Trifokální oční čočky - zkušenosti po operaci

• Fotoalbum (0)
  • Sledovat e-mailem
  • Přidat k oblíbeným
  • Zapnout podpisy
  • Hledání v tématu
91
19.3.16 11:17

Trifokální oční čočky - zkušenosti po operaci

Zdravím všechny,

Mám vrozený šedý zákal a chystám se na oční operaci. Chci využít nejlepších čoček na trhu, což jsou trifokální - zaostřují na blízko, na dálku i na střední vzdálenost.
Jelikož to ale pro mozek musí být docela šok, najednou tak perfektně vidět, zajímalo by mě od Vás, kteří jste podstoupili operaci s těmito čočkami, jak jste se cítili první dny po operaci. Jestli jste třeba hned druhý den po operaci mohli normálně „fungovat“, nebo zda byly nějaké komplikace (např. zpočátku horší vidění než před operací, motání hlavy, špatně od žaludku,…) a jak dlouho trvaly.

Díky za reakce,
L.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
2604
24.3.17 18:10
@Lenkochod píše:
Zdravím všechny,

Mám vrozený šedý zákal a chystám se na oční operaci. Chci využít nejlepších čoček na trhu, což jsou trifokální - zaostřují na blízko, na dálku i na střední vzdálenost.
Jelikož to ale pro mozek musí být docela šok, najednou tak perfektně vidět, zajímalo by mě od Vás, kteří jste podstoupili operaci s těmito čočkami, jak jste se cítili první dny po operaci. Jestli jste třeba hned druhý den po operaci mohli normálně „fungovat“, nebo zda byly nějaké komplikace (např. zpočátku horší vidění než před operací, motání hlavy, špatně od žaludku,…) a jak dlouho trvaly.

Díky za reakce,
L.

Ahoj, na tvůj dotaz nikdo neodpověděl, tak se pokusím oživit téma + se zeptám tebe, jak to dopadlo s tvojí operací a trifokální čočkou? Uvažuji totiž o operaci vetchozrakosti - tj., taky trifokální čočka a nikde diskuze moc nejsou a na můj dotaz také nikdo nereagoval.
Prosím kdo má zkušenosti, piště a podělte se, předem díky!! :srdce: :kytka:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
24.3.17 20:05

Investovali jsme do takove cocky (pres 20 tisic za cocku). Bohuzel manzel po operaci sedeho zakalu potrebuje bryle na cteni. Pred operaci bryle na cteni nemel. :? Kdybychom vedeli, ze se operace nezdari, zaplatili bychom pouze za cocku do dalky (cca 3 tisice). Bohuzel, vysledek je dopredu nejisty.

• Citovat
  • Nahlásit
2604
24.3.17 20:10
@Anonymní píše:
Investovali jsme do takove cocky (pres 20 tisic za cocku). Bohuzel manzel po operaci sedeho zakalu potrebuje bryle na cteni. Pred operaci bryle na cteni nemel. :? Kdybychom vedeli, ze se operace nezdari, zaplatili bychom pouze za cocku do dalky (cca 3 tisice). Bohuzel, vysledek je dopredu nejisty.

Dnes jsem četla diskuzi, že když je jen mono čočka, tak se stane tohle. Je zvláštní, že tedy manžel ty brýle potřebuje. Voperovali mu tu trifokální? Vysvětlili vám, proč se tak stalo a nelze to reklamovat? Některé kliniky totiž dávají i doživotní záruku..

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
24.3.17 20:20

@Proto02 Krcili rameny, ze nevedi. Manzel ma podezreni, ze bylo spatne predoperacni vysetreni, ze oko nespravne zmerili. Sedy zakal se mu zatim projevil jen na jednom oku. Druhe ma zatim dobre, takze ma bryle, kdy pouze na operovanem oku ma 1 dioptrii, druhe sklicko je jen jako doplnek.
Do dalky a na stredni vzdalenost vidi dobre.

• Citovat
  • Nahlásit
2604
24.3.17 20:37
@Anonymní píše:
@Proto02 Krcili rameny, ze nevedi. Manzel ma podezreni, ze bylo spatne predoperacni vysetreni, ze oko nespravne zmerili. Sedy zakal se mu zatim projevil jen na jednom oku. Druhe ma zatim dobre, takze ma bryle, kdy pouze na operovanem oku ma 1 dioptrii, druhe sklicko je jen jako doplnek.
Do dalky a na stredni vzdalenost vidi dobre.

A mohu se zeptat, na které klinice?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
24.3.17 20:49

@Proto02 Lexum Ostrava, 4 roky zpatky.

• Citovat
  • Nahlásit
91
27.3.17 11:21

Tak ja uz mám po operaci, zrovna je to rok, byla jsem tam loni 31.3. :-)

Už jsem psala dloooouhý příspěvek do nějaké diakuze na podobné téma, tak ve zkratce:

Mám trifokální čočky na obou očích. Původní vada byl vrozený šedý zákal (vrozený je vzácny, kroutili nade mnou hlavama :D ), plus na pravém oku ještě astigmatismus (rozmazané vidění).

Operace trvala celkem asi 20min, uteklo to rychle, udělali jedno oko a pak hned druhé. Dostala jsem průhledné klapky na oči a už cestou domů bylo znát, že vidím lépe - oči jsem měla „rozkapané“ a jak se to srovnávalo, tak už jsem poznala, že vidím dobře.
Celkově mi operace za to 100% stála (obě oči 50tis. Kč, dodnes splácím :D ), vzhledem k šedému zákalu. Ale třeba hned po operaci jsem viděla perfektně na všechny vzdálenosti, po týdnu se mi ale na levém oku, které mám jako dominantní, zhoršilo vidění na drobné písmo, na detaily (a na pravém mám ten astigmatismus-tam bylo řešení ještě dražší čočka, což už jsem nechtěla). Prý se to stává, že se čočka po operaci zakalí - to se pak ješte „čistilo“ zdarma, ale už se to nevrátilo na tu super úroveň. Takže asi něco podobného jako „Anonymní“. Ale nemyslím si, že by to bylo špatným měřením - nové čočce je podle mě jedno, jak na tom byla čočka předtím… no, takže úplně droboučké písmo nepřečtu.

Jinak bez problémů, nic nebolelo atd. Kruhy okolo světel, před kterými varují, nebyly u mě nijak hrozné a teď je to znát ještě míň, nijak mě to neobtěžuje. Vidím lépe na silnějším světle, ale v šeru mám problém pouze třeba s malými písmeny textu, jinak vidím dobře. Řízení auta v noci super, oproti stavu před operací.

Byla jsem na klinice v Horních Počernicích. Doktor Kacerovský operoval, všechno proběhlo bez problémů. Vyšetření před operací dělali jiní lékaři/lékařky - tam mi trochu přišlo, že to chtějí všechno šup šup, aby už měli prachy :D když jsem měla otázky, tak odpovídali vše, to jo, ale sami od sebe mě moc o ničem neinformovali mi připadalo. Po operaci jsem měla vyšetření u doktorky Kacerovské a ta byla super.

Pokud máte čas, tak doporučuji zajít třeba na dvě, tři kliniky a pak porovnat jednání a přístup k vám a podle toho vybrat. O Lexum Praha jsem slyšela spíše pomluvy, třeba Gemini zase spíše chválu, ale každý to má asi jinak.

Tak očím zdar, kdyby vás ještě něco zajímalo, tak pište :)

Jinak jen taková poznámka na závěr - o které se na klinice nezmínili, ale já myslím, že to je poměrně důležité - při dnešním stavu vědy a lékařství není možné už do oka po operaci znovu zasahovat. Nelze tedy čočku vyměnit na jinou atp., Takže výběr čočky dobře promyslet!

Edit: moc zkráceně to nakonec není, jak tak koukám :D

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
2604
27.3.17 19:31

@Lenkochod Ahoj, moc děkuji za dlouhý příspěvek. Ono totiž nikde moc diskuzí není. Já mám brýle jen na blízko, mám 2 dioptrie a myslím, že za chvíli budu muset mít silnější brýle. Už mě to začíná fakt obtěžovat, protože bez brýlí už nic nepřečtu a tak. Nede mi až tak o peníze, takže vzhledem k tomu že to je napořád a zrak se bude horšit nejen na blízko, ale i do dálky a také proto, že pracuji s počítačem, šla bych do trifokálních. Žádnou vadu nemám. Zatím mě zrazuje, že se mi zdá, že je poměrně málo zkušeností, protože jsou ty operace u nás nedlouho. Samozřejmě mám také obavu, abych kvůli takové prkotině (protože žádný zákal, žádná vada) si náhodou nepřivodila spíš nějaké komplikace - přece jen jsou to oči a nejde je nahradit. Co jsem ještě vyčetla, dnes už se operuje nejen skalpelem, ale laserem a píšou, že se čočka lépe usadí a vše je přesnější… Tobě to dělali jakým způsobem? Ještě mě zaujalo, že lidé (prý) uvádějí, že tak jak vidí po operaci, neviděli nikdy před tím. To by se mi líbilo.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
91
27.3.17 20:07

@Proto02 jojo, nabízeli mi možnost, že operaci udělá doktor, anebo laser. Laserem to je přesnější a šetrnější k oku. Když mi ale oznámili, že za laser je příplatek 12000/jedno oko, tak jsem myslela, že mě už vomejou :D jelikož jsem v té době byla čertvě po škole, neměla jsem žádné úspory a už za ty čočky to pro mě byla pálka… Tím, že jsem měla ten šedý zákal, tak jsem měla proplacený výkon operace (lékařem) od pojišťovny. Takže pokud jde jenom o dioptrie, tak nevím, jak je to s placením toho samotného zákroku.
Jinak myslím, že v ČR máme kvalitní doktory, nejen v této oblasti a celkem i dobrou historii. Jezdí k nám do ČR i cizinci na tyto operace…a moje mamča třeba byla na oční operaci asi už před 13lety - to ještě nebyly ani trifokální čočky - ale i tak vidí de facto stejně jako já - nepřečte drobné písmo, jinak ok (také měla šedý zákal).

Já teď na PC vidím perfektně, dříve jsem tak civěla, nějaké texty (třeba bílý text na světle šedém pozadí) jsem nemohla přečíst atp. Po operaci je to super, protože nejlépe na to vidím ze vzdálenosti třeba 50-60cm, takže nejsem nalepená na obrazovce jako dřív :)

Je to otázkou, jestli se to vyplatí, když jde jenom o ty dioptire… Myslím, že pokud někoho brýle obtěžují a čočky mu třeba nevyhovují, tak operaci jo. Ale pokud člověku stačí nandat čočky a večer sundat, tak bych do toho asi neinvestovala - ale záleží na každého pocitu a zkušenostech. Možná by stálo za to, objednat se na vyšetření na nějakou kliniku a tam to zkusit pořešit s doktorama… Otázkou je, jestli doktoři nebudou chtít člověka přemluvit k operaci bez ohledu na nějaký výhody/nevýhody.

Můj přítel má také dioptrie, tak jsme to řešili, jestli nechce zkusit tu operaci, ale tomu se do toho moc zatím nechce :)

A co nějaký trénink očí? Vím, že to je na dlouho a tím pádem to člověka nebaví a třeba u toho ani nevydrží, ale za zkoušku by to mohlo stát. Zkus pohledat na netu. Jednou jsem někde na netu našla i ke stažení knížku na toto téma - Jak se zbavit brýlí, autor Norbekov. Byla to taková trochu zvláštní kniha, ale věřím, že by to zafungovalo, kdyby měl člověk trpělivost.

Jinak ještě když už jsem zmínila přítele - má pouze dioptrie, myslím, že také kolem 2, nebo 3. Každopádně když si vezme čočky, tak vidí celkově o trošku líp než já po té operaci. Přečte malilinkaté písmo, a stačí mu na čtení malého písma šero, to u těch operovaných čoček je potřeba víc světla. Takže je to opravdu otázkou a hlavně myslím, že dost individuální, jak oči každého asi zareagují…

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
23.11.17 10:24

Nemá někdo další prosím zkušenosti s trifokálními (nikoliv multifokálními) čočkami? Mamku čeká operace šedého zákalu a nemůže se rozhodnout, zda do toho investovat. Moc děkuji za další postřehy s prosím o zachování anonymu nebo smazání.

• Citovat
  • Nahlásit
Anonymní
23.11.17 11:03

Máme 2 týdny čerstvou zkušenost. Přítel byl na operaci š. zákalu a zaplatil si tuhle čočku. Výsledek je zatím takový, že na čtení se mu zhoršil zrak o dioptrii a na dálku původně brýle ani nepotřeboval, měl 0,5 dioptrie a teď má na dálku 2. :cert: Jeho oční lékařka říkala, že to není normální, ať si zavolá na kliniku. Tedy jsme jeli na kontrolu na kliniku a tam lékařka tvrdila, že je vše technicky v pořádku. Další vyšetření na klinice proběhne v lednu nebo únoru. U nás je situace taková, že je přítel šíleně naštvaný, protože si zaplatil 9500,– za jedno oko a vidí hůř než předtím. Jsme bezradní, raději měl zvolit obyčejnou čočku a nejspíš by měl klid. :(

• Citovat
  • Nahlásit
Anonymní
23.11.17 14:41

Moc děkuji za reakci. To musí pořádně naštvat, nicméně 14 dnů je krátká doba, třeba se to ještě zlepší, u těch trifokálních čoček to údajně trvá déle než si na ně člověk zvykne. Držím palce, ať je to lepší. A kde byl, že to měl tak levné? Nebyla to nějaká méně kvalitní čočka? V Gemini se platí 25 tisíc za jedno oko. Díky. Zakladatelka (obnovitelka)

• Citovat
  • Nahlásit
Anonymní
23.11.17 22:10

Byl v Gemini. Promiň, teď jsem si to kontrolovala v ceníku a podle všeho přítel nemá čočku trifokální, ale Premium. Ovšem popisovali mu ji jako tu trifokální, zlepšení zraku na dálku i na čtení pc… Ještě jednou se omlouvám, popletla jsem to. Ať se maminka správně rozhodne a hlavně ať nemá žádné pooperační problémy :kytka:

• Citovat
  • Nahlásit
Anonymní
25.11.17 10:17

No ale takové problémy bych nečekala ani u té standardní čočky. To vypadá, že se něco hrubě nepovedlo. Nebo se to, snad, ještě zlepší. Držím moc palce a moc děkuji za informace. Zakl.

• Citovat
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat