Třetí dítě v autě uprostřed bez autosedačky?

3610
18.8.15 09:23

Třetí dítě v autě uprostřed bez autosedačky?

Hezký den všem,
chtěla jsem se zeptat, jestli máte někdo zkušenost..
Jedu na výlet s kamarádkou, přemýšlíme, jestli můžeme vzít jen jedno auto. Problém je v tom, že se nám ani jedné do auta nevejdou tři sedačky vedle sebe(ani podsedák) a nemůžeme ani jedno dítě posadit dopředu, protože se mezi sedačky ani jedna z nás vzhledem k tělesné konstrukci nevlezeme:) Myslíte, že nejstarší devítiletou dceru můžu uprostřed jen připoutat pásy? Na netu jsem něco takového četla, ale nevím, jestli je to opravdu takto dovoleno.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Napsat příspěvek

Reakce:

22641
18.8.15 09:30

@Jitka79 řešila jsem to nedávno s dvěmi policajty. Pokud máš vzadu 2 sedačky a třetí sedačka už se tam nevejde, tak můžeš dítě uprostřed připoutat pouze pásem. Nesmí mu jít pás přes krk, aby to bylo bezpečné. Nevím jestli máte uprostřed dvou nebo tří bodový pás.
Jinak za mě, pokud je to pár km tak bych to možná riskla, pokud delší cesta vzala bych dvě auta a neriskovala kvůli pár penězům za benzín život dítěte.

Příspěvek upraven 18.08.15 v 09:36

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1219
18.8.15 09:32

Stále ovšem existuje několik výjimek, kde nemusí být potomek umístěn ve speciální autosedačce. Například při nevybavení vozidla pásy, nebo pokud se dozadu kvůli nedostatku místa nevejde třetí sedačka. V tom případě je-li dítě starší tří let, může sedět připoutáno uprostřed pouze pásy, ačkoliv má hmotnost nižší než 36 kg a nedosahuje délky 150 cm. Pokud je těžší či vyšší vzhledem k uvedeným hodnotám, nemusí autosedačku používat nikdy.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
523
18.8.15 09:36

Řidič motorového vozidla je kromě povinností uvedených v § 4 a 5 dále povinen

1. být za jízdy připoután na sedadle bezpečnostním pásem, pokud jím je sedadlo povinně vybaveno podle zvláštního právního předpisu2),
  1. nepřepravovat ve vozidle kategorie M1, N1, N2 nebo N32), které není vybaveno zádržným bezpečnostním systémem,

1. dítě mladší tří let,
2. dítě menší než 150 cm na sedadle vedle řidiče,

1. přepravovat ve vozidle kategorie M1, N1, N2 nebo N32), které je vybaveno zádržným bezpečnostním systémem, dítě, jehož tělesná hmotnost nepřevyšuje 36 kg a tělesná výška nepřevyšuje 150 cm, pouze za použití dětské autosedačky; při této přepravě

1. dítě musí být umístěno v dětské autosedačce, která odpovídá jeho hmotnosti a tělesným rozměrům,
2. na sedadle, které je vybaveno airbagem, který nebyl uveden mimo činnost, nebo pokud byl uveden mimo činnost automaticky, nesmí být dítě v dětské autosedačce přepravováno čelem proti směru jízdy,

1. umístit a upevnit dětskou autosedačku na sedadle a dítě do dětské autosedačky podle podmínek stanovených výrobcem dětské autosedačky v návodu k použití této dětské autosedačky,
  1. přepravovat ve vozidle kategorie M1, N1, N2 nebo N32), které je vybaveno zádržným bezpečnostním systémem, dítě, jehož tělesná hmotnost převyšuje 36 kg nebo tělesná výška převyšuje 150 cm, pouze je-li dítě za jízdy připoutáno bezpečnostním pásem,
  1. přepravovat ve vozidle kategorie M1 a N1 2), které je vybaveno zádržným bezpečnostním systémem a ve kterém jsou na zadním sedadle již umístěny 2 dětské autosedačky a nedostatek prostoru neumožňuje umístit třetí dětskou autosedačku, třetí dítě starší 3 let a menší než 150 cm na zadním sedadle pouze, je-li toto dítě za jízdy připoutáno bezpečnostním pásem,
  • Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
8577
18.8.15 09:40

Jo, dle vyhlasky muzes. O bezpecnosti je to diskutabilni. Akorat fakt bacha, aby ji nesel pas pres krk (to uz je pak lepsi ji dat pod zadek aspon treba slozenou deku) ;)

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
3610
18.8.15 09:41

@pukacu jj, toto jsem přesně taky našla.. jen jsem si nebyla jistá, nikdy jsem to neřešila.
@Aspera pojedeme cca 15km, takže žádná velká dálka, jen je tam trochu problém s parkováním a díky za info

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
3
18.8.15 09:48

Máme tři děti a dcera devět let jezdí uprostřed bez podsedáku. Policajti někdy brblají, že si máme koupit větší auto, někteří už zákon znají lépe, tak ty neprudí :-)

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
5943
18.8.15 09:52

@Jitka79
Pokud u prostředního místa máte jen dvoubodový pás (tj. není přes rameno) - tak s tím není problém. Pak tam třetí dítě bez sedáku být může (dokonce by tam nemělo být na podsedáku - u dvoubodového pásu je bezpečnější nemít podsedák).

Mám to za roky vyzkoušeno a s policajty není problém
(notabene když na každém sedadle můžete mít 80 kilo dětí - to je taková perlička, kdybyste si doslovně vyložila pravidla silničního provozu ;) )

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
17037
18.8.15 09:54

@dialed Hlavně s sebou nevozí metr ani váhu :D. My si to větší auto tedy koupili :D, ale syn je veliký, zatím má podsedák, ale vím, že u ex jezdí bez něj (ačkoliv tam místo tedy má- veze jen dvě děti a já s tím neudělám nic :(- právě proto jsem to taky zjišťovala)

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
69307
18.8.15 10:23

Hele, těch 36 kilo a 150 cm, musí být splněno oboje nebo stačí jen jeden z těch údajů? Např dítě 150cm a 30 kilo nebo 140cm a 37 kilo. obě devět let?

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
3
18.8.15 11:05

Stačí aby splnilo jedno z kritérií.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
22641
18.8.15 11:15

@terinka4444 stačí jedno i když malý tlouštík se ti může uškrtit na pásu.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
69307
18.8.15 11:58

No jo, ale holčička je prostě taková, maminka to řeší, ale zatím se nedaří, nicméně je složité převézt jí s námi někam na výlet, páč se mi nevedejde do auta, kdyby ani naše dcera nemusela na podsedák, tak by se tam vlezly. Děkuju.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama