Učitel matematiky 2. stupeň ZŠ

Anonymní
2.6.21 15:54

Učitel matematiky 2. stupeň ZŠ

Holky učitelky, ráda bych si přečetla vaše názory. Dostala jsem nabídku učit matematiku na 2. stupni ZŠ. Mám vystudovanou ekonomku a k tomu DPSku. Dělala jsem vždy v ekonomice, ale chci změnit obor. Sama jsem, jako žák či student, s matikou nikdy neměla větší problémy. Ale tady jde o to, že nemám vyloženě didaktiku na matematiku. Samozřejmě počítám, že začátky budou velmi náročné na přípravy a vůbec si zvyknout na nový obor. Chci se vás tedy zeptat, zda byste s tímto profilem do učení matematiky 2. stupně šly a co považujete na učení matematiky za nejsložitější (z pohledu učitele). Moc děkuji za příspěvky. :kytka:

• Citovat
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
SAJ
9354
2.6.21 16:15

Upřímně… Tvůj dotaz mě děsí (učím matiku na SŠ) - a ne, teď opravdu nebudu osobní, tak si to, prosím, osobně neber.

Jistě, může z tebe být úžasný učitel, ale taky to může být průšvih - a ta druhá varianta bývá pravděpodobnější, nehledě na to, že ani ta první nepřijde hned.
Kantořina je řemeslo, které se musíš naučit vykonávat, a k tomu by sis měla být dokonale jistá v kramflecích v tom, co budeš učit.

Absolventi pajdáku (učitelé ZŠ) nebo přírodovědy (SŠ) sice učit neumí a pár hodin na výšce je to nenaučí, mají ale velkou výhodu v tom, že v tom druhém plavou jako ryby ve vedě, neboli, umí matematiku, věnovali se algeře, geometrii, analýze, teorii množin a mnoha dalším matematickým oborům. Na ekonomce nepotkáš ani polovinu z toho, bohužel.
Dostaneš se do situace, kdy něco budeš učit - a nebudeš vědět, proč to učíš, nebudeš tušit nic o teorii učiva (proč je to poskládané tak, jak to je poskládané), kde se na co navazuje, kde co stavíš…

No, kdybys mi měla učit děti, byla bych dost nešťastná. Neber si to osobně, prosím.

Na druhou stranu - spousta kantorů, zvlášť na základce, se prostě jen veze, i s příslušným vzděláním učí fakt hodně blbě a často bez zájmu a občas se stane, že netuší přesahy a souvislosti.

Takže… Děsí mě neaprobovaná výuka matematiky - ale já osobně ti přeju, aby ses v tom našla - a nenapáchala moc škod.

Pokud tě něco zajímá (a pokud ti nepřijdu už teď jako hnusná nepřející čůza), klidně se ptej.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
2.6.21 16:24

@SAJ díky za příspěvek. Po pravdě mě taky vyděsilo, že mi to nabídli. A desim se toho, kdo učí mé děti. Takže tohle vidíme naprosto stejně. A vůbec to není myšleno špatně ve vztahu k učitelům.

Mohla bys mi prosím poradit, kde bych našla nějaké materiály k didaktice apod. z matiky?
A co tobě přijde na učení matiky nejhorší?

Já než jsem šla na ekonomku, tak jsem měla podanou i přihlášku na pedak - MAT-FYZ, ale protože mě vzali na ekonomiku, tak jsem tam nešla. Oni mi právě říkají, že díky ekonomice a i té praxi dokážu souvislosti poznat… :nevim: no upřímně si nemyslím, že jsem úplně blbá a logické uvažování mám, ale přeci jen, vzdělávat budoucí generaci a zrovna ve stěžejním předmětu, je náročné.

• Citovat
  • Nahlásit
1008
2.6.21 16:47

@SAJ ale vzdyt neni neaprobovana.
Pokud ma clovek VS + pedagogicke minimum (DPS), bere se jako aprobovany. Neaprobovana by byla, kdyby ucila cestinu a nebo nemela dostudovane DPS.
Mam to takto stejne a jsem aprobovany ucitel, ac nemam pajdak…

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
2309
2.6.21 17:32

Taky mám VŠE a věnuju se ekonomice a rok jsem díky homeškole měla možnost sledovat výkony několika pedagogů. A zcela upřímně, ohromena těmi pedagogickými dovednostmi jsem nebyla (navíc mám děváťáka a cermatovské přijímačky udělal díky mně, ne učitelce). Jít to učit bych si troufla.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
2.6.21 18:11

@carsa ahoj, díky za příspěvek. Mám stejnou školu. Já osobně mám k učitelské profesi respekt. Že jsou někteří vyhořeli a ani si to nepřipustí je věc druhá. Každopádně je škoda, že aby se dítě dostalo na školu, tak si musí platit doučování.
Můžu se Tě zeptat, občas vídám Tvé příspěvky, pochopila jsem, že pracuješ na nějaké vyšší pozici resp. pozici, kde si vybiras lidi do týmu. Jak by ses divala na člověka, který by se zajímal třeba o pozici controllera a měl by v CV 10 let controlling, 5 let učitel matematiky (2.stupen)?

• Citovat
  • Nahlásit
SAJ
9354
2.6.21 19:56
@PupuP píše:
Pokud ma clovek VS + pedagogicke minimum (DPS), bere se jako aprobovany. Neaprobovana by byla, kdyby ucila cestinu a nebo nemela dostudovane DPS.

Formálně možná není - ale fakticky ano. Zakladatelko, nic proti tobě. O geometrii, aritmetice nebo třeba o mezioborových vztazích neví z VŠE zhola nic. :nevim:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
SAJ
9354
2.6.21 20:03
@carsa píše:
Taky mám VŠE a věnuju se ekonomice a rok jsem díky homeškole měla možnost sledovat výkony několika pedagogů. A zcela upřímně, ohromena těmi pedagogickými dovednostmi jsem nebyla (navíc mám děváťáka a cermatovské přijímačky udělal díky mně, ne učitelce). Jít to učit bych si troufla.

Ano, to nepopírám, mnohdy je to fakt průšvih. Ale (zakladatelko, opět nic proti tobě osobně) vpustit do výuky neaprobované učitele s vystudovanou VŠE, kteří nemají znalosti na to, aby dokázali posoudit co, proč a jak, situaci rozhodně nevylepší. :nevim:

A to nepopírám, že někteří z nich se mohou vypracovat. Ale zdaleka to nebudou všichni a dokonce bych si tipla, že mezi nimi bude dost takových, kteří se ve školství upíchnou a tím to pro ně skončí…

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
SAJ
9354
2.6.21 20:18
@Anonymní píše:
@SAJ díky za příspěvek. Po pravdě mě taky vyděsilo, že mi to nabídli. A desim se toho, kdo učí mé děti. Takže tohle vidíme naprosto stejně. A vůbec to není myšleno špatně ve vztahu k učitelům.

Mohla bys mi prosím poradit, kde bych našla nějaké materiály k didaktice apod. z matiky?
A co tobě přijde na učení matiky nejhorší?

Já než jsem šla na ekonomku, tak jsem měla podanou i přihlášku na pedak - MAT-FYZ, ale protože mě vzali na ekonomiku, tak jsem tam nešla. Oni mi právě říkají, že díky ekonomice a i té praxi dokážu souvislosti poznat… :nevim: no upřímně si nemyslím, že jsem úplně blbá a logické uvažování mám, ale přeci jen, vzdělávat budoucí generaci a zrovna ve stěžejním předmětu, je náročné.

Popravdě, didaktika matiky byl nejhůř učený předmět, který jsem na výšce měla - možná proto, že jsem ho měla až v nadstavbě odborného učiva, kdy jsme měli za sebou téměř veškerou matiku a ten didaktik byl fakt zoufalec.

Nejvíc mi pomohlo, že jsem perfektně uměla matiku, že jsem měla dost širokou odbornou nadstavbu na to, abych věděla, co je kde potřeba použít. Mám kliku, že učím na střední, matika je sice těžší, ale její didaktika je lehčí… A výrazně.

Třeba naučit dobře základní postupy správně, tak, aby se na nich dalo stavět, je kumšt a neskutečná dřina. Třeba - musíš perfektně naučit úpravu zlomků, operace racionálních a celých čísel tak, aby přešly do krve, protože na téhle znalosti se v podstatě staví celé výrazy a rovnice. Byť to tak nevypadá.
Práci se závorkami. Chápat komutativní, asociativní a distributivní zákon - ne podle jména, ale jeho důsledky a narvat to do dětí, aby to uměly používat bez přemýšlení (mimochodem, obrovský problém dnešních dětí). Vytýkání, Základy zobrazení.
Nebo dobře zvládnout metodiky dělení - protože na střední školy začnou dělit mnohočleny.
Naučit správný postup zápisu slovních úloh - to už my na střední ani omylem nedoženeme.

Jako, nechci tě odradit, ale pokud do toho půjdeš a i když budeš makat, bude ti trvat několik let, než vůbec sama zjistíš, co kde děláš špatně… :mrgreen:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
2.6.21 22:15

@SAJ díky za info. Uvidíme, jak se nakonec domluvíme. Já sama jsem měla na 2. stupni učitelku ze strojarny a teda jsem za ní ráda. Na střední - obchodce, jsme měli taky paní s technickým vzděláním a teda pak na VŠ jsem s matikou problémy neměla, přesto, že jsem byla „jen“ z obchodky, tak nevím. Buď jsem měla štěstí, že ty učitelky, přesto že nebyly aprobovane na matiku, ji umely vysvětlit nebo nevím. Zažila jsem vlastně jen jednou vystudovanou učitelku matiky a to na přípravných kurzech a teda to byla pro mě katastrofa. Nemluvila vůbec mojí řečí. :nevim:

• Citovat
  • Nahlásit
48076
2.6.21 22:20
@PupuP píše:

nejsi aprobovana, jsi kvalifikovana. Kvalifikaci na vyuku matiky mam i ja s aprobaci cj-d, rozdil oproti matikarovi s aprobaci matematika zcela zrejmy.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
48076
2.6.21 22:27
@Anonymní píše:
@SAJ díky za info. Uvidíme, jak se nakonec domluvíme. Já sama jsem měla na 2. stupni učitelku ze strojarny a teda jsem za ní ráda. Na střední - obchodce, jsme měli taky paní s technickým vzděláním a teda pak na VŠ jsem s matikou problémy neměla, přesto, že jsem byla „jen“ z obchodky, tak nevím. Buď jsem měla štěstí, že ty učitelky, přesto že nebyly aprobovane na matiku, ji umely vysvětlit nebo nevím. Zažila jsem vlastně jen jednou vystudovanou učitelku matiky a to na přípravných kurzech a teda to byla pro mě katastrofa. Nemluvila vůbec mojí řečí. :nevim:

hele, zazila jsi jedinou vystudovanou ucu, co byla marna, to znamena, ze ty budes dobra.
Pravdou je, ze je nedostatek ucitelu, zvlaste matikaru (a dalsich). Takze se chytaji i lidi mimo obor. S ekonomkou bys mela mit skutecnou kvalifikaci pro vyuku odbornych predmetu na obchodni akademii.
Zkus, uvidis, ta skola nema na vybranou.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
2.6.21 22:33
@matkabagristy píše:
hele, zazila jsi jedinou vystudovanou ucu, co byla marna, to znamena, ze ty budes dobra.
Pravdou je, ze je nedostatek ucitelu, zvlaste matikaru (a dalsich). Takze se chytaji i lidi mimo obor. S ekonomkou bys mela mit skutecnou kvalifikaci pro vyuku odbornych predmetu na obchodni akademii.
Zkus, uvidis, ta skola nema na vybranou.

Já se zatím po učitelství odborných předmětů na obchodce nezajímala, tak nevím jaká je situace. Tahle nabídka přišla tak nejak sama. Přiznám se, že na jednu stranu mě láká, ale strach mám. Tedy spíš mám nějakou sebereflexi a názor, že učitel by měl nějaké znalosti předat. Děti za to, že je nedostatek učitelů nemůžou, tak proč by to měly odnášet nekvalitní výukou. Jak pak máme mít vědce, doktory, vývojáře apod. když už základky budou stát za prd. Tím neříkám, že já bych byla neschopná, ale prostě by se mělo hlídat kdo a co učí a jestli naučí. :nevim:

• Citovat
  • Nahlásit
48076
2.6.21 22:37
@Anonymní píše:
Já se zatím po učitelství odborných předmětů na obchodce nezajímala, tak nevím jaká je situace. Tahle nabídka přišla tak nejak sama. Přiznám se, že na jednu stranu mě láká, ale strach mám. Tedy spíš mám nějakou sebereflexi a názor, že učitel by měl nějaké znalosti předat. Děti za to, že je nedostatek učitelů nemůžou, tak proč by to měly odnášet nekvalitní výukou. Jak pak máme mít vědce, doktory, vývojáře apod. když už základky budou stát za prd. Tím neříkám, že já bych byla neschopná, ale prostě by se mělo hlídat kdo a co učí a jestli naučí. :nevim:

Hele, kvuli nedostatku ucitelu se prestalo hlidat, kdo uci. Preji ti, at v praxi ziskas jen pozitivni ohlasy na to, cos naucila ;)

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1008
3.6.21 06:41

@matkabagristy ne, jsem aprobovana. Mam na VS vystudovany jeden prirodovedny predmet + ped. minimum zamerene na tento predmet - pro ucitelstvi na ZS a SS (tedy vcetne oborovych prednasek a didaktiky tohoto jednoho predmetu).

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat