Učení na nočník v raném věku

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu
Hoa Mai
Kelišová 6073 příspěvků 20 inzerátů 12.10.14 00:08
Učení na nočník v raném věku

Zdravím,
ráda bych věděla, zda se tady najdou maminky, které začaly učit své děti na nočník před prvními narozeninami a jaké jsou jejich zkušenosti.
Jak vám to šlo? Jste rády, nebo si zpětně myslíte, že to byla ztráta času? Jak na to reagovaly vaše děti? Měly jste nějaký fígl, který vám někdo poradil, nebo na který jste přišly samy a který vám pomohl? Jak reagovalo vaše okolí? Za jak dlouho se vám pak děti odplenkovaly? Stalo se někomu, že už dítě chodilo na nočník a pak to „zapomnělo“?

Já jsem syna začala učit na nočník v 6. měsících a zatím můžu říct, že jsem ráda. Docela se mi líbí myšlenka BKM, ale necítila jsem se na to, tak jsem se rozhodla, že začnu až kolem půl roku, tak, jak to dělala moje máma. Syn na to reaguje hezky, až jsem byla překvapená, jak rychle pochytil signál na čurání a jak se podivuje a raduje nad každou loužičkou nebo bobkem, který z něho do nočníku vypadne. Teď má syn 10 měsíců, cca měsíc a půl už kaká jen do nočníku a doma nosí plenku jen na spaní. Ne, že by se mi povedlo vychytat úplně všecko, občas se loužička na zem nebo do tepláčků povede, ale není to nijak často. Jsem spokojená, že ušetříme životní prostředí a že se z chození na nočník stala činnost, kdy může syn aktivně spolupracovat a má z toho radost.

Diskuzi nezakládám proto, že bych potřebovala poradit, spíš proto, že mě zajímá, jestli to někdo dělá nebo dělal podobně a podělil by se o své zkušenosti, které by mohly inspirovat buď mě, nebo další maminky.

Stránka:  1 2 3 4 5 6 Další »
Reakce:
lucenka
Vesmírná mluvilka 34973 příspěvků 12.10.14 00:13

@Hoa Mai a to ti v 6 měsících sám seděl?
Kluka jsem poprvý zkusila dát na nočník ve chvíli, kdy sám jistě seděl. Ale akorát řval. Tak jsem to nechala na něm. A plen se zbavil sám a úplně bez nehod, když na to byl připravený.

Hoa Mai
Kelišová 6073 příspěvků 20 inzerátů 12.10.14 00:17

@lucenka To mě těší, ale na to jsem se neptala. V 6 měsících samozřejmě neseděl, držela jsem ho v klubíčku na nočníčku, který jsem měla na klíně, byl v polosedu zády a hlavou opřený o mě.

Caitlyn
Kelišová 5809 příspěvků 12.10.14 00:41

@Hoa Mai
Mám 11měs a nočník ještě nemám koupený :P
Ale už se ho chystám koupit (možná zítra) a mám v úmyslu začít tak, že když jdu já na záchod tak ji posadím na nočník před sebe (normálně oblečenou a v plíně) a pak za nějaký čas ji ve stejných situacích posadím s holou prdelou na nočník a uvidím.
Třeba to pochopí.
Všimla jsem si, že když potřebuji na velkou a mám ji v autosedačce před sebou :D Tak taky udělá nadílku do plíny, jak vidí mě dělat ee, tak ona taky udělá ee :lol: :mrgreen:

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 12.10.14 01:13

@Hoa Mai Zkušenosti mám blbé. Dceru jsem zkoušela dávat, jak začala sedět. Ale výsledky nic moc. Zdálo se mi, že na ni nedělám žádný tlak, že jen nabízím, ale asi to viděla jinak. Taky babičky i dědové a dokonce i praděda se angažovali - když jí bylo přes rok, tak se pořád zajímali jen o to, jestli už chodí na nočník, to bylo vždycky téma číslo jedna, poučování mě i dcery, poslouchala jsem ty jejich kecy tak dva roky, už jsem toho měla plné zuby a věřím, že ten nátlak vnímala i dcera. V necelých dvou letech jí praděda dokonce vystřihl z novin obrázek holčičky na nočníku s tím, ať se poučí, že takhle se to dělá.
No, výsledek je, že jsme chodili na psychologii, stoprocentní to s tím čůráním není doteď (4 roky), občas se přičůrá ve dne, ještě před pár týdny měla na noc plínu, teď to je lepší, ale vyhráno nemáme.

Když jsem viděla, jak to dopadlo u dcery, řekla jsem si, že na mladšího se „vykašlu“ a začnu ho učit letos v létě v necelých dvou letech. No… naučil se sám už na jaře, asi to okoukal od ségry. Na jaře bylo teplo, tak jsem ho po ránu nechávala s holým zadkem a hle - začal si sedat na nočník a dělat do něj, co měl. Moje role tu byla fakt minimální, opravdu nemám pocit, že jsem ho to naučila já. Postupně během několika měsíců jsem ho oblékala do tepláků bez prádla, nakonec i s prádlem. Myslím, že mnoho batolat se počůrává, protože jsou oblečená a neumějí si ani sundat kalhoty, ani si včas říct. Když kalhoty nejsou, je to pro ně o hodně snazší. No a závěr - teď, o půl roku později, už syn nemá plínu ani na noc a počůrává se míň než jeho sestra.

Ovšem ty, zakladatelko, používáš BKM, a to je asi jiná kategorie - máš můj obdiv a trochu ti i závidím, já to taky s dcerou zkoušela, ale asi nemám ten cit, neuměla jsem to. A dopadli jsme, jak jsme dopadli. IXI

donaga
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 12.10.14 07:49

Každé dítě je jiné. Ale všeobecně se tvrdí, že dítě, které není „zralé“, také dokáže vykonat potřebu „na povel“. Vlastně se vypracuje podmíněný reflex. A funguje to, pleny ušetříš. Takže jestli máš čas, cit pro dítě, baví tě to… proč v tom nepokračovat :nevim: Nevím, jestli někdy nějaké dítě to zas zapomnělo, ale i kdyby, tak přece nakonec se to stejně naučí.

Pipet
Generální žvanilka 24210 příspěvků 12.10.14 08:25

Ty mu řekneš/dáš signál, ať se vyčůrá a on se vyčůrá?
Podle mě je odplenkované dítě takové, které pozná, že se mu chce čůrat a tak si dojde.
Učením „na povel“ se tohle akorát zablokuje a skutečné „odplínkování“ pak může trvat mnohem déle… Nemusí, ale může.

Syn má rok a půl. V létě pořád lítal nahatý, čůral, kde ho napadlo, nepoznala jsem na něm, že bude čůrat… Jen pak zahlásil, že čůral. Kadí hned po probuzení…
Myslím, že příští léto zas bude naháč a uvidíme, třeba mu to dojde.

maminka miminka
Kecalka 209 příspěvků 12.10.14 08:35

@Hoa Mai A jéje - počítej že Tě budou kamenovat. Byla jsem označena za tyrana a případ pro sociálku :D
Jinak kluk chodí na nočník od 7měsíců. Během cca 1 týdne jsem hlídala kdy kaká a v momentě ho dala na nočník. Od té doby dělá takové no jakoby bručení vždy když kaká. Dokonce když jsem s nim byla např v obchodě a bručel a já ho dát nemohla prostě to vydržel domu. Budu zas kamenována ale je to pravda a od 7měsíce (pokud tedy neměl průjem, to neudrží) se mi nepokakal do plínky.
S čuráním jsme začínali cca v roce ale vzhledem k tomu že jsme se 3× stěhovali a ještě pendlovali mezi různými státy vždy si doma krásně říkal (třese nočníkem, neumí mluvit) a byl bez nehody, po přestěhování 14dnů špatně spal a počurával se :( a vlastně jsme se učili nanovo. Nicméně od 14m můžu říct že je bez plen, vč spaní během dne (od 15m i venku a plínku má jen na noc).
Osobně z toho a i z toho že existuje a funguje bezplenková metoda usuzuji že dítě stejně jako kterýkoliv jiný tvor si uvědomuje vyměšování už od narození a je mu stejně jako nám příjemnější být v suchu. Myslím ale že když se začne později dítě už je zvyklé že sucho je i v Pampers to 1. a 2. (usuzuji z bezplenkové, která u některých dětí přestává fungovat) v momentě kdy se objeví nové podněty tak prostě zapomene a nesoustředí se. Nicméně u nás je od 14m (krom týdne co byl nemocný a spal a počurával se a pokakával, prostě bylo mu zle hrozně) naprosto pohodový bezplenkáč :mrgreen: Jsem tedy naprostým zastáncem nočníku co nejdříve. :kytka:

brulinka
Ukecaná baba ;) 2201 příspěvků 12.10.14 08:41

Ahoj mě Bezplenková komunikační metoda hodně zaujala, ale pozdě.. Přišla jsem na ni, když bylo malé 6-7 měsíců, v tomhle věku je hodně těžké začít. Tady na emiminu, si myslím, že nenajdeš moc pochopení, a hodně matek BKM nerozumí a ani nechce 8) 8)
Teď máme 8 měsíců a vždy když začne tlačit tak ji dám na nočník a kaká do nočníku. Nevadí ji to, já ji na nočníku zabavím a ona tam hodí bobana.. :-) :-) Myslím, že je to možné, ale chce to dítě hodně pozorovat a vnímat. :-) A taky znám holčičku, které vadily plenky a do roka byla úplně bez plen, i v odpoledním spánku se prý probrala šla se vyčůrat a zase si šla lehnout..
Kecy typu, že dítě neumí ovládat zadržení moči a pod, nebo, že si to neuvědomuje, jsou strašné hemzy!!! Ani to miminko nemá zájem kakat a čůrat si do svého „pelíšku“…

brulinka
Ukecaná baba ;) 2201 příspěvků 12.10.14 08:43
@maminka miminka píše:
@Hoa Mai A jéje - počítej že Tě budou kamenovat. Byla jsem označena za tyrana a případ pro sociálku :D
Jinak kluk chodí na nočník od 7měsíců. Během cca 1 týdne jsem hlídala kdy kaká a v momentě ho dala na nočník. Od té doby dělá takové no jakoby bručení vždy když kaká. Dokonce když jsem s nim byla např v obchodě a bručel a já ho dát nemohla prostě to vydržel domu. Budu zas kamenována ale je to pravda a od 7měsíce (pokud tedy neměl průjem, to neudrží) se mi nepokakal do plínky.
S čuráním jsme začínali cca v roce ale vzhledem k tomu že jsme se 3× stěhovali a ještě pendlovali mezi různými státy vždy si doma krásně říkal (třese nočníkem, neumí mluvit) a byl bez nehody, po přestěhování 14dnů špatně spal a počurával se :( a vlastně jsme se učili nanovo. Nicméně od 14m můžu říct že je bez plen, vč spaní během dne (od 15m i venku a plínku má jen na noc).
Osobně z toho a i z toho že existuje a funguje bezplenková metoda usuzuji že dítě stejně jako kterýkoliv jiný tvor si uvědomuje vyměšování už od narození a je mu stejně jako nám příjemnější být v suchu. Myslím ale že když se začne později dítě už je zvyklé že sucho je i v Pampers to 1. a 2. (usuzuji z bezplenkové, která u některých dětí přestává fungovat) v momentě kdy se objeví nové podněty tak prostě zapomene a nesoustředí se. Nicméně u nás je od 14m (krom týdne co byl nemocný a spal a počurával se a pokakával, prostě bylo mu zle hrozně) naprosto pohodový bezplenkáč :mrgreen: Jsem tedy naprostým zastáncem nočníku co nejdříve. :kytka:

Taky jsem toho názoru! :palec:

Uživatel je onlineLama Lama
Hvězda diskuse 51102 příspěvků 3 inzeráty 12.10.14 08:48
Načítám citovaný příspěvek, čekejte prosím…
@Pipet píše:
Ty mu řekneš/dáš signál, ať se vyčůrá a on se vyčůrá?
Podle mě je odplenkované dítě takové, které pozná, že se mu chce čůrat a tak si dojde.
Učením „na povel“ se tohle akorát zablokuje a skutečné „odplínkování“ pak může trvat mnohem déle… Nemusí, ale může.Syn má rok a půl. V létě pořád lítal nahatý, čůral, kde ho napadlo, nepoznala jsem na něm, že bude čůrat… Jen pak zahlásil, že čůral. Kadí hned po probuzení…
Myslím, že příští léto zas bude naháč a uvidíme, třeba mu to dojde.

a jeje to bude zas chytrych, co maj s tim hafo zkusenosti, 10 vlastnich zablokovanych deti a kdyz uz ne, tak alespon sousedky nebo vypraveni z detstvi… :roll:

Ano, obe deti jsem ucila drive nez v roce. Syna nejdriv kadit od cca 8mi ma, pak curat. Sam si zacal rikat ve 18m. Kadil na nocnik pravidelne od cca 10m. Na curani bylbez pliny definitivne od necelychdvou. Ale i do te doby cural tak na pul na nocnik, nemachal si zadek v moci a po vycurani do plenky hlasil a vzdycky jsem prebalila.
Mladsi jsem kllasicky bezplenkovala. Odplenkovala se definitivne v 15m i na noc. Nezablokovala se nikdy. Nekolikadenni bojkoty bezplenkovky do toho roka nepocitam.

dendule4
Závislačka 4660 příspěvků 12.10.14 08:52

Tak podle mě je je to nesmysl, zbytečný stres pro dítě a zbytečné plýtvání času. Dítě si takhle brzy prostě NENÍ schopno uvědomit svou potřebu. Podle mě by se dítě v tomto věku mělo učit úplně jiným věcem než ho násilně držet v klubíčku nad nočníkem( :roll: ).

Uživatel je onlineLama Lama
Hvězda diskuse 51102 příspěvků 3 inzeráty 12.10.14 08:53
@dendule4 píše:
Tak podle mě je je to nesmysl, zbytečný stres pro dítě a zbytečné plýtvání času. Dítě si takhle brzy prostě NENÍ schopno uvědomit svou potřebu. Podle mě by se dítě v tomto věku mělo učit úplně jiným věcem než ho násilně držet v klubíčku nad nočníkem( :roll: ).

kde se tu pise o nasili?

brulinka
Ukecaná baba ;) 2201 příspěvků 12.10.14 08:54
@dendule4 píše:
Tak podle mě je je to nesmysl, zbytečný stres pro dítě a zbytečné plýtvání času. Dítě si takhle brzy prostě NENÍ schopno uvědomit svou potřebu. Podle mě by se dítě v tomto věku mělo učit úplně jiným věcem než ho násilně držet v klubíčku nad nočníkem( :roll: ).

Dítě si svou potřebu uvědomuje už od narození!!!

dendule4
Závislačka 4660 příspěvků 12.10.14 08:55
@brulinka píše:
Dítě si svou potřebu uvědomuje už od narození!!!

prosím kde jsi to vyčetla?

Stránka:  1 2 3 4 5 6 Další »
Váš příspěvek
Reklama

Poslední články

Slavíme Světový den štěstí: Tipy na radostnější život

Na 20. března připadá Světový den štěstí. A tak vám přinášíme pár tipů na to,... číst dále >

Tip na výlet: Liberec a okolí

Tentokrát zveme na výlet do Liberce. Projeďte se vlakem, vyjeďte lanovkou na... číst dále >

Články z Expres.cz

Dominik Hašek pro Expres: Šikanovali mě, ale i já sám jsem dělal to stejné

Bývalá hokejová legenda, Dominik Hašek (54) od útlého věku žil jenom hokejem.... číst dále >

5 důvodů, proč má Česko nakročeno k ekologické katastrofě

České luhy a háje procházejí těžkou zkouškou. Kůrovcová kalamita, zemědělské... číst dále >