Učitelky jazyka, jaké hry se vám osvědčily?

554
12.5.18 18:57

Učitelky jazyka, jaké hry se vám osvědčily?

Ahoj všem, kdo učíte / doučujete jazyk, jaké hry nebo jiné zábavné aktivity se vám osvědčily? Budu ráda za tipy hlavně pro věkovou skupinu první stupeň, ale nepohrdnu ani aktivitami pro starší studenty. Dochází mi inspirace a začínám opakovat to samé dokola. Díky :)

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
1135
12.5.18 19:37

Jsem v doučování na začátku (jak zkušenostně, jak gramaticky), momentálně jsme u časování sloves. A posledně jsme dělaly, že musela hodit kostkou a říct tu osobu slovesa, která padla. Padla 2 - druhá osoba jednotného čísla. Padla 5 - druhá osoba množného čísla. Dál jsme se zatím nedostaly :)

Hoď i ty tipy, už jsem taky hledala, ale nic moc jsem nenašla. A bez nějaké pedagogické průpravy toho zatím nejsem schopná moc vymyslet :D

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
143
12.5.18 20:02

Učím ČJ a AJ, hry hrajeme často :D
Bingo- jakýkoli tematický celek, opakování slovíček.
Yes/No - jeden žák myslí na nějakou věc (kočka), ostatní mu dávají otázky, na které se dá odpovídat jen ano nebo ne (je to živé? je to zelené?…). Musejí uhodnout, na co myslí.
Activity“ - ve stolní hře Aktivity se pojmy kreslí, předvádějí a vysvětlují. V angličtině nebo češtině si dítě vylosuje slovo (v ČJ slovní spojení podst. jméno + přívlastek nebo přísudek) a má minutu na to, aby ho vysvětlilo, nesmí použít kořen toho slova.
Větné členy (aneb „Hra na mluvnici“ - Gabra a Málinka) - větší sranda je to v ČJ, ale jde to i v cizím jazyce. Lepší hrát v menší skupině (max.6 lidí). Každý dostane papír a tužku. Nahoru na papír postupně píše: přívlastek shodný (jaký?) - podmět (kdo?) - přísudek (co dělal?) - příslovečné určení času (kdy?) - p. u. místa (kde?) - p. u. příčiny (proč?) V ČJ je dobré dohodnout se, že se píše třeba v mužském rodě a minulém čase.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
143
12.5.18 20:10

Ach jo, píšu jak tydýt, ale znovu to editovat nebudu…

Ještě hrajeme třeba oběšence - zadám tematický celek, hádají po písmenkách slovo. Dobré na procvičování pravopisu.

Jestli znáte stolní hru „Cink“, ten zvoneček se dá využít (nedávno jsme opakovali nepravidelná slovesa, dvě družstva, kdo první věděl všechny tři tvary slovesa, cinkl a musel odpovídat. Špatná odpověď nebo cinknutí „z nervů“ - body dolů. Nikdo nesmí „cinknout“ dvakrát za sebou (aby neodpovídal pořád jen jeden a ostatní se nevezli s ním).

Taky je super taková ta bomba ze hry „Tik tak bum“ - bomba koluje a děti říkají např. slova s předponou, slova s měkkým i po…, slova z tematického celku xxx, atd.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1362
12.5.18 20:34

Tadyse pridam a napady si zapisu az se budu vracet po MD do prace :) na prvnim stupni jsem casto hravala Bingo - to deti moc bavi, tik tak bum je spise pro pokrocilejsi /mali neznaji tolik slov/ a taky jsem to delala vzdy na nejakou kategorii (napr slova zacinajici na ruzna pismena, nebo slovicka z oboru dum, nabytek, ja nevim cokoliv.
Casto a to je bavi podobne jako to tik tak bum, ze byli zaci na dve skupinky, stoji v rade, a behaji po jednom k tabuli psat slova z nejakeho okruhu, vzdy jeden pise, preda kridu dalsimu a tak dlouho dokud neubehne casovy interval. Pak spocitam slova - body.
Dale se starsima jsme delali „riskuj“ Ale to chce vice pripravy, mela jsem asi dva mustry, a tak vzdy v nejake tride jsem to pouzila.
Hodne dobre je kvarteto :) My byli kdysi na skoleni od Sylvie Dolakove (ma i webove stranky www.sylviad.cz) a ta ma silene moc aktivit pro ruzne stare deti, vydala nekolik knizek a prave na tech skolenich „prodava“ sve cdcko. Jako je to vicemene vsechno stazene z netu, ona to hlavne predela pro nase (myslim čr) pouziti.
A pak jsme do skoly nakoupili silene moc sknizek s aktivitama, kde jsou pracovni listy k okopirovani, cd k poslechu. Vyborne.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama