Trauma z porodu - pomůže psycholog?

Anonymní
4.9.20 14:20

Trauma z porodu - pomůže psycholog?

Ahoj,

syna jsem rodila před dvěma lety, přirozeně. Vše dopadlo dobře, přesto se na mě porod podepsal fyzicky i psychicky, a ačkoliv jsem šťastná, že proběhl bez komplikací, nedokážu na něj zapomenout. Přistihla jsem se, že není prakticky den, abych na něj nějak nemyslela. Hodně se mi to vrací, je to pro mne nepříjemné téma. Strach, že budu znovu rodit bohužel zasahuje i do sexuálního života a především do úvah nad dalším dítě. Představa, že bych měla znovu rodit je pro mne skoro nepřijatelná, tak moc mne to děsí.

Řešil někdo něco podobného, pomohl mu psycholog/psychiatr a druhý porod přirozeně zvládl? Nejde mi o útěchu, že „to bude lepší“, ale skutečně o zkušenosti žen, které měly z porodu panickou hrůzu a vyřešily to. Případně jestli tento „stav mysli“ je u člověka „povolenka“ na císaře.

Díky.

• Citovat
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
984
4.9.20 14:32

Já ti naprosto rozumím. Myslela jsme, že jsem měla trauma z prvního porodu, ale opravdové přišlo až po druhém. Od té doby vím, že tohle už opravdu prožít nikdy nechci. Jestli je to povolenka pro císař nevím, ale vím, že se v některých porodnicích dá domluvit plánovaný císař (ale nevím jestli to není za příplatek).

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Ou
14339
4.9.20 15:03

Psycholog - respektive ideálně nějaká psychoterapeutka, která se pohybuje okolo tematiky mateřství a ženství.

Pokud jsi někde okolo brna, tak třeba Michaela Killarová

http://killarova.cz/

Na psychiatra to úplně není- primárně potřebuješ věci zpracovat a s někým sdílet, což psychiatři moc nenabízí, no.

A chceš někoho s běžným, certifikovaným výcvikem - alternativní ezoduše ti spíš budou kázat, než aby tě přijali a pomohli ti vyčistit a zhojit rány v duši.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
4.9.20 15:22

Chtela bych vas poprosit o radu. Rozhoduji se mezi cisarem a klasickym porodem. Prvni porod mam císař-plánovaně a teď mi dají pravdepodobne vybrat. Mám rovněž trvalé následky - problémy s močovym měchýřem, srůsty. V jizve jsem mela absces. Chtela jsem se vás zeptat, jaké trvalé fyzické nasledky máte po porodu vy? Jinak je mi velice líto vašeho traumatu.

• Citovat
  • Nahlásit
1555
4.9.20 15:25

Co jsem četla, tak hodně ženám pomohlo trauma z porodu vyřešit hypnoporod. Zkus kouknout na skupinu na FB, hodně se to tam řeší a většina holek se k tomu dostala právě proto, že si přály druhé dítě, ale první porod neměly vyřešeny. Ať se ti to povede zpracovat! :srdce:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
16603
4.9.20 15:39

Psycholog možná. Ale spíš bych volila dulu, když přemýšlíš o druhém. Ta tě dokáže těhotenstvím provést a pracovat se strachy. A pak určitě hypnoporod/ jemné zrození atd.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
4.9.20 16:30

Určitě psycholog. Jinak,, vyřešit, to jen císařem není řešení!!! Spousta žen má skutečné trauma i z plánovaného císaře.

• Citovat
  • Nahlásit
6721
4.9.20 16:37

Jasně že psycholog. To je jako by ses ptala jestli ti s rakovinou pomůže onkolog. Psycholog je právě na takové starosti jako máš. :kytka:

Zkusila bych pohledat někoho kdo má z daným tématem zkušenosti.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
4.9.20 16:46
@Aletheia píše:
Jasně že psycholog. To je jako by ses ptala jestli ti s rakovinou pomůže onkolog. Psycholog je právě na takové starosti jako máš. :kytka:Zkusila bych pohledat někoho kdo má z daným tématem zkušenosti.

To je, jakobych se ptala na reálné zkušenosti žen  ;)

Moc děkuji za konkrétní rady, pohledám.

• Citovat
  • Nahlásit
16603
4.9.20 17:34
@Aletheia píše:
Jasně že psycholog. To je jako by ses ptala jestli ti s rakovinou pomůže onkolog. Psycholog je právě na takové starosti jako máš. :kytka:Zkusila bych pohledat někoho kdo má z daným tématem zkušenosti.

Za mě tedy lepší dula nebo PA, už vzhledem k tomu, že zakladatelka chce další dítě.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
562
4.9.20 19:57

Určitě najít psychologa. A myslím že by byla indikace k sekci panický strach z porodu. Ale ani tím nemusíš vyhrát, já měla sekci a naopak jsem se chvíli srovnavala s tim, že jsem to nedokázala přirozeně…

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
4.9.20 20:03

Nemám zkušenost přímo s traumatem z porodu, ale s komplikacemi po něm (na straně dítěte, já byla ok), s velmi náročným miminkem a s poporodní depresí. Konkrétně já jsem se z toho dostala „sama“, ale může za to kombinace faktorů - předchozí zkušenost s psycholožkou (se kterou jsem dávno před prvním dítětem řešila úplně jiná témata), kurz všímavosti (taky můžu doporučit i jako jednu z možností, jak se sebou pracovat v průběhu těhotenství i porodu) a taky díky tomu, že deprese u mě vycházela z velké části z hormonů, čili jak se tělo trochu srovnávalo, lepšila se i psychika. Teď tedy čekám podruhé a jsem ráda. Ale můj strach je jiný, porodu samotného se nebojím (nebo jako… ne že bych se na něj těšila, zas ten první nebyl nějak úchvatný, ale relativně rychlý a bez problémů), větší strach mi působí to, co to zase udělá s psychikou, že může i druhé dítě celé dny plakat přes veškerou snahu atd. Ale díky výše uvedenému jsem se s tím dokázala srovnat dost na to, abych z toho neměla každý den úzkost a dokázala se pořád víc radovat než bát. Přeji to samé, a za sebe doporučuji psychologa, já bych bez práce s psychologem v minulosti mnoho věcí nesla o dost hůř.

• Citovat
  • Nahlásit
85
4.9.20 20:32

Ahoj zakladatelko,
z kraje chci říct, že v tom nejsi sama. Opravdu. Mrkni na tyhle stránky:
https://porodnitrauma.cz/
Můžeš tam najít nějaké info, případně se z toho vypsat, sdílet příběh apod.
Držím palce :kytka:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
151
10.9.20 12:18

Mela jsem po prvnim (zcela nekomplikovanem) porodu psychicke trauma. Zacala jsem to resit asi rok pote, prave kvuli uvaham nad dalsim ditetem. Pomohla kombinace psycholozky (zena s detmi), porodni asistentky (zena s detmi), ktera me sledovala cele tehotenstvi a pak asistovala u porodu, a nasledne psychiatra (zeny s detmi), protoze jen terapii a ruznymi podpurnymi technikami jsem to nezvladla.
Za nejdulezitejsi povazuju priznat si a pojmenovat problem (ze byl porod prirozeny, rychly, fyziologicky vubec neznamena, ze nebyl traumaticky) a spolupracovat s odborniky. Dale taky zasadit se o to, aby druhy porod probihal - v ramci moznosti - tak, jak skutecne chces ty; na to je potreba najit prislusne zarizeni a personal. Pro me bylo napriklad zcela zasadni NEdostat hned po porodu dite do naruci - to neni snadne sdelit jako sve prani. S tim ti prave pomuzou odbornici, vymanit se z hranic, co „spravna matka“ musi a nesmi, a soustredit se na to, co musis a nesmis ty konkretne.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama