhotná), když budu muset podepsat že nejsem těhotná tak jak to je? Když to nevím?

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Chesekhake
13.2.18 23:43

Rentgen po ovulaci

Ahojky jak moc je nebezpečný rentgen kotníku po ovulaci? Má to nějaký vliv na případné otěhotnění? :? :think: nebo v raném stádiu tehu?

• Nahlásit
  • Citovat

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama