Tříletá holčička má hrůzu z čůrání

11
27.5.19 08:53

Tříletá holčička má hrůzu z čůrání

Ahoj všichni, moc prosím o radu a zkušenosti.

Máme skoro tříletou dcerku a stále bojujeme s učením na nočník. Problém je, že se bojí čůrat a to nejen do nočníku. Nebojí se s plenkou, to se vyčurá. Na nočníku sedí ale jak se jí začne chtít vyskakuje a volá, že se bojí nebo si dojde, že chce plínku. Když se jí chce už opravdu hodně, je vyloženě hysterická. Potoky slz, spousta křiku a neskutečné křížení nožiček jak čůrání drží. Když tahle situace trvá dýl boji se pak čůrat i do plenky. Pustí to až už to opravdu nejde vydržet. Jeden den takto vydržela nečurat 7 hodin (a normálně pila). Plinky běžně nosit nechce, obléká si sama kalhotky, jen když se jí chce řekne si o plinu.
Nikdy jsme ji za počurání netrestali ani jí nenadavali, naopak ji vždy chválím a vysvětluju, že čůrají všichni a že to se občas stane, že to nestihne na nočník. Teď s tím strachem ji chválím i za počuranou podlahu, je prostě úspěch a úleva když to po tolika hodinách vůbec pustí, ať už kamkoliv. Zkoušeli jsme samozřejmě WC (s dětským prkynkem i bez) ale to se hodně boji a nechce tam jít. S náma ale chodí a, při výkonu, nás viděla, viděla už i jiné děti. Nočník jsme vyzdobili samolepkou oblíbeného krtka, plyšový krtek chodí s ní a jakože pomáhá, do nočníku jsme vlepili kytičku kterou je jako třeba zalévat. Plenky jsem už i schovala s tím, že už nemáme. Zkoušeli jsme za čůrání sladkost jako odměnu (jinak mlsání téměř vůbec nedostává), chválíme a motivujeme co to jde, ale pokrok nikde. Jinak je šikovná, umí říct, že čůrá, ví kam by měla čůrat, umí to vydržet (opravdu mnoho hodin nebo i celou noc), sama se umí vysvléct a na nočník sedne, jen se prostě boji vyčůrat. S doktorkou jsem to konzultovala, ale řekla mi jen, že mám dceři dát čas.
V září by měla (a chtěla) jít do školky ale s plenkama to samozřejmě nejde. Necháváme ji prostor a čas ale už to trvá celé kolik měsíců bez větších pokroků a do září už tolik času není. Proto prosím, máte s vašimi dětmi podobnou zkušenost? Jak jste strach odbourali?
Předem moc díky za odpovědi.

• Citovat
  • Zmínit
  • Upravit
Napsat příspěvek

Reakce:

Ou
11250
27.5.19 09:08

Choďte spolu někam do lesa, kde není moc lidí a čůrejte společně, ať jasně vidí že to prostě funguje.

A pořiďte si tuhle knížku a společně si v ní čtěte. Jestli jste schopná vymýšlet příběhy, tak vymýšlejte co nejlegračnější příběhy o čůrání.

https://www.kosmas.cz/…niha-curani/

S chozením na velkou problémy nemá?

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
21933
27.5.19 09:10
@tamia píše:
Ahoj všichni, moc prosím o radu a zkušenosti.Máme skoro tříletou dcerku a stále bojujeme s učením na nočník. Problém je, že se bojí čůrat a to nejen do nočníku. Nebojí se s plenkou, to se vyčurá. Na nočníku sedí ale jak se jí začne chtít vyskakuje a volá, že se bojí nebo si dojde, že chce plínku. Když se jí chce už opravdu hodně, je vyloženě hysterická. Potoky slz, spousta křiku a neskutečné křížení nožiček jak čůrání drží. Když tahle situace trvá dýl boji se pak čůrat i do plenky. Pustí to až už to opravdu nejde vydržet. Jeden den takto vydržela nečurat 7 hodin (a normálně pila). Plinky běžně nosit nechce, obléká si sama kalhotky, jen když se jí chce řekne si o plinu.
Nikdy jsme ji za počurání netrestali ani jí nenadavali, naopak ji vždy chválím a vysvětluju, že čůrají všichni a že to se občas stane, že to nestihne na nočník. Teď s tím strachem ji chválím i za počuranou podlahu, je prostě úspěch a úleva když to po tolika hodinách vůbec pustí, ať už kamkoliv. Zkoušeli jsme samozřejmě WC (s dětským prkynkem i bez) ale to se hodně boji a nechce tam jít. S náma ale chodí a, při výkonu, nás viděla, viděla už i jiné děti. Nočník jsme vyzdobili samolepkou oblíbeného krtka, plyšový krtek chodí s ní a jakože pomáhá, do nočníku jsme vlepili kytičku kterou je jako třeba zalévat. Plenky jsem už i schovala s tím, že už nemáme. Zkoušeli jsme za čůrání sladkost jako odměnu (jinak mlsání téměř vůbec nedostává), chválíme a motivujeme co to jde, ale pokrok nikde. Jinak je šikovná, umí říct, že čůrá, ví kam by měla čůrat, umí to vydržet (opravdu mnoho hodin nebo i celou noc), sama se umí vysvléct a na nočník sedne, jen se prostě boji vyčůrat. S doktorkou jsem to konzultovala, ale řekla mi jen, že mám dceři dát čas.
V září by měla (a chtěla) jít do školky ale s plenkama to samozřejmě nejde. Necháváme ji prostor a čas ale už to trvá celé kolik měsíců bez větších pokroků a do září už tolik času není. Proto prosím, máte s vašimi dětmi podobnou zkušenost? Jak jste strach odbourali?
Předem moc díky za odpovědi.

Syn tohle měl s kaděním. Nechtěl jinam než do plínky. Taky jsem zkusila kde co, pozititivně motivovala, nekřičela a nenutila. NIC. Jednou jsem jen tak prohodila, jak to bude bezva, až se vykadí do nočníku, že koupíme takové malé letadýlko a bude si s tím hrát, on za chvíli zasedl a bobek byl na světě. Od té doby pleny už nechtěl. Takže taky radím počkat a zkoušet. Nestresovat. Přes léto to natrenujete! ;)

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
8735
27.5.19 09:11

@tamia mám stejnou zkušenost s dcerou s kakanim. Přesně jak popisuješ. Zkoušeli jsme fakt vše od medicíny po alternativu. Nakonec pomohla motivační tabulka vylepena na lednici. Za každé zpočátku i posazeni na nočník či záchod dostala k nalepení samolepku do daného dne. Za určitý počet malých byla nějaká super velká, za tu byla sladkost a za 5 velkých za týden byl potom dětský koutek typu žirafa Čestlice a pod. Dceru bavilo to lepit a sledovat úspěchy. Plus další činitel, který poradil sám psycholog, že máme od defekace odpoutat jakkoli pozornost, např kniha či mobil. Nakonec jsme skončili u hry na ipadu. Za dva měsíce bylo vyřešeno. Držím pěsti, tohle je opravdu neskutečný trápení

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
13904
27.5.19 09:11

Na travicku curat zkoušela? Ze by zalila kytičky?

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
11
27.5.19 09:16

Chození na velkou zatím nemůžu moc posoudit, přijde mi ale že je to to samé jako s curanim…
Venku nás už viděla taky ale zkusím to znovu, víckrát a jinak. Knížku teda máme dětskou od Svojtky (má ji ráda a čte ji na nočníku) ale mrknu určitě i na tuto, moc díky :wink: s těma pribehama je to zatím těžké, jak nastoupí potřeba čůrat tak nevidí neslyší jen křičí a poskakuje kolem, ale zkoušet budeme.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
11
27.5.19 09:21

Jo odvedení pozornosti zabralo poprvé, zabrala se do mobilu, ale podruhe už si to ohlídala a jak s cítila že to přichází vyskočila z nočníku a začala zase panicky poskakovat a už to nezabírá (ani zatím nic jiného). I ruzne odměny jsme zkoušeli ale teď mám dojem, že ji to vic stresuje, odměnu by chtěla ale čůrat se opravdu hodně boji a neví si s tím rady tak je z toho hodně pláče.

Venku jsme zatím neměli uspech, jednak tvrdí že se jí nechce a pak se nám ji prostě nedaří odchytit, ví o co nám jde a jak jen naznačime že půjde o čůrání spustí paniku :disappointed:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
14519
27.5.19 09:28

@tamia to zni jako uz poradne rozvinuta neuroza. Co s tim nevim, nam se podarilo presvedcit na nocnik pomoci pohadek.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
27.5.19 10:10

Já to vidím jako warita, takže bych navrhla absolutní restart, pleny a měsíc, dva absolutně nic ani náznakem neřešit. A potom začít jinak,, odebrat tomu tu důležitost… třeba nový nočník uplně jiného tvaru, možná ty malé záchodky… jen bych ho koupila, postavila vedle záchoda a nic neřikala…dokud by se mne nezaptala, co to je. Pak bez zájmu bych řekla „na čůrání, když budeš chtít“ a nic víc… a možná by pak pomohlo i soukromí…nechat ji samotnou a v klidu, aby se necítila pod tlakem.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
11
27.5.19 13:42

@warita no já se právě trochu už bojím jestli to neni už moc… Ale nevíme ani proč to tak má ani co s tím. Vyloženě má jen paniku z toho procesu čůrání.

@Beruška Liduška to jsme právě taky zkoušeli už. Ona totiž měla dřív ještě období kdy se začala zničehonic nočníku bát a nechtěla si na něj sednout ani oblečená takže šel schovat a opravdu několik týdnů jsme o tom ani nemluvili. Pak jsem dovezla jiný a nechala ho tam jen tak… To si postupně začala sedat a číst si na něm. Chtela jsem to teď zopakovat jak píšeš ale problém je že dcerka už plinku nechce, jen na noc. Přes den si ji sama sundá donese si z šuplíku kalhotky a obleče si je. Jenže když pak přijde na čůrání panikaři.
Asi to ale ještě zkusíme znovu na nějakou dobu… Aby se uvolnila a odpočinula si od toho tlaku…

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
211
27.5.19 13:53

@tamia nezkoušela jste kinezilogii? Možná by mohla pomoct, vypadá to na parádní blok :(

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
867
27.5.19 14:05

Ad zmíněná knížka - před patnácti lety jsem synovi koupili z amazonu dětskou knížku o klukovi, co se učil čurat na nočník či záchod. Název si bohužel nepamatuji, ale měli myslím i verzi pro holky. Děti tuhle knihu měly rády.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
11
27.5.19 14:12

@Tejina zatím ne, ale díky za tip, zkusím si něco pozjistovat :wink:

@Evkad my máme knížku od Svojtky, tam se na nocnik a pak i WC naučí kluk i holka, je hezká a dcera ji cte ráda ale do praxe si z toho moc nevzala, tak moc nečekám že by jiné podobné knížky mel úspěch :slight_frown:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
27.5.19 14:15

@tamia Zkuste ty záchudky, to nevypadá jako nočník nebo tohle: https://www.prodeti.cz/…-hraci-modra?… …a pak bych fakt zkusila to soukromí. Až se jí bude chtít čůrat, jen jí to ukažte, řekněte, že jí necháte v klidu a odejděte z místnosti…u naší to zabralo, nechtěla čurat s manželem…ale pokud to nezabere, už bych kontaktovala psychologa pro radu. Bude to možná nakonec rychlejší, než pokus omyl

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
11
27.5.19 14:30

@Beruška Liduška o tom hracim jsem už přemýšlela, díky za odkaz :wink: s tim soukromím to zkusím určitě znovu taky, ale dřív to bylo ještě horší, jak dostala strach stejně doběhla za mnou a poskakovala kolem mě… Uvidím jestli se něco nezměnilo, za pokus nic nedám.

Dám tomu ještě červen a pak už to taky vidím na nějakou pomoc. Bojím se aby z toho neměla ještě nějaké trauma do budoucna :slight_frown:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama