Účetnictví - nákup soukromého zboží na firmu

45
11.7.20 14:20

Účetnictví - nákup soukromého zboží na firmu

Ahoj holky,

jdu si prosím pro radu :-) Chtěla bych si objednat zboží u firmy z Polska pro soukromou potřebu. Avšak registrace zde je možná pouze na IČ. Mám jednu mrtvou firmu, a tak jsem se registrovala na ni.
Když nyní objednám, fakturu mi Polská firma vystaví na mou firmu, a já ji uhradím ze svého osobního soukromého účtu, je možné ji pak vůbec nedávat do účetnictví mojí firmy?
Nebo musím poslat peníze na firemní účet (jak píšu výše, firma je mrtvá, na účtu je cca 1000 Kč), uhradit z firemního účtu a evidovat fakturu v účetnictví? Tím pádem přidám zbytečně práci i účetní…

V těchto věcech se neorientuji, tak předem děkuji za radu :-)

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Napsat příspěvek

Reakce:

4399
11.7.20 14:49

A bylo to na IČ nebo DIČ? Kdyby to bylo v česku a částka do 10 tis, tak kaká pes, ale v rámci obchodu v EU to není úplně jak jednoduchý když to dáš na firmu.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
7475
11.7.20 15:35

Pokud nejsi plátcem DPH a zboží bude s DPH, tak můžeš, ovšem pokud jsi plátcem DPH (což asi u mrtvé firmy nehrozí) a pošlou Ti to bez DPH, tak to musíš dodanit a pak si DPH odečíst, samozřejmě jenom v případě, že to můžeš zdůvodnit jako nákup na firmu.

Neplátce DPH: 100e + 20e = 120e

Plátce DPH na firmu: 100e = 100 + 20e - 20e = 100e
Plátce DPH soukromě: 100e = 100 + 20e = 120e

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
45
11.7.20 19:57

@JancaS84 registrace byla na DIČ.

Já tušila, že to bude komplikovanější, než jsem doufala :-/

@jege jsem plátce DPH. Firma je sice mrtvá, ale účetní mi tam vždy protáhne nějakou fakturku párkrát do roka, abych zůstala aktivní plátce DPH. Kdyby jsme se já nebo manžel ze dne na den rozhodli, že chceme firmu začít aktivně využívat.

Prodejce je velkoobchod a bohužel u něj nemohu objednat bez registrace na DIČ (fyzickým osobám neprodává). Jde mi hlavně o to dostat se nějakým způsobem k zboží a nekomplikovat moc práci účetní. Můj záměr byl uhradit soukromě a vůbec fakturu nedávat do účetnictví.. ale tušila jsem, že tím, že to není ČR, tak to tak jednoduché nebude :-/

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
4399
12.7.20 06:31

No tak to bude v režimu reverse charge, takže to musís dodanit. Takže dat do přiznání, tu daň si zase vynarokujes zpět.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
45
12.7.20 10:43

@JancaS84 mockrát děkuji za info :kytka:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
7475
12.7.20 17:51
@JancaS84 píše:
No tak to bude v režimu reverse charge, takže to musís dodanit. Takže dat do přiznání, tu daň si zase vynarokujes zpět.

Samozřejmě záleží, co za zboží to je, takové spodní prádlo asi těžko nechá v majetku jako zboží nebo pomůcku, to je lepší hned „prodat“ s minimálním ziskem, něco běžnějšího může nechat ve firmě jako spotřební položku, takže ušetří DPH.

@SeaFish píše:
@jege jsem plátce DPH. Firma je sice mrtvá, ale účetní mi tam vždy protáhne nějakou fakturku párkrát do roka, abych zůstala aktivní plátce DPH. Kdyby jsme se já nebo manžel ze dne na den rozhodli, že chceme firmu začít aktivně využívat.

Tak ať Ti teď „protáhne daný nákup bez DPH, který dodaníš a vzápětí DPH odečteš, pokud to můžeš nechat ve "firmě“, nebo dodaníš DPH, odečteš DPH, anonymně prodáš s minimálním ziskem a odvedeš DPH.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama