Reklama

Těhotenství, ZT a práce v dětském kolektivu

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu

AnaMoon
Povídálka 38 příspěvků 20.09.18 16:43
Těhotenství, ZT a práce v dětském kolektivu

Ahoj všem, ráda bych se tu trochu vypovídala a třeba si poslechla názor někoho, kdo se někdy nacházel v podobné situaci. Předem se omlouvám za román, snažila jsem se to zkrátit, ale i tak.

Takže na konci července jsme se s manželem rozhodli, že se přestaneme chránit a pokusíme se o miminko, s tím, že to určitě bude nějakou dobu trvat a snad to vyjde do jara roku 2019. Otěhotněla jsem ještě ten den, k velkému překvapení až šoku nás obou. :oops: Šok samozřejmě ihned vystřídala obrovská radost, která trvala přesně do tohoto úterý, kdy jsme na prohlídce v cca 9+1tt zjistili, že miminku přestalo bít srdíčko, i když velikostně odpovídalo danému týdnu. :,( Pan doktor byl moc hodný, pozval mě ještě na zítra na potvrzení, i když je nám asi všem jasné, že tady už se zázrak nestane. V sobotu mě nejspíš čeká revize. :,(

S manželem jsme se oba celkem sesypali, on teda strašně, takhle jsme ho ještě nikdy neviděla. Já jsem si pobrečela dva dny, pak se ve mně tak nějak zvedla obrovská síla a řekla jsem si, že prostě příští rok budu už chovat zdravé miminko (taky to bylo původně v plánu) a teď se jen modlím, abych byla po fyzické stránce co nejdřív v pořádku.
S manželem jsme se včera začali bavit o tom, jak celou tuhle situaci vyřešit, naplánovali jsme si po Novém roce velkou dovolenou do teplých krajů, stěhování a mnoho dalších pozitivních věcí. Manžel mě ovšem v jedné chvíli zaskočil, když se mě zeptal, jestli si myslím, že je dobrý nápad chodit pořád do práce, až podruhé otěhotním (začali bychom se pokoušet nejspíš v lednu po té dovolené, a tedy cca 4 měsíce od revize). Nejdřív mi to přišlo jako nesmysl, ale čím víc o tom přemýšlím…

Věc se má tak, že pracuji v dětském kolektivu jako učitelka jazyka. Momentálně pracuji s dětmi na prvním stupni ZŠ (2. až 4. třída), ale běžně se potkávám s úplně malinkými školkovými dětičkami od 3 let výš. Musím uznat, že se mi za tu dobu, co tu pracuji (2 roky) strašně zhoršil zdravotní stav. :? Vždycky jsem trpěla na rýmy, angíny atd, ale tohle je teda občas fakt „maso“. Většina těch mých nemocí má stejný průběh - bolest v krku, horečka, žlutá až zelená zadní rýma, které se nemůžu třeba tři týdny měsíc zbavit, průduškový suchý kašel, ztráta hlasu. Pro učitelku opravdu paráda. :zed: Loni jsem byla takhle nemocná s menšími či většími přestávkami od července do dubna (učíme i přes prázdniny), letos se relativně držím, ale samozřejmě, že jsem to samé chytla ještě v době, kdy už jsem byla těhotná, o těhotenství tušila, ale neměla ho ještě potvrzené ani testem. Po pozitivním testu jsem se z toho hrabala skoro tři týdny s takovým kašlem, že jsem myslela, že to miminko prostě vykašlu, tak se mi stahovalo břicho. Nemyslím si ale, že by to mělo na tu nešťastnou událost vliv, mimi bylo zdravé a vitální ještě 14 dní zpátky. :(

Každopádně teď na jednu stranu skutečně přemýšlím, zda ten dětský kolektiv není přeci jen trochu riskantní, práci i děti samotné miluji, ale jsou to opravdu bacilonosiči. :zed:
Když jsem nad tím tak přemýšlela, napadly mě tři možnosti:

1. Do práce po dalším otěhotnění dál chodit, modlit se, abych byla nemocná co nejméně a prostě to přežít.
2. Skončit v lednu, což byl i původní plán poté, co jsem zjistila toto těhotenství, jet na dovolenou a začít se snažit. Tady ovšem riskuju, že budu třeba půl roku sedět doma bez práce a netěhotná (ani jako těhotné by mi to tedy nebylo moc po chuti), navíc žijeme v cizině, pokud skončím v práci, nedostanu žádnou „podporu“ nic takového tu není, ani mateřská a bude vše jen na manželovi a to na delší dobu, než jsme plánovali. Navíc sedět třeba rok doma na zadku… no děkuji pěkně.
3. Skončím hned jak zjistím těhotenství, což by se mi ale chtělo asi úplně nejméně, jelikož by za mě šéf musel hodně rychle shánět náhradu a vzhledem k tomu, že mám na pracovišti velmi dobré vztahy… no nepřijde mi to fér a košér. Bylo by to pochopitelné snad jen v případě, že by těhotenství bylo vyloženě rizikové, což se mi snad vyhne. Pokud budu končit, chtěla bych to oznámit tak ty tři měsíce dopředu, aby to bylo snesitelné pro obě strany.

Jinou práci si bohužel hledat nemůžu, neovládám na sto procent místní jazyk a tohle je víceméně jediná práce, ke které ho nepotřebuji. Navíc jsem velmi dobře platově ohodnocena a mám velmi pohodlnou pracovní dobu.

Chtěla bych pracovat co nejdéle, pokud budu zdravá a bude vše v pořádku, ale na druhou stranu se bojím, abych si pak nevyčítala, že jsem třeba i kvůli tomu přišla o druhé dítě. Včera do mě navíc začala trochu šít i mamka, že bych měla tu práci asi zvážit, než se pustíme do opětovného snažení o miminko (ona samozřejmě ví, jak moc jsem byla poslední dobou nemocná).

Ještě bych chtěla dodat, že samozřejmě vím, že to ZT mohlo mít tisíc a jednu příčinu (nebo to taky mohla být jen hnusná shoda náhod), snad se nám podaří přijít aspoň částečně na to, co se stalo, ale byl to pro mě velký šok a tak mě to teď trochu nutí přemýšlet, co bych mohla udělat lépe.

Měl prosím někdo podobnou zkušenost třeba i s jiným typem ne úplně vyhovující práce? Pokud by mi tu chtěl někdo i napsat své pozitivní (i negativní) zkušenosti s revizí, následným otěhotněním a těhotenstvím po ZT, byla bych moc ráda. Přišli jste třeba na příčinu? Hlavně tedy vy, kterým se to stalo jen jednou? Já už si druhou takovou situaci ani za nic nepřipouštím.
Díky všem, kdo dočetli až sem. :srdce:

Stránka:  1 2 Další »

Reklama

Reakce:

Tichošlápek
Extra třída :D 10022 příspěvků 20.09.18 16:51

Normálně bych chodila do prace. Zdravý plod se udrží. V okolí mam dost žen po revizi, které bez problému donosily následující dítě. Proste to první těhotenství nebylo v pořádku. Tak ať se brzy povede

Bubla_Bučková
Závislačka 3390 příspěvků 20.09.18 16:55

Dopřála jsem si neschopenku, hlavně kvůli stresu a vůbec… Ale pozor, můžeš narazit u lékaře -nedá ji :nevim: plus vycházky max. 6 hodin a klidně i bez možnosti přepsání a plat cca 75 procent čisté mzdy :mavam:

Jo ty si z ciziny, tak to nevím :lol:

A určitě brzo otěhotnís a bude vše v pořádku :hug:

AnaMoon
Povídálka 38 příspěvků 20.09.18 16:59

@Bubla_Bučková Tady nic jako neschopenka není, doma můžu být jak dlouho chci, ale bez peněz. Jak jsem psala, pokud skončím v práci, nebo si vezmu dovolenou, jsem doma bez jakéhokoliv příspěvku nebo náhrady mzdy. Po revizi hodlám jít hned v úterý do práce, v pondělí je tu volno.

Edit: ano právě, že ne všude je takový přátelský sociální systém jako v ČR. :lol: Zase je to lehčí - makáš = máš peníze, nemakáš = máš prd. :mrgreen:

rozand
Závislačka 2815 příspěvků 20.09.18 17:00

Nehysterčila bych a pracovala. Sedět doma a čekat, až otěhotníš, to je nápor pro psychiku, která je důležitá. Na ZT to vliv určitě nemělo.

Mmch já těhotním zásadně v době, kdy mám imunitu v pr… :lol: Obyčejná chřipka fakt k potratu nevede.

Kdybys věděla, jak se stahuje břicho, když v 1. trimestru třeba šestkrát denně zvracíš, kašle by ses vůbec nebála ;) :hug: .

K tomu „snad se nám podaří přijít aspoň částečně na to, co se stalo“ - doufej, že ne, je to totiž normální věc, končí tak cca každé 4. těhotenství.

rozand
Závislačka 2815 příspěvků 20.09.18 17:02

Jo a pracovala bych i těhotná. Myslím, že domova si užiješ až až, až se mrně narodí…

AnaMoon
Povídálka 38 příspěvků 20.09.18 17:03

@Tichošlápek Já si taky říkám, že zdravé miminko to zvládne, nejde mi ani tak o tu revizi samotnou jako o ty neustálé nemoci. Loni jsem brala antibiotika asi pětkrát, neumím si představit, jak bych to dávala bez nich. Už teď v tom 4tt to byl masakr, jak jsem nic nemohla. Krom teda výplachů nosu a nějakých prášečků, které podle mě byly stejně spíš placebo. :roll:
Ale asi mi nezbude nic jiného než to risknout a doufat.

rozand
Závislačka 2815 příspěvků 20.09.18 17:05

Jinak ZT jsem prožila loni v létě, muže to taky hodně vzalo, nedávno jsem o tom mluvila a on říkal, že je mu z toho pořád úzko a do breku…

Na konci října se mi má narodit syn, ale tu bolest to nevymaže, o jedno miminko jsme prostě přišli…

Tichošlápek
Extra třída :D 10022 příspěvků 20.09.18 17:06

@AnaMoon antibiotika můžeš i v těhotenství. Jen o tom musí lékař vědět. Stejne jako většinu běžných léků ;)

rozand
Závislačka 2815 příspěvků 20.09.18 17:07
@AnaMoon píše:
@Tichošlápek Já si taky říkám, že zdravé miminko to zvládne, nejde mi ani tak o tu revizi samotnou jako o ty neustálé nemoci. Loni jsem brala antibiotika asi pětkrát, neumím si představit, jak bych to dávala bez nich. Už teď v tom 4tt to byl masakr, jak jsem nic nemohla. Krom teda výplachů nosu a nějakých prášečků, které podle mě byly stejně spíš placebo. :roll:
Ale asi mi nezbude nic jiného než to risknout a doufat.

Ono to „nic nemohla“ je taky hysterie lékárníků často. Doporučuju kouknout občas do poradny, kde radí MUDr. Koucký. Mně několik lékařů řeklo, že u mých chronických zánětů dutin (z přerostlé nosní mandle) je lepší občas použít např. Olynth, než to nechávat v tom těle zhoršovat, že to neprospěje ani plodu. Paracetamol můžeš celé t., ibuprofen celý 2. trimestr.

renap
Ukecaná baba ;) 1917 příspěvků 20.09.18 17:08

Jak dlouho tam pracuješ? První rok bývá nejhorší,já jsem dětská sestra a pamatuju si ten první rok,to jsem marodila prakticky pořád,od viroz,angín,přes střevní infekce. Ale člověk se promoří a pak už je to dobrý,teď už nechytnu nic i kdybyž tam zelený vozdry lítaj vzduchem a rotaviry krouží celým oddělením :mrgreen: Já bych počkala další zimu,co to udělá,ber probiotika,to pomůže na imunitu,nějaký vitamín a třeba to bude dobrý.

Ada22
Kecalka 475 příspěvků 20.09.18 17:15

ZT byla nejspíš náhoda, ale zrovna mám od dcery školní bacil a celkem slušně mi válcuje. Jestli tím procházíš celkem často, tak to není v těhotenství žádná výhra. Asi bych se zaměřila celkově na zlepšení imunity. Možná si nechat udělat krevní testy zda nemás třeba malo železa.

AnaMoon
Povídálka 38 příspěvků 20.09.18 17:19

@rozand Nemyslím si, že hysterčím, mám v sobě mrtvý plod a do práce normálně chodím, šla jsem i v den zjištění a řvala o přestávce na záchodě, aby mě děti neviděly a půjdu pracovat i hned po revizi. :? Ale vím, že to myslíš dobře. Prostě se jen trochu bojím, abych tomu příště ještě nepřidala, ono když je člověk v 7tt a přijde k němu totálně unudlané dítě a z 10 cm vzdálenosti praví „Paní učitelko, já mám od rána teplotu.“ Jak říkám, miluju je. :roll: :mrgreen: Jinak ten kašel… neutuchající každé dvě minuty, že mě to v noci budilo a dusila jsem se, pokud by to bylo nějaké pokašlávání ani bych sem nepsala. Vím, že to nemohlo mít vliv ale cítila jsem po tom bolesti a křeče v podbřišku, to ne že ne. Když mě slyšel můj gynekolog, tak mi hned psal aspoň nějaké léky, že se to musí zastavit.

Domova si užiju možná rok, rok a půl, pokud to půjde. Jak jsem psala, není tu mateřská, takže do práce budu muset pravděpodobně aspoň na pár hodin co nejdřív i s dítětem.

Vím, že ZT je běžná věc a že se většinou jedná o genetickou poruchu. Na druhou stranu můj manžel je cizinec, nadto není ani Evropan, no doufala jsem, že máme ty geny dost daleko do sebe na to, aby se nic takového nestalo. Ale samozřejmě vím, že je to složitější. :?

Každopádně snad mi imunita bude po druhém otěhotnění sloužit líp, nechtěla bych být jen doma. :zed:

AnaMoon
Povídálka 38 příspěvků 20.09.18 17:22
@rozand píše:
Ono to „nic nemohla“ je taky hysterie lékárníků často. Doporučuju kouknout občas do poradny, kde radí MUDr. Koucký. Mně několik lékařů řeklo, že u mých chronických zánětů dutin (z přerostlé nosní mandle) je lepší občas použít např. Olynth, než to nechávat v tom těle zhoršovat, že to neprospěje ani plodu. Paracetamol můžeš celé t., ibuprofen celý 2. trimestr.

Já nežiju v Evropě, v lékárně mi nic prodat nechtěli, praktik mi taky řekl, že mi léky předepíše jen gynekolog. To se taky stalo, ale než zabraly, tak jsem si to vyžrala pěkně. Já sama se v těch místních lécích úplně nevyznám na to, abych nasazovala něco sama v prvním trimestru.

AnaMoon
Povídálka 38 příspěvků 20.09.18 17:26

@renap Teď už právě přes dva roky. Taky si říkám, že se to třeba zlepší, doktorka mi teda řekla, že to je všechno reakce na zhoršené ovzduší (hlavně na podzim a v zimě), dětský kolektiv a že se mám hlavně vyhýbat davům a moc nemluvit, abych si nepoškodila hlasivky. :mrgreen: Pro učitelku výborná rada. :mrgreen:

Tak snad to bude letos lepší a budu už odolnější.

Stránka:  1 2 Další »

Reklama

Váš příspěvek
Reklama

Reklama

Poslední články

Rakovina prsu může postihnout každou ženu. Včasné odhalení je klíčové

Říjen je celosvětově označován jako měsíc boje proti rakovině prsu. Cílem... číst dále >

Stát chce finančně podporovat mikrojesle a dětské skupiny, aby maminky mohly jít do práce

Ministerstvo práce vyslalo do připomínkového řízení návrh, aby státní... číst dále >

Články z Expres.cz

Do čela s ním! 5 důvodů, proč by Kubera byl skvělým předsedou Senátu

Primátor Teplic Jaroslav Kubera (ODS) slaví úspěchy nejen v domovském městě,... číst dále >

Proč Třešničková otálí s návratem do Česka? Vliv na to má infekce i kuchař

V Istanbulu popálená Týnuš Třešničková (23) uklidnila všechny své fanoušky.... číst dále >

Články z Ona Dnes

Superpotravina mák v hlavní roli. Upečte si bábovku, makovník či závin

Česká republika je makovou velmocí a mák je jednou z nejtradičnějších surovin... číst dále >

KVÍZ: Vyznáte se ve zdravém stravování?

Češi stále tloustnou, a to i přesto, že je v obchodech dostatek zdravých... číst dále >