Těhotenství ve zkušební době a následná mateřská

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu
Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 26.04.19 07:31
Těhotenství ve zkušební době a následná mateřská

Ahoj všem,
uvědomuju si, že tohle není žádná právní poradna, ale doufám, že by tu mohla některá z vás vědět, mít vlastní zkušenost apod. Ve starších dotazech jsem hledala, i na různých webech, ale nikde jsem se nedovedla odpovědi na mou konkrétní situaci. Zkusím to tu:-)

Tak tedy:
1.4.2019 jsem nastoupila do zaměstnání jako záskok za dočasně neschopného pracovníka. Nemám tedy smlouvu na dobu určitou/neurčitou ale doba trvání PP je po dobu marodeni. Zkušební doba klasicky 3 měsíce.

Nyní (25.4.) jsem zjistila, že jsem v 6. týdnu těhotenství. Naprosto neplánovaně, ale stejně jsem nadšená. Jde mi o následující: 1)kdy
v zaměstnání těhotenství oznámit tak, aby to pro mě bylo nejvýhodnější? Předpokládám, že po zkusebce, ale přijde mi to takové nepoctivé…

1. zaměstnání je hodně náročné jak na čas, tak na psychiku a pro mě i fyzicky, mohu si dovolit jít po zkusebce marodit na rizikové, i přesto, že by ta marodná kolegyně přišla do zaměstnání? Jde mi zkrátka o to, zda mě v práci mohou vyhodit, i když já budu těhotná a ještě na neschopence, když se kolegyně uzdraví a přijde zpět.
  2. je zaměstnavatel povinen platit mi mateřskou za těchto podmínek?

Ještě doplním, že jde o soukromou firmu, takže si myslím, že šéf se bude cukat aby si ušetřil peníze řekla bych.

Také jsem si říkala, že kdybych se udržela v horším případě aspoň do července (4 měsíce od dubna), vztahovala by se na mě ještě ochranná lhůta při případném vyhazovu…

No zkrátka prekérní situace, všechno se to semlelo krásně naráz, ale věřím, že v tom nejsem sama.:-) ženské asi otěhotněly už i v horších situacích, ale říkám si, abych si to vymyslela tak, aby to pro mě a pro prcka bylo co nejvýhodnější… Samozřejmě můj muž by se o nás postaral tak jak tak, ale každá koruna se hodí.

Moc všem děkuji a přeji krásné dny!:-)

Reakce:
1mila2
Zasloužilá kecalka 879 příspěvků 26.04.19 07:40

Materskou plati stat.
Pokud pujdes na neschopenku ve zkusebce, tak te po 14dnech muze zamestnavatel vyhodit.
Az se ta dotycna vrati z neschopenky, tak tva smlouva konci.
Mas jinak na materskou odpracovano dost?

Cenarius
Kecalka 342 příspěvků 26.04.19 07:40

Aby to nedopadlo tak, ze jen co prijdete s neschopenkou. Tak vedeni prijde s papirem, ze se kolegyne vraci do prace a vam pracovni pomer konci.

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 26.04.19 07:42

@1mila2
Já vím, já nemyslím rodičovský příspěvek, ten platí stát. Ale mateřskou platí zaměstnavatel. A ano odpracováno mám dost.:) A samozřejmě ve zkusebce na neschopenku nepůjdu, půjdu určitě po zkusebce. :)

KatyPn
Nováček 1 příspěvek 26.04.19 07:45

@Cenarius
Jo, toho se právě bojím. Takovou smlouvu jsem ještě neměla a vůbec nevím, jak to potom chodí. Doufám, že i když se kolegyně vrátí, tak já budu mít nějakou výpovědní lhůtu, aspoň 2 měsíce např. Když jsem nastupovala bylo mi to jedno, byla jsem ráda, že je aspoň nějaká práce, netušila jsem ještě, že jsem tehule no… :nevim:

Tichošlápek
Extra třída :D 14304 příspěvků 26.04.19 07:45
@Anonymní píše:
@1mila2
Já vím, já nemyslím rodičovský příspěvek, ten platí stát. Ale mateřskou platí zaměstnavatel. A ano odpracováno mám dost.:) A samozřejmě ve zkusebce na neschopenku nepůjdu, půjdu určitě po zkusebce. :)

Ppm platí ČSSZ, tedy stát

Cenarius
Kecalka 342 příspěvků 26.04.19 07:46
@Anonymní píše:
@1mila2
Já vím, já nemyslím rodičovský příspěvek, ten platí stát. Ale mateřskou platí zaměstnavatel. A ano odpracováno mám dost.:) A samozřejmě ve zkusebce na neschopenku nepůjdu, půjdu určitě po zkusebce. :)

Materskou plati taky stat.

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 26.04.19 07:48

@Tichošlápek
Achjo tak teď v tom asi ztrácím promiňte :nevim: myslela jsem že je rozdíl v mateřské dovolené/PPM/ rodičovském příspěvku.

Sůvička80
Kecalka 349 příspěvků 26.04.19 07:59
@KatyPn píše:
@Cenarius
Jo, toho se právě bojím. Takovou smlouvu jsem ještě neměla a vůbec nevím, jak to potom chodí. Doufám, že i když se kolegyně vrátí, tak já budu mít nějakou výpovědní lhůtu, aspoň 2 měsíce např. Když jsem nastupovala bylo mi to jedno, byla jsem ráda, že je aspoň nějaká práce, netušila jsem ještě, že jsem tehule no… :nevim:

Pokud nás ve smlouvě zástup za PN, tak prostě až se nemocná vrátí, tak končíš, žádná výpovědní lhůta.

Sůvička80
Kecalka 349 příspěvků 26.04.19 08:00
@Anonymní píše:
@Tichošlápek
Achjo tak teď v tom asi ztrácím promiňte :nevim: myslela jsem že je rozdíl v mateřské dovolené/PPM/ rodičovském příspěvku.

Ano, je, oboje platí stát. PPM vychází z platu, RP je zatím 220000.

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 26.04.19 08:27

Tak moc všem děkuju. Už se v tom trochu orientuji. Takže teoreticky, kdyby přišla až za 4 měsíce, stihnu ještě ochranou lhůtu. Vůbec jsem netušila, že je ta smlouva takto nevýhodna, že hned končím když přijde. A končím i když budu na neschopence? To snad ne…:-(

Luboš P
Ukecaná baba ;) 1771 příspěvků 26.04.19 08:36
@Anonymní píše:
Vůbec jsem netušila, že je ta smlouva takto nevýhodna, že hned končím když přijde. A končím i když budu na neschopence? To snad ne…:-(

Vy máte smlouvu na dobu určitou. Tedy končíte bez ohledu na těhotenství, nemoc atd.

Sůvička80
Kecalka 349 příspěvků 26.04.19 08:52
@Anonymní píše:
Tak moc všem děkuju. Už se v tom trochu orientuji. Takže teoreticky, kdyby přišla až za 4 měsíce, stihnu ještě ochranou lhůtu. Vůbec jsem netušila, že je ta smlouva takto nevýhodna, že hned končím když přijde. A končím i když budu na neschopence? To snad ne…:-(

Ano, koncite. Ale pokud budete na neschopence, tak na neschopence zůstanete i nadále, ale už nebudete zaměstnaná.

Uživatel je onlineLendeš
Kelišová 6273 příspěvků 26.04.19 09:43
@KatyPn píše:
@Cenarius
Jo, toho se právě bojím. Takovou smlouvu jsem ještě neměla a vůbec nevím, jak to potom chodí. Doufám, že i když se kolegyně vrátí, tak já budu mít nějakou výpovědní lhůtu, aspoň 2 měsíce např. Když jsem nastupovala bylo mi to jedno, byla jsem ráda, že je aspoň nějaká práce, netušila jsem ještě, že jsem tehule no… :nevim:

Pokud je tam jen, že pracovní poměr se sjednává po dobu nemocenské daného zaměstnance, tak s koncem jeho nemocenské tvůj prac. poměr končí. Ale pro příště klidně sis tam mohla ujednat, že pracovní poměr bude trvat ještě po nějakou dobu X od oznámení návratu daného zaměstnance nebo něco podobného.

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 26.04.19 10:16

Díky moc všem…:) pro příště už budu chytřejší.

Váš příspěvek
Reklama