Třešeň a další ovocné stromy na zahradu

• Fotoalbum (0)
  • Sledovat e-mailem
  • Přidat k oblíbeným
  • Zapnout podpisy
  • Hledání v tématu
1170
17.4.13 11:27

Třešeň a další ovocné stromy na zahradu

Hezký den, potřebovala bych poradit s výběrem třešně. Máme poměrně malou zahradu (400 m2), takže tady nechci zasadit nějakou obří třešeň a zároveň se „zahradničením“ začínám, takže bych ráda za něco pro začátek méně náročného. Je možné třešeň nějak „usměrnit“ seřezáváním nebo tak, aby tolik nevyrostla? Líbí se mi odrůda Sunburst, jednak je samosprašná a taky by měla být prý odolnější a né tak náročná na podmínky, což je k nám a při našich současných zahradnických dovednostech ideální. Nikde, ale nepíší jak moc vyroste a jak rychle asi roste? Našla jsem i trpasličí třešně, ale ty mají max. 1,5 metru, to mi zase přijde zbytečně málo. Moc děkuji za odpověď.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
907
17.4.13 11:56

Nejsem žádný zahradník, ale přijde mi, že ty stromy, co dnes prodávájí jsou samé zákrsky čtvrt kmeny nebo polokmeny. Máme třešeň zasazenou 8 let a i se zanedbaným stříháním nejvyšší větev má asi 2,5 m. Šla by sestříhat do šířky tak, že bych trhala jen ze země (nízký kmínek).

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
88
17.4.13 12:03

A co třeba sloupovitá třešeň? Nezabere moc místa do šířky, do výšky vyrůstá tak 2,5 - 3,5 metru.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1170
17.4.13 12:18

Přiznám se, že ta sloupovitá třešeň se mi nějak nelíbí, přijde mi taková divná:-). A za jak dlouho vyroste třešeň třeba z metrového pidistromečku do cca 3 metrů? Když ji budu stříhat zeshora, tak by se už neměla moc rozpínat ne?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
88
17.4.13 12:47

No ony peckoviny nemají moc rády řez. Záleží na podnoži, jaká bude, od toho se odvíjí výška. Je dobrá „pomalá“ podnož, pokud jí chceš mít do cca 3 metrů, např. podnož Colt nebo Gisela 5.No a za jak dlouho vyroste, tak to záleží na tom, jak často budeš zastřihávat, hnojit a zalévat ;)

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1170
17.4.13 12:59

A to musím předpokládám koupit na té podnoži:-). A alespoň přibližně jak rychle roste, takový nějaký průměr:-)

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
88
17.4.13 13:10

Koupit, nebo naroubovat sama :) Jak rychl roste…záleží na odrůdě…do těch 3 metrů cca 6-7 let

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1170
17.4.13 13:12

Jasný, takže koupit:-). Tak to není zase takový fofr:-) A na jaké velikosti se to asi tak zastaví a za jak dlouho? Teda pokud se to má někdy zastavit:-) Já vím, že to jsou takové teoretické otázky, ale já vůbec nemám představu

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
88
17.4.13 13:23

Pokud si pořídíš tu „pomalou“ podnož, tak bude dorůstat do těch cca 3 metrů. Pvní 4 roky dělej výchovný řez, aby jsi si ten strom upravila tak, jak chceš, aby rostl. A první dva roky odštipuj květy, aby se strom nevysiloval.Po těch čtyřech letech už zastřihávej pro omlazení. Ale i tak se někdy může stát, že z pomalé podnože ti vyroste třeba šestimetrový strom, ale většinou ne :roll: Holt přírodě neporučíš :nevim: :lol:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
24220
1.10.13 21:54

Dokázaly byste poradit, jakou třešeň koupit na zasazení na zahradu. Mám představu takových tmavých červených třešní, sladké chuti. Chrupky to jsou? A dál, jaký podtyp? Doma třešeň máme, ale letitou a nevím název. A vlastně nikdo, kdo ji na zahradě má, mi nebyl schopný říct název odrůdy. Klidně napište, které máte rády.
Nechutnají mi takové ty bledé, žluté, jen lehce načervenalé, co se hned kazí.
Děkuji.

Příspěvek upraven 18.04.15 v 20:49

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
38265
1.10.13 22:02

My mame Burlat, je to pokud vim nejrannejsi chrupka, takze by mela uniknout cervum. Nicmene tento rok problem s opylenim - neletaly vcely. je velka a tmava :-)

jinak jsem vybirala zde: http://www.sempra.cz/…y/tresen.htm

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
24220
1.10.13 22:11

Škoda, že se tam nedá ochutnat. Jsem v tomto úplný mimoň, takže info, že chrupka unikne červům, je pro mě jak sci-fi :mrgreen:. Hlavně že je dobrá.

Příspěvek upraven 18.04.15 v 20:49

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Mi24
1.10.13 22:15

Jakkakoliv ranní odruda nemá červíky a chrupka je velmi dobrá

• Citovat
  • Nahlásit
38265
1.10.13 22:22
@danyk píše: Škoda, že se tam nedá ochutnat. Jsem v tomto úplný mimoň, takže info, že chrupka unikne červům, je pro mě jak sci-fi :mrgreen:. Hlavně že je dobrá.

ne protoze je chrupka, ale protoze je ranna - ti hmyzaci (vrtalka tresnova) tam nestihnou naklast vajicka. Jinak nejrannejsi tresen je myslim karesova, ale neni to chrupka.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
24220
1.10.13 22:24

Aha, takže pozdní odrůda má červíky a ranná ne. |Škoda, že nemůžu vzít na ochutnání do zahradnictví kompot.
Máme je na zahradě moc dobré, vyloženě tmavé, temné, jak krev (žilní).

Příspěvek upraven 18.04.15 v 20:50

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat