Třetí těhotenství po 2 SC s T-řezem - riziko ruptury?

2055
13.4.20 08:31

Třetí těhotenství po 2 SC s T-řezem - riziko ruptury?

Hezký den.

Naše poslední dítko přišlo na svět pomoci VEXu, tzn. na děloze se při druhém císaři musel udělat T-řez. již na porodním sále mi při operaci (ve spinálu) řekl lékař, že další dítě nedoporučuje (srůsty + T-řez). Z toho důvodu jsme se po porodu chránili a manžel měl jít dokonce v létě na vasektomii. Bohužel pravděpodobně nesprávným užitím antikoncepční náplastí (při návštěvě aquaparku se celá odloupla a já si toho nevšimla) už další MS nepřišla a já zjistila, že jsem těhotná. Po prvotním šoku a rozhodnutí, že ze zdravotních důvodu bude lepší přerušení, jsme ale začali stejně zjišťovat, zda by bylo možné si dítě ponechat. Po kontrole u GYNDr. je vajíčko uchyceno až nahoře v děloze (mimo jizvu). Všude se dočítám o riziku ruptury při porodu - toto by se dalo těšit další sekci cca 2 týdny před termínem. Má ale někdo zkušenosti, zda je riziko ruptury (a jak velké) již během samotného těhotenství? Má na riziko ruptury vliv pohyb, nošení věcí, zvedání dětí? Dítě bychom nakonec chtěli (když už si takhle našlo cestu), ale zdravotní hledisko je pro nás směrodatné. Navíc já už jsem přes 40, nejspíše opět bude těhotenská cukrovka a větší dítě (děti vždy kolem 4,5 kg). Prosím o Vaše zkušenosti, doktorka nechává rozhodnutí na nás, ale z jejího hlediska to proste není bezpečné, tak prostě nevím :,( :zed:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
Anonymní
13.4.20 08:44

@Petrusska007 nejsem stejny pripad, ale mam za sebou 2 sekce s tim, ze druha byla akutni kvuli rupture. Na sale mi take bylo receno, ze dalsi tehotenstvi je rizikove a nedoporucuji mi ho. Jeste v porodnici jsem byla na ultrazvuku a doktorka uz nebyla tak „prisna“. Po pul roce byla jizva pekna a ja se pak na beznych prohlidkach vzdy ptala, zda je vhodne otehotnet. Doktorka mi to dovolila a ted jsem 33tt a zatim jizva v pohode. Mam poprve tehotenskou cukrovku, opet velke riziko preeklampsie, takze uzivam Anopyrin na redeni krve (toho se bojim kvuli pripadne rupture) a deti rodim male (max 3kg). V tomto tehotenstvi jsem se setkala jen s 1 mladou doktorkou v porodnici na screeningu, ktera se divila, ze mi bylo tehotenstvi schvaleno. Jinak v tom nikdo nevidi problem. Nemam castejsi kontroly nez jine tehotne. Na prvni poradne v porodnici ve 36tt mi zmeri jizvu a domluvime termin sekce. Nepises, jak dlouho mas po posledni sekci. To pry take hraje urcitou roli. Co zajit na konzultaci jeste k jinemu dr, treba do porodnice, kde bys rodila?

• Citovat
  • Nahlásit
2055
13.4.20 08:51

Děkuji za reakci :kytka: :kytka: :kytka:
Jinak ten poslední SC byl únor 2018, takže před 2 lety ;)

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
5368
13.4.20 09:14

Já nerozumím tomu, proč při vexu, tj. porodu spodem, máš na děloze jizvu T? :nevim: Nebo co je to po druhém císaři? To není ten poslední porod? Kolik těch dětí máš? :think: Nerýpu, jen to nechápu, mít u porodu kombinaci vex (píšeš: přišlo na svět pomocí vexu) a sekce? Nebo jako ten vex zkoušeli, ale nešlo to a pak taková T -sekce?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
2055
13.4.20 09:46

@mau-mau VEX se používá i při císaři (když dítě nejde vytáhnout), lze dohledat i na netu. Aby se tam ten VEX vešel, museli udělat t-řez na děloze.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1863
13.4.20 10:04
@Petrusska007 píše:
@mau-mau VEX se používá i při císaři (když dítě nejde vytáhnout), lze dohledat i na netu. Aby se tam ten VEX vešel, museli udělat t-řez na děloze.

Přesně tak, ono to není taková legrace jak se může zdát, i při císaři je poměrně obtížné dostat dítě ven.. mě tak tlačili na stydkou sponu že jsem ji měla pohmožděnou a jelita ještě pár týdnů..Vex naštěstí nebyl potřeba.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
13966
13.4.20 10:27

@Petrusska007 já bych požádala o konzultaci druhého lékaře třeba :think: upřímně záleží jak ty jizvy vypadají a jak velké to porodní poranění bylo. Bezpečné to nebude jistojistě. Bude to velký risk. Jde prostě o to, abys dítě zvládla vůbec donosit ( kór když děti bývají větší, rodit předčasně není žádná výhra) a aby ta děloha tím rozpínáním nepraskla. Záleží právě jak děloha vypadala při tom posledním císaři. Některé ženy ji mají vyloženě papírovou a tam jsou ty rizika úplně velká. Pokud si dítě necháš tak by asi bylo fajn si pak nechat odstranit vejcovody, aspoň nebude muset chlap na zákrok a ty to budeš mít jedním vrzem a ještě zadarmo že zdravotních důvodů ( ptej se na to lékařky co nejdříve, musí to být podepsané s předstihem).

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
13.4.20 10:42

@anavi13 sterilizace na zadost zeny se jiz nemusi resit dopredu. Doktorka mi rikala, ze staci na prvni poradne v porodnici. Snad ma pravdu :lol:

• Citovat
  • Nahlásit
13966
13.4.20 10:48
@Anonymní píše:
@anavi13 sterilizace na zadost zeny se jiz nemusi resit dopredu. Doktorka mi rikala, ze staci na prvni poradne v porodnici. Snad ma pravdu :lol:

Tak ono stačí myslím týden, čtrnáct dní dopředu. :palec: nevím jak je to v případě akutního císaře.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
2055
13.4.20 11:54

@anavi13 přesně jak píšeš, záleží na hodně faktorech. Bohužel nikdo není schopen posoudit, jak na tom budu, sice lze změřit sílu hlavní horizontální jizvy, ale vertikální změřit nelze, není na děloze na UTZ vidět. Takže je to všechno spíše o křišťálové kouli.

Zajímalo mne hlavně kolik takových mamin se ocitlo ve stejné nebo podobné situaci a jak to dopadlo. Abych měla představu, které věci a činnosti jsou rizikové (pohyb, zvedání, děti, práce), zda mají přímý vliv na dělohu nebo ne. A zda bylo nebezpečí ruptury zejména při porodu nebo zda někdo zažil rupturu ještě během těhotenství.

Každopádně pokud by to vyšlo, tak se sterilizací počítám automaticky. Další nervy už bych nedala :think:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
13.4.20 12:14

Kamarádka takto otěhotněla jizva na děloze do T. Bohužel ji jizva v cca 7mesici praskla. Miminko zemřelo a ji vytáhli doslova hrobnikovy z lopaty.

• Citovat
  • Nahlásit
2055
13.4.20 13:05
@Anonymní píše:
Kamarádka takto otěhotněla jizva na děloze do T. Bohužel ji jizva v cca 7mesici praskla. Miminko zemřelo a ji vytáhli doslova hrobnikovy z lopaty.
:,( :,( :,(

No, to je to, co člověka děsí. Tyhle případy. Protože se snažím najít maximum informací a zkušeností, tak se dozvídám, že internet je plný příběhů o několikanásobný císařích, s T-řezy nebo dokonce U-řezy, někdo dokonce po dvou SC někdo rodí i vaginálně. Spousta žen pak píše, že někteří lékaři se děsí, jiní zase, že je to v pohodě a dá se to “i s prstem” v nose. Tyhle případy člověka uklidňují a říkám si, tak asi by to šlo. No a pak je občas nějaký případ jako tento a :,( :,( :,( :,(

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
13.4.20 13:36

Ahoj, tak popíši mou zkušenost: jsem po dvou SC, třetí těhotenství se uchytilo do jizvy po císaři, tak opět operace, vedena stávající jizvou. Aktuálně jsem znovu těhotná a zatím vše bez komplikací, nejsem vedená ani jako riziková těhotná. Doktorka pouze doporučuje porod opět pomocí SC. Já si myslím, že tohle vše je hodně individuální, třeba známá už má zákaz znovu otěhotnět po 1. SC.

• Citovat
  • Nahlásit
13966
13.4.20 13:41

@Petrusska007 asi tak, ono to tak je. Asi bych se hodně šetřila, aby byla ta děloha co nejvíce v klidu. Já mám za sebou akutního císaře, zánět té vnější jizvy a několik zánětů dělohy ( převážně po potratech). Z dalšího těhotenství mám vítr, trochu se té jizvy bojím. Ráda bych rodila vaginálně, ale uvidí se. Hlavně já bych chtěla ještě dvě děti a to třetí dítě nevím jestli bude reálné. Vůbec ti tohle rozhodnutí nezávidím, je to těžké. Kolikátý jsi týden?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
2055
13.4.20 14:08

@anavi13 jsem teprve na začátku, 6+1. MUDr. mi nabídla medikační interrupci, pokud se stihnu rozhodnout tento týden (dělá se jen do 7+0). Pokud ne, pak miniinterupce (do 8+0) a pak už jen případně klasická. Prakticky se musíme do zítřka rozhodnout, zda si dítě ponechat nebo ne :,( :,( :? :zed:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat