Trávník na staré přírodní zahradě

1301
24.2.21 15:43

Trávník na staré přírodní zahradě

Ahoj, najde se tu mezi Vámi nějaká nadšená zahradnice, co by dokázala poradit s přírodní zahradou? Získala jsem vysněný kus země, v současné chvíli vcelku zanedbaný, který bych ráda přetvořila v přírodní zahradu. Jsem zahradnice amatérka, postupně vše studuju a učím se.
Co mě ale momentálně trápí je trávník, tam si úplně nevím rady. Travnatá plocha je tu zanedbaná, nebyla sečená a je plná mechu. Úplně asi nechci jít cestou vše zrušit a zakládat trávník nový, protože v létě to tu vypadalo celkem pěkně (sedmikrásky, řebříček, jetel atd.). Moje představa je pokusit se nyní staré traviny vysekat křovinořezem, pak aplikovat něco proti mechu, odumřelý mech vyhrabat a pak osít - na část plochy travní semínko a na část bych ráda vysela nějakou květnatou louku. Bude to fungovat nebo je to nesmysl a je opravdu lepší to vzít od základu?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
30977
24.2.21 15:47

Netuším, ale jsem zvědav, tak se háčkuji. :palec:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
9383
24.2.21 15:56

Podle toho co píšeš, tak ta zahrada má svoje kouzlo a historii. Já bych jí zkusil jednu sezónu jen sekat abych viděl co to bude dělat. S oséváním bych byl opatrnější, travní semeno jsou často různé hybridy které tam de facto nepatří.

Maximálně bych aplikoval na mech vápno.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
504
24.2.21 16:15

Zkusila bych také rok jen sekat. Pravidelně, ale ne zas uplně na krátko. Jestli je pozemek velký, můžeš zkusit menší část nechat bez sekání (respektive posekat jen v červnu a pak na konci léta) a pozorovat, jak se chová sečená/nesečená část. Mech v trávě… vadí ti hodně? Přírodní zahrada je přírodní právě proto, že se na ní nepoužívají takové přípravky jako odstraňovač mechu. Půda může být kyselá, proto tam mech roste a to se nezmění aplikací hubiče mechu. Po prvním posekáním bych zahradu shrabala železnými hráběmi, tím trochu rozrušíš travní drn a podpoříš růst trávy i kytek, vyhrabeš stařinu i trochu toho mechu… Vší silou bych se snažila vyhnout zakládání trávníku od základu. To se vyplatí někde, kde trávník není vůbec, případně chceš opravdu anglický jednodruhový pažit. Louku netřeba sít… vždyť už ji tam máš, ne? :)

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
19633
24.2.21 16:22

Teď se pokusit vyhrabat starou trávu a mech. Ten mech bych ale rozhodně nelikvidovala chemicky, on ti v začátku pomůže trávník obnovit a má tam svoje místo. Pak můžeš zjara koupit nějakou luční směs, prohrábnout trávník kovovýma hrábkama a rozhodit osivo. Doporučuju před deštěm.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1301
24.2.21 17:02

Díky za rady, ona ta likvidace mechu by byla spíš taková lokální - nejvíc ho je pod starým ořešákem a kolem kamenné zídky, což je logické. Ořešák tu určitě chci nechat a je pravda, že pod ním asi nic moc jiného neporoste, moc sluníčka tam nepůjde :nevim:
Stejně tak dosívat budu lokálně - jsou tu plochy, které jsou v podstatě holé a bahnité, kde se původní majitelé pohybovali - tam bude potřeba určitě něco málo pohodit. A tu louku - v zadní části pozemku jsem chtěla jen trochu podpořit rozmanitost. Loni jsem se byla podívat v Markvarticích a to je prostě nádhera ty jejich louky :srdce:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
a12
45804
24.2.21 17:27

Tak pokud tam ten plevel-sedmikrásky atd. chceš, tak je určitě zbytečný pouštět se do novyho trávníku..
taky bych sekala, případně dosela aby trávník zhoustnul, kolem toho stromu mech vyhrabat.. ale ono to taky bude vypadat jinak na jaře a ted když slezl sníh..

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
266
24.2.21 18:20

Já jsem potřebovala založit nový trávník na ploše, která byla celá zarostlá plevelem. Kamarádka i poradila, abych ten plevel začala sekat. Za dva roky už to vypadá jako trávník (i když není anglický ani smykem :mrgreen: ). Nic jsem nedosela, je tam část trávy, velká část jetele a sedmikrásky. Jetel postupně dusí pýr. Po posekání mám pěknou zelenou plochu a nikdo by neřekl, že to není trávník jako takový. Měla jsem původně v plánu, že si trávník nechám založit, ale nechám to tak, jak to je.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
a12
45804
24.2.21 18:41
@K2 8611 píše:
Já jsem potřebovala založit nový trávník na ploše, která byla celá zarostlá plevelem. Kamarádka i poradila, abych ten plevel začala sekat. Za dva roky už to vypadá jako trávník (i když není anglický ani smykem :mrgreen: ). Nic jsem nedosela, je tam část trávy, velká část jetele a sedmikrásky. Jetel postupně dusí pýr. Po posekání mám pěknou zelenou plochu a nikdo by neřekl, že to není trávník jako takový. Měla jsem původně v plánu, že si trávník nechám založit, ale nechám to tak, jak to je.

on plevel nemá rád sekání.. my jsme meli taky v trávníku dost plevelu a to byl nově zalozenej a častým sekanim ho normální tráva vytlačí.. a uz máme trávník dobrej..
ale jestli zakladatelka chce kvetoucí louku, tak asi častý sekání nebude úplně to co potřebuje :mrgreen:
jo a na jaře bych to projela vertikutatorem, to by mohlo pomoct i na ten mech.. my to vždycky projedem, dosejem..

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
266
24.2.21 21:57
@a12 píše:
on plevel nemá rád sekání.. my jsme meli taky v trávníku dost plevelu a to byl nově zalozenej a častým sekanim ho normální tráva vytlačí.. a uz máme trávník dobrej..
ale jestli zakladatelka chce kvetoucí louku, tak asi častý sekání nebude úplně to co potřebuje :mrgreen:
jo a na jaře bych to projela vertikutatorem, to by mohlo pomoct i na ten mech.. my to vždycky projedem, dosejem..

Já mám spíš jetelník než trávník, ale zase lepší jetelník než pýrník :mrgreen:.
Zakladatelka nemůže sít louku (taky se mi to líbí) do zanedbaného prostoru zamořeného plevelem.
Já jsem před pár lety s těžkým srdcem postříkala tento prostor nějakým herbicidem, pak jsem prostor vyhrabala, přesila prohazovačkou a než jsem začala řešit trávník, zas to prevít zarostlo plevelem. A pak přišla ta kamarádka a poradila mi vzít to sekačkou. To mě fakt nenapadlo. A jakou mám pěknou plochu. Akorát tam při mrazech asi hráblo krtkovi a pěkně to na jedné části rozryl, darebák. :pocitac:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
904
24.2.21 21:59

Pod oresakem neporoste nic, tam bych klidně nechala ten mech. Pozor na listy ořešáku, ty buď spálit nebo odvézt. Nedávat do kompostu. Co kdybys tu plochu vylepšila nějakou mozaikou z kamenů, mezi tím mech, posezení…

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
a12
45804
24.2.21 22:20
@K2 8611 píše:
Já mám spíš jetelník než trávník, ale zase lepší jetelník než pýrník :mrgreen:.
Zakladatelka nemůže sít louku (taky se mi to líbí) do zanedbaného prostoru zamořeného plevelem.
Já jsem před pár lety s těžkým srdcem postříkala tento prostor nějakým herbicidem, pak jsem prostor vyhrabala, přesila prohazovačkou a než jsem začala řešit trávník, zas to prevít zarostlo plevelem. A pak přišla ta kamarádka a poradila mi vzít to sekačkou. To mě fakt nenapadlo. A jakou mám pěknou plochu. Akorát tam při mrazech asi hráblo krtkovi a pěkně to na jedné části rozryl, darebák. :pocitac:

jo, pyr je previt :cert: nejhorší je, když se plazi po zemi, s tim nic neudělá ani ta, sekačka a vytrhnout to taky nejde..
ono by to chtělo vidět ten zakladatelky trávník, co tam má.. u rodičů vždycky byl právě jetel a sedmikrásky a to bylo v pohodě i hezky a když se to posekalo, tak krásná travicka.. my zas máme sem tam pampelisky..
jinak zbavit se plevele.. všude v navodech, zbavit plevele, zavést hlinou.. ty jo jako dáš do toho seminka, zalejes a prvni co vyleze je zase plevel :mrgreen: ja když to videla, tak jsem myslela, že mě omejou.. ale postupem casu a sekanim to ta tráva fakt vytlačila.. ale teda je to 4 roky a každý jaro a podzim to projedu vertikutatorem a doseju

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
266
25.2.21 09:21

@a12 Pampelišky se dají v pohodě vyrýt. Já jsem se jich zbavila během dvou sezón. I když jsou takové krásné sluníčkové :P. Jen je nesmíš nechat vysemenit.

@vedma007 Zakladatelko, nemůžeš sem hodit fotku toho prostoru na trávník (tak, aby nebylo poznat, kde se ta plocha nachází)?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
a12
45804
25.2.21 11:42
@K2 8611 píše:
@a12 Pampelišky se dají v pohodě vyrýt. Já jsem se jich zbavila během dvou sezón. I když jsou takové krásné sluníčkové :P. Jen je nesmíš nechat vysemenit.@vedma007 Zakladatelko, nemůžeš sem hodit fotku toho prostoru na trávník (tak, aby nebylo poznat, kde se ta plocha nachází)?

Ty jo, nevim.. Taky dloubu, nejdřív nožem, pak jsem si koupila takový udělatko a teda koreny to ma neskutečný, to ani všechno nevytahnu.. Vysemenit to nemá šanci, hodně setkáme, tak to ani nestihne nadělat to chmiri.. A jak vylezlou žlutý kvety, tak dloubu :mrgreen:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat