Tipy na úklid - Jak udržet čistou domácnost?

901
12.3.21 19:26

Tipy na úklid - Jak udržet čistou domácnost

Ahoj,
dnes jsem si řekla, že udělám teď o víkendu velký mega úklid. Nesnáším uklízení, nemáme děti ani žádná zvířata, ale prostě jsme oba bordeláři od přírody a tak musíme neustále uklízet. Teď je to už trochu lepší než v začátcích společného bydlení, ale přesto mi přijde, že u nás prostě nejde udržet takový ten bezchybný pořádek. A jsou domácnosti, kde to jde! :D Moje matka i sestra jsou uklízecí maniaci a opravdu mají neustále doma vypíglováno. Já mám problém s takovým tím běžným úklidem. :mrgreen:

Zajímaly by mě tedy vaše tipy, jak uklízet, jak často, jak to udržovat.

Zatím moje tipy jsou:

1. 2× za rok projít oblečení (typicky když se mění zimní za letní a naopak - prostě nebuď naivní, do těch kalhot fakt nezhubneš…a pokud zhubneš, tak si ze samé radosti koupíš nový)
  2. 1× ročně projít veškeré papíry v celým bytě/baráku - ne účtenku od elektra nemusíš skladovat 5 let

3)1× za rok udělat kompletní třízení všech věcí - pokud jsi tu danou věc rok nepoužila, tak ji prostě nepotřebuješ (jako jsou výjimky - třeba lyže, brusle a tak :D)

1. Neshromažďuj kraviny - urči si jednu krabici a do ní si dávej vzpomínkové předměty/sentimentální věci/fotky/atd.
  • Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
3451
12.3.21 19:34

Tohle podle mě teda není udržování čistoty, ale pořádku. Rozhodně tyhle věci, o kterých píšeš, dělám častěji, než 2× ročně. Když mám chvilku času, vytridim šuplík nebo přihrádku ve skříňce. Krabici s léky, šuplík v koupelně, papíry v krabici, kam je dávám, časopisy.. Za pár minut je hotovo, dělat to jednou ročně, tak tím strávím moc času naráz a nebude mě to bavit. Základ je, aby každá věc měla své místo a po použití jste ji tam vrátili. Nebo vyčlenit krabici/košík, to je fuk, a tam tyhle věci dávat a jednou týdně vrátit na místo.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
7463
12.3.21 19:36

Ale ty body co máš, tak se dělají třeba jednou za x let. Co to má společného s každodenním pořádkem? Pokud jste bordelari, tak tě tyto body fakt nevytrhnou.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
21164
12.3.21 19:43

Tady ve vcerejsi diskusi mas expertku na uklid @Peggy54 aneb jak neuklizis denne minimalne tri hodiny, tak jsi prase… :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

https://www.emimino.cz/…ankovani/18/#…

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
901
12.3.21 19:47

@ProfZav Však jsem psala, že řeším spíš ten každodenní úklid. Je jasné, že tohle jsou tipy pro ten dlouhodobější úklid. Já to prostě dělám 1× za rok a stačí to :) Moc věcí nemám, tudíž pracovní stůl nemusím vyklízet častěji, protože ty věci prostě moc neshromažďuji.

@Cenarius Samozřejmě to nebylo myšleno tak, že dělám pouze tohle. Uklízím denně nezbytnosti - nádobí, prádlo, kuchyňská linka a takové ty věci, které se jen přemístí na správné místo. Jinak větší úklid 1× týdně. Ale musím se do toho fakt přemlouvat :D

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
158
12.3.21 19:48

Základ je podle mě uklízet průběžně, půl hodina úklidu denně udělá víc než si myslíš a pak minimálně jednou týdně udělat větší úklid.. Já ho teda dělám dvakrát týdně, ale to už je na tobě jak dbáš na pořádek..

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1901
12.3.21 19:49

Ty věci, co píšeš, dělám průběžně, jak se mi chce. Mám tašku na vyřazené věci, a když uznám, že něco nechci, dam to do ni. Až je plna, odnesu do kontejneru (na oblečení nebo do normálního).

A jinak uklizim podle flylady ty její rutiny a je to dobry, ale musíš proste pravidelně.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
9848
12.3.21 20:03

Zkus se podívat na stránky terapiedomova.cz, tam jsou každodenní tipy a plány, jak udržet pořádek ;-).

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
3777
12.3.21 20:16

Ano, taky si myslím, že to co píšeš, ti nijak v každodenním pořádku nepomůže. To dělám, jak se mi chce, hadry třídím průběžně, účtenky tak jednou za rok, ale i tak jsou tyhle věci stejně schovaný a na první pohled vidět nejsou. Já taky nemám doma k pátku úplně naklizeno, protože prostě v týdnu nemám čas uklízet, pak to vezmu najednou a hotovo, během týdne porovnám deku a polštáře v obýváku, odnesu nádobí, přítel ho umyje, hotovo. Ale zase nemám problém ukládat věci tam, kam patří, navíc většinu dne jsem pryč, tak se bordel neudělá. Není mým cílem mít vypíglováno, hlavně at není nikde špína, a to mi stačí.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
8438
12.3.21 20:18

Debordelizace je užitečná věc, i když já osobně ji taky bytostně nesnáším, ale udržovat každodenní pořádek ti moc nepomůže. A je omyl si myslet, že kdo má doma vypíglováno, je uklízecí maniak. Na každodenní pořádek je jednoduchá, ale efektivní rada: nedělat bordel. Přesně jak psala @ProfZav, každá věc má své místo a je potřeba ji tam dát. Ona to velice často není téměř žádná práce navíc, pokud to člověk dělá průběžně, ale velmi to zmenšuje množství práce při větším úklidu. Takže použité nádobí nenechávám na stole nebo na lince, ale dám rovnou do myčky. Oblečení nenechávám povalovat na židli, ale dám rovnou do skříně nebo do koše na prádlo. Papíry nenechává kupit v pyramidách na stole, ale rovnou dávám do šuplíku/šanonu/desek. Atd. A když se takhle naučíš žít, tak můžeš mít i s e třemi detmi, psem a minimem času na úklid byt jako klícku.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1069
12.3.21 20:19

My jsme taky šílení bordelari a naše 3 děti jaksi taky. Pořádek nebudeme mít snad nikdy. Akorát mě teda nestvou neroztříděné papíry, které jsou ve své složce a ničemu nikde nezavazi, to zařídíme ve chvíli, kdy složka preteka. Nejvíc mě štve běžný bordel, co tu je pořád. Hračky, drobky, oblečení, některé „suche“ odpadky (ke koši to máme přes celý ten panelakovy byt prostě strašně daleko). Jakýkoliv větší úklid nemá smysl, než uklidim jednu místnost, je pohroma v druhé. Tak jsem si prostě stanovila věci, které dělám denně, obden, jednou týdně atp…a to prostě dělám, ať se děje co se děje. A hned je to lepší. Jak mám jasný plán, nemám až tak velký problém ho dodržet. Když jsem si říkala, že prostě uklidim, co. zrovna bude třeba, tak to nešlo. Vždy jsem si našla důvod, proč to odložit na zítra… i tak tu máme bordel, ale ne takový, jak dřív. Občas se i stane, že můžu bez rozpaků přijmout neohlasenou návštěvu :mrgreen: to je asi můj největší úspěch :mrgreen:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
3451
12.3.21 20:32
@Lovelytrue píše:
@ProfZav Však jsem psala, že řeším spíš ten každodenní úklid. Je jasné, že tohle jsou tipy pro ten dlouhodobější úklid. Já to prostě dělám 1× za rok a stačí to :) Moc věcí nemám, tudíž pracovní stůl nemusím vyklízet častěji, protože ty věci prostě moc neshromažďuji.@Cenarius Samozřejmě to nebylo myšleno tak, že dělám pouze tohle. Uklízím denně nezbytnosti - nádobí, prádlo, kuchyňská linka a takové ty věci, které se jen přemístí na správné místo. Jinak větší úklid 1× týdně. Ale musím se do toho fakt přemlouvat :D

To jsem teda nějak z toho nepochopila. Máme 4+kk, denně u nás jede robotický vysavač, vysaje neuvěřitelně množství prachu, který se tím pádem neusazuje na nábytku. A toho taky moc nemáme teda. Jednou týdně myju WC a koupelnu, záchod když je potřeba tak i častěji. Hodně dělá třeba v koupelně otřít zrcadlo, umyvadlo, kohoutek třeba každý den, při čištění zubů nebo než se nazhavi žehlička na vlasy třeba :-) To same v kuchyni. Pak nemusíš drhnout vodní kámen hodinu, ale je to hned pryč. U nás největší bordel dělají děti, tak aspoň večer posbiram hračky, nádobí umyju a uklidím stůl v kuchyni, abych ráno vstavala do čistého. A jinak taky doporučuji mrknout na terapiedomova.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
12.3.21 20:45

To co píšeš by se mělo dělat pravidelně, ne jako svátek 2× do roka.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
7195
12.3.21 21:10
@Hanka1 píše:
Tady ve vcerejsi diskusi mas expertku na uklid @Peggy54 aneb jak neuklizis denne minimalne tri hodiny, tak jsi prase… :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:https://www.emimino.cz/…ankovani/18/#…

Boží diskuse :palec: Kterak mít vymeteno v domě i v hlavě :mrgreen:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
901
12.3.21 21:22
@Michelle_M píše:
Boží diskuse :palec: Kterak mít vymeteno v domě i v hlavě :mrgreen:

Ježiš já četla jen některý její komentáře…hrůza a děs. Hrozně divná ženská…

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat