Reklama

Třetí mateřská a přivýdělek jako OSVČ na předchozí RD

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu

Anonymní 
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 28.02.17 02:11
Třetí mateřská a přivýdělek jako OSVČ na předchozí RD

Máte některá zkušenost? Jsem zaměstnaná, nyní jsem na neschopence se třetím těhotenstvím, která mi navazovala na řidičák s předchozím dítětem (zaměstnaná jsem nepřetržitě u jednoho zaměstnavatele pět let před prvním dítětem). Během posledního řidičáku jsem si přivydělávala jako OSVČ. Z čeho se mi bude počítat mateřská, pokud jsem stále zaměstnaná u původního zaměstnavatele? Ovlivní nějak přivýdělek výši mateřské?

Reklama

Reakce:

eumedon
Extra třída :D 13199 příspěvků 28.02.17 07:50
@Anonymní píše:
Máte některá zkušenost? Jsem zaměstnaná, nyní jsem na neschopence se třetím těhotenstvím, která mi navazovala na řidičák s předchozím dítětem (zaměstnaná jsem nepřetržitě u jednoho zaměstnavatele pět let před prvním dítětem). Během posledního řidičáku jsem si přivydělávala jako OSVČ. Z čeho se mi bude počítat mateřská, pokud jsem stále zaměstnaná u původního zaměstnavatele? Ovlivní nějak přivýdělek výši mateřské?

Zkušenost nemám (zejména ne s řidičákem s dítětem), ale http://www.cssz.cz/…aterstvi.htm

Lendeš
Kelišová 5132 příspěvků 28.02.17 10:22

Zkušenost nemám. Ale pokud už si jako OSVČ nevyděláváš, tak z této činnosti nesplníš podmínky pro peněžitou pomoc v mateřství, tím pádem to výši PPM nijak neovlivní. Splníš podmínky jen ze svého zaměstnání, takže se ti PPM bude počítat jen z příjmů z tohoto zaměstnání. Pokud trvá stále stejný pracovní poměr jako u předchozí PPM (což u tebe trvá) a dítě se narodí do 4 let věku předchozího dítěte (což zřejmě taky splňuješ, když navazuješ nemocenskou po rodičáku), tak se PPM počítá z vyměřovacího základu jako předchozí PPM, pokud je tento vyměřovací základ vyšší než ten, který bys měla teď. Jinak se počítá z toho, který bude zjištěný teď.

eumedon
Extra třída :D 13199 příspěvků 28.02.17 10:54

@Lendeš Já bych to upřesnil: Ono není důležité, jestli jako OSVČ vydělává, nebo nevydělává. Tam je podmínka účasti na nemocenském pojištění aspoň 270 dní v posledních dvou letech. OSVČ nemusí aktuálně vydělávat, a přesto si může dobrovolně platit nemocenské, anebo může vydělávat, ale platit nemocenské pojištění si nemusí.

Proto jsem dal ten odkaz, aby se zakladatelka podívala a když tak se zeptala, čemu nerozumí. Protože z toho, co sem napsala, se nedá zjistit, jestli má, nebo nemá nárok na PPM.

Lendeš
Kelišová 5132 příspěvků 28.02.17 13:20

@eumedon Já jsem tím „nevyděláváš“ myslela to, že už činnost nevykonává, když psala o přivýdělku v minulém čase. Ale máš pravdu, že jsem to mohla napsat lépe. A když už to upřesňuješ, tak je potřeba dodat, že kromě podmínky 270 dnů platí ještě další podmínka, že v posledním roce musí být účastníkem nemocenského pojištění min. 180 dnů.

eumedon
Extra třída :D 13199 příspěvků 28.02.17 13:55
@Lendeš píše:
@eumedon Já jsem tím „nevyděláváš“ myslela to, že už činnost nevykonává, když psala o přivýdělku v minulém čase. Ale máš pravdu, že jsem to mohla napsat lépe. A když už to upřesňuješ, tak je potřeba dodat, že kromě podmínky 270 dnů platí ještě další podmínka, že v posledním roce musí být účastníkem nemocenského pojištění min. 180 dnů.

To tam nikde nevidím.

Vidím tam ale jinou podmínku, a to:
Nárok na dávku má i žena, která nastoupí na PPM po skončení pojištění v ochranné lhůtě. Ochranná lhůta pro případy uplatnění nároku na peněžitou pomoci mateřství u žen, jejichž pojištění skončilo v době těhotenství, činí 180 kalendářních dnů ode dne zániku pojištění; pokud však pojištění trvalo kratší dobu, činí ochranná lhůta jen tolik kalendářních dnů, kolik dnů pojištění trvalo. Pokud pojištění zaniklo mimo dobu těhotenství, činí ochranná lhůta 7 kalendářních dnů ode dne zániku nemocenského pojištění (pokud pojištění trvalo alespoň po tuto dobu). Ochranná lhůta však neplyne z některých pojištěných činností (např. z dohod o provedení práce, ze zaměstnání malého rozsahu).

Je zbytečné to opisovat všecko. Zakladatelka se může na ten odkaz podívat a zeptat se, čemu nerozumí.

Lendeš
Kelišová 5132 příspěvků 28.02.17 14:02

§ 32 zákona o nemocenském pojištění:
(2) Podmínkou nároku na peněžitou pomoc v mateřství je účast pojištěnce na pojištění alespoň po dobu 270 kalendářních dní v posledních dvou letech přede dnem nástupu na peněžitou pomoc v mateřství (§ 34 odst. 1). Je-li uplatňován nárok na peněžitou pomoc v mateřství z více pojištění, musí být tato podmínka účasti na pojištění splněna v každém z těchto pojištění.

(3) Podmínkou nároku na peněžitou pomoc v mateřství osoby samostatně výdělečně činné je kromě splnění podmínky účasti na pojištění podle odstavce 2 účast na pojištění jako osoby samostatně výdělečně činné podle § 11 po dobu alespoň 180 kalendářních dnů v posledním roce přede dnem počátku podpůrčí doby

eumedon
Extra třída :D 13199 příspěvků 28.02.17 14:04
@Lendeš píše: § 32 zákona o nemocenském pojištění:
(2) Podmínkou nároku na peněžitou pomoc v mateřství je účast pojištěnce na pojištění alespoň po dobu 270 kalendářních dní v posledních dvou letech přede dnem nástupu na peněžitou pomoc v mateřství (§ 34 odst. 1). Je-li uplatňován nárok na peněžitou pomoc v mateřství z více pojištění, musí být tato podmínka účasti na pojištění splněna v každém z těchto pojištění.(3) Podmínkou nároku na peněžitou pomoc v mateřství osoby samostatně výdělečně činné je kromě splnění podmínky účasti na pojištění podle odstavce 2 účast na pojištění jako osoby samostatně výdělečně činné podle § 11 po dobu alespoň 180 kalendářních dnů v posledním roce přede dnem počátku podpůrčí doby

Aha, dík! :palec:

Reklama

Váš příspěvek

Reklama

Poslední články

Váháte, zda a kdy nechat děti očkovat? Udělejte si vlastní názor

Neublížím svému miminku očkováním brzy po narození? Otázku, kdy začít s... číst dále >

Co zařídit po porodu: Přehled do konce šestinedělí

Už se miminko klube na svět? Příjemnou novinku je potřeba nahlásit nejen... číst dále >

Články z Expres.cz

Eva Decastelo: Komentují moje tlusté ruce? Musí mít chudý vlastní život!

Patří mezi nejkrásnější české moderátorky. I když před několika dny oslavila... číst dále >

Zemřel zpěvák Vláďa Štěpánek: Proslavily ho kapely Harlej a Walda Gang

V úterý 18. září zemřel zpěvák Vláďa Šafránek (†46). Fanoušci ho poznali... číst dále >

Články z Ona Dnes

Devadesátkový trend znovu na scéně. Čtyři tipy, jak nosit džíny do pasu

Džíny patří k základním kouskům šatníku. Stačí jen najít střih, který si bude... číst dále >

Co s úrodou jablek? Oslaďte si babí léto skvělým koláčem nebo štrúdlem

Jablek se letos urodilo požehnaně. Možná i vy přemýšlíte, co s kulatými... číst dále >

Reklama