Tiky v obličeji - Tourettův syndrom?

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu
Qwentin
Hvězda diskuse 65163 příspěvků 26.09.14 20:14
Tiky v obličeji - Tourettův syndrom?

Ahoj maminky, můj syn má od začátku tohoto týdne tiky v horní části obličeje, jakoby mimovolně mu mrkají víčka, čelo a stáhne se mu nos.Mimo to má syndrom ADHD. Doktor mi dnes řekl, že by to mohl být Tourettův syndrom (snad jsem to napsala správně),že prý je to neléčitelné a spojuje se to právě s ADHD atd.Je mi z toho nanic, sice mne trochu uklidnil, že to může odeznít, malý má totiž dávivý kašel a ten mu ty tiky rozjel. Prosím, nemáte někdo radu? Děkuji moc :) :) :).Andrea

Stránka:  1 2 Další »
Reakce:
Eveelin
Echt Kelišová 9662 příspěvků 26.09.14 20:24

Docela hezké video na toto téma: http://www.ceskatelevize.cz/…ndrom/video/

Tunrida
Hvězda diskuse 49280 příspěvků 26.09.14 20:52

Já tiky mám od dětství. Brala jsem na to spoustu léků a můžu říct, že víc uškdily, než pomohly. Respektive našly se takový, který mi tiky utlumily, ale utlumily i mě samotnou. Žít se s tím dá, ale je to nepříjemný a postupem času bolestivý. Když jsem mrkala, tak mě příšerně bolely oči, od krčení nosu, mám už dávno vrásky, a to je mi 25. Co mi to vlezlo do rukou, tak mám zničený ramena. Udělám s nimi za den strašně moc pohybů a ten kloubní maz to prostě nedává. Takže v nejhorší nouzi chodím na obstřiky. Nejhorší je, když mě někdo vidí řídit. To mají spolujezdci kolikrát smrt v očích ze strachu, že strhnu volant. To se teda naštěstí nikdy nestalo, to ovládnu. Je to prostě takový celoživotní boj se sebou samotnou.
Docela na to pomáhají relaxační cvičení. Naopak intenzivnější cvičení to ještě víc rozproudí. No řeš to s neurologem, ať udělají potřebný vyšetření. Z těch léků se u mě nakonec nejvíc osvědčil Haloperidol, ale je potřeba je podávat strašně opatrně, obzvlášť u dítěte. Já jsem byla na základce nařčená třídní, že fetuju :cert:

Naďa 2
Povídálka 42 příspěvků 26.09.14 21:27

Syn měl taky tiky, většinou když byl rozrušen. I třeba chtěl něco honem říct, zadrhával v řeči. Lidi se ho ptali:,,Proč tak mrkáš,, což se nemá, ale co člověk nadělá. Řešili sme na neurologii, psychologii a logopedii. Od mala byl dráždivé (lekavé) dítě, trpí na laringitidy. Užíva homeopatikum sedalii a časem to vymizelo( asi za rok), ale může se to vrátit. Přeji ať vám to také odezní.

mama08
Kelišová 7371 příspěvků 26.09.14 21:32

https://www.youtube.com/watch?… znám Iva Tomana a je to supr člověk.

Jana206
Nadpozemská drbna 27070 příspěvků 26.09.14 21:45

Ahoj, máš SZ. Mám s tím určitou zkušenost, ale veřejně psát nechci :kytka:

Qwentin
Hvězda diskuse 65163 příspěvků 05.10.14 21:18

Ahoj, omlouvám se, že píšu až po takové době, ale tak nějak nestíhám…:-o, synovi tiky zatím přetrvávají, je to nezávisle na tom, jestli se vzbudí, něco ho rozčílí, nebo je unavený. Ale když mu třeba něco zakáži a nelíbí se mu to, tak mu ty oči mrkají jakoby víc. Stále se uklidňuji tím, že se dítěti vyvíjí mozek a že to je jen dočasné. Začala jsem mu dávat hořčík+B6 v tabletách, ale zatím je to bez účinku. Příští týden volám neuroložce, objednám ho, ať ho vyšetří.

Jana206
Nadpozemská drbna 27070 příspěvků 05.10.14 21:27

@Andrejka81 Neurologické vyšetření se indikuje, ale Tourettův syndrom spolehlivě prokázat nejde.Ani na EEG, to pravděpodobně bude v pořádku. Je to soubor příznaků a k určení diagnozy je potřeba delší čas..Psala jsem Ti to v SZ..Podezření padá, pokud tiky přetrvávají déle než jeden rok a období remise není delší než dva měsíce. Ale konečná diagnoza i tak přichází až před pubertou.
U nás ten hořčík a B6 efekt má..Přechodné zhoršení mohou vyvolat i pozitivní emoce - Vánoce, radost z úspěchu ve škole nebo jinde.

Eveelin
Echt Kelišová 9662 příspěvků 05.10.14 22:16

@Jana206 nerozumím tomu, proč podezření na TS padá, pokud tiky přetrvávají déle než rok. Myslela jsem, že u TS jsou tiky dlouhodobější… Díky za vysvětlení.

Jana206
Nadpozemská drbna 27070 příspěvků 06.10.14 07:09

@Eveelin Podezření padá podle mě znamená, že je to v podezření. Takže jinak, ano tiky musí přetrvávat minimálně jeden rok a období remise(ústupu) netrvá déle než dva měsíce.
Ty jsi to pochopila naopak, ale když padá podezření, tak to beru tak, že podezření je :) Ano, tiky musí být dlouhodobější..A co se týče Touretta, ke konečné diagnoze je složitá a dlouhá cesta, sleduje se to několik let a konečná diagnoza před pubertou nebo v ranné dospělosti, rozhodně ne po týdnu, měsíci „mrkání“.
Mám s tím určitou zkušenost v blízkém okolí, zakladatelce jsem psala SZ..Tourettův syndrom má různé formy a ne vždy musí jít o těžkou formu, na kterou člověk narazí na internetu, když googlí, co to vlastně je.

Eveelin
Echt Kelišová 9662 příspěvků 06.10.14 08:38

@Jana206 děkuji za vysvětlení ;-)

Qwentin
Hvězda diskuse 65163 příspěvků 06.10.14 13:09

Ahoj maminky, tak dnes jsem syna objednala k neurolozce, tak jsem zvědavá, jaký bude její názor. Navíc mám ještě problém rozlišit mrkání a tiky. Někdy mi připadá, že malý spíš jen mrká, ale to se snažím v duchu sama sebe uklidňovat. Dávám mu teď hořčík+B6 vhodné pro malé děti, ale efekt zatím není. Jestli to není třeba reakce nato, že začal chodit do školky. Je mi z toho úzko, ach jo :,(.

Tunrida
Hvězda diskuse 49280 příspěvků 06.10.14 14:23

@Andrejka81 Držím palce, ať to v nejlepším případě úplně zmizí :hug:

Kupca
Nováček 8 příspěvků 26.12.15 09:22

Ahoj holky, mam dvou a pul mesicniho syna a uz tri tydny ma tiky v obliceji. Nejdrive mel treseni nozicek a obcas i rucicek a to uz vymizelo, pak se zacal lekat vetsinou u kojeni kdyz usne nebo u samotnyho usinani a to uz se taky zlepsilo, ale obcas se jeste lekne. Samozrejme jsem to nasi pediatricce rekla, kdyz se trasl i to lekani, ta mi rekla ze do ctvrteho mesice je to uplne normalni a vetsinou to odezni a to mela pravdu. Ale to malej nemel jeste to tikani. Uklidnuju se ze by to take mohlo byt nezralou nervovou soustavou a nebo co jsem jeste cetla, ze by to mohl byt nedostatek vitaminu horcik a B komplex. Tiky ma bud jenom jedna strana horniho rtu nebo druha horniho rtu a nebo mu cukne horni ret a k tomu i ocicko bud leva nebo prava strana. Jsem z toho nestastna, uz se nemuzu dockat ledna, az pujdeme k pediatricce a ta nas doufam posle na neurologii. Jeste bych chtela dodat ze bejva den kdy ma ten tik jen jednou nebo dvakrat za den a dalsi den treba sestkrat. Moc vas prosim o radu a vase zkusenosti. Dekuju

Tunrida
Hvězda diskuse 49280 příspěvků 26.12.15 09:54

Tady ale neni co radit. U 2,5 mesicniho ditete tuhle diagnozu nikdo nemuze ani dat, natoz to nejak ´lecit´. Muzes se o tom zminit, ale vysledek ukaze az cas. Miminka se procukaji a prolekaji az do obdobi, kdy se to ve vetsenine pripadu ustali nebo to pokracuje.

Stránka:  1 2 Další »
Váš příspěvek
Reklama

Poslední články

Blíží se zápisy do prvních tříd. Na co se připravit?

Po celý duben budou probíhat na státních i soukromých základních školách... číst dále >

5 netradičních jarních tipů co podniknout v Praze

Rozhodli jste se na počátku jara navštívit hlavní město? Stověžatá Praha... číst dále >

Články z Expres.cz

Kopřivová a Šafářová ve společné lóži: Holky si předávaly rady a zkušenosti

Obě žily v jiných světech, jedna profesionálně hrála tenis, druhá se snažila... číst dále >

Je apatická a drží hladovku! Tereza v pákistánském vězení přestala mluvit s okolím

Byla si jistá tím, že se dočká svobody. Místo toho ale vyfasovala osm let a... číst dále >