Učení na ZŠ - časová náročnost

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu
Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 09.08.18 08:31
Učení na ZŠ - časová náročnost

Dobré ráno, maminky učitelky,
od září nastupuji do své 1. školy jako učitelka na 2. stupni ZŠ. Budu učit ČJ, OV (to mám vystudované) pár hodin zeměpisu, VV, dějepis. Jde o menší školu, ve třídách kolem 15 dětí, takže méně opravování, ale asi náročnější přípravy.
Tak nějak si představuji, že budu mít hodně času pro sebe, pro své zájmy. Byla jsem 5 let na VŠ ve městě vzdáleném 150km, takže 3-4 dny v týdnu mimo domov, do toho brigády - někdy v místě školy, někdy doma, poslední rok učení na státnice a psaní diplomky.
Teď se těším, že budu každý den doma, ze školy se dostanu domů kvůli dojíždění kolem 15 hodin, dodělám přípravy a opravy, které nestihnu udělat o volných hodinách, a ve zbytku času si budu moct dělat, co chci. Volné večery a volné víkendy, o kterých nebudu přemýšlet, že bych místo výletu měla pracovat na diplomce nebo se učit…

Ale vrtá mi hlavou, zda si to nepředstavuju jako Hurvínek válku ???? Jestli toho času nebude ještě méně. Proto prosím, zda byste mě mohly uvést do reality, ať pak nejsem nepříjemně překvapená :)

Stránka:  1 2 3 Další »
Reakce:
Lioness34
Ukecaná baba ;) 1390 příspěvků 09.08.18 08:45

Podle mě ne - učitelky mají práci celkem ok. Jako jo budeš někdy unavená ale když jsi byla zvykla studovat a do toho brigády nebude tak zle ;) máme v rodině několik ucitelek a jooo stezuji si ale spis ze zvyku - chodí domu brzy v pohodě zvládají deti prázdniny celkem volno žádné pracovní víkendy nebo noční a jooo s deti jsou unavený ale žádná hrůza pak se smeji a u dvojky vina ti řeknou ze by nemenily ze to je pohoda …

Mari.G
Závislačka 4789 příspěvků 09.08.18 08:45

Já učím na prvním stupni, kde tedy opravujeme i sešity atd. Tedy denně kolem 90 kusů věcí na opravování + vyřizování e-mailů rodičů, zapisování. Chodila jsem domů kolem páté. Ale já měla 31 dětí a náročnou třídu, časté výchovné komise, každý konflikt (denně) jsem musela hlásit, protokolovat, informovat rodiče. Denně mi to sebralo třeba 2 hodiny času…Když jsem byla doma ve 3 odpoledne, tak proto, že jsem musela třeba kvůli odečtu topení nebo kvůli doktorovi. Práce jako taková mě baví, ale ta administrativa a řešení nevychovaných dětí, jsou hrozné věci :,( . Proto zvažuji, zda se vracet. Poslední třída mě odrovnala zdravotně - 2× na operačním sále, potrat, trhání pěti zubů…předtím i potom zdravý člověk. Tak nevím, no…15 dětí ale byla půlka mé třídy a pracovalo se úplně jinak. Jen zase ti puberťáci…

Tydlifuk
Zasloužilá kecalka 805 příspěvků 09.08.18 08:46

Ahoj, hodně záleží na tom, jak tu práci chceš dělat. Pokud si odučíš svoje a tím to pro tebe končí, tak je času opravdu hodně, ale takový učitel za moc nestojí. Pokud chceš učit pořádně, je to náročnější. Před mateřskou jsem učila hlavně matiku a fyziku a po večerech jsem vymýšlela různé hry na oživení výuky a podobné „nadstavbové“ věci + dělala přípravy. Ve škole jsem stihla tak maximálně opravit sešity a písemky (ty jsem si taky někdy přitáhla domů).
Navíc jsem se setkala s různými osudy dětí a to mi pak taky kolikrát zasahovalo do mého volného času, protože mi to leželo v hlavě a přemýšlela jsem, jestli jim náhodou nejsem schopná nějak pomoci. Jsem prostě blbec, který nedokáže vypnout. O to víc si teď užívám, že mám jen toho svého jediného rošťáka a nic jiného neřeším ;)

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 09.08.18 08:47

Učím na prvním stupni. Denně jsem od 7:30 do 15:00 ve škole. Musíme tam zůstávat do konce vyučování. Neměli bychom si nic nosit domu, ale to je škola od školy (my stejně nosíme). Počítej, že ti dají dozory a nevím jak u vás, u nás jsem před lety jako začínající a bezdětná dostala doporučené (=povinné) vedení kroužku. Pak máme konzultace do 16:00 (2× za měsíc),denně musíme řešit administrativu - třídnici. To je tak 30 minut. Když se srovnám s manželem, tak on chodí domu v 15:20 s čistou hlavou. Já po večerech dělám přípravy, chystám si věci navíc, vymýšlím prověrky a pracovní listy.
Ale máme prazdniny a když musím, tak můžu odpoledne jet s dětmi po doktorech. Líbí se mi to a neměnila bych.

vokishka
Extra třída :D 12883 příspěvků 09.08.18 08:47

Nevím, ale u nás mají vytvarky odpoledne, třeba do čtyř. Ale je to větší škola.

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 09.08.18 08:49

@Mari.G
To je strašné, přeju ti, ať máš po návratu z mateřské lepší třídu. Já ten první rok nebudu mít třídnictví, takže spousta starostí mi tím, předpokládám, odpadne. Zakladatelka

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 09.08.18 08:51

@Mari.G jo, sešity jsou hukot. Já měla prvňáky a to je denně i 4-5 sad sešitů. Často opravit, předepsat a razitkovat. Kolegyně měla asistentku, já ne. Mně tedy pomáhala máma, která je v důchodu po 40 letech ve školství. Bez ní bych asi nechodila domu ani na Ulici :lol: Letos mě čekají opět prvnaci.

Mari.G
Závislačka 4789 příspěvků 09.08.18 08:53
@Anonymní píše:
@Mari.G jo, sešity jsou hukot. Já měla prvňáky a to je denně i 4-5 sad sešitů. Často opravit, předepsat a razitkovat. Kolegyně měla asistentku, já ne. Mně tedy pomáhala máma, která je v důchodu po 40 letech ve školství. Bez ní bych asi nechodila domu ani na Ulici :lol: Letos mě čekají opět prvnaci.

Mně se tedy prvňáci opravovali vždy mnohem lépe, napíšou toho méně. Když jsem měla třeba z obou stran popsaných 31 čtvrtletek z matiky, kde člověk kontroluje každou číslici…To jsou příklady o 4 řádcích atd…

Mari.G
Závislačka 4789 příspěvků 09.08.18 08:56

Ještě do toho vstupuje s tím opravováním jedna věc. Někdy je člověk po obědě (poté, co odevzdá děti a může zpomalit) neschopný mozkové aktivity, že do toho fakt kouká a nic neudělá. Já pak chodím dělat manuální věci - věšet věci na nástěnky, kopírovat, zalévat kytky, oběhnout ekonomku a co potřebuji. A pak jsem si to brala domů. Člověk není stroj a někdo zvládne jet 8 hod. jak fretka a být mentálně pořád ve střehu, někdo je :lol: .

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 09.08.18 09:03

@Mari.G opravování jo, ale předepisování, razítkování a celkově příprava sešitů. Nejhorší je na to první půlrok. Ono to taky bude škola od školy, my predepisujeme domácí úkoly, procvičovaci sešity… U kamarádky mají 2 pisanky. Jednu školní a jednu domácí.
Ctvrtletky nepíšeš denne a běžný sešit není takový hukot (až na geometrii). Mně opravování ve 4. a 5. třídě zabralo méně času než teď předepisování. I proto, že jsem měla okna a stíhala jsem to v nich. Dětí mám srovnatelně.

jenny.fields
Nadpozemská drbna 25244 příspěvků 09.08.18 09:04

Kolik hodin máš úvazek? Nepředstavovala bych si tak jednoduché. Pokud začínáš učit, tak budeš potřebovat dobré přípravy, to zabere čas. Plus v předmětech, co jsi nevystudovala ještě lepší, aby se brzy neukázalo, že jsi lekci před dětmi. Opravování a administrativa, odpoledky, schůze-to záleží na škole. Záleží taky na tom, jestli jsi perfekcionistka nebo ne.

Mari.G
Závislačka 4789 příspěvků 09.08.18 09:13
@Anonymní píše:
@Mari.G opravování jo, ale předepisování, razítkování a celkově příprava sešitů. Nejhorší je na to první půlrok. Ono to taky bude škola od školy, my predepisujeme domácí úkoly, procvičovaci sešity… U kamarádky mají 2 pisanky. Jednu školní a jednu domácí.
Ctvrtletky nepíšeš denne a běžný sešit není takový hukot (až na geometrii). Mně opravování ve 4. a 5. třídě zabralo méně času než teď předepisování. I proto, že jsem měla okna a stíhala jsem to v nich. Dětí mám srovnatelně.

Fakt je to člověk od člověka. Mně se s těmi malošskými sešity vždy pracovalo lépe. Čtvrtletky nejsou denně, to je jasné, ale třeba těch 90 sešitů, kde každý popsal 1-2 stránky, mi dalo zabrat více. Ale je to hezké, jak jsme každý jiný :-).

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 09.08.18 09:17

Byla jsem 2 roky na základce, 2. stupeň, přírodopis, angličtina. Do pozdního večera jsem seděla nad přípravami, pořád jsem vymýšlela nějaké zábavné aktivity a vyráběla materiály, aby výuka byla přitažlivější a při angličtině aby děti co nejvíc mluvily (což teda v počtu 15 dětí a pouhých 45 min výuky stejně moc nejde, ale snažila jsem se). Pak nějaké to opravování - s tím mi občas pomáhali spolubydlící na koleji. Časově bída.

Na druhou stranu zase spolužačka-spolubydlící měla za čtvrt hodiny hotovou přípravu, která mně trvala dvě hodiny. Dnes bych řekla, že já jsem asi pomalejší a ona je dost rychlá :).

No a pak jiná spolužačka s aprobací matematika a fyzika přípravy prakticky neřešila již od začátku. Učit jsem ji neviděla, ale prý si prostě našla stránky v učebnici a podle toho jeli. :nevim: Neumímm si představit, že by taková hodina byla záživná, ale kdo ví. Učí už dlouho.

Takže si to shrňme: záleží na

• tvé „rychlosti“ přemýšlení nad přípravami, na tvé aprobaci,
  • taky na tvé povaze,
  • kolik jsi ochotná tomu věnovat (já bych vědomě nepřipravená na hodinu nešla - před dětmi jsem se připravovala hooodně pečlivě, s dětmi už to holt nejde, ale naštěstí mám už praxi),
  • kolikrát se ti stejná hodina opakuje (samozřejmě je super, když jsi na velké škole a máš třeba češtinu v 6.A, B, C i D, to dost redukuje čas příprav
  • naopak, kolik různých předmětů učíš (máš jich dost a některé nemáš v aprobaci, takže to může být náročnější, ale neznám tě, nevím, nakolik v nich máš přehled)
  • kolikátý rok učíš (samozřejmě první řekněme 2 roky jsou nejtěžší, pak už máš mnoho materiálů i plánů hodin připravených)
  • jestli se vaše škola účastní nějakých výukových projektů, které musejí učitelé zpracovávat

atd.

Mnohé poznáš už z toho, jak ti šlo učení na praxi.

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 09.08.18 09:24

Děkuji za všechny reakce.
Určitě nechci být učitelka, která jede jen podle učebnic, ráda bych dělala hodiny zajímavě. Na druhou stranu si myslím, že jsem celkem rychlá. Během praxe mi přípravy moc času nezabraly. Když jsme to porovnávali se spolužáky, byla jsem určitě jedna z rychlejších.

Stránka:  1 2 3 Další »
Váš příspěvek
Reklama

Poslední články

Diskuze s tatínkem Janem: O hraní i péči o nemocné dítě

Pojďte si popovídat do diskuze na eMiminu s tatínkem, který po narození... číst dále >

Vánoční úklid: Hlavně zůstat v klidu

Vánoce a úklid. Každý rok je to pořád dokola. Víte, že to musíte udělat, ale... číst dále >

Články z Expres.cz

Vrať se do školní lavice, ty analfabetko, schytala to „kazatelka“ Geislerová

Herečka Aňa Geislerová (42) se velmi ochotně a ráda vyjadřuje k politické... číst dále >

Po rozchodu má Marpo děti ve střídavé péči! Jak to všechno zvládá?

Připravuje se na dlouho očekávaný souboj v thaiboxu, kde se utká s raperem... číst dále >

Články z Ona Dnes

Sexting provozuje každé desáté dítě, varuje odborník

Lidská sexualita není věcí veřejnou. To říká docent Kamil Kopecký z Centra... číst dále >

Svoje tělo mám čím dál radši, říká Alena Mihulová

Ve filmu Chvilky herečka Alena Mihulová na adresu svého dítěte často trousí... číst dále >