Učitelka - přestup na jinou školu - kdy dát výpověď?

Anonymni
10.1.09 11:17

Učitelka - přestup na jinou školu - kdy dát výpověď?

Ahoj,

prosím, kdo máte stejnou/podobnou zkušenost nebo se lépe vyznáte v zákonech, poradíte mi?

Jsem učitelka, mám pracovní smlouvu na dobu neurčitou, od nového školního roku začnu učit na jiné škole. Na nové škole mi nabídli smlouvu od 1. 8. 2009. Na současné škole bych tedy potřebovala být do 31.7. 2009, aby přechod byl plynulý a já nebyla nějaký čas nezaměstnaná. Obvykle se to tak prý dělává a je to tak férové, ale záleží to samozřejmě na vedení školy.

A teď můj problém - ideální by bylo, kdybych ukončila pracovní poměr dohodou a podala výpověď, která začne běžet od 1. 6. 2009.

ALE:

1. chci se zachovat férově vůči současnému vedení, které si za mě musí sehnat náhradu a vzhledem k tomu, že učím cizí jazyk, bude to trochu obtížnější
  2. škola, do které mám zájem přestoupit, je nedaleko naší školy a je pravděpodobné, že vedení se zná/setkává se na školeních apod. Navíc já sama učím děti mých budoucích kolegů. Informace o mém přestupu se tedy může dostat k mému současnému řediteli a to bych nerada, oznamovat mu to chci jako první samozřejmě já
  3. už od února se na naší škole obvykle řeší, jak bude vypadat příští školní rok, takže stejně budu oslovena ohledně úvazku, předmětů atd. a lhát samozřejmě nechci, chci odejít v dobrém

Mám obavy, že když půjdu co nejdříve sdělit vedení školy svůj odchod, nesetkám se s porozuměním a nastanou komplikace v podobě různých naschválů a smlouva mi bude ukončena ke 30. 6. výpovědí např. pro nadbytečnost. Já sice na to teoreticky přistoupit nemusím, ale čím se bránit a čím argumentovat? Mám samozřejmě nárok si vybrat část dovolené, a tím bych právě měla pokrýt ten červenec, ale určitě je ze strany zaměstnavatele mnoho způsobů, jak to nějak „obejít“.

V pondělí si určitě zavolám na poradenství na Úřadu práce, ale byla bych ráda za každou osobní zkušenost. Prošla jsem si i zákoník práce - http://zakonik-prace.cz/…k-prace.html .

Děkuji!

Inko A

• Nahlásit
  • Citovat
Napsat příspěvek

Reakce:

35401
10.1.09 11:56

Ahoj, mas to teda velice blbe.

Ja teda pracuji ve zdravotnictví a musím říct, že minimálně u nás se žádná upřímnost nevyplácí. Výpoveď se tají do poslední chvíle a kam se nastupuje se tají až do chvíle, než máš podepsanou smlouvu. Lidi ve výpovědní lhůtě se využívají pro nejhorší práce, nedostanou odměny, nedovoli jim zadne vzdelavani, jsou pomlouváni na budoucím pracovišti etc…

Nevím, jestli to je ve školství stejné, asi bych doporučila nikomu nic neříkat a na cílené otázky třeba i lhát - což není určitě vůči vedení fér, ale situace je nastavena tak nevýhodně pro zaměstnance, že si myslím, že na tohle jednání máš plné právo. nakonec kdyby sis třeba zlomila v létě páteř, tak taky nenastoupíš a budou to muset nějak vyřešit.

myslím že školství a zdravotnictví má mnoho společného pokud se týče zacházení se zaměstnanci. Mysli na sebe, nikdo jiný na tebe myslet nebude.

mluvim jako desnej cynik, ale jsou to jen zkusenosti.

Jiná situace by byla, pokud by ředitel(ka) byl tvůj velmi dobrý kamarád(ka).

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
573
10.1.09 12:04

no asi bych dala tu výpověď dohodou a dva měsíce je výp.doba a pak přešla do nového zaměstnání a vůbec bych si nelámala hlavu s tím,že mě někdo bude pomlouvat a bude se mnou vymetat tu nejhorší práci,ve škole snad jako učitelka nebudeš vytírat záchody a budeš pořád učit i ve výp.lhůtě tak se tím vůbec netrap a stejně pokud bude nový zam.chtít tak si tě prověří a starý na tebe může říct cokoli,tak držím palce v rozhodování páček J.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymni
10.1.09 12:21
jannaa píše:
no asi bych dala tu výpověď dohodou a dva měsíce je výp.doba a pak přešla do nového zaměstnání a vůbec bych si nelámala hlavu s tím,že mě někdo bude pomlouvat a bude se mnou vymetat tu nejhorší práci,ve škole snad jako učitelka nebudeš vytírat záchody a budeš pořád učit i ve výp.lhůtě tak se tím vůbec netrap a stejně pokud bude nový zam.chtít tak si tě prověří a starý na tebe může říct cokoli,tak držím palce v rozhodování páček J.

Jannaa, to by samozřejmě bylo nejjednodušší dát výpověď až 2 měsíce před nástupem jinam, ale já to až do konce května jen velmi těžko utajím že jdu jinam… :-(
A vytírat záchody samozřejmě nebudu :-), ale i tak mi mohou ze života udělat peklo… ono stačí maličké pochybení a už se vezu…

Nový zaměstnavatel si mě už prověřil, proto mě chce. :-))

Ale dík za podporu… Netušila jsem, jak se v tom budu „plácat“. Přemýšlím nad tím neustále a nevím, jak z toho ven.. Kdybych šla mimo školství, absolutně to neřeším, ale přestup z jedné školy na druhou se docela těžko tají… Učitelé i vedení se zná…

Inko A

• Nahlásit
  • Citovat
Anonymni
10.1.09 12:30

Pudloslavo,

děkuju a souhlasím - funguje to úplně stejně… Bohužel. :-( Proto taky váhám a přemýšlím, jak to udělat co možná nejčestněji a přitom si moc neublížit sama sobě… Vždyť přeci nedělám nic špatného, jen jdu za něčím, co mě láká víc… Asi to bude znít nepochopitelně, ale i ve školství se dá polepšit si, ne tedy finančně, platy jsou podle tabulek.

Naše vedení je sice super, ale tohle se neodpouští… A naschávaly umí dělat taky. Mám docela dobrou pozici, dokážou moji práci ohodnotit, i finančně (pokud je z čeho), takže je mi jasné, že pochopení spíše nenajdu… Navíc muži obecně bývají ješitní… Kdysi mi vedení v ledasčems vyšlo vstříc a já se takhle „odměním“…

A teď jak z toho ven???? :-( Vím, že to musím rozhodnout sama a ponesu si následky.

Inko A

• Nahlásit
  • Citovat
Anonymni
10.1.09 12:49

Ahoj,

mám podobnou zkušenost- taky jsem učila, ale odešla jsem mimo školství. Po oznámení, že dávám výpověď jsem si fakt „užila“. Ale nic není tak horké. Oznámila bych to být tebou klidně dřív- nic ti nehrozí. Ať tě klidně vyhodí pro nadbytečnost ke 30.6., ale budou ti muset dát odstupné:-)) Takže si myslím, že by byli sami proti sobě, kdyby ti nevyšli vstříc. V opačném případě bych na odstupném trvala, máš na něj ze zákona právo a to, že máš od 1.8. práci je úplně jedno. Akorát by ses na červenec musela nahlásit na pracák.

Být tebou, posledního května dám výpověď (normální s dvouměsíční výpovědní lhůtou) - ten měsíc se dá vydržet…

Já si vyslechla, že jsem nevděčná, ředitelka mě nezdravila… No, taky jsem učila jazyk… Ale nakonec to ustála a dostala jsem dokonce dárek na rozloučenou:-)))

Fakt se neboj a mysli hlavně na sebe!!!!

Eva

• Nahlásit
  • Citovat
Anonymni
10.1.09 12:54

Ja tedy pracuju ve zdravotnictvi a musim s Pudloslavou jen souhlasit. Nedavala jsem sice vypoved, ale musela rict, ze jsem tehotna(hlasit to bohuzel musim po objevei dvou carek na testu, coz je samo velkej handicap, muze se jeste spousta veci stat) . Ja jsem takhle prisla o vyssi plat po zvyseni kvalifikace a smlouvu na dobu neurcitou. Zachody sice nevytiram a muzu rict, ze se ke me i jako k tehotne chovaji velmi slusne, ale to jen proto, ze po me ohlasila dalsi kolegyne tehotenstvi a dalsi den uz neprisla a ted dal vypoved dalsi kolega. Je nas malo a oni si moc dobre uvedomuji, ze kdyz budu chtit, muzu zustat doma, kdykoli se mi zachce, kazdy doktor mi to bez problemu schvali. Myslim, ze by me i radi vzali po materske zpet, ale to si zas rozmyslim ja, i kdyz pocitam, ze to tak bude vsude podobne. Asi to tak melo byt, aspon si priste budu moci nadiktovat lepsi plat a podminky.
Ja bych nic nehlasila a dala normalne vypoved,ja k potrebujes ty, loajalita tady asi neni moc na miste. Moje kamaradka je taky ucitelka, je tehotna a brzy bude muset resit podobny problem, ale pochybuju, ze by mela v umyslu rikat jim to uz ted.

• Nahlásit
  • Citovat
35401
10.1.09 13:02

Ja jsem ted na riziku, 10 TT, na zacatku hematom a krvaceni, 5 tydnu lezeni, uz 14 dni OK, ale stejne se bojim. Ale teda na riziko bych sla okamzite i tak. takhle alespon nemam takove vycitky, protoze fakt v klidu byt musim.U nas jsou ale podminky takove, ze clovek by potratil jen z tech kecu a bossingu, co vyslechne na rannim hlaseni.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1293
10.1.09 13:13

Ahoj anonymní,
já jsem učitelka, u nás běžně učitelé „migrují“, já jsem tedy na jednom pracovišti, ale kamarádky mění, a vždycky to šlo udělat tak, aby nemusely na pracák.
Teoreticky být Tebou, tak bych teď ještě počkala, ale potom třeba na jaře (v březnu… v dubnu…) bych řekla, že se zkrátka chystám přejít jinam, a že to hlásím dřív, aby si za mě stihli najít náhradu. Většinou učitelky končí pracovní poměry tak, že v dubnu, případně květnu jsou „dohledatelné“ nové učitelky jako náhrada.

Záleží na tom, nakolik férové máš vedení. U nás je vedení perfektní, takže když já přijdu ne jako king, ale jako rozumný člověk, a řeknu, že to jdu prostě hlásit abych jim nezpůsobila komplikace až v červnu, a že výpověď podám já, tudíž nebude odstupné - tak by mi stoprocentně umožnili plynulý přechod z jednoho zaměstnání do druhého.
Pokud máš dobré vztahy, neměl by to být problém.
Ale každé vedení takové není.....

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
3396
10.1.09 13:30

Zdravím,
určitě bych zašla za současným vedením co nejdříve. Lidé se nezdají, ale drby se šíří rychle a určitě by neudělalo dobrý dojem, kdyby se to kdokoli z vaší školy dozvěděl dřív.

Také bych nezapomněla na to, že se dovolená snad nepřevádí a jelikož teď od ledna naskočilo znovu 40 dní, nebála bych se, že bych byla ten měsíc bezprizorní. Dovolenou určitě učitelce nedají v červnu a budou chtít, aby byla vybraná během prázdnin, je to pro ně tak výhodnější.

Takže mým hrubým odhadem bych si tipla, že budou chtít ukončit až k poslednímu srpnu (popřípadě před přípravným týdnem) a zbývající dovolenou proplatí. Pokud byste skončila dřív, stejně by vám ji museli proplatit.

Ale určitě bych šla za nimi co nejdříve, ředitelé bývají rozumní a velmi dobře si uvědomují situaci s učiteli jazyků :)

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
2104
10.1.09 13:32

Ahojky, jen jsem chtěla poznamenat, zda náhodou i učitelé už nemají 3 měsíšní výpovědní lhůtu. Vím, že se o tom jednu domu mluvilo, ale jak to skončilo to nevím.

Jsem taky učitelka a rozhodovala bych se podle vedení a zkušenostmi s ním. Myslím, že když jim to řekneš až na konci května, tak mají pořád dost času najít si náhradu. Tod muj názor. I já jsem byla na konkurzu až v červnu.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1293
10.1.09 13:36

jojo. souhlasím s jargovou.
Tvoje situace se totiž podobá mojí, když jsem šla na mateřskou. Věděla jsem, že v září už nebudu moci nastoupit, ale „schovávala“ jsem si to a oznámila jsem těhotenství v květnu.
Je teda pravda, že jsem si za sebe i sehnala náhradu.

Jsem zastánce férového jednání a jednání po dobrém. Vždycky se mi to osvědčilo - pokud teda byla z druhé strany vůle.
pokud máš opravdu rozumné vedení, pochopí to a ocení, když jim to řekneš TROŠKU napřed. Pouze z důvodu, aby si našli včas náhradu.
Já kdybych na ně šla hned s paragrafama atd., tak bych si to asi lidově řečeno „podělala“…

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
3396
10.1.09 13:37

no nevím, sehnat učitele jazyků není žádná sranda…čím dříve, tím lépe…

a hlavně bych se spolehla na to, že takové věci se prostě dlouho neutají… ve škole se pohybuje příliš mnoho lidí na to, aby se to neprovařilo…

dovolená se nedá nijak obejít, buď se vybere nebo proplatí…

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymni
10.1.09 18:32

Evo,

děkuju za tip na odstupné v případě neshodnutí se na výpovědi dohodou. To mě vůbec nenapadlo a je dobré to vědět, kdyby bylo nejhůř. Samozřejmě nechci tahat ze školy peníze, chci se dohodnout, ale skutečně se obávám spíše nepochopení… :-(

Pitrisek,

já zatím „nemigrovala“ :-) , taky jsem už několik let stálice a když nepočítám odchod jedné důchodkyně, nikdo jiný z našeho kolektivu neodcházel, takže i proto netuším, jaká bude od vedení reakce… Kinga dělat neumím, půjdu na to slušně, snad to dobře dopadne. Ale je dobré i znát svá práva a být dopředu připravena na možné neshody. :-) Do května to neutajím, loni se u nás úvazky řešily od konce února a zapřít svůj odchod, to by se mi pak fakt vymstilo.

----------------------------------
Enia,

to je právě toho, čeho se bojím - přestupuji ze zš na sš a nemůžu si být jistá, kolik z našich bývalých žáků mě tam vidělo a kam od nich tato informace půjde dál. Navíc se na té sš začnu už teď podílet na tvorbě švp, takže se tam budu muset ještě několikrát dostavit a to je zase risk… Nechci, aby se to vedení dozvědělo od jiných. Kdyby byl březen, duben, neřeším to a jdu s pravdou ven hned. Ale je půlka ledna, ještě celé další pololetí přede mnou a skutečně se bojím, jak pak bude vypadat moje fungování ve škole… Se ztrátou osobního počítám, stejně jsou to směšné peníze. Tabulkový plat mi dát musí a na další odměny u nás jsou peníze jen mimořádně. Jsem nervák, neumím nechat problémy ve škole, nosím si je s sebou domů, doma malé dítě… Prostě se mi to tak nějak honí hlavou a váhám, co bude nejlepší… Ve škole se není poradit s kým, lidé mimo školství moc neporadí, proto tahle diskuse. Asi příští týden seberu odvahu a ohlásím to.

S tou dovolenou - to právě musím zjistit, jak to je - jestli nebudu mít vzhledem k té výpovědi nárok jen na poměrnou část… Ale i ta by měla pokrýt minimálně červenec… Snad budou vědět na ÚP. Netuším, kde to vyhledat na netu, školství je v tomto specifické.

Koukala jsem do zákoníku práce a výpověď by snad měla být dvouměsíční, ale zeptám se teda i na to.

Děkuju všem, pokud vás ještě cokoliv napadne, budu vděčná. :-)

Inko A

• Nahlásit
  • Citovat
1293
10.1.09 18:45

:-)
u nás se kolegyně střídají, hlavně na angličtinu!!
vždycky někdo přijde, pobyde rok, pak „zdrhne“, zase přijde někdo další… plus pak jsme tam my „stálý inventář“, ale můžu ti říct - maximálně jsem viděla u vedení třeba zklamaný obličej, ale nikdy nashvály nebo zlé jednání za to, že někdo chtěj odejít pryč…
Strašně si toho na nich cením.
Tak přeju ať to dopadne dobře!

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama