Učení jazyků ve 40 letech ;-)

16.9.20 22:18

Učení jazyků v 40 letech ;-)

Holky zajímalo by mě zda jste některá úspěšné začala a naučila se cizí jazyk po 40. Jsem nucena v práci, a nemám na to talent či co, s dvěma dětma už ani sílu, zajímalo by mne zda jste to některá dokázala a případně zda máte rádi, moc děkuji

Příspěvek upraven 17.09.20 v 14:38

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
335
16.9.20 22:24

Rady asi nemám, 40 mi ještě není, ale znám v okolí pár jedinců, co se naučili - táta se naučil teď docela dobre italsky a uci se teď švédsky a je mu přes 50 let…mamka se teď kvůli pritelovi snaží naučit anglicky, sice se umi s nim domluvit francouzsky, ale ta angličtina je lepší a taky je ji přes 50 let, asi takový jediný tip je proste snažit se tím jazykem co nejvíce mluvit, klidně sama pro sebe, muže to vypadat blbe, ale zkus si popovídat sama se sebou v daném jazyce :D není to nemožné rozhodne

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
24640
16.9.20 22:56

Zacala jsem s nemcinou v 35 a dostala se za 3 roky na cca B1. No..boli to a leze to mnohem hůř nez v detstvi, ale vedela jsem, proc to dělám, bavilo me to a meli jsme ze zacatku i dobrou partu, pak jsem vyfasla dobrou uču. Kazdopadne, kde je vule, tam je cesta, ‚nemam hlavu na jazyky‘ je jen výmluva, znam par Bohem nadanych polyglotu, ale my ostatni to proste musime nadrit.

Drzim palce :palec:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1756
16.9.20 23:24

Co podle tebe znamená „naučit se“? To je totiž to zásadní. Ve 40 (pardon, že opravuji, ale určitě ne „ve 40ti“) už se pochopitelně nenaučíš mluvit jako rodilý mluvčí, ale určité úrovně dosáhnout můžeš.
Chceš se domluvit na dovolené? Psát e-maily v práci? Rozumět prezentacím v cizím jazyce? Nebo seriálům v originále? Pokecat v kuchyňce s kolegou - cizincem?…?

Tvé šance jsou lepší, pokud máš velkou motivaci a chuť se jazyku často věnovat. Nemusí to být hodina denně, stačí třeba, nevim, i 10 až 15 minut plus třeba jednou týdně lekce s lektorem a/nebo konverzace s rodilým mluvčím.
Existují různé, různě efektivní metody, jak se co nejlépe naučit. Pokud se jedná o placené kurzy/metody, jejich autoři si většinou tajemství střeží, dokud člověk nezaplatí, takže o tom přehled nemám. Vodítko je ale jasné - pokud má být metoda účinná, je založená na častém opakování/kontaktu s jazykem.

A jinak třeba na úroveň pre-intermediate (A2) může v pohodě dojít i důchodce, znám takových pár, firma jim v jejich asi 55 letech nařídila, že se musejí naučit anglicky, a několik let jim platila kurz. No a když došli na tu A2, tak jim to zase zrušili.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1756
16.9.20 23:27

Chceš-li, hodím ti do sz pár tipů, jak si zlepšit jazyk zadarmo i za peníze.
Edit: a co, jeden tip vkládám i sem, snad to není proti pravidlům. Je to odkaz na webinář zdarma, jak se naučit jazyk jednou a provždy.

https://jazykovymentoring.sk/webinar-cz/?…

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
50238
16.9.20 23:39

Nikdy neni pozde. Ne jazyk. Ale minuly tyden jsem zacala chodit na klavir. A nejsem o moc mladsi, nez uvadis svuj vek. Potrebuji ho. Uz mi popadlo i zoufalstvi. Vztekla jsem na sebe byla. Platim si stejnou uc., kde mi dochazi deti. Moje dcery maji dva roky naskok, tak mi doma radi, kdyz trenuji. Syn teprve zacina. Musim, potrebuji klavir, abych prosla zkouskou.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
17.9.20 06:25

Taky nemám hlavu. Ve 40 jsem začala dělat dálkově VŠ, kde byla zk i z cizího jazyka, oprášila jsem to prd z angličtiny, co jsem měla ze sš a chodila na doučování. Zk jsem udělala za D :) a dva roky po ZK už umím zase prd. Dodělala jsem VŠ, už mě nic netlačí, tak jsem se zase na to vykašlala. O prázdninách v zahraničí se domluvím, že chci zaplatit plážový servis, ale to je tak vše. Je to o tom neustálém procvičování a to jsem nikdy nedělala, takže jsem na věky začátečník :nevim:. Teď jsem koketovala s němčinou (taky jsem měla na sš), že bych se přihlásila do kursu, bydlíme u hranic, ale kvůli covidové situaci jsem to odpískala, nebudu něco platit na rok, abych tam pak nechodila. Jinak učebnice cizích jazyků mám doma a čekají na svou příležitost :)

• Citovat
  • Nahlásit
6768
17.9.20 06:46

Moje macecha se zacala v 60 ucit anglinu a jde jo to. Ona je takova poctivka.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1101
17.9.20 08:11

Jo, jde to, docela casto v kurzech zduraznuji dulezitost jednotlivych stupnu jaz. zkousek. Pro studenty je to motivujici a pomalucku se posouvas dopredu. Za me je to lepsi v kurzu, vzdycky jsem se tam tak nejak vic tesila nez na doukromou lekci. Mela jsem teda snad pokazdy stesti na dobrou partu, takze jsme tam i pokecali a tesila jsem se tam. Tezsi bylo pro me kolikrat najit tu energii, chodila jsem obvykle po praci, v hlave jeste milion povinnosti kolem deti a domacnosti…

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
17.9.20 08:26

Ja zacala ve 36 s nemcinou, ted za 2 roky mam B2, talent nejsem, zijeme ted tedy rok a pul v Německu, ale moc toho s nemcema nenamluvim, mam 3 deti, jsem s nima doma.

• Citovat
  • Nahlásit
777
17.9.20 08:42

Rozhodně doporučuji zkušeného lektora a individuální lekce. Ideální 2 × týdně, ale poctiví, kteří jsou ochotni dělat domácí úkoly, mohou dělat pěkné pokroky i s jednou lekci týdně. Po dvou letech poctivé práce budete z nuly schopna se domluvit v běžných situacích, pochopit jednoduchý text, napsat mail, komfortně se vyjadřovat ve třech časových rovinách, tj. přítomnost, minulost, budoucnost. Věk nehraje roli, chce to ale důslednost a pravidelnost. Rodilý mluvčí pro začátečníka je nesmysl, vy potřebujete, aby vám lektor vysvětlil gramatiku s přihlédnutím k češtině. Dobrá jsou i výuková videa apod. Finančně vychází dobrý lektor mezi 350 až 600 Kč, cena hodně závisí na lokalitě, případně, jestli lektor dochází za vámi apod. Good luck!

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
5451
17.9.20 11:27

Ve 40 platí víc než kdy předtím to, že se naučíš sice skoro všechno, ale jen když to používáš!
Takže když budeš muset v práci mluvit, denně, tak se to naučíš a za chvilku to bude pohoda.
Jestli po tobě chtějí napřed nějaké zkoušky a ve výsledku budeš psát dva cizojazyčné emaily za týden, tak to učení bude peklo.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1028
17.9.20 11:31

Doučuji angličtinu a mám velmi úspěšnou 50 letou studentku, která se za rok naučila tak, že se už sama na dovolené domluví. A příští týden začíná 55 letá a taky nepolíbená. Někomu to prostě jde, jinému ani, když ho tahají voli :)

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1756
17.9.20 11:37
@Lilith_S píše:
Doučuji angličtinu a mám velmi úspěšnou 50 letou studentku, která se za rok naučila tak, že se už sama na dovolené domluví. A příští týden začíná 55 letá a taky nepolíbená. Někomu to prostě jde, jinému ani, když ho tahají voli :)
Částečně pravda, i takové jsem potkala, se kterými nic nehne. Těch je ale hodně málo. U většiny je to především o tom chtění a intenzitě (tím myslím i vlastní aktivitu, nejen lekce).
  • Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
2331
17.9.20 11:37

No tak jestli potřebuješ umět jazyk kvůli práci, není asi moc co řešit a je třeba se do toho vrhnout. :-) Jinak učení cizích jazyků se hodně doporučuje i důchodcům jako prevence stařecké demence a alzheimera. :mrgreen:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama