Ublinkávání a zakuckávání u miminka

sao
1657
26.4.21 18:55

Ublinkávání a zakuckávání (uklidní mě někdo?)

Dobrý den, maminky, moc vás prosím o jakékoliv zkušenosti a pokud možno uklidnění 🙏
Mám 3-měsíční holčičku, se kterou od narození bojujeme s ublinkáváním. Je to mé 5. dítě, ale první s tímto problémem. Starší děti nikdy neublinkávaly, byly v tomto ohledu absolutně bezproblémové.

Kdyby šlo jen o ublinkávání, je to úplně v pohodě, to dělá prý každé druhé miminko. Jenomže malá začala cca týden po narození házet přímo šavle, mléko jí létalo i nosem, a když jí bylo 12 dní, dokonce se i dusila. A to tak, že musela přijet rychlá, nedařilo se nám jí doma pomoct. Je ale v pořádku, veškerá vyšetření během pobytu v nemocnici, který následoval, dopadla na výbornou. Bylo mi pouze řečeno, že má 100% reflux. Ale že se toho nemusím bát, že to je normální…

Zavedli jsme antirefluxní opatření a doufali, že se situace už opakovat nebude. Odříháváme opakovaně - v podstatě ji skoro celé dny nosím ve vertikální poloze. Dosti při kojení hltá a mívá v sobě hodně vzduchu. Pokládám jedině na bok, vše mám zvednuté (postýlku, přebalovák…), zacházíme s ní velmi opatrně.

Malá postupně blinká stále méně, poslední týdny si spíš jen tak odplivne průměrně 1× za 2 dny, naprosto výjimečně blinká víc.

JENOMŽE, když už si ublinkne, je to ta nejlepší varianta - ublinkává s úsměvem, utřeme, pohoda… Ale jí se to mlíko z toho žaludku neustále vrací, prakticky po každém kojení, aniž by viditelně blinkala. Zůstává to v krku, nebo v pusince a polyká to. Když je bdělá, projevuje se to tak, že občas polyká, nadáví se, u toho začne hodně slintat, a hlavně, sem tam zakašle. Mnohem horší je to ale ve spánku - klidně spinká, a najednou začne honem polykat, což ji budí, někdy také přežvykuje a u toho se šklebí… ovšem jen párkrát jí vytekla trošička mléka koutkem pusinky, a to spinká zásadně na boku. Největší problém je v tom, že jak se jí to děje ve spánku, sem tam se tím i zakucká. A mám takový pocit, že to zakuckávání je čím dál častější :,( Ještě nedávno, když se v noci 1× zakuckala, týden jsem se z toho oklepávala. Teď už si zvykám, že se zakucká téměř každou noc min. jednou. Nejedná se o dušení, dušení jsme zažili takže víme jak vypadá. Ona prostě jen zakašle a hned je zase v pohodě. Někdy si vlastně ani nejsem jistá, jestli jí fakt zaskočilo, nebo ji to spíš jen podráždilo ke kašli (je to možné?). Jindy ale kucká víc, až se skoro jakoby nemůže nadechnout, to potom i pláče. Doteď to vždycky vykuckala, ale hrozně se bojím, aby nedošlo zase k dušení :,(

Doufala jsem, že se to bude s věkem lepšit, ale přijde mi to spíš čím dál horší. Občas tedy máme dny, kdy se vůbec nic neděje, už to vypadá skoro nadějně, i v noci spí naprosto klidně a nic se jí ze žaludku nevrací… a pak začneme nanovo a v ještě větší míře, než předtím :(

S pediatrem to řeším, dle něj se to může stávat, ale vůbec nic mi neporadil, jen že ji mám hlídat. A prý by se neměla zakuckávat moc často, že spíš než udušení hrozí třeba zápal plic díky opakovaným aspiracím. To mě tedy fakt uklidnil :(
Ve čtvrtek jdeme do poradny znovu, znovu se ho na to budu ptát, ale nečekám, že mi nějak pomůže.

PROSÍM, je tu nějaká maminka, jejíž dítě tohle také dělalo? Co vám pomohlo? Kdy to přešlo? 🙏 Můžete mě někdo uklidnit, třeba tím, že s tím máte také zkušenost a dítě je dneska v pořádku? Pořád se uklidňuji tím, že když jsme přežili období, kdy byla úplně maličká a dušení hrozilo nejvíce, už musí být jenom líp… Ale od včerejška mě zase děsí, protože se zakuckala během krátké doby několikrát a dost… nebývalo to takhle časté…

Jinak, máme vyzkoušený sirup gastrotuss baby - bez efektu, akorát po něm blinkala a pak ji bolelo bříško. Dále jsem zkusila trošku rýžové kaše na zahuštění - také bez efektu. Vím, že existuje ještě nutriton, ale moc si od toho neslibuji :?

Moc děkuji za reakce.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
63703
26.4.21 19:00

Můj mladej je to samý.. Zklidňuje se to teď, s prikrmy.. Ale jinak stále kuckani, dušení, blití ve velkém atd :mrgreen: :lol: jako v noci ho mám na monitoru a přes den víc hlídám, no.. Je mu 6 měsíců a trochu se to uklidnilo

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
sao
1657
26.4.21 19:10

@martina.se To je hrozné :,( :hug: A zlepšovalo se časem třeba to kuckání, dušení? Nebo to bylo s přibývajícím věkem méně časté?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
63703
26.4.21 19:45

@sao spíš mi přijde, že s prikrmy se to trochu lepší.. Ale on se fakt dusi a Lucka denně, nemůžu ho nechat bez dozoru

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
sao
1657
26.4.21 20:01

@martina.se To je mi líto, tohle ti dělá od narození? A dělá to když blinká (viditelně), anebo se mu to také jen vrací a to mu zaskakuje? Mně se malá dusila jen jednou, vlastně možná 2× - měla jsem ji v šátku a najednou si jakoby krkla a pak zrudla, propnula se, ale hned jak jsem ji vyndala a otočila obličejem dolů, byla ok, tak nevím :nevim: Jinak kucká také denně, a přijde mi právě že čím dál častěji… Doufala jsem, že si třeba po tom 3. měsíci to miminko už s tím blinkáním trochu poradí a dušení už tolik nehrozí… :(

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
218
26.4.21 21:25

@sao Zdravím, mám měsíční dvojčátka a jeden brouček mi zvrací každý den, i v noci. U jídla děsně hltá. Normálně ho necháme odříhnout, pak uložíme na bok a stejně minimálně dvakrát za noc dost kašle a během dne, naštěstí jen cca jednou za den, nám vyhodí i po hodině skoro všechno, co vypil… Ublinkava po každém jídle U druhého tento problém nemáme. Dle dr je to taky v pořádku… Tak sice neporadím, co s tím, ale aspoň tě třeba trošku uklidní, že nejsi jediná… Držím palce, ať se to u vás zlepší :hug:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
27.4.21 00:04

Má první dcerka zvracela strašně. Několikrát denně to z ní vyloženě litalo. A po každém jídle i ublinkavala. Bylo to děsný. V noci jsem se bála usnout. Že se mi udusí. Přes den kdykoliv si hrála na zemi na zádech a začala víc kopat nožičkami a celkově se hybat, taky hned zvracela.. Na břiše taky. Bylo to hrozný :mrgreen:.. Když přešla na um okolo půl roku a začala pít AR mlíko, bylo zlepšení tak o 90 % ze dne na den. Desná úleva pro všechny. Druhá dcerka to samé. Akorát od začátku na um AR. Takže to není až tak děsný. Nelíta to z ní obloukem. Jen blinka a ublinkavala. X krát denně jako úplné miminko a teď v půl roce je to už lepší. Příkrmy pomohly. Jsem už ale tak zvykla od první dcerky, že to beru jako normální.. Pokuckava taky celkem často. Je vidět, že se jí to mlíčko občas vrací. Hlavně když ji blbě chytnu a jakoby v klubíčku má kolínka blízko bříška. Ale vím, že z toho vyroste..U nás to bylo nejhorší taky cca od 3. měsíce. Protože se mnohem víc hýbou. Tlačí si tím na to bříško. Pokud dáváš zakladatelko spinkat miminko vždycky na ten bok, neboj se..Buď se poblinka a vyteče to z něj a nebo to upolykala. Nedávej spinkat na záda a zkus si z toho nedělat těžkou hlavu. ;)

• Citovat
  • Nahlásit
638
27.4.21 00:11

Kolik dětí máš ještě v plánu? :roll: Třeba ti to 6tý zase dělat nebude.. 8)

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
63703
27.4.21 05:01

@sao úplně od narození asi ne.. Ale od cca 3 týdnu? Asi. Jinak např poloha na břiše je za trest.. Teď už leze a to fakt jdu po stopě :mrgreen: :lol: je jak slimak, nechává za sebou čáru :mrgreen: :lol: jinak je v pohodě, jen to blití a dušení, no.. V šátku je to asi největší opruz, pac ho musím vyndat a preklopit

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
sao
1657
27.4.21 13:43

@Elea9 S dvojčátky to musí být hodně náročné. Podle vaší Dr je v pořádku i to kašlání?
@martina.se Jo, v šátku se právě bojím nosit kvůli tomuto. Teď zkouším nosítko, z toho jde vyndat rychleji. Ale přijde mi, že právě poloha v šátku/nosítku to vracení mlíka ještě víc vyvolává :roll:

Anonymní - Na bok ji spinkat dávám, ale ona se právě zakuckává i v poloze na boku. Nevyteče jí to, nebo jen výjimečně. Asi jí to zůstává někde v krku, nebo kdoví kam to cestuje :? a začne rovnou kuckat…

S každým dítětem jsem zažila něco, ale teda tohle je fakt psycho… Mít permanentně strach, že se vám dítě udusí… To asi není na moje nervy…

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
63703
27.4.21 13:58

@sao jako já už mám cvik, že šátku vyndam fakt rychle.. Ale je fakt, že v něm blije o 106.. Na břichu už se to celkem uklidnilo

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
361
27.4.21 18:57

Dcera mela to same. Zvracela pusou i nosem. Ublinkavala i tri hodiky po kojeni. Taky mela tichy reflux. Je fakt nebezpecny. Rozhodne bych nenechala spat bez monitoru. Zkusila bych zahustovaci mleko na reflux - ackoli nam nepomahalo. V prubehu kojeni nechavat odrihnout - opakovane. To pomahalo asi nejvic. Pomerne brzy prechod na prikrmy. Pomohla i vojtovka na brisko - zpevni se tim brisni svaly a na reflux to muze pomahat. Nam pomahalo. Zlepsilo se az nekdy v peti mesicich :(

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat