Psychika při tetanii a roztroušené skleroze

Anonymní
5.12.19 11:22

Tetanie?RS?psychika?prosím o radu

Ahoj holky, prosím o info, ty, které trpí neurogenní tetanii nebo roztr. sklerózou. Za poslední dva měsíce jsem úplně zoufalá ze stavu, který mám. Od desátého měsíce mi začaly bolesti různě po těle (svaly, klouby)bolest se stěhuje(ruce, nohy)trvá jen pár sekund ale opakuje se každý den. Klouby nebolí, nenatekají. Revma faktory (ANA, ANCA, B27)mám komplet negativní, akorát zvýšené ASLO.Ted mě asi pár týdnů zvláštně lechtají nohy(jako by mi vevnitř běhali mravenci) hl. vzadu pod kolenem, kolem kotníku a hlavně tedy levá noha.Na prave noze cítím jakoby projetí něčeho na chodidle. Přidaly se i záškuby (lýtko, zadek…)Začala jsem pravidelně užívat Mg-bylo líp ale tento týden je to zas zpět. Mám udělanou MR mozku-bez nálezu, ULT krkavic-bez nálezu, EEG-mírná abnormalita, EKG-bez nálezu-doporučen hořčík. Odběry krve vč. borelky v pořádku. Necítím se slabá ani unavená, v pohybu i běhu mi příjdou nohy v pořádku, stav je hl. v sedě. Mám problémy s krční páteří ale cvičím pravidelně-u rehabilitace.dr CC syndrom (bolest hlavy od krční páteře). Omlouvám se za slohovou práci ale jsem nešťastná z toho, co se děje a tím trpí i psychika…a u doktorů jsou tak dlouhé objedn. termíny:(Děkuji :srdce:

• Nahlásit
  • Citovat

Reakce:

18
5.12.19 11:36

A na co se ptáš přesně? :) Já mám RS, ale každá je jiná, těžko se porovnává. Nicméně, k prokázání RS se dělá lumbální punkce, tu ti nedělali? Jinak mně už z CT řekli, že mám na mozku nález, tedy lumbálka a následný magnet to pak jen potvrdily. Nemyslím, že by RS mohla být bez nálezu, ale nejsem lékař, ale vím, že můj doktor rozliší i aktivní ataku dle MR.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Ou
10777
5.12.19 11:41

Ještě teda potřebuješ absolvovat neurologické vyšetření a když to se ukáže jako negativní, tak je potřeba se smířit s tím, že to nejspíš bude panická úzskotná porucha - jejímž klasickým projevem je právě tetanie a taky zablokovaná krční páteř.

A řešením tedy je primárně psychoterapie, podle míry obtíží můžou být na místě i antidepresiva s účinkem proti úzkostem. (ne sedativa typu benzdodiazepiny).

Panická porucha se vyznačuje tím, že si člověk není úplně vědom toho, že by byl úzkostný a nejde o rozrtřesenou chuděrku, ale naopak o lidi co jsou zvyklí jít podle své vůle a tu mají dost silnou, aby ony úzkosti docela dlouho zvládlai ignorovat. Jenže ony se mrchy mezi tím štosovaly a teď se projevují podivnými tělesnými projevy.

Je potřeba se naučit jim porozumět a trošku propojit mysl (vůli, rozum, vědomí) a duši (zbytek psychiky - to divné, divoké, ne moc dobře kontrolovatelné), aby fungovaly společně a nemusely o sobě dávat vědět skrze tělesné příznaky.

Ideální na to jsou nějaké psychoterapeutické směry co pracují s tělem - pesso boyden a nebo biosyntéza

Adresář tady (bohžuel se to musí proklikat, aby člověk viděl kde kdo pracuje - to mají dělané fakt blbě)

https://www.biosynteza.cz/…lexni-vycvik

a tady

http://www.pbsp.cz/…tovatele.htm

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
5325
5.12.19 11:41

A kolik Ti je? Jsi v rizikové skupině na RS? Ta se ale myslím projevuje trochu jinak, hlavně v pohybu, tak nemysli na nejhorší.

Mám tetanii a jiné příznaky, než Ty, ale to zas tolik neznamená, je jich spousta :think: Moje bolesti v kočetinách jsou takové křečové impulsy. Někdy mi to projíždí celým předloktím, jindy třeba jen jedním článkem prstu, klouby mě nebolí vůbec. Každopádně pokud trochu pomohl hořčík, zařaď i vápník, hodně to spolu souvisí. Mně třeba pomáhá makové mléko. U tetanie víc než na doplňcích záleží na životním stylu, takže zatím zkus lépe jíst, dostatečně spát a pokud možno se vyhýbat stresu. Máš dobrého neurologa? Může Ti předepsat AD, někdy také pomáhají…

A mluvila jsi o tom na rehabilitacích? Nemůžeš mít někdě něco skříplého? Zastydlého? Moc jsem neporadila, ale držím palce…

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymní
5.12.19 11:52
@Altojie píše:
A na co se ptáš přesně? :) Já mám RS, ale každá je jiná, těžko se porovnává. Nicméně, k prokázání RS se dělá lumbální punkce, tu ti nedělali? Jinak mně už z CT řekli, že mám na mozku nález, tedy lumbálka a následný magnet to pak jen potvrdily. Nemyslím, že by RS mohla být bez nálezu, ale nejsem lékař, ale vím, že můj doktor rozliší i aktivní ataku dle MR.

Ahoj, děkuji za reakci :srdce: MR mozku bylo naprosto čisté… ještě mě čeká krční páteř (a já mám podvědomě zase hrůzu, jako u mozku, kdy jsem si byla jistá nádorem) přeju :kytka: ti hl. hodně zdraví

• Nahlásit
  • Citovat
Anonymní
5.12.19 11:55
@Ou píše:
Ještě teda potřebuješ absolvovat neurologické vyšetření a když to se ukáže jako negativní, tak je potřeba se smířit s tím, že to nejspíš bude panická úzskotná porucha - jejímž klasickým projevem je právě tetanie a taky zablokovaná krční páteř.

A řešením tedy je primárně psychoterapie, podle míry obtíží můžou být na místě i antidepresiva s účinkem proti úzkostem. (ne sedativa typu benzdodiazepiny).

Panická porucha se vyznačuje tím, že si člověk není úplně vědom toho, že by byl úzkostný a nejde o rozrtřesenou chuděrku, ale naopak o lidi co jsou zvyklí jít podle své vůle a tu mají dost silnou, aby ony úzkosti docela dlouho zvládlai ignorovat. Jenže ony se mrchy mezi tím štosovaly a teď se projevují podivnými tělesnými projevy.

Je potřeba se naučit jim porozumět a trošku propojit mysl (vůli, rozum, vědomí) a duši (zbytek psychiky - to divné, divoké, ne moc dobře kontrolovatelné), aby fungovaly společně a nemusely o sobě dávat vědět skrze tělesné příznaky.

Ideální na to jsou nějaké psychoterapeutické směry co pracují s tělem - pesso boyden a nebo biosyntéza

Adresář tady (bohžuel se to musí proklikat, aby člověk viděl kde kdo pracuje - to mají dělané fakt blbě)

a tady

Děkuji hrozně moc :srdce: jdu to proklikat. Podle mé neurolozky jsem po neuro stránce zdravá. Problem je v mé páteří a hlavě. A jak píšeš, jako roztřesená chuderka si nepřipadam…ale cítím vevnitř, že jsem úplně na pokraji sil…

• Nahlásit
  • Citovat
Anonymní
5.12.19 12:01
@Ba-stet píše:
A kolik Ti je? Jsi v rizikové skupině na RS? Ta se ale myslím projevuje trochu jinak, hlavně v pohybu, tak nemysli na nejhorší.

Mám tetanii a jiné příznaky, než Ty, ale to zas tolik neznamená, je jich spousta :think: Moje bolesti v kočetinách jsou takové křečové impulsy. Někdy mi to projíždí celým předloktím, jindy třeba jen jedním článkem prstu, klouby mě nebolí vůbec. Každopádně pokud trochu pomohl hořčík, zařaď i vápník, hodně to spolu souvisí. Mně třeba pomáhá makové mléko. U tetanie víc než na doplňcích záleží na životním stylu, takže zatím zkus lépe jíst, dostatečně spát a pokud možno se vyhýbat stresu. Máš dobrého neurologa? Může Ti předepsat AD, někdy také pomáhají…

A mluvila jsi o tom na rehabilitacích? Nemůžeš mít někdě něco skříplého? Zastydlého? Moc jsem neporadila, ale držím palce…

Děkuji za reakci :srdce: mám hrozně milou neurolozku, okamžitě mi nechala v létě udělat tu rezonanci a ta teda dopadla dobře. V lednu mi ještě nechala doplnit krční páteř, protože i přes rehabilitace mám s ní stále problémy… máš s AD zkušenosti? zatím jsem je neřešila ale bojím se, že brzo budu hromádka nervů. Ano, je mi 34…takže takový ten rizikový věk splňuji. :(

• Nahlásit
  • Citovat
18
5.12.19 12:01

No, já mám tedy nález i na krční páteři. A cítíš třeba i něco v hlavě? Já jsem při aktivní atace vždycky cítila tlak. Jako by mi mozek chtěl vystřelit z hlavy, cca v oblasti čela.

Já ti přeju, aby to třeba byl jen nějaký skříplý nervík, ty dokážou pěknou neplechu :zed: A hlavně aby se brzy přišlo na to, kde je problém. Vím, že tyhle záležitosti se někdy těžko odhalují, a někdy si ani lékaři neví rady, nebo si rady vědět nechtějí. Hlavně se nenech odradit :) Jo a, nic se nejí tak horké, jak se uvaří :hug:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymní
5.12.19 12:08
@Altojie píše:
No, já mám tedy nález i na krční páteři. A cítíš třeba i něco v hlavě? Já jsem při aktivní atace vždycky cítila tlak. Jako by mi mozek chtěl vystřelit z hlavy, cca v oblasti čela.Já ti přeju, aby to třeba byl jen nějaký skříplý nervík, ty dokážou pěknou neplechu :zed: A hlavně aby se brzy přišlo na to, kde je problém. Vím, že tyhle záležitosti se někdy těžko odhalují, a někdy si ani lékaři neví rady, nebo si rady vědět nechtějí. Hlavně se nenech odradit :) Jo a, nic se nejí tak horké, jak se uvaří :hug:

Ono to všechno začalo na jaře právě „jen“ bolestí hlavy(ale ona je to taková sekundová bolest, která projde-píchne)a objevuje se třeba jen 1-2× za den-od toho právě ten CC syndrom. A taky jsou dny bez bolesti hlavy. Dekuji za tvoji reakci :kytka:..a hrozně ti držím palce ať je u tebe co nejméně atak. Můžu se zeptat v kolika ti ji zjistili? jak se projevila?

• Nahlásit
  • Citovat
3543
5.12.19 12:18

Mně se to spíše zdá na bederní páteř. Mám vyhřezlou ploténku a taky mi někdy škube v noze v nebo bolí noha. Mravenčí mi prsty na nohou a podobně… Byla jsi s tím na neurologii?

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
18
5.12.19 12:56

Aha, tak moje bolest hlavy byla spíš..vytrvalý tlak. Jinak RS mi zjistili asi 2 týdny po 23 narozeninách. Měla jsem těsně před svatbou, nevzpomínám na to období úplně ráda, bylo to fakt nanic :zed: Na druhou stranu, hrozně moc mě to změnilo, a zároveň utvrdilo v tom, že si beru toho správnýho: tehdy ještě přítel mne neskutečně podporoval, i když jsem ještě před svatbou chodila na infuze a ani vteřinu nezaváhal, zda si mě vezme, a to jsem mu nabídla, že počkáme. Čekala jsem na výsledky přes měsíc, takže jsem se stihla vdát, no a pak asi dva nebo tři týdny po svatbě mi to potvrdili. Vypověděly mi nohy a manžel mě donesl do nemocnice. Nikdy nezapomenu, jak mě tlačil na tom vozíku, pořád jsme naráželi do zdi, no děs. Prostě novomanželský idyla :zed:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymní
5.12.19 13:27
@Leviatan píše:
Mně se to spíše zdá na bederní páteř. Mám vyhřezlou ploténku a taky mi někdy škube v noze v nebo bolí noha. Mravenčí mi prsty na nohou a podobně… Byla jsi s tím na neurologii?

Děkuji za reakci :kytka: na neurologii chodím ale s krční páteří…je pravda, že mě bederní v poslední době bolí a když cvičím, tak mi tam už dva krát něco křuplo ale nevím…je to takové lechtání vevnitř i na kotníku (mravenčení úplně ne, ani trnutí)v leže a ve stoje je to fajn.Tak já nevím… :(

• Nahlásit
  • Citovat
Anonymní
5.12.19 13:32
@Altojie píše:
Aha, tak moje bolest hlavy byla spíš..vytrvalý tlak. Jinak RS mi zjistili asi 2 týdny po 23 narozeninách. Měla jsem těsně před svatbou, nevzpomínám na to období úplně ráda, bylo to fakt nanic :zed: Na druhou stranu, hrozně moc mě to změnilo, a zároveň utvrdilo v tom, že si beru toho správnýho: tehdy ještě přítel mne neskutečně podporoval, i když jsem ještě před svatbou chodila na infuze a ani vteřinu nezaváhal, zda si mě vezme, a to jsem mu nabídla, že počkáme. Čekala jsem na výsledky přes měsíc, takže jsem se stihla vdát, no a pak asi dva nebo tři týdny po svatbě mi to potvrdili. Vypověděly mi nohy a manžel mě donesl do nemocnice. Nikdy nezapomenu, jak mě tlačil na tom vozíku, pořád jsme naráželi do zdi, no děs. Prostě novomanželský idyla :zed:

Bože :( je mi to líto…ve 23 tohle slyšet…u nás v manžel. rodině jí taky jedna má, mají malou dcerku a zatím vše zvládá. Tohle je ale tak nefér… mě je úplně těžko z takových životních situací. Podpora od manžela je určitě důležitá, je skvělé, že ho máš :palec: a vlastně i to, že on má tebe :srdce:

• Nahlásit
  • Citovat
159
5.12.19 17:08

Ahoj, mám hodně podobné stavy, začalo to zhorsenim zraku na jedno oko, spatne jakoby zaostření, bolesti zad pod levou lopatkou tuhnuti krku. Pak se začalo přidat různé brnění, trnuti, boleni, nohou, rukou, obličeje dokonce i ve vlasech. Bolesti prstu na rukou, nohou, zápěstí. Pocit že mi něco vadí v krku, zhorseni motoriky v ruce. Přestěhovalo se to na pravou stranu noha ruka. Ted se přidává občas třes. Občas svalové zaskuby. Je toho dost. (ale musím říct že po X měsících je mi pár dní relativně dobře)
Tak a proč ti to píšu, mám MR hlavy vše v pořádku - předtím vyšetřením jsem poprvé zaslechla musíme vyloučit RS. A od té doby se strachu nemůžu zbavit. Mám kompletní krev, v pořádku. Mám MR krční páteře, lehká protruze mezi C5/C6 i rehabilitaci, pač mám „rovný krk“. A nějaký ten CC krční a bederní páteře Ale co mě zničilo nejvíc, přístup doktoru teda.Asi čtyři doktoři mi řekli že RS nemám a že mám tolik simptomu že nevi co se mnou. Nikdo mi například neudělal EMG, ač říkám že mě zlobí ruka a noha. Skončilo to tak že podle neurologia jsem zralá na AD ale poslal mě na lumbalku, ale je přesvědčený že bude v pořádku. Tam mi paní doktorka řekla že čistá MR bohužel neznamená že RS nemám, pak se v tom vyznej. Čekám na výsledky.
Ale myslim že psychika v tom teď hraje velkou roli a taky si myslím že stala za začátkem problémů. Tenhle rok, byl náročný, a já furt hlavu nahoru a všechno zvládnu a ono ejhle, asi ne.
Nemůžu ti říct jestli mám tetanii, doufám že nemám RS (přímo se modlím) ani žádnou jinou potvoru. Ani tě nechci nějak děsit, ale chodím teď k paní, pracovně ji říkám čarodějka, a ta mi říká - je to hra, a jestli je nějaká nemoc je to jen nálepka, záleží jak se k ní postavís a jak moc se jí necháš ovládat. Preju ať se v tom netopis jako já, mám dvě malé děti a je mi jako tobě. Člověka napadají hned hrozný věci.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
159
5.12.19 17:11
@Ou píše:

a tady

Hezky napsaný :slight_smile:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama