Těhotná a pracovní smlouva na dobu určitou, dostanu výpověď?

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu
BarbraN
Povídálka 11 příspěvků 16.03.19 20:04
Těhotná a pracovní smlouva na určitou, výpověď??

Zdravím, potřebuji poradit :) do nové práce jsem nastoupila k 1.12.2018 a smlouvu mám na rok (tedy do konce listopadu 2019). O miminko jsme se snažili dva roky. Otěhotněla jsem ve zkušební době a těhotenství mi bylo potvrzeno 12.března (po zkušební době). Příští týden bych to chtěla oznámit v práci, jelikož mi nesedí noční směny, jsem strašně unavená. Pracuji na směny a pracuji s chemikáliemi a v hlučném prostředí. Myslíte, že mě můžou z práce vyhodit i když mám již po zkušební době?? Nevím právě co dělat, poradíte. :nevim:

Stránka:  1 2 3 Další »
Reakce:
smoule.koule
Kecalka 430 příspěvků 16.03.19 20:07

@BarbraN Nemůžou. A ze zákona tě musí přeřadit na vhodnou práci, jinak za 100%doma.
Pokud se pletu, budu ráda, pokud mě někdo opraví, popřípadě doplní.

Zuzanice011
Závislačka 3248 příspěvků 16.03.19 20:08

Pokud nejsi ve zkušební době, tak tě vyhodit nemůžou ;)

Svistice
Neúnavná pisatelka 17758 příspěvků 7 inzerátů 16.03.19 20:09

@BarbraN Ne, vyhodit Tě nemůžou. Zjisti si, na co máš jako těhotná podle zákoníku práce nárok (např. úprava směn, přeřazuení na jinou práci apod.) a požádej o to písemně a prokazatelně zaměstnavatele.

eumedon
Extra třída :D 14515 příspěvků 16.03.19 20:13
@BarbraN píše:
Zdravím, potřebuji poradit :) do nové práce jsem nastoupila k 1.12.2018 a smlouvu mám na rok (tedy do konce listopadu 2019). O miminko jsme se snažili dva roky. Otěhotněla jsem ve zkušební době a těhotenství mi bylo potvrzeno 12.března (po zkušební době). Příští týden bych to chtěla oznámit v práci, jelikož mi nesedí noční směny, jsem strašně unavená. Pracuji na směny a pracuji s chemikáliemi a v hlučném prostředí. Myslíte, že mě můžou z práce vyhodit i když mám již po zkušební době?? Nevím právě co dělat, poradíte. :nevim:

Jak - vyhodit? Legálně tě vyhodit kvůli těhotenství nemůžou. Můžou ti navrhnout (nebo podstrčit k podpisu) dohodu, můžou ti neprodloužit PP (čili nechat doběhnout do toho listopadu a dál ne), v nejhorším tě můžou „vyhodit“ neplatně (například ti dát neplatnou výpověď) a když se nebudeš proti neplatné výpovědi bránit, tak se bude mít za to, že jde o dohodu o ukončení PP (§ 69 odst. 1 ZP).

Příspěvek upraven 16.03.19 v 20:18

BarbraN
Povídálka 11 příspěvků 16.03.19 20:18

Díky za info, já mám právě strach aby mě nevyhodili, aby si nenašli nějakou kličku na to jak mě vyhodit. Každopádně jim to příští týden oznamim a uvidíme no, maximálně půjdu na neschopenku, ale to se mi moc nechce pokud nemám žádné problémy.

eumedon
Extra třída :D 14515 příspěvků 16.03.19 20:20
@BarbraN píše:
Díky za info, já mám právě strach aby mě nevyhodili, aby si nenašli nějakou kličku na to jak mě vyhodit. Každopádně jim to příští týden oznamim a uvidíme no, maximálně půjdu na neschopenku, ale to se mi moc nechce pokud nemám žádné problémy.

Až tě vyhodí, tak se budeš muset bránit a musíš si dát pozor, pod co se podepisuješ na důkaz souhlasu. Legálně tě můžou neprodloužit smlouvu.

eumedon
Extra třída :D 14515 příspěvků 16.03.19 20:21

Zákoník práce, §69 odst 1.

§ 69

(1) Dal-li zaměstnavatel zaměstnanci neplatnou výpověď nebo zrušil-li s ním zaměstnavatel neplatně pracovní poměr okamžitě nebo ve zkušební době, a oznámil-li zaměstnanec zaměstnavateli bez zbytečného odkladu písemně, že trvá na tom, aby ho dále zaměstnával, jeho pracovní poměr trvá i nadále a zaměstnavatel je povinen poskytnout mu náhradu mzdy nebo platu. Náhrada podle věty první přísluší zaměstnanci ve výši průměrného výdělku ode dne, kdy oznámil zaměstnavateli, že trvá na dalším zaměstnávání, až do doby, kdy mu zaměstnavatel umožní pokračovat v práci nebo kdy dojde k platnému skončení pracovního poměru.

Šáruší
Ukecaná baba ;) 1358 příspěvků 16.03.19 20:33

Nic jim nepodepisuj, cokoliv ti dají podespat, podepiš na první stránce nahoře, napiš tam převzala dne a podpis. Nikdy ne dole. Vezmi si to domů, prostuduj, popřípadě dej sem, tady vždycky je někdo, kdo tomu rozumí. Žádnou legální cestu, jak by tě mohli vyhodit nemají.

smoule.koule
Kecalka 430 příspěvků 16.03.19 20:38

@eumedon @Šáruší A jak je to, když hrubě poruší prac.smlouvu, třeba ukradne peníze nebo přestane chodit do práce? Vím, že nemůže, pokud zaměstnankyně je vzorná. Já všude čtu, že zaměstnavatel vlastně nemůže nic, ale nikdy nikdo nepředpokládá, že by tazatelka udělala něco takového. A teď nemám na mysli tuto tazatelku.

eumedon
Extra třída :D 14515 příspěvků 16.03.19 20:52
@smoule.koule píše:
@eumedon @Šáruší A jak je to, když hrubě poruší prac.smlouvu, třeba ukradne peníze nebo přestane chodit do práce?

V tom případě samozřejmě může zaměstnavatel okamžitě zrušit pracovní poměr nebo dát výpověď. Ne z důvodu reorganizace či nadbytečnosti, ale pokud by v práci kradla, zfackovala šéfa, na práci se vykašlala a bez omluvy zůstala doma anebo si zapsala/odpíchla prezenci a pak šla na nákupy, tak samozřejmě platné zrušení pracovního poměru nebo výpověď z těchto důvodů dostat může.
Jakýkoliv útok na majetek zaměstnavatele nebo spolupracovníků, hrubé porušení zákonů souvisejících s prací, hrubá nekázeň, atd.

Lendeš
Kelišová 6155 příspěvků 16.03.19 20:59

@eumedon Pokud je důvod pro okamžité zrušení, tak okamžitě zrušit prac. poměr s těhotnou nelze, ale lze z toho důvodu dát výpověď.

BarbraN
Povídálka 11 příspěvků 16.03.19 21:23

A kdyby si teoreticky našli nějaký důvod a dali mi výpověď, mám si zajít pro PN?? Nechci přijít o peníze a hlásit na na ÚP.

eumedon
Extra třída :D 14515 příspěvků 17.03.19 07:29
@BarbraN píše:
A kdyby si teoreticky našli nějaký důvod a dali mi výpověď, mám si zajít pro PN??

Důvod, který neexistuje, se nedá najít, jen vymyslet (narafičit). Pokud by si vymysleli nebo narafičili neexistující důvod k výpovědi, tak se braň. Pracovní neschopností před takovou výpovědí neutečeš a ani není k tomu určena. Těhotenství tě před výpovědí chrání stejně, jako pracovní neschopnost. Používej nástroje k těm účelům, ke kterým jsou určeny.

smoule.koule
Kecalka 430 příspěvků 17.03.19 08:10

@eumedon diky :)

Stránka:  1 2 3 Další »
Váš příspěvek
Reklama