Tripl test - zvýšená hodnota AFP - prosím o vaše zkušenosti

10.10.19 12:27

Tripl test - zvýšená hodnota AFP - prosím o vaše zkušenosti

Ahoj holky, můžete mi poradit a podělit se se mnou o Vaše zkušenosti s tripl testem. Podle laboratoře mi vyšla zvýšená hodnota AFP a doporučují speciální ultrazvuk kvůli rozštěpům. Tak mě tedy pěkně vyděsili. Ještě jsem neviděla zprávu, ale podle mého gynekologa vyšla hodnota lehce nad hranicí, tak to tak negativně nevidí. Každopádně čekám na utrazvuk ve 20. týdnu a pak se doktor rozhodne, co dál. Budu žádat, aby mě někam odeslal a provedl se pořádný ultrazvuk. Má někdo podobnou zkušenost? Jaká hodnota vám vyšla a jak dopadl ultrazvuk? Četla jsem, že tripl test kolikrát vyjde špatně. Ale paní v laboratoři, kam jsem volala na výsledky mi řekla, že výsledky jsou na 90 procent pravdivý :(.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Napsat příspěvek

Reakce:

493
10.10.19 13:09

Ahoj, chci tě povzbudit. Od Tripl testů se hodně ustupuje, mívají často zkreslené výsledky. Takže počkej na to podrobné vyšetření ultrazvukem a zatím nepanikař. Tobě nedělali klasický prvotrimestrální screening? (krev a UZ?) V jakém jsi týdnu teď? Už při tom 1. screeningu by mohl být náznak rozštěpu. Můj doktor, a považuji ho za kapacitu v té mladé generaci doktorů, je porodník i operatér u Apolináře, vůbec na Tripl testy neposílá! I v poradnách na netu se často dočteš, že tam píše maminka vyděšená z Tripl testů, že se bojí downova syndromu atd a že čeká na výsledky plodové vody nebo choriových klků a odpovídají jí lékaři z celkem TOP porodnic, že Triple test sám o sobě nic neznamená, že na něj už pacientky neposílají, když je dobře udělaný kompletní screening na konci 1 trimestru. Vím, že to je těžké, ale není nic ztraceno. Ultrazvuk v nějakém renomovaném zařízení řekne víc, ten si určitě vyžádej. A v 20tt pak už je vidět opravdu hodně věcí.

Mrkni třeba na toto - je to článek starý 9 let a už tam se řeší, že screening by měl zcela nahradit a vytěsnit Triple testy, které nejsou spolehlivé. https://www.idnes.cz/…03_zdravi_lf

Budu držet palce, ať jsi zrovna jedna z těch maminek, kterou prostě jen vyplašili zbytečně :hug:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
10.10.19 13:24

@Mutlice Ahoj, díky za informace a za podporu. Nevím, jestli to nazývám správně. Měli by to hodnotit jako kombinaci krev 10/11 týden, ultrazvuk ve 13. týdnu a pak krev v 16. týdnu. A prakticky mi bylo řečeno, že ten spec. ultazvuk je kvůli tomu, že ta krev v 16. týdnu nevyšla v normě. Takže tam to riziko rozštěpů hrozí. NT ultrrazvuk jsem sice absolvovala, ale u svého gynekologa, velmi zběžně, takže pochybuji, že by něco takové viděl. Ale krev z 10 týdne a ultrazvuk ze 13. by měl být prý v pořádku. Mimo to mám za sebou genetické testy DNA kvůli jiným zdravotním problémům a ty vyšly v pořádku. Tak jsem se na pár dnů uklidnila a začali si těhotenství užívat a teďka se dozvím tohle.. :think:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
493
10.10.19 13:30

@monikaam Ano ano, ta krev 10tt a ultrazvuk 13tt = prvotrimestrální screening. Na krev v 16tt (což je Tripl test neboli biochemický rozbor) už právě hodně lékařů neposílá, to je přesně to, co často vychází úplně mimo a děsí maminky. Udělá se ten 1trim. screening, když je OK, tak už pak nic dál, až druhý UZ screening cca 20-22tt. Takže je to přesně to, co vyšlo falešně vysoké mnoha ženským, a pak se ukázalo, že miminko je v pořádku.
Opět tady je to pěkně rozepsané https://www.maminka.cz/…inovany-test
Krev v 16tt fakt hodně doktorů bere jako zastaralou a nespolehlivou metodu.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama