Trochu komplikace s rodicakem, rozumite tomu nekdo prosim?

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu
teredes
Kelišová 6266 příspěvků 09.06.09 23:04
Trochu komplikace s rodicakem, rozumite tomu nekdo prosim?

Ahoj, radi bychom zazadali o rodicak, ale trochu se v tom placame. Ja ziji v Anglii, manzel je Cech a jeho zamestnavatel cesky. Pracovala jsem tu, otehotnela, porodila, pobirala jsem tu materskou, ktera mi pred mesicem skoncila. Ziji zde tri roky a v CR nemam ani socialni ani zdravotni (predevsim kvuli tomu socialnimu tudiz na RP nemam narok). O rodicovsky prispevek zada v CR manzel, o dite ale pecuji ja (v zadosti je pouze kolonka pro osobu, ktera „…osobne, celodenne a radne pecuje o dite“.) Podle vseho ale manzel na ten rodicak narok ma, avsak musime si vybrat zrychlenou variantu na dva roky. Nejsme si tim jisti, navic netusime, jestli se v posledni dobe zas neco nemenilo… Poradite nekdo, jak to vlastne je? Diskuze jsem prosla, ale nic podobneho nenasla. Omlouvam se, je to zasmodrchane, ale popsala jsem to fakt nejjednoduseji, jak to slo…

Reakce:
kattkka
Generální žvanilka 24324 příspěvků 10.06.09 03:56

trochu ten dotaz nechapu

nat02
Závislačka 2786 příspěvků 10.06.09 08:40

proc by mel narok jen na zrychlenou variantu? ja myslim ze si muze vybrat akorat musi zaridit ze zarucil ze je o dite radne pecovano,coz bys zajistila ty…

akorat fakt nevim jestli mu to daji kdyz ty jako matka nejsi pojistena, no nejlepe primo na socku.

n.

lulje
Kelišová 5528 příspěvků 10.06.09 09:36

Vůbec jsem netušila, že je něco takové možné. Ta se staráš o dítě, ale rodičák bude brát manžel? To fakt jde? Asi jo. jsem zvědavá, co ti sem napíšou odbornice ;)

nat02
Závislačka 2786 příspěvků 10.06.09 09:47

tak uz je tam od letoska zmena…

http://www.aperio.cz/…/dotaz.shtml?…

Pudloslava
Vesmírná mluvilka 34294 příspěvků 10.06.09 10:36

To je takova ta verze, ze otec jako zajistuje celodenni peci o dite, ale muze pritom chodit do prace, pokud zajisti celodenni hlidani ditete ne ve skolce - v tomto pripade matkou (ta ale nema uz narok na nic) …

teredes
Kelišová 6266 příspěvků 10.06.09 10:52

Ahoj, diky moc. Ten rodicak muze pobirat otec i pokud chodi do prace, ale zajisti peci o dite, jen jsem v jednom clanku nasla, ze to musi byt ta zrychlena varianta. Takze nemusi?? Vite, ja s tou socialkou samozrejme mluvila, ale oni my takhle nic nereknou, mam podat zadost a pak se uvidi. Ja ale tezko podam zadost, kdyz spoustu veci nedokazu vyplnit, protoze ta zadost je sita na miru „normalnim“ zadatelum.

Po telefonu to nevyresim, nejsou zrovna ochotni, tak jsem tam poslala mamku, tu odbyli pouze formularema… Takze my asi nezbyva, nez to „nejak“ vyplnit a tedy uvidime…

janno
Ukecaná baba ;) 1905 příspěvků 10.06.09 11:11

teredes naopak, o zrychlenou zadat uz nemuzes, tam je lhuta myslim 23tydnu veku ditete, nebo tak nejak, ted uz musis jen rozhodnout jestli 3 nebo 4 riky

janno
Ukecaná baba ;) 1905 příspěvků 10.06.09 11:13

a jeste otazka, kdo ti rekl, ze nemuzes zadat ty na sebe? Ja jsem v anglii 5let, dvakrat jsem porodila, dvakrat tu cerpala materskou, a mam rodicak normalne na sebe? 8O

teredes
Kelišová 6266 příspěvků 10.06.09 11:47

JANNO rekla mi to ta pani na urade, ale je ji asi sto let a podle me nevi o cem mluvi. A od kdy neplatis v CR socialni, jestli teda neva, ze se na to ptam? Ja jsem si taky myslela, ze ten narok mam, ale pani se mnou vybehla (ustne)…
To, ze jsme prosvihli termin na zrychlenou jsem ted zjistila taky, takze by bylo super, kdyz bych mohla zadat ja…

Moc diky.

terik
Ukecaná baba ;) 2235 příspěvků 10.06.09 12:14

Ahoj,

ja myslim, ze socialni pojisteni se resi jen v pripade, ze chces volitelnou delku rodicaku. Kvuli tomu jsme to prepisovali na manzela. Pokud jsi nemela socialni pojisteni, tak automaticky mas rodicak ctyrlety a takze ze zacatku 7 600 a po 22mesicich jen 3,5 tisic.
Ted je to tak, ze manzel muze zazadat o rodicak (abys mela treba tri roky tech 7,5tis.), ale uz to maji letos osetrene tak, ze aspon mesic musi byt opravdu otec doma s ditetem. Tato varianta je volitelna nejpozdeji do 21 mesicu ditete, jinak opet daji automaticky 4letou variantu.

Doufam, ze je to aspon trochu srozumitelne. Ja se o tohle dost zajimam, protoze kdybych mela dalsi dite, ktere planujeme, tak nemam narok na materskou a pak to musim resit take tak slozite.

Terik

Anonymni
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 10.06.09 12:16

Ono to šlo, ale jen v roce 2008, aby manžel měl nárok na RPm nusel by být na mateřské toho pul roku, takže asi bohužel.

vveverka
Kecalka 327 příspěvků 11.06.09 07:20

Muž může být na rodičáku i letos.Ale musí splnit to, že byl na PPM, nejen že mu na něj vznikl nárok. To je ta změna oproti loňskému roku. Ale je to pro případ,že by chtěl dělat volbu varianty čerpání rodičovského příspěvku.Věrka 8)

teredes
Kelišová 6266 příspěvků 11.06.09 12:19

Vsem dekuji za odpovedi, podle vseho to vypada, ze na rodicak mam narok ja i bez toho socialniho, zadam na 4 roky, tak uvidime, jak to dopadne.

Váš příspěvek
Reklama

Poslední články

Co si uvařit na Vánoce, když se snažíte zhubnout?

Pokud jste pevně rozhodnutá, že letos o Vánocích se ručička váhy nehne směrem... číst dále >

Diskuze s tatínkem Janem: O hraní i péči o nemocné dítě

Pojďte si popovídat do diskuze na eMiminu s tatínkem, který po narození... číst dále >

Články z Expres.cz

Netradiční manželství Leové: „Bydlíme se spolubydlícími, na byt nemáme!“

„Bydlíme s manželem zatím v podnájmu se spolubydlícími,“ řekla nám modelka a... číst dále >

Slávek Boura: Zažil jsem poltergeista a našel recept na výrobu zlata!

Slávka Bouru (54) si pamatujeme jako potrhlého moderátora pořadu Rande, který... číst dále >

Články z Ona Dnes

Žena se po porodu dva týdny mazlila s předčasně narozenou mrtvou dcerou

Emma Woodhouseová musela podstoupit akutní císařský řez kvůli poškozené... číst dále >

Pelíšky už asi nepřebiji, říká filmová Jindřiška

Před dvaceti lety jí popularita filmu Pelíšky byla dost nepříjemná, s... číst dále >