Týdenní otcovská dovolená po narození dítěte

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu

majousek
Stálice 99 příspěvků 31.12.17 15:08
Týdenní otcovska dovolená po narození ditete

Ahoj vsem, víte prosim někdo jak to bude s otcovskou tydenni dovolenou? Nemůžu najít žádný relevantní zdroj, jen články ze je to schválené a bude platit od 2018.
Zajima me: je to týden, takže 5 pracovnich dní? Takže 5×8 hod? Manžel dělá 12ky takže by měl mit tedy jen 3 a kousek dne?
A platí to od ledna, nebo února 2018? A lze to vybrat zpětně? (bude to platit od unora, ja porodim v lednu, bude se to na nás vztahovat?)

Diky za každou radu :-)

Přečtěte si článek: Otcovská dovolená - jak funguje a jak zařídit?

Stránka:  1 2 3 Další »

Reklama

Reakce:

Kajak18
Kecalka 203 příspěvků 31.12.17 15:21

Ahoj, mě to zjišťovala naše známá účetní. Tak snad ti to napíšu dobře. Jít na otcovskou jde od 1.2.2018, ale můžou tam jít i otcové, kterým se narodilo dítě šest týdnů před tímhle datem. Mě se narodila holčička teď v úterý a už nám to vychází. Žádost by měla být někde na webu asi ČSSZ ( to si nejsem jistá) a jen se předá tatinkové účetní. Otcovská je na sedm kalendářních dnů, které se berou bez přestávky.

Jogrr
Závislačka 4087 příspěvků 31.12.17 15:21

Bude se to na Vas vztahovat, platit to zacne od 1.2.2018, takze i pro ty, ktere porodily po polovine prosince, muze se to vzit behem 6ti tydnu od narozeni.

LaraA
Kecalka 482 příspěvků 31.12.17 15:24

Pisou 7 dni, ma narok na 70% platu, vztahuje se na vsechny deti narozene po 23.12.2017, ale vybrat si muze „otcovskou“ az od 1.2.2018.
„Otcovska“ se muze vybrat behem prvnich 6 tydnu nebo 6 mesicu, :oops: nejsem si jista, ale urcite mu na personalnim poradi :)

Ronniszka
Povídálka 47 příspěvků 31.12.17 15:25

Účinnost je od 1.2. a retroaktivita vyloučena - tzv. otcovskou dovolenou lze nastoupit do šesti týdnů věku dítěte, takže se domnívám, že Tvůj muž by nastoupit mohl, i kdyby se dítě narodilo před datem účinnosti. Nemohu nikde dohledat, jestli zákonodárce o tomto případě vůbec uvažoval. Jinak je otcovská poporodní péče stanovena na dny, nikoli na hodiny. Čerpání od zahájení nelze přerušit, tj. sedm dní v kuse, bez ohledu na vyplánované směny.

Jedná se o můj osobní výklad. Myslím, že se toto bude vyvíjet podle mzdové účtárn. Nehledě na to, že pokud neexistuje upřesnění, ze začátku se bude často postupovat podle výkladu zaměstnavatele, at­d.

majousek
Stálice 99 příspěvků 31.12.17 15:37

Holky všem dekuji za info :srdce: ještě radeji overime přesný vyklad u zamestnavatele :-)

K92
Kecalka 109 příspěvků 31.12.17 15:38

Vztahuje se to na tatínky, kterým se miminko narodilo po 21. 12. 2017, ovšem nastoupit na tuto dovolenou můžou nejdřív 1. 2. 2018. Vyčerpat jí dotyčný musí vkuse a musí jít o 7 po sobě jdoucích dní (tzn. 5 pracovních + 2 dny jsou víkend). Propláceny jsou všechny dny, tedy včetně soboty a neděle, v tomhle ohledu to funguje jako nemocenská. Výše otcovské dovolené je 70 % hrubé mzdy.

cecetka
Kelišová 7145 příspěvků 31.12.17 18:18

@majousek Mel by se mu pocitat bezny tydenni fond pracovni doby, jako by byl na OCR.

Mallorka
Závislačka 2949 příspěvků 17.01.18 20:19

Dobrý den, nemůžu nikde dohledat, kam si to má jít manžel vyřídit. Kam se chodí? Hlasi se to „jen“ v praci nebo kde?

Nikdy jsme nevyužili ošetřování na syna, to se chodí k obvodní?

Děkuji za odpovědi

Lendeš
Kelišová 5002 příspěvků 17.01.18 20:27

@Mallorka Žádost o otcovskou dá manžel zaměstnavateli a ten ji s přílohou podá na OSSZ. Ale zatím žádost na webu ČSSZ není, měla by být poslední týden v lednu tady: http://www.cssz.cz/…ojisteni.htm

Romanka18
Kecalka 117 příspěvků 17.01.18 20:27

Take me zajima, nekde jsem cetla, ze staci vyplnit a odevzdat formular na personalnim v praci, ale nikde jsem ho nenasla :nevim: mozna je to tim, ze platnost je od 1.2.2018…

Romanka18
Kecalka 117 příspěvků 17.01.18 20:30

@Lendeš

Tak sem si to myslela dobre :palec:

Mallorka
Závislačka 2949 příspěvků 17.01.18 20:49

Prostě jde o to, že bude doma a nevycerpa si tím klasickou dívčí. Nic víc v tom asi hledat nemám.

Mallorka
Závislačka 2949 příspěvků 17.01.18 21:11

Když se to vztahuje na otce id 21.12. Tak nechápu, proč se to takto řeší až v únoru. Budou v tom zmatky teda :-( jestli se to vypíše nějak zpětně.

Lendeš
Kelišová 5002 příspěvků 17.01.18 21:22

@Mallorka I ti, kterým se narodilo dítě koncem prosince nebo v lednu, mohou otcovskou čerpat až od 1.2.

Stránka:  1 2 3 Další »

Reklama

Váš příspěvek

Reklama

Poslední články

Aktovky do školy pro prvňáčky i ostřílené školáky

Prázdniny se pomalu chýlí ke konci a s blížícím se počátkem září nastává i... číst dále >

Naučte se cizí jazyk během mateřské. Snadno a bez učebnice

Domluvit se anglicky nebo francouzsky, než půjde vaše dítě do školy? Za dva... číst dále >

Články z Expres.cz

Pomeje zavolal do redakce Expresu kvůli milenci své ženy. Co vám chce říct?

Jak jsme vás jako první informovali, Andrea Pomeje již není sama. Po jejím... číst dále >

Černošský James Bond? Tak ať Mandelu hraje Luděk Sobota! říká Klaus ml.

„Přichází čas pro herce, který není bělochem,“ řekla prý dlouholetá... číst dále >

Články z Ona Dnes

Příběh Věry: Nedokážu se vyrovnat s rozvodem

Rozvedla jsem se po desetiletém naprosto nefunkčním vztahu. Mám teď skvělého... číst dále >

Zdravý jídelníček: stačí tři porce, důležitá je pravidelnost a složení

Český národ stále tloustne, každý druhý člověk u nás trpí nadváhou. Na vině... číst dále >

Reklama