Těhotenství v nové práci, ve zkušební době

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu
Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 02.08.19 16:52
Těhotenství v nové práci, ve zkušební době

Zdravím, pročítám tady snad všechny dotazy podobného znění ale není mi to pořád jasné, mohl by mi to prosím někdo vysvětlit jak pro blbečka?1.7 jsem nastoupila do nové práce se zkušební dobou 3 měsíce, po uplynutí téhle doby smlouva na dobu neurčitou, před týdnem jsem zjistila že jsem těhotná ve zhruba 7 týdnů. V práci tahám těžké krabice, celý den, mám strach že se mi něco stane. Zkusebka mi končí za 2 měsíce a nevím jestli to půjde tak dlouho utajit, protože jsem tady vyčetla že mě na 100% po oznámení zaměstnavatel vyhodi. V práci chci být co nejdýl jen mám strach aby se opravdu něco nestalo a říkat to ještě taky nechci. A pak ještě před tím jsem pracovala 5 měsíců na poloviční úvazek jak dlouho musím ještě pracovat abych dostala ten příspěvek co se pobírá ten první půlrok? Jestli na něj teda budu mít nárok? Jsem těhotná poprvé vůbec se v tom nevyznám a nevím co a jak :(Děkuji za odpovědi.

Stránka:  1 2 3 4 5 Další »
Reakce:
Konys
Stálice 93 příspěvků 02.08.19 16:58
@Anonymní píše:
Zdravím, pročítám tady snad všechny dotazy podobného znění ale není mi to pořád jasné, mohl by mi to prosím někdo vysvětlit jak pro blbečka?1.7 jsem nastoupila do nové práce se zkušební dobou 3 měsíce, po uplynutí téhle doby smlouva na dobu neurčitou, před týdnem jsem zjistila že jsem těhotná ve zhruba 7 týdnů. V práci tahám těžké krabice, celý den, mám strach že se mi něco stane. Zkusebka mi končí za 2 měsíce a nevím jestli to půjde tak dlouho utajit, protože jsem tady vyčetla že mě na 100% po oznámení zaměstnavatel vyhodi. V práci chci být co nejdýl jen mám strach aby se opravdu něco nestalo a říkat to ještě taky nechci. A pak ještě před tím jsem pracovala 5 měsíců na poloviční úvazek jak dlouho musím ještě pracovat abych dostala ten příspěvek co se pobírá ten první půlrok? Jestli na něj teda budu mít nárok? Jsem těhotná poprvé vůbec se v tom nevyznám a nevím co a jak :(Děkuji za odpovědi.

Zdravím..
Nebyla jsem a ani nejsem ve Tvy situaci…tak nechci byt za chytroprda..
Ale hlasila jsi na gynde povolani ktere vykonavas?
Ja treba delam v praskove lakovne na kontrole…po dvou letech jsem dostala praci na dobu neurcitou, a za tyden zjistila ze v tom litam… Doktor me dal automaticky na rizikove kvuli rizikovosti zamestnani… V praci jsem to schytala, ale proste tohle se stava…holt zdravi moje i prcka je prednejsi..
A neschopnosti Te nepropusti…navic jako tehotnou…

Lendeš
Kelišová 6677 příspěvků 02.08.19 17:02

@Konys Neschopenka z důvodu rizikového zaměstnání neexistuje, doktor si musel vymyslet nějakou diagnózu. Nevhodná práce je důvodem pro převedení na jinou pozici, ne pro neschopenku. A i s těhotnou na neschopence může zaměstnavatel zrušit pracovní poměr ve zkušební době kromě prvních 14 dní PN.

Konys
Stálice 93 příspěvků 02.08.19 17:04

@Lendeš Me nemeli kam preradit…mame jednu halu.. A ve zprave od dr. jsem mela ze kvuli rizikovosti zamestnani vystavuje PN..

Hanka1
Neúnavná pisatelka 15569 příspěvků 02.08.19 17:05

Pokud pujde na neschopenku, tak po dobu PN se prodluzuje zkusebka, takze po ukonceni neschopenky dostane padaka tak jako tak, takze to je prast jako uhod… :nevim:
Pokud je ve zkusebce, tak ji na mene rizikovou praci nepreradi, to by byl zamestnavatel sam proti sobe, to rovnou zrusi pracpomer ve zkusebce…

Příspěvek upraven 02.08.19 v 17:07

Konys
Stálice 93 příspěvků 02.08.19 17:05

https://m.penize.cz/…-praci-narok

S tim vyhazovem taky teda nevim nevim… :think: :)

Petruše1111
Povídálka 13 příspěvků 02.08.19 17:06

@Konys zdraví je pro mě důležité, stejně jako peníze tak teď nevím co dělat :nevim:

tothova
Kecalka 130 příspěvků 02.08.19 17:07

Odpracováno snad 270 dní na PPM. Řodičák dostaneš vždy.
Jinak ano ve zkušební lhůtě tě může vypovědět bez udání důvodu. Jenže těhotenství můžeš oznámit kdy uznáš za vhodné. Ale když se prokáže, že jsi to věděla už ve zkušební lhůtě to nevím jak se řeší. Ostatně pokud taháš těžké věci, pak by jsem šla na neschopenku. Sice nic moc a buzerace s vychazkama, ale lepší než být bez práce celé těhotenství a mít aspoň nějaký příjem a hlavně pro mimčo určitě lepší než fyzicky náročná práce

Lendeš
Kelišová 6677 příspěvků 02.08.19 17:08

Zakladatelko, pro nárok na PPM musíš splnit dohromady alespoň 270 dní nemocenského pojištění za poslední 2 roky. Zároveň nastoupit na PPM ze zaměstnání nebo v ochranné lhůtě. Ochranná lhůta je tak dlouhá jako zaměstnání, které skončilo v době těhotenství max. 180 dnů. Pokud by zaměstnání skončilo ve zkušebce a nebyla jsi těhotná už v předchozím, tak nárok mít nebudeš. A je dost pravděpodobné, že když oznámíš těhotenství nebo půjdeš na neschopenku, tak s tebou zruší pracovní poměr. Tak si sama musíš uvážit, jestli riskovat zvedání těžkých věcí nebo radši oznámit a pravděpodobně přijít o práci.

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 02.08.19 17:09

Radši anonymně.. byla jsem ve vaší situaci, akorát moje práce byla lehká u počítače. Přesto jsem měla neschopenku (ze skutečných zdravotních důvodů). Po 14 dnech doma mě vyhodili. I když jsem před těhotenstvím pracovala 6 let, byl obrovský problém to úřadům dokázat (ač jsem měla prac. smlouvy, výplatnice…), nechtěli mi uznat narok na mateřskou. Nakonec se to povedlo, ale stalo mě to obrovské úsilí a nervy. Ta bezmoc byla hrozná. Na vašem místě bych se snažila vydržet ty 2 měsíce, trošku si práci ulehčovat, žádat o pomoc kolegy… Asi budete za ulejváka a budete čelit pomluvám, ale za ten výsledek to stojí. Po zkusebce bych šla s pravdou ven a zkusila přeřazení na snazší práci.

Hanka1
Neúnavná pisatelka 15569 příspěvků 02.08.19 17:09

Ochranná lhůta není nic platná také v případě, že jste teprve ve zkušební době; v jejím průběhu vás šéf bez ohledu na těhotenství nebo mateřství vyhodit smí, a nemusí vám to nijak zdůvodňovat. Zkušební doba ale na začátku pracovního poměru neběží automaticky, zaměstnavatel ji s vámi musí písemně sjednat ve smlouvě.

Lendeš
Kelišová 6677 příspěvků 02.08.19 17:09
@Konys píše:
@Lendeš Me nemeli kam preradit…mame jednu halu.. A ve zprave od dr. jsem mela ze kvuli rizikovosti zamestnani vystavuje PN..

Vykázat musel nějakou diagnózu. A to je problém zaměstnavatele, že nemá vhodnou pozici, v takovém případě bys měla zůstat doma za plný plat. Připravila ses o peníze a ještě jsi musela dodržovat vycházky.

tothova
Kecalka 130 příspěvků 02.08.19 17:10

Ve finále po tobě nikdo nebude chtít přeci výsledek gynekologie v kolikátém jsi týdnu. Takže teoreticky oznámit to můžeš až po ukončení zkušebni lhůty. Na mě bříško poznali až v 5tem měsíci.
Prostě jsi to nevěděla no. :nevim: :D

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 02.08.19 17:10

@tothova nedostane ale mateřskou. Vlastní zkušenost.

mroe
Neúnavná pisatelka 16083 příspěvků 02.08.19 17:11
@Konys píše:
https://m.penize.cz/…-praci-narokS tim vyhazovem taky teda nevim nevim… :think: :)

Neni to jedina vec, kterou nevis, tak mozna bude lepsi neradit, kdyz nevis, ne?

Stránka:  1 2 3 4 5 Další »
Váš příspěvek
Reklama