Tvrdý hrbolek na hlavičce novorozence

11.7.20 20:58

Tvrdý hrbolek na hlavičce novorozence

Ahoj holky, nesetkala jste se některá s něčím podobným? Malý má 14 dní a od porodu má na hlavičce, za uchem směrem k týlu, kostěnný hrbolek. Jen na jedné straně, na druhé ne. V porodnici jsem tomu nevěnovala pozornost, ale doma to ve mně začalo hlodat. Naše pediatrička mi řekla jen to, že to budeme sledovat, že to vypadá jako kost a já mám teď obavy, aby to bylo v pořádku. Jinak má hlavičku tvarem normální, obvod taky v normě, fontanela také běžné velikosti. Ale je to prostě divné, takový tvrdý hrbolek na hlavičce ???? Díky za případné reakce.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Napsat příspěvek

Reakce:

Anonymní
11.7.20 21:13

Ano, mam takovou zkusenost - pediatricka v klidu, neurolog v klidu, odbornik pres sonograficka vysetreni v klidu…jen v rizikove poradne pro nedonosene deti nebyli v klidu a chteli nas poslat na rezonanci. Tu nam, ale neurolog s primarem z fakultky rozmluvili, ze neni duvod a ze by to pro nase dite byla zbytecna zatez kvuli nutnosti uspani. Byli jsme tedy v klidu a pul roku od tohoto „skveleho“ doporuceni se ukazalo, ze prckovi po celou dobu rostl v hlave zhoubny nador, v te dobe jiz obrovskych rozmeru. Dve operace za nami, rok chemoterapie pred nami…nenech se odbit. Nadory hlavy jsou sice vzacne avsak u deti se jedna o nejcastejsi typ nadoroveho onemocneni.

• Nahlásit
  • Citovat
23741
11.7.20 21:24
@Anonymní píše:
Ano, mam takovou zkusenost - pediatricka v klidu, neurolog v klidu, odbornik pres sonograficka vysetreni v klidu…jen v rizikove poradne pro nedonosene deti nebyli v klidu a chteli nas poslat na rezonanci. Tu nam, ale neurolog s primarem z fakultky rozmluvili, ze neni duvod a ze by to pro nase dite byla zbytecna zatez kvuli nutnosti uspani. Byli jsme tedy v klidu a pul roku od tohoto „skveleho“ doporuceni se ukazalo, ze prckovi po celou dobu rostl v hlave zhoubny nador, v te dobe jiz obrovskych rozmeru. Dve operace za nami, rok chemoterapie pred nami…nenech se odbit. Nadory hlavy jsou sice vzacne avsak u deti se jedna o nejcastejsi typ nadoroveho onemocneni.

to je hrozné! Držím pěsti, at se miminko vyléčí :hug: Jen mě napadá, proč nevyšetřovali novorozencův mozek ultrazvukem skrze fontanelu? Je to bezpečné a nezátěžové…Nebo na ultrazvuku nic neviděli?

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
5016
11.7.20 21:26

@pe-terka
Oblast týlních laloků není pro ultrazvuk dobře přehledná, přeci jen velká fontanela je poměrně „nahoře“.

Běžně se provádí USG vyšetření mozku u nezralých novorozenců a pak po instrumentálním porodu (VEX, kleště).

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
23741
11.7.20 21:30
@Doctus píše:
@pe-terka
Oblast týlních laloků není pro ultrazvuk dobře přehledná, přeci jen velká fontanela je poměrně „nahoře“.Běžně se provádí USG vyšetření mozku u nezralých novorozenců a pak po instrumentálním porodu (VEX, kleště).

u dvou z mých dětí sono mozku taky prováděli, v novorozeneckém věku, zase z jiných důvodů. Naštěstí vše ok. Měla jsme za to, že ultrazvuk „prosvítí“ celý mozek…Navíc, hlavičku vyšetřují často i před porodem /nebo v posledním trumestru), mozek je vidět z různých stran…Jak je možní, že by přehlédli nádor?

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymní
11.7.20 21:31
@pe-terka píše:
to je hrozné! Držím pěsti, at se miminko vyléčí :hug: Jen mě napadá, proč nevyšetřovali novorozencův mozek ultrazvukem skrze fontanelu? Je to bezpečné a nezátěžové…

Vysetrovali… dokonce 3 lekari, mezi kterymi byl jeden expert na provadene vysetreni. Vsichni chybne diagnostikovali nador jako vstrebavajici se pseudocystu. Az na jednu lekarku, ktera nam doporucila MRI. Nicmene jsme se nechali ostatnimi tremi vydesit velkou zatezi anglosedsce u takto maleho ditete a nechali se jimi presvedcit, ze k vysetreni neni duvod. Aneb „lekari vedi co delaji“… - casto tuto mantru ctu v souvislosti s pripadem maleho Olivera se SMA, kteremu byla odmitnuta lecba a mam chut popsat muj pribeh, ale nechci na sitich propirat prckuv, zdravotni stav.

• Nahlásit
  • Citovat
23741
11.7.20 21:34
@Anonymní píše:
Vysetrovali… dokonce 3 lekari, mezi kterymi byl jeden expert na provadene vysetreni. Vsichni chybne diagnostikovali nador jako vstrebavajici se pseudocystu. Az na jednu lekarku, ktera nam doporucila MRI. Nicmene jsme se nechali ostatnimi tremi vydesit velkou zatezi anglosedsce u takto maleho ditete a nechali se jimi presvedcit, ze k vysetreni neni duvod. Aneb „lekari vedi co delaji“… - casto tuto mantru ctu v souvislosti s pripadem maleho Olivera se SMA, kteremu byla odmitnuta lecba a mam chut popsat muj pribeh, ale nechci na sitich propirat prckuv, zdravotni stav.

to mě moc mrzí :hug: Njn, tady je bohužel vidět, že ani doktoři nejsou neomylní.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
23741
11.7.20 21:37
@Anonymní píše:
Vysetrovali… dokonce 3 lekari, mezi kterymi byl jeden expert na provadene vysetreni. Vsichni chybne diagnostikovali nador jako vstrebavajici se pseudocystu. Az na jednu lekarku, ktera nam doporucila MRI. Nicmene jsme se nechali ostatnimi tremi vydesit velkou zatezi anglosedsce u takto maleho ditete a nechali se jimi presvedcit, ze k vysetreni neni duvod. Aneb „lekari vedi co delaji“… - casto tuto mantru ctu v souvislosti s pripadem maleho Olivera se SMA, kteremu byla odmitnuta lecba a mam chut popsat muj pribeh, ale nechci na sitich propirat prckuv, zdravotni stav.

vzpomněla jsem si na vyprávění herečky Míši Kuklové, která se léčí s rakovinou prsu. Měla jakési podezření, chtěla prso vyšetřit. Paradoxem je, že zobrazovací metody selhaly, tuším ultrazvuk i mamografie nic nepotvrdili! Ona se pořád necítila zdravá a až biopsie odhalila, že ten nádor opravdu má. Zvláštní…

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymní
11.7.20 21:40
@pe-terka píše:
vzpomněla jsem si na vyprávění herečky Míši Kuklové, která se léčí s rakovinou prsu. Měla jakési podezření, chtěla prso vyšetřit. Paradoxem je, že zobrazovací metody selhaly, tuším ultrazvuk i mamografie nic nepotvrdili! Ona se pořád necítila zdravá a až biopsie odhalila, že ten nádor opravdu má. Zvláštní…

Zobrazovaci metody neselhaly…selhal lekar, ktery neumel vysledky vysetreni spravne interpretovat…muj nazor.

• Nahlásit
  • Citovat
23741
11.7.20 21:44
@Anonymní píše:
Zobrazovaci metody neselhaly…selhal lekar, ktery neumel vysledky vysetreni spravne interpretovat…muj nazor.

nemám informace, necítím se kompetentní to hodnotit. Netuším, kolik doktorů jí ta zobrazka dělalo, navíc se bavíme o dvou vyšetřovacích metodách. Jestli to posuzoval jeden a ten samý?

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymní
11.7.20 21:53
@pe-terka píše:
nemám informace, necítím se kompetentní to hodnotit. Netuším, kolik doktorů jí ta zobrazka dělalo, navíc se bavíme o dvou vyšetřovacích metodách. Jestli to posuzoval jeden a ten samý?

Ja si to troufam hodnotit po temer rocnim pobytu v nemocnici…mezi zdravotniky existuji extremni rozdily a skutecnych odborniku je jen malo. Troufam si hodnotit snad mozna i proto, ze me hodnoceni nema moc vahu…anonym na netu no…

• Nahlásit
  • Citovat
23741
11.7.20 21:56
@Anonymní píše:
Ja si to troufam hodnotit po temer rocnim pobytu v nemocnici…mezi zdravotniky existuji extremni rozdily a skutecnych odborniku je jen malo. Troufam si hodnotit snad mozna i proto, ze me hodnoceni nema moc vahu…anonym na netu no…

já ti věřím, že to tak může být. A je to smutné :( Myslím na vás a přeji pevné nervy :hug:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymní
11.7.20 22:11
@pe-terka píše:
já ti věřím, že to tak může být. A je to smutné :( Myslím na vás a přeji pevné nervy :hug:

Moc dekuji.

• Nahlásit
  • Citovat
41662
11.7.20 22:50
@Anonymní píše:
:hug: držte se, bojujte a přeji jen to dobré… Jen to čtu a je mi z toho hrozně :,(
  • Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama