Tykání na novém pracovišti

Anonymní
31.7.21 01:56

Tykání na novém pracovišti

Zdravím, za pár týdnů mám nastoupit do nového zaměstnání a přemýšlím jak se zachovat při tykání. Nemyslím to když někdo přijde a řekne že si Budem týkat to je jasné, ale jak se zachovat v případě že to ten dotyčný neřekne a představí se třeba jen jménem. Bere se to že si spolu tykate nebo ne? Nebo mám počkat až jestli týkat začnou či nikoli? Na nějaké automatické tykání moc nejsem, v minulé práci jsem byla 17.let. A někdo začal týkat automaticky, někteří i když jsme se nikdy neviděli, jen slyšeli po telefonu, jiný řekl právě to jméno ale dál vykal a já nevím jak se zachovat na tom novém. Přijde mi že každý ZO má jinak a já se v tom strávím. A nerada bych na ně působila nevhodně že nebudu vědět jak s nimi hovořit. :roll: Kolegyně budou vše ženy, ale nepřímý kolegové budou i muži, ale jde mi hlavně o ty ženy. Všechny jsem je už viděla ale nějak jsem během pár minut nepostrehla zda si vykají či týkají. :nevim: A pokud by tam bylo to „pravidlo“ že si všichni tykaj to někdo oznamuje nebo jak to probíhá. Je to státní podnik, kancelář. :pocitac:

• Citovat
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
3788
31.7.21 02:03

Ve všech pracích nám řekli hned první den, jak je to tam zvykem. Ve dvou případech jsme si všichni navzájem vč. nejvyššího vedení tykali, v aktuální práci s nejvyšším vedením komunikujem jen někteří a ještě anglicky, takže tohle dilema odpadá. Zajímavé je, že v kanclu si všichni tykáme, ale lidem z výroby se vyká :mrgreen:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
266
31.7.21 02:16

Mam zkušenost, že si ženy samy řeknou zda jim máš tykat, či vykat.. pokud ne, byla bych všem a ony se buď časem ozvou o tykacku, nebo jim bude vyhovovat vykání 😇 🙂 Výše postavení, mistři a,, kapitáni,, mají vždy radši když se jim vyka.
Vždy jsem byla v kolektivu nejmladší, postupem času byli všichni kolegové raději za tykání. I když mi to u některých starších lidí dost dělalo problém 😂 😂

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1055
31.7.21 02:35

Ja jsem ještě nezažila že by mi si na nějakým pracovišti někdo vykal.
Vždycky se tykalo :think:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
39
31.7.21 02:43

@Veri.sta taky to tak vypadalo, že tam budu nejmladší, možná jedna byla mladší ale ta je tam prý chvilku a hned utekla pryč :lol: když mi to tam ukazovaly. Taky to tak mám že u někoho mi to dělá problém si s ním tykat, naštěstí někteří to měly asi stejně ale horší když byl ten člověk „vlezlý“ a začal tykat hned.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
39
31.7.21 02:45

@Banane18 možná je to nejlepší pak odpadá to přemýšlení jestli tykat nebo vykat :lol:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
266
31.7.21 02:47

@kote84
Vůbec z toho neměl stres. Já projistotu vsem první den vykala ať neříkají že jsem oprskla 😂

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
52368
31.7.21 02:47

Nikod nic neoznamuje. Prostě počkej, jestli ti nabídnou tykání nebo ne. Rozhodně jim nezačínej tykat sama od sebe.
A když ti tykání nabídne Mařka, tak to neznámá, že máš začít tykat všem.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
39
31.7.21 02:50

@Veri.sta no právě to si taky říkám. 🤣 Ale zase aby oni nezačaly tykat a nečekaly že já budu vykat a pak budu za tu oprskou stejně kdybych tykat začala podle nich 🤣 a nebo řeknou že sem nafrnena že si hned s nimi netýkám, :mrgreen: člověk si nevybere :think:

Příspěvek upraven 31.07.21 v 02:56

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
39
31.7.21 02:55

@lucenka tak sama od sebe bych jim tykat nezačala to je jasný. Spíš jsem myslela to kdyby nic neřekly nenabídly a tykaly hned. Takhle se chová třeba spolužák někam přijde nebo někdo za ním neznaj se a hned všem tyká. To mě vhodný nepřijde. A lidi jsou různý :think:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
14715
31.7.21 05:54

Jezis neblbni.
Normalne se pri nastupu sefove zeptej, jak to tam chodi.
Ve statnim si nejspis budou vykat.

Pak se dobre prolomuji ledy na kafi nebo na obede, ale dej tomu cas.
Budou tam skupinky, co se bavi a obedvaji spolu, tak vyckej, kdo ti osobne sedne a kam se pridas. S temi vybudujes uzsi kontakt jako prvni, to ti pomuze se odpichnout dal.
V klidu.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
3234
31.7.21 06:59

Mně hned v den nástupu řekl manažer, že si celá firma automaticky tyká :mavam: Tak uvidíš.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
3690
31.7.21 07:54

Obvykle je, ze novym lidem se rekne, jak to tam chodi. Pokud ne, v ceskem prostredi je obvykle vykani. Kdyz ti nova kolegyne poda ruku a rekne jmeno, reknes ‚tesi me, Jarka‘ a vykas, ac oslovujes jmenem, dokud ti kazdy nenabidne tykani individualne.

Pozor, pokud ti spolecensky vyznamejsi osoba nabidne tykani, neni slusne je odmitnout. Ty sama bys spolecensky vyznamejsim osobam (nadrizenym) tykani nabizet nemela.

Kazdopadne, mam za to, ze lze tykat a mit odstup stejne jako vřele a pratelsky vykat. Bud vklidu, behem prvnich dvou tydnu se zorientujes :hug:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1013
31.7.21 08:11

Ja bych to vubec nijak nehrotila. Kdyz jsem nekam nastooupila a nebylo mi hned receno, ze si vsichni tykaly tak jsem vykala vsem. Kdo chtel, nabidnul mi tykacku, kdo ne, tomu jsem vykala. Jeste trda, pokud tam byly o dost starsi zensky, tak jsem jim rikala, at mi normalne tykaj (ja jim vykala), protoze to vykani vadilo, ale to bylo na letnich brigoskach. :mavam:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
2821
31.7.21 08:17

Souhlasum se vsemi, vubec se tim netrap, pokud je u nich zvykem, ze si vsichni tykaj, tak ti to reknou, v opacne pripade automaticky vykani, ja v 90% zazila vzdy vykani a oslovovani krestni jmenem…pak v ramci osobnejsi roviny se nabizelo ruzne tykani individualne… ovsem pozor, v pripade, ze by mi nekdo ze starsich kolegu automaticky tykal, tak budu taky..tady to, ja ti budu tykat, ale ocekavam vykani..na to bych nepristoupila, max u tchyne :-D v praci mi to prijde jako projev nadrazenosti

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat