Podle doktora mám IBS, dráždivé střevo. To jím tak špatně?

Anonymní
11.11.19 15:15

To jím tak špatně?

Ahoj, jsem po těhu a ze stresu a nervů mám prý podle doktora IBS, dráždivé střevo. Někdy jsem dobu v pohodě a pak to najednou nastane a já každý den trpím, kručí mi v břiše a je mi nepříjemně. Pohybu mám s malým dost, piju 3,5l vody a už nevím, co dělat, abych se ráno vyprázdnila.
Včera jsem snědla dokonce 200G syrového zelí a nic, ale mám to prostě v hlavě, i doktor to tak říkal :D Občas mi to přejde do prujmu, nevím, co je horší.
Napadlo mě jedině, jestli to není špatným „jídelníčkem“, ráno snídám kaši s ovocem, ke svačině jsem měla papriku, k obědu včera to zelí a 100g masa bez přílohy, ke svačině potom jablko a jogurt s ořechy a k večeři burger bez přílohy a zeleninu. Normálně přílohy jím, ale teď mi to nějak nevychází. Vždy mi pomáhala taky třeba dýňová polévka, ale přeci nebudu každý den do konce života dělat polévky…
Díky za rady!

• Nahlásit
  • Citovat
Napsat příspěvek

Reakce:

Anonymní
11.11.19 15:26
@Anonymní píše:
Ahoj, jsem po těhu a ze stresu a nervů mám prý podle doktora IBS, dráždivé střevo. Někdy jsem dobu v pohodě a pak to najednou nastane a já každý den trpím, kručí mi v břiše a je mi nepříjemně. Pohybu mám s malým dost, piju 3,5l vody a už nevím, co dělat, abych se ráno vyprázdnila.
Včera jsem snědla dokonce 200G syrového zelí a nic, ale mám to prostě v hlavě, i doktor to tak říkal :D Občas mi to přejde do prujmu, nevím, co je horší.
Napadlo mě jedině, jestli to není špatným „jídelníčkem“, ráno snídám kaši s ovocem, ke svačině jsem měla papriku, k obědu včera to zelí a 100g masa bez přílohy, ke svačině potom jablko a jogurt s ořechy a k večeři burger bez přílohy a zeleninu. Normálně přílohy jím, ale teď mi to nějak nevychází. Vždy mi pomáhala taky třeba dýňová polévka, ale přeci nebudu každý den do konce života dělat polévky…
Díky za rady!

Tak ja bych s takovym jidelnickem umrela hlady, me 2 lete dite sni vic jak vy, mozna proste nemate co vypraznovat. Ale ja zase zeru moc, oproti teda vam. Ale chce to asi nestresovat, jist vic vlakniny - tu tam proste nemate, zakysane vyrobky, tmave pecivo a nejake probiotika. Predpokladam, ze trba celiakie je vyloucena. A to vypite mnozstvi vody je abnormalni, staci o litr mene. Oni by, vam poradili vice na gastru i s, jidelnickem

• Nahlásit
  • Citovat
26918
11.11.19 15:30

To bude tím ze nejis ty přílohy. Nemáš vlákninu, takže zácpa.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1789
11.11.19 15:33
@Anonymní píše:
Tak ja bych s takovym jidelnickem umrela hlady, me 2 lete dite sni vic jak vy, mozna proste nemate co vypraznovat. Ale ja zase zeru moc, oproti teda vam. Ale chce to asi nestresovat, jist vic vlakniny - tu tam proste nemate, zakysane vyrobky, tmave pecivo a nejake probiotika. Predpokladam, ze trba celiakie je vyloucena. A to vypite mnozstvi vody je abnormalni, staci o litr mene. Oni by, vam poradili vice na gastru i s, jidelnickem

A víš co je vláknina? Myslím, že té má opravdu dostatek když sní tolik ovoce a zeleniny.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
289
11.11.19 15:34
@Anonymní píše:
jist vic vlakniny - tu tam proste nemate

Vždyť je tam doslova v každém jídle. Ovoce, zelenina (paprika, zelí, příloha), ořechy. Tutově i ta kaše - skoro všechny snídaňové mají dost vlákniny.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Ou
10251
11.11.19 15:42

IBS je kombinace chronického stresu a úzkosti, který ničí střevní mikrofloru a zároveň ona poničení mikroflora to pak celé zhoršuje - často je to spojené se syndromem přerůstání bakterií - tedy díky narušenému prostředí přelezou bakterie z tlustého střeva do tenkého, kde nemají co dělat a tam hodují na škrobech, co se do tlustého střeva nedostanou a mají tam z toho divoké mejdany, které tak nepříjemně znáš.

Řeší se to tím, že je potřeba několik měsíců dodržovat docela striktní dietu s vyloučením snado fermentvoatelných škrobů (z toho co uvádíš je to ta kaše, jogurt, přílohy), aby ty co přelezly do tenkého střeva chcíply hlady a až se to zklidní, tak se pomalu vrací jednotlivé potraviny do jídelníčku, jestli to prodje.

Podrobnosti tady http://lowfodmapdieta.cz/…odmap-dieta/
(nejde o zázračnou dietu co vyléčí autismus a nadměrnou kučeravost vlny, je to vcelku podložené a v anglosaském světě už patří k lege artis postupům při IBS https://www.ncbi.nlm.nih.gov/…/PMC4918736/ - pošli to svému gastroenterologovi )

ALE

zároveň s úpravou stravy a střevního prostředí je potřeba naučit se řešit i onen stres a úzkost, protože jinak si pracně docela přísnou dietou srovnáš střeva a do několika týdnů po vysazení diety ti to zase neurochemie spojená se stresem a úkostí poničí - je přímá osa mozek- střeva a funguje…

takže to většinou chce přidat ještě psychoterapii + nějaké relaxnačně-meditační cvičení.

Hlasuju buď za nějakou jógu, nebo všímavost a nebo focusing.

http://praveted.info/
http://focusing.cz/

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymní
11.11.19 15:47

Ja mam drazdivy tracnik, kdyz mi bylo 28 tak mi byl diagnistikovan po x vysetreni, strava mi hodne pomohla, chce to fakt vyvazenost, ze zacatku jsem mela prujem po kazdyn jidle, doslava stacilo snist kousek sunky treba, bala jsem se jist v restauracich ze bude obsazeno, takze psychicky blok, jednou jsem v super marketu ochutnala nejakou cokoladu, no na wc jsem to nestihla…pak jsem zas mela obdobi, ze jsem mela zacpy, treba tyden sem nebyla a silene me bolelo bricho, projimadlo nepomohlo, az ty cipky, na nich jsem byla asi pulroku psychicky zavisla, byla jsem schopna krabicku spotrebovat za dva dny, pak mi pomohl dietolog, platila sem si jidelnicky, ted uz to zvladam sama, ale po snidani a obedu ze mne neco vypadne, ale v normalni konzistenci.
dnesni jidelnicek:
7:00 hermankovy caj, pullitr vody s citronem, grep, zitny chleb, avokado
10:00 bily jogurt s orechy a hořkou cokoladou
12:30 salat s grilovanym hermelinem, jahody, a racio
ted budu mit se svacine papriku, okurku, a takovy ten chlebik s kruti sunkou
18:00 teriaky losos +ryze

je to fakt beh na cely zivot, musela jsem vysadit hodne potravin, nemuzu si dat v lete kazdy den zmrzlinu, colu si muzu doprat jen na vanoce, cukrovi musim mit specialni, z alkoholu mi zbylo jen suche vino, vcera jsem mela husu a litalo to ze me cely vecer :,(…hlavne ze zacatku jsem na tom byla spatne psychicky
Prosim anonym, jinak smazat

• Nahlásit
  • Citovat
362
11.11.19 16:31

Co všichni stále mají s jogurty a mlékem?
To je to nejhorší, co do svého těla vůbec můžete dostat. Chápu, že lobby mléčného průmyslu je obrovské, ale snad máme dobu internetu a je možné si sehnat podstatně víc informací, jak to s tím mlékem ve skutečnosti je.

Tato přednáška je velmi zajímavá:
https://www.youtube.com/watch?…

A také velmi doporučuji knihuj „Budeš figurkou nebo hráčem? Krutá hra o tvé zdraví“ od Tomáše Kašpara, kde kapitola věnovaná problémům s konzumací mléčných produktů je opravdu drsná.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1789
11.11.19 16:52
@leisa píše:
Co všichni stále mají s jogurty a mlékem?
To je to nejhorší, co do svého těla vůbec můžete dostat. Chápu, že lobby mléčného průmyslu je obrovské, ale snad máme dobu internetu a je možné si sehnat podstatně víc informací, jak to s tím mlékem ve skutečnosti je.

Tato přednáška je velmi zajímavá:
https://www.youtube.com/watch?…

A také velmi doporučuji knihuj „Budeš figurkou nebo hráčem? Krutá hra o tvé zdraví“ od Tomáše Kašpara, kde kapitola věnovaná problémům s konzumací mléčných produktů je opravdu drsná.

Když ono je to rychlé, levné, má to bílkoviny a dá se to vzít všude s sebou. :dance:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
362
11.11.19 17:00

@zuzikka A je to taky rychlá a levná cesta k opravdu závažným až fatálním nemocem (gastro problémy, cukrovka typu I., neplodnost rakovina vaječníků, prostaty a prsou, leukémie, brzdí vývoj mozku a snižuje IQ atd.)
Ten dokument na youtube, který jsem tam zmínila, je velmi dobře vysvětlující.
Pokud máte pocit, že potřebujete bílkoviny, vezměte si s sebou pytlíček oříšků. Nebo avocado. Uděláte pro tělo podstatně víc.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama