Tichý reflux - prosím rady, zkušenosti...

sao
1653
10.3.21 20:31

"Tichý" reflux? Prosím rady, zkušenosti...

Hezký večer, maminky, moc prosím o jakékoliv rady, zkušenosti, uklidnění… Mám 6-týdenní dceru, je to mé páté dítě, ale zároveň první, se kterým řeším tento problém, ze kterého už jsem zralá na psychiatrii. Cca týden po narození malá začala po kojení občas blinkat a začala ji častěji trápit škytavka. Blinkala většinou delší dobu po kojení a to tak, že to letělo obloukem do dálky a šlo to i nosem. Když jí bylo 12 dní, nechala jsem ji jen pár vteřinek na hlídání staršímu bráchovi, chtěla jsem si jen odběhnout, ale sotva jsem odešla, volal mě syn, že malá hodně blinká. Než jsem tam došla, malá to bohužel stihla vdechnout a dusila se. A to tak, že musela přijet rychlá. Měla toho plný nos, pusinku měla volnou, ale tou miminka dýchat neumějí, pouze když pláčou, takže naštěstí když občas zaplakala, párkrát se vždycky nadechla. Ale pak to zase zkusila nosem, a vše se opakovalo - rudá, propnutá do luku, no radši ani nechci vzpomínat. Dva dny jsme byly v nemocnici na pozorování. Naštěstí je v pořádku, ale dovezly jsme si „diagnózu“: reflux. Prý nic nenormálního, stačí zavést různá režimová opatření a více miminko hlídat. Vše jsem doma přizpůsobila: postýlka, kolébka, přebalovací podložka - všechno vyvýšené, aby nikdy neležela na rovném. Dávám jí spinkat na bok, po kojení řádně odkrkáváme a vždy ji pak ještě nějakou dobu nosím ve vyvýšené poloze, aby mlíčko slehlo. Od návratu z nemocnice se ovšem stalo už jen asi 3×, kdy hodila vyloženě šavli i nosem, teď už se stane jen málokdy kdy blinká fakt viditelně, kdy to opravdu letí ven, a když už, je toho rozhodně o dost méně, než předtím. Jenomže máme jiný problém - malé se natrávené mléko neustále jakoby vrací ze žaludku zpátky do jícnu, do pusinky. Dosti často mívá škytavku a ta vždy znamená, že se jí vrací obsah žaludku do pusy. Má toho vždy úplně plnou pusinku a pokud včas nezareaguji a neotočím ji obličejem dolů, polyká to, a před pár dny se dokonce opět stalo, že se tím zase dusila, tentokrát díky Bohu jen chviličku, včas jsem zareagovala a hned byla zase v pohodě. A tuhle škytavku dostává naprosto nepředvídatelně, snažila jsem se vypozorovat kdy a jak a čeho se vyvarovat, ale na nic jsem nepřišla, jednou se to stane při přebalování (i když přebaluji třeba až hodinu po kojení), jindy třeba 2 hodiny po jídle, když do té doby klidně leží a vůbec s ní nemanipuluji, prostě z ničeho nic. A není to ani po každém kojení, jednou ano, podruhé ne… Hledala jsem informace na internetu a dopátrala se, že by se mohlo jednat o tzv. „tichý“ reflux, kdy miminko neblinká viditelně, pouze se obsah žaludku opakovaně vrací do jícnu. Jsem z toho docela nešťastná a už i vyřízená. Bojím se malou nechat byť jen vteřinu bez dozoru, beru si ji i na záchod, nespouštím z ní oči. Mám šílený strach, aby se zase nezačala dusit. Tím pádem doma nedělám skoro nic, a je to fakt masakr. I v noci se bojím usnout. Mohla bych poprosit ty z vás, které mají/měly s dětmi podobné problémy, o jakékoliv postřehy, rady, příp. i uklidnění, že to třeba brzy přejde? 🙈 Byla jsem už s malou dokonce u laktační poradkyně, nikdy předtím jsem problémy s kojením neměla, ale tentokrát už vidím problém všude, myslela jsem si, že u nás výše zmíněné potíže způsobuje hltavé pití, či špatné přisávání při kojení a polykání vzduchu, to vše jsem ale za pomoci laktační poradkyně upravila, vyřešila, a stejně potíže přetrvávají. Vím, že reflux je asi dlouhodobá záležitost, ale neumím si moc představit, že takhle budu žít další měsíce 🙈 (beze spánku, malou nepřetržitě na očích, neschopná se kvůli tomu postarat o starší děti, které mě taky potřebují, že…). Se žádným ze starších dětí jsem tohle nezažila, jakživ jsem neměla takovýto strach 😒

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
542
10.3.21 20:41

Já asi moc neporadím, je to mazec a vůbec ti to nezávidím. Naše malá taky blinká i nosem, ale ne tak moc. Doktorka nám při podezření na reflux doporučila zahušťovat mléko nutritonem. Máme sice UM, ale při kojení se to může dát před jídlem na lžičce. Třeba by to pomohlo…

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
982
10.3.21 20:42

Zkuste vysadit mléko, mléčné výrobky. U nás to dost pomohlo. Ještě jsem vždycky po kojení dítě držela půl hodiny ve skoro svislé poloze, aby se mléko nevracelo zpátky. Ještě existuje myslím od Nutrilon speciální kasička, která se dává před kojením na zahuštění mléka v žaludku.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
sao
1653
10.3.21 20:59

Děkuji za rady, o nutritonu vím, ale bojím se, aby z toho pak malá neměla zase zácpu… :think: Už tak dost trpíme i na koliky. Vysadit mléko můžu zkusit…

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
3104
10.3.21 21:09

Tohle ve slabší formě jsem měla taky. Sice se mi malá nedusila, ale škytala dost a vracelo si ji mliko, blinkala. ted na skoro 4 mesicich je to o dost lepší, ale i tak si poblindí treba u odříhnutí. Za mě je super šatek. Dítě v něm je ve vertikalu, vykrka se, vyprdí, usne a můžeš řešit starší děti.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
2097
10.3.21 21:11

Nevim, jestli to je presne to same, ale asi podobne, vlastne nasi casto asi palila žaha, coz bych rekla, ze je ten tichy reflux…blinkala uz od prvniho dne v porodnici, takze jsme opatreni delali od zacatku a nastesti se nikdy nedusila…ale jak pises, skytavka neustale, treba po peti minutach po kojeni hrozny rev, blinkani treba i 2 hodky pojidle, kdy jsme meli vse „ohozene“ tak na metr ctverecni, jako fakt hrozny..trvalo dyl, nez jsme prisli na to, co ji trapi..pomohlo vzdy, dat ji zas trochu napit. Taky jsem poctive stopovala kojeni, mela jsem i hodne mleka, tak aby se neprejidala, bylo to max 10minut na prso, po 3 mesici 5 minut..vzdy si musela poradne odkrknout a tak od 1. mesice jsem davala spat na bricho..fakt to pomahalao, na tohle i na prdiky..ona si vicemene vzdy ublinkla, ale nezustavalo ji to v tom jicnu, aby to palilo.. u nas to prestalo samo nekdy pred koncem ctvrteho mesice zaroven s prdama… preji hodne stesti, jo a drzela jsem eliminacni dietu, ale zadne zlepseni to neprineslo

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
176
10.3.21 21:14

To me mrzi :hug: mam stejne starou doma a ze zacatku mi take zvracela, i kdyz ne tak moc, ale zasadne v noci, v postylce, ani neplakala, takze jsem ji vzdy nasla pozvracenou pri dalsim kojeni a taky jsem mela desny strach, takze chapu :kytka: zkusila bych nutriton a pak bych resila holt brisko, ktery je neprijemny, ale tak da se tomu taky pomoct, mala na to taky trpi, ale kombinace kapek, masaz briska, cviceni nozicek a rektalni rourky a da se to prezit relativne dobre. A mleko bych taky vysadila. Ja treba vypozorovala, ze kdyz jim jogurty apod, tak je to vcelku ok. Jakmile si dam ale sklenici mlika, tak dalsich 24h je peklo. Pres den bych se zatim smirila, ze ji mam porad u sebe, soupla do nositka, eventualne rozdelila starsim detem nejake male povinnosti. A co muz? Ze by si ji treba vzdy na chvili vzal, abys taky vypla nebo se aspon chvili vyspala v klidu. Monitor asi mas vid?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
sao
1653
10.3.21 21:21

@Martina84 Děkuji za zkušenost, bohužel když se mi dusila naposledy, stalo se to právě v šátku. Právě na nošení v šátku jsem spoléhala, vždy jsem takhle zvládla dělat spoustu věcí, nosila jsem v něm hodně, ale teď už se bojím malou nosit i v něm. Jak se zas začala dusit - než jsem ji z toho dostala, než jsem to celé rozvázala, abych ji mohla rychle otočit obličejem dolů a poplácat po zádech… Šílené, představa, že se mi to stane někde venku… 😥

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
81
10.3.21 22:26

Ahoj, nás malinkej taky refluxacek, teď má 4 měsíce, máme lepší a horší dny, ale v globále lepší, nevím jestli je to tím ze taky mám vyřazené veškeré mléčné anebo tím ze roste. Skytavku mívá taky kdykoliv. Parkrat blinkal zaraz nosem i pusou taky jsem otočila a klepala po zádech, vykuckal se, pobrečel a dobre. Ublinkava ve svých dnech i třeba 3× za sebou v rámci prebalovani a obloukove měl taky. Na spinkani když má blinkaci dny dáváme gastrotuss na dudlík a má to rad. Na gastru mi řekli ze se to zlepší s prikrmY. Dr. myslela ze je to ABKM, ale gastro pochybuje, budu zkoušet vrátit mléko zpátky do stravy a uvidíme co to udělá..spime s monitorem dechu to mě uklidňuje a vyvýšeny máme i kocarek..

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
sao
1653
10.3.21 22:30

@Melodie91 Moc děkuji za zkušenost.
@JednaPrazacka Děkuji za rady, manžel si malou samozřejmě občas vezme, snaží se pomáhat kde se dá, ale s 5 dětmi je toho i v domácnosti celkem dost na práci a když má chodit do práce a pak mě ještě zastoupit v mnoha věcech, které teď s malou neudělám… Tak holt ta péče o miminko zůstává z 99% samozřejmě na mě. Starší děti už jsou větší, nejstarší bude mít 13, nejmladší má 5, takže se dokážou o sebe postarat víceméně sami, a také v mnohém pomůžou, mají spoustu povinností a jsou fakt úžasní, ale to neznamená že mě nepotřebují, 3 školáci na distanční výuce - musím pomoct s učením, někdo jim musí také uvařit, vyprat, a také je nějakým způsobem vést, vychovávat, vymýšlet aktivity… (ne, že by si aktivity neuměli vymyslet sami, ale v této době, kdy nemají kroužky, zavřené školy atd. si asi umíš představit, jakým aktivitám se asi tak věnují, když je matka většinu dne nehlídá :roll: ) a holt když mě malá zaměstnává na celé dny, jde to všechno jen hodně těžko… Dost jsem spoléhala na nošení v šátku, ale posledně se mi právě začala dusit zrovna když byla v něm, takže i z nošení v šátku už mám obavy… :?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
sao
1653
10.3.21 22:33

@Niffu Díky moc :hug: Přeji ať už je to jenom lepší!

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
176
11.3.21 00:51

@sao je mi to jasny! Jen proste je asi potreba ted jet na ultranouzovy rezim a az si to sedne, tak se vratit do normalu…my mame tedy starsi deti jen 2, ale kdyz mi tu mala mrci cely den a trapi ji brisko, tak proste vse odkladam, zalezeme si do postele a starsi si tu v posteli se mnou hrani hry nebo neco (v 5 to samozrejme bude urcite o dost narocnejsi, ale proste bych se ted nestresovala, ze neni cas na domacnost a starsi to chvilku vydrzi, pokud uz jsou v takovemto vekovem rozpeti :kytka: ). A jinak je mala spis uplakana nebo v klidu? Kdyz tedy nejde satek, tak co nejake lehatko a proste ji mit vsude pri ruce? :hug:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
351
11.3.21 01:50

Dcera to mela taky. Nepomohlo vicemene nic. Narodila se jako lehce hypotonicka, v noci prestavala dychat. Po jidle nehazela oblouky, ale zvracela i petkrat, klidne i chvli pred dalsim kojenim. Zahustovaci mleka nebo pripravky pomahaly trosku. Po jidle jsem ji hlavne v noci nosila i hodinu, nechavala odrihnout. Spala na vyvysenem, vypodlozena na boku, s polstarem proti pretoceni na bricho i na zada. Samozrejme na monitoru, ktery hvizdal i dvakrat z noc - psycho jsem z toho jeste ted a to ma tri roky, kdy je relativne v pohode. Navic jsem s ni od narozeni sama, takze dokazu pochopit ten stres a nulovou vykonnost.
Co pomohlo nam, byla vojtovka na brisko. Dle fyzio se celkove brsini stena zpevni a pomaha to prave i na relux, prdiky a pod. Ale urcite zalezi na pricine, tezko by to pomohlo treba na nejakou anomalii jicnoveho sverace :(

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
sao
1653
11.3.21 07:53

@Tajeka Děkuji za zkušenost, to je tedy síla, to si vůbec neumím představit… Tak hlavně, že jste to zvládly a dcera je v pořádku! To cvičení na bříško je dobrý nápad, dnes jedeme k pediatrovi, tak se ho na to zeptám. Malá sice není (nebo nevypadá) hypotonická, ale to bříško má oslabené také, to vidím i já. Jako jediná z mých dětí má pupeční kýlu (dle mého dost výraznou) a řekla bych, že má i rozestup břišních svalů. Kdyby to souviselo s tím a cvičení by pomohlo, šla bych do toho.

@JednaPrazacka To já tak samozřejmě také dělám, nemám problém s malou zalézt na půl dne do postele, s tím nouzovým režimem se také počítalo, šestinedělí jsem brala vždycky jako období, kdy nic neřeším, jede se na nouzový režim a hodně se odpočívá, „fláká“ :D Ale na nouzový režim nejde jet třeba půl roku, že… A otázka je, kdy si to sedne… Už několikrát jsem měla pocit, že teď už jsme tak nějak „zajetí“, a přesně v tu chvíli se zase něco stalo :zed: Těch restů už je tolik, a teď jenom čekám, až mi začnou volat a psát učitelé našich dětí, že nemají splněné úkoly atd., protože je prostě nikdo nekontroluje… Dnes už jsem se zase odvážila malou navázat do šátku, prostě to jinak nejde. Jinak to dělám tak jak píšeš, místo lehátka mám tedy jen obyčejné vajíčko - autosedačku, a v tom si ji nosím všude s sebou, dávám si ji takhle i vedle vany, když se sprchuju, nebo vedle záchodu když trůním :lol: Několik lidí už mi říkalo, ať ji nechám chviličku na hlídání třeba staršímu sourozenci, ale to fakt nejde, poprvé mi blinkání vdechla právě když ji hlídal jeden ze synů, oni neumějí správně zareagovat, a ani to po nich nemůžu chtít, prostě si netroufnu nechat miminko s těmito problémy na hlídání jinému dítěti. Malá je jak kdy, někdy je uplakaná, ale jindy vydrží v klidu spinkat třeba hodinu… V šátku mi vydrží hodně dlouho, hlavně když jsme venku, jen sebrat tu odvahu… Je to opravdu psychicky hodně náročné, být neustále ve střehu a v podstatě se permanentně bát o život svého dítěte 😕

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
3104
12.3.21 20:25

Držím palce, ať se to brzy zlepší a malá je v pořádku :kytka: musíš to mít těžký.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat