Učit na soukromé či státní škole?

Anonymní
10.3.21 12:22

Učit na soukromé či státní škole?

V čem vidíte plusy a mínusy? Zvažuji práci v soukromé škole, ale slyšela jsem, že například plat určuje zaměstnavatel, to samé se týče dovolených či odměn, není tam ta jistota „tabulkového platu“ a někdy učitelé pracují za pár peněz…Na druhé straně na soukromých školách může být větší možnost se realizovat, lepší vybavení i kolektiv.
Budu ráda za všechny zkušenosti.

Prosím anonym, kvůli práci.

• Citovat
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
3463
10.3.21 12:30

Kamarádka učila na soukromé SŠ a děs. Málo peněz, děcka většinou slabá, některým bylo v prváku třeba dvacet, ředitel svrchovany vládce, co si vymyslel, to platilo. Realizace, sebevzdelavani ani nic podobného nehrozilo.. Učitelé tam většinou vydrželi tak rok. Spíš si zkus zjistit, jaká je ta konkrétní škola. Jak často se mění učitelé a podobně. Určitě ne všechny soukromé budou hrozné, třeba taková Open gate bude určitě super :-)

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
10.3.21 12:32

U nás ve městě máme soukromou střední školu, kterou pod sebe převzala velká místní firma, že jí jako bude vychovávat zaměstnance. Platy mají nižší než my na základce, zaměstnanci se tam střídají hodně. Je to i kvůli „materiálu“ co tam studuje - učiliště s maturitou a učební obory. Takže se od nás i trojkaři a dokonce čtyřkaři :zed: hlásí na maturitní obory.
Nešla bych tam ani za nic. Možná soukromý gympl, nebo tak něco. Jinak je lepší základka.
Pokud můžeš, zjisti si poměry a platy na dané škole.

• Citovat
  • Nahlásit
2267
10.3.21 12:39

Dnešní státní školy bývají skvěle vybavené a kolektiv tam taky může být super.. U soukromé záleží, zda je to soukromá výběrová, kde si rodiče platí za lepší vzdělaní a berou dle přijímaček, nebo škola, kde berou všechny a rodiče platí, aby děti aspoň dostali nějaký papír o vzděláni

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
3825
10.3.21 12:52

Je to škola od školy, to se nedá říct obecně. :nevim: Kamarád učil na jedné soukromé střední a vydrbávali s ním teda strašně (zejména finančně, ale i tak nějak všeobecně).

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
10.3.21 13:28

Do soukromé školy už NIKDY! Vlastní zkušenost. Plat podle tabulek není. Oproti státním školám je plat směšný. Pořád se něco řeší. Prostě když vede školu podnikatel, tak to taky tak vypadá. Šetří se na zaměstnancích. Platy hrůza, odměny směšné. Kamarádka na Vánoce odměnu 7tis, u nás 500,– A nejde jen o peníze. Nebudu dál vynášet. Byla to moje životní lekce.

• Citovat
  • Nahlásit
Anonymní
10.3.21 13:30
@Anonymní píše:
V čem vidíte plusy a mínusy? Zvažuji práci v soukromé škole, ale slyšela jsem, že například plat určuje zaměstnavatel, to samé se týče dovolených či odměn, není tam ta jistota „tabulkového platu“ a někdy učitelé pracují za pár peněz…Na druhé straně na soukromých školách může být větší možnost se realizovat, lepší vybavení i kolektiv.
Budu ráda za všechny zkušenosti.Prosím anonym, kvůli práci.

AHoj,

moje zkušenost je jednak co se týká zaměstnavatele, ale i rodičů. Na státní to tak nějak plyne a rodiče nezasahují, neradi se učastní a třeba zástupce z řad rodičů se většinou hůř hledá, apod. Ale na soukromé to ti rodiče platí = více se angažují, chtějí více se podílet, jsou aktivnější ale taky kritičtější k pedagogům.
Co se týče zaměstnavatele, tak v soukromé jsme měli méně volna, i o prázdninách se do práce šlo, nebo bylo povinné školení, apod., taky je ve státním (paradoxně) více penez. Resp. v soukromém jsme měli vyšší měsíční taxu, o pár stovek, ale bez odměn, bez příplatků, bez Vánočních premii (tam jsme prostě dostaly všechny učitelky poukaz na kosmetiku - manželka ředitele v hodnotě tisícovky - což byly asi dvě možnosti ošetření :mrgreen: ), takže v průměru mám ted ve státním více. :nevim:

Ale obojí má svoje výhody. Sla bych tam, kam srdce táhne. :mrgreen:

• Citovat
  • Nahlásit
Anonymní
10.3.21 13:34

Já mám zkušenost i ze státních škol, že rodiče se angažovali rádi a řešilo se pořád něco neustále, nicméně vedení většinou bylo ochotno vyslechnout i učitele a podívat se na věc ze dvou úhlů. Trochu se bojím, že v případě soukromé školy bude vedení vždy stát za platícím rodičem - což na jednu stranu chápu, na druhou to je pro pedagoga děs, protože má prakticky pořád svázáné ruce, dítko může vše a je vždy v právu, protože rodič platí :nevim:

• Citovat
  • Nahlásit
Anonymní
10.3.21 13:54

Ano, v soukromé více zasahují rodiče. Tím, že si platí, myslí si, že mohou vše. U nás na učitele i vychovatelky v družině křičeli, vyhrožovali, nahrávali si nás děti v hodině na chytré hodinky. Podle ředitele na to mají právo. Jen to nesmí poskytovat třetím stranám. Je toho tolik, že se mi to ani nechce vypisovat. Neříkám, že je každá soukromá škola špatná, ale já jsem znechucená. U mě je to ZŠ s konceptem montessori.

• Citovat
  • Nahlásit
Anonymní
10.3.21 13:59
@Anonymní píše:
Ano, v soukromé více zasahují rodiče. Tím, že si platí, myslí si, že mohou vše. U nás na učitele i vychovatelky v družině křičeli, vyhrožovali, nahrávali si nás děti v hodině na chytré hodinky. Podle ředitele na to mají právo. Jen to nesmí poskytovat třetím stranám. Je toho tolik, že se mi to ani nechce vypisovat. Neříkám, že je každá soukromá škola špatná, ale já jsem znechucená. U mě je to ZŠ s konceptem montessori.

ach jo :( to je mi moc líto, přeji pevné nervy, ať to zvládnete. Upřímně si to neumím ani představit…

• Citovat
  • Nahlásit
579
10.3.21 15:23

Hodně záleží na typu školy a na tom, jaké je vedení.

Moje zkušenost ze soukromé školy je dobrá, plat opravdu vysoce nadstandardní, výrazně více volna, ALE - vše musí být podle rodičů. Musíš jim jít těžce na ruku a ta škola je vedená jako business, takže dost často jsou upozaděny zájmy dítěte (např. se zlepšují známky, aby byli rodiče spokojení, neinformuje se o špatných stud. výsledcích atd.).

Záleží, jaký máš „žaludek“. Co je fajn, je mnohem větší volnost, kreativita, vybavenost a menší třídy.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
10.3.21 16:21

Učím na soukromé ZŠ. Na jiné soukromé škole jsem dělala pedagogickou praxi. Je to opravdu škola od školy. Jak u státních, tak u soukromých záleží hlavně na osobě ředitele.
Soukromé mají většinou výhodu menšího kolektivu ve třídě, ale zase je často práce náročnější kvůli nárokům dětí i rodičů.
Na státní škole můžeš narazit na zastaralý moloch, který tě semele, ale i na progresivní, dobře vybavenou školu.
S platy souhlasím s výše uvedeným, na soukromých školách je to větší bída, než na státních. Pokud nepočítám ty nejprestižnější.
Mně zatím vyhovuje můj částečný úvazek a kreativní práce s žáky, ale třeba prvostupňařky na plný úvazek u nás nejsou moc spokojené, na státní by na tom byly finančně líp.

• Citovat
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat