Tvoříte a prodáváte někdo hračky? Rada ohledně certifikací

Fotoalbum tématu (10) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu
Evulina
Neúnavná pisatelka 17226 příspěvků 21.05.19 17:58
Tvoříte a prodáváte někdo hračky? Rada ohledně certifikací

Pěkný den všem,
ráda ve volných chvílích šiji látkové panenky waldorfského typu. Ač se s nimi ňuňají hodně i dospělí, primárně jsou určeny na hraní dětem. Ráda bych i nějaké panenky občas prodala a potěšila i nějaká další dítka, než jen svoje holčičky a známé. Panenky se šijí celé ručně, jsem schopná zvládnout jen tak 2-3 za měsíc. Samozřejmě, že by nebyly za stovku, je to ruční práce, jako materiály se používají vlna a kvalitní bavlna, nicméně, jak se tak po tom pídím, co a jak bych musela zařídit a co vše poplatit, jde mi z toho hlava kolem a mám pocit, že bych nebyla schopná tvořit prachžádný zisk a bohužel ani nulu, já bych možná dokonce šla do mínusu. Certifikace hraček, měsíčně zdravotní a soc. pojištění, ročně daně atd.
Hlavně ohledně těch certifikací hraček mi to není jasné - šijete nebo vyrábíte prosím někdo hračky a přivyděláváte si s nimi? Jak to máte s certifikáty? Ze zkušebny, kam jsem psala dotaz, mi přišla tato odpověď:

„Dobrý den,
k vašemu dotazu sděluji, že uvedené výrobky jsou hračkami a tudíž se na ně vztahuje docela přísná legislativa.
Přikládám k prostudování dokumenty.
Vy jako výrobce vydáváte ES prohlášení o shodě a hračky musí splnit požadavky norem ČSN EN 71-1,2,3,9.
Z hlediska zdravotní nezávadnosti by měl být testován veškerý použitý materiál na hračce a každá barevné varianta.“

Znám jednu paní, taky tyhle panenky šije a prodává, stále vyvíjí nové typy panenek, na každé panence má jiné šatičky, doplňky jako šátečky, kraječky, mašličky, tkaničky na botách..myslíte, že ušije panenku a než jí prodá, tak jí pošle, každou jednotlivě, na certifikaci? Anebo nakoupí dopředu haldu různých materiálů, našije různé typy panenek a pošle tam najednou vzorky od každého druhu panenky a od každého druhu materiálu a pak teprve může začít šít? A pokud by koupila další, jiný materiál, či jinou barevnou variantu již dřív odzkoušeného materiálu, opět to musí projít certifikací? Vždyť to pak jsou desetitisíce a pokud bych chtěla mít širší škálu materiálů nebo vyvíjet i nové typy panenek, tak by to šlo dokonce snad do statisíců? 8o 8o 8o
Vůbec z toho nejsem moudrá a mám pocit, že lidi, kteří si vyráběním hraček přivydělávají, tak buď už předtím měli hodně peněz a mohli to poplatit a defacto nehledí na to, jestli a kdy se jim vůbec investice vrátí anebo to někde šidí a nedávají na certifikaci všechno - každou tu tkaničku a mašličku a každou barevnou variantu látky…nebo já nevím..nebo jsou to kouzelníci :mrgreen:

Stránka:  1 2 Další »
Reakce:
Uživatel je onlinebarabrambora
Zasloužilá kecalka 597 příspěvků 1 inzerát 21.05.19 18:48

@Evulina a co to nedávat jako hračku pro děti, ale dekorační předmět? Moc se v tom nevyznám, ale na fleru jsem si všimla, že to tam mívají.

modravlocka
Ukecaná baba ;) 1197 příspěvků 21.05.19 18:51

@barabrambora Napadlo mě přesně to samé. Už jsem tam zahlédla pod popisem „dekorační předmět“ i kosmetiku. Myslím, že certifikace se ti nemůže v takto malem množství vyplatit ani náhodou.

Pandulka
Zasloužilá kecalka 828 příspěvků 2 inzeráty 21.05.19 20:28

Já to pochopila tak, že „stačí“ šít z atestovaných materiálů a pak vydat prohlášení o shodě. Trochu podrobněji je to popsáno třeba tady: https://www.fler.cz/…rackach-1995
Nicméně já bych na to neměla koule a prodávala to radši jako dekorační předmět s tím, že všechny materiály jsou atestované pro děti do 3 let (atestace oeko-tex 100). A hlavně si říct, dopředu kde chceš prodávat a kouknout na případnou konkurenci, které mi přijde, že je dost.

Evulina
Neúnavná pisatelka 17226 příspěvků 21.05.19 21:30

Děkuji za reakce.
Mě by nejvíc sedělo, kdybych mohla jít „s pravdou ven“, tzn. prodávat to jako hračky, protože to je primární účel šití těchhle panenek - že mají být určeny dětem na hraní. Ale je fakt, že by se mi to asi nevyplatilo. Materiály atestované do 3 let je možnost aspoň se vyhnout certifikacím na ty materiály (i když třeba všechno bych asi atestované nesehnala, např. bavlnky na oči, vlnu na vlásky atd.), ale ten základ na tělo a šaty jo a nechat otestovat pouze hotové panenky. Nicméně, dekorační předmět mě asi stejně nemine, pokud do toho fakt budu chtít jít, protože jinak by to bylo finančně náročné i tak hodně… :think:
Posílám pár fotek..

Evulina
Neúnavná pisatelka 17226 příspěvků 22.05.19 09:08

Ještě jsem si uvědomila, že zatím žádné nové panenky nevymýšlím, ale šiju podle zakoupených střihů a návodů od paní, která s těmito panenkami defacto v ČR před lety začala a má všechny ty typy panenek certifikované. Ono asi by bylo i nutné se domluvit přímo s ní, že..

A nevíte také někdo, jak bych to měla se zdravotním a sociálním pojištěním, pokud bych začla podnikat? Jsem doma, zatím tedy na rodičáku do 3/2020, ale pak stejně doma zůstávám, protože současně ještě pečuji o seniora a zdravotní mi nadále bude hradit stát a co se sociálního týče, tak mi jdou a půjdou roky i nadále jako náhradní doba do důchodu. Nevím zatím podrobnosti, ale jestli se nepletu, tak na rodičáku podnikající ženy neplatí snad zdravotní a soc. tolik, že? Nebylo by to levnější právě i u té péče o seniora?

Děkuji všem na reakce. :kytka:

Evulina
Neúnavná pisatelka 17226 příspěvků 22.05.19 09:12
@Pandulka píše:
Já to pochopila tak, že „stačí“ šít z atestovaných materiálů a pak vydat prohlášení o shodě. Trochu podrobněji je to popsáno třeba tady: https://www.fler.cz/…rackach-1995
Nicméně já bych na to neměla koule a prodávala to radši jako dekorační předmět s tím, že všechny materiály jsou atestované pro děti do 3 let (atestace oeko-tex 100). A hlavně si říct, dopředu kde chceš prodávat a kouknout na případnou konkurenci, které mi přijde, že je dost.

U hraček je nutné certifikovat jak jednotlivé materiály (pokud už nejsou certifikované výrobcem materiálu), ale současně ještě každý typ hračky na výdrž/mechanicky + nad 15 cm i na hořlavost. To jsem se dočetla dneska ráno..

Nicméně právě nevím, když už ta paní, od které mám zakoupené střihy a návody a podle nich šiju, má ty panenky už mechanicky a na hořlavost otestované, tak jak to potom je…

Káťa19
Extra třída :D 12667 příspěvků 22.05.19 09:33

Já bych to tedy také prodávala jako dekorační předmět, vždyť si vem, jak je plný fler háčkovaných hraček pro miminka a já nevím čeho všeho…
Dokonce jsem také koupila jednu ručně šitou Mnichovickou panenku a paní tohle určitě neřeší :think:.
kupující jsou rády, že můžou koupit něco, co není z Číny, určitě to tolik neřeší

Evulina
Neúnavná pisatelka 17226 příspěvků 22.05.19 09:47
@Káťa19 píše:
Já bych to tedy také prodávala jako dekorační předmět, vždyť si vem, jak je plný fler háčkovaných hraček pro miminka a já nevím čeho všeho…
Dokonce jsem také koupila jednu ručně šitou Mnichovickou panenku a paní tohle určitě neřeší :think:.
kupující jsou rády, že můžou koupit něco, co není z Číny, určitě to tolik neřeší

No jo, ale já nevím, co už pro mě může být prů. er a co ještě ne. Protože v zákoně stojí, že co je evidentně určené jako hračka pro děti nemůže být prodáváno jako dekorace. Já ani nevím, jak na tom v tomto ohledu ty moje panenky jsou. Samozřejmě, že jako dekorace sloužit mohou. No, ale i jako hračka.
Takže myslíš, že ty paní na Fleru prostě mají jen živnosťák a prodávají to jako dekorace? No, nevím nevím..já jsem v tomhle dost opatrná, o průšvih fakt nestojím. :think:

Káťa19
Extra třída :D 12667 příspěvků 22.05.19 09:50

@Evulina já myslím, že určitě :think:

free333
Nadpozemská drbna 25212 příspěvků 22.05.19 09:51
@Evulina píše:
No jo, ale já nevím, co už pro mě může být prů. er a co ještě ne. Protože v zákoně stojí, že co je evidentně určené jako hračka pro děti nemůže být prodáváno jako dekorace. Já ani nevím, jak na tom v tomto ohledu ty moje panenky jsou. Samozřejmě, že jako dekorace sloužit mohou. No, ale i jako hračka.
Takže myslíš, že ty paní na Fleru prostě mají jen živnosťák a prodávají to jako dekorace? No, nevím nevím..já jsem v tomhle dost opatrná, o průšvih fakt nestojím. :think:

Vem si, že třeba u nás mají jedni vietnamci v trafice celou výlohu panenek, které vypadají jako starožitné, mají ty kloboučky, šatečky a tak a ti to mají hozené mezi ostatníma dekoracema - určitě to prodávají jako dekorativní předmět.

A měla bys to jednodušší - u dekor. př. nebude nikdo řešit reklamace, bude tam napsáno, že slouží pouze pro dekorativní účely a jestli tomu někdo zítra při hře utrhne nohu - vlasy, nebude to Tvůj problém…

Jinak jsou panenky moc krásné, já jsem nic takového ještě neviděla… :)

Káťa19
Extra třída :D 12667 příspěvků 22.05.19 10:45

Mrkni třeba tady, paní začínala na fleru http://www.mnichovickepanenky.cz/

Zuzka2012
Ukecaná baba ;) 1857 příspěvků 22.05.19 10:54

@Evulina Hmm, to je teda zajímavé, co píšeš. Já podnikám v jiném oboru, ale ráda bych si ke svému projektu nechala udělat i nějaké hračky podle svého návrhu, ale vytvořil by je někdo jiný. Nad certifikáty jsem také uvažovala, ale psala jsem jen potenciálním výrobcům, kteří vyrábějí a prodávají, jestli to mají použitelné i pro děti do 3 let. Odpovědí mi bylo, že materiály jsou vhodné (testované) pro děti do tří let. Myslela jsem, že tím mám „vyřízeno“. Ale teď tedy nevím. A myslíš, že jako prodejce bych byla za to taky zodpovědná nebo by mi stačilo se „spolehnout“ na to, jak to podá výrobce?

Kdybys chtěla, můžeme zůstat v kontaktu a třeba si vyměňovat nějaké zkušenosti a poznatky ohledně té tvorby hraček. :kytka:

modravlocka
Ukecaná baba ;) 1197 příspěvků 22.05.19 11:51

@Zuzka2012 Pro děti do 3 let určitě musíš mít otestovaný i komplet výrobek jako celek. Samotné otestované materiály rozhodně nestačí. Mimo jiné se řeší i velikost jednotlivých částí výrobku a jejich pevnost, aby je ditě nemohlo spolknout. Je na to přímo nějaké „udělátko“, jehož otvorem při testu nesmí žádná součást výrobku projít. Údajně je toto testování pro malé děti dražší a náročnější a proto je i v obchodech papírově většina hraček určena dětem od 3 let, i když je zřejmé, že jsou podle užití určené hlavně dětem mladším.

Jinak formulace, že je výrobek z materiálů atestovaných pro děti do 3 let je nicneříkající. Respektive rodičům to řekne, že nemusí mít strach, když danou věc dítě ocucá, ale ty to jako hračku určenou dětem do 3 let prodávat nesmíš.

Zuzka2012
Ukecaná baba ;) 1857 příspěvků 22.05.19 12:06

@modravlocka Děkuju moc. A víš prosím, jak je to s těmi od 3 let? Já to původně chtěla od 3, ale zajímalo mě, jak by to bylo, když bych něco dalšího nechala udělat pro menší děti. Na to tedy nejspíš nedojde, ale pro ty tříleťáky a více bych ráda. Bylo by to v menším počtu kusů a šité ručně. Zatím paní, které jsem oslovila, prodávají buď na Fleru nebo mají vlastní web.

Stránka:  1 2 Další »
Váš příspěvek
Reklama