Učitelky na střední škole info zaměstnání

10
31.1.21 23:00

Učitelky na střední škole info zaměstnání

Ahoj, je tady mezi vámi nějaká učitelka na střední škole nebo středním odborném učilišti a byla by ochotná mi zodpovědět pár otázek týkajících se této profese. Dala jsem se na studium DPS a přemýšlím nad tím, že bych po absolvování šla učit na střední školu. Moc děkuji všem, kdo se vyjádří k tématu. :mavam:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
147
31.1.21 23:27

@Novauca
Napis mi zpravu. Dodelala jsem dps a ucim

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
10
31.1.21 23:35

@BaaraD ahoj, děkuji. Napíšu Ti zprávu zítra, dnes už jdu spát. Děkuju.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
SAJ
8143
3.2.21 09:38

Učím na technické SŠ, diskuse jsem si všimla až teď. Ptej se.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
10
3.2.21 18:21

@SAJ Ahoj, jsem ráda, že píšeš. Můžu se zeptat, jaké předměty učíš? A technická SŠ jaká přesně? Dotazy bych jinak měla spíš takové praktické - jak zvládat problémové studenty (když v hodině řvou, dělají bordel apod.), jak si vůbec práci ve školství vůbec najít (dívám se teď na inzeráty a nikde nic moc není).
Teď studuju DPS, jsem v prvním semestru a zatím mi to tedy nic moc nedává. Trochu jsem doufala, že budou zaměřené trochu prakticky, ale zatím je to jen o základech pedagogiky apod. Proto jsem trochu zmatená a hledám praktické informace. Klidně mi napiš do zprávy, jestli jsou informace moc osobní. Děkuji :kytka:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
SAJ
8143
3.2.21 18:47
@Novauca píše:
@SAJ Ahoj, jsem ráda, že píšeš. Můžu se zeptat, jaké předměty učíš? A technická SŠ jaká přesně? Dotazy bych jinak měla spíš takové praktické - jak zvládat problémové studenty (když v hodině řvou, dělají bordel apod.), jak si vůbec práci ve školství vůbec najít (dívám se teď na inzeráty a nikde nic moc není).
Teď studuju DPS, jsem v prvním semestru a zatím mi to tedy nic moc nedává. Trochu jsem doufala, že budou zaměřené trochu prakticky, ale zatím je to jen o základech pedagogiky apod. Proto jsem trochu zmatená a hledám praktické informace. Klidně mi napiš do zprávy, jestli jsou informace moc osobní. Děkuji :kytka:

Já moc na SZ nejsem. Učím matiku na výběrové průmce, blíže se mi to specifikovat nechce. :mrgreen: To asi chápeš, ne? Učím skoro samé kluky, holek jen pár a ještě to jsou takové ty techničtější typy holek, bývají fajn. :)

Už z principu máme docela šikovná děcka, i když sem tam se problémoví studenti najdou. Nějaké problémy s chováním jsem zažívala naposledy před lety, teď kouknu a je jasno. A když není, je kravál, ale to se nestává moc často. Když o tom tak přemýšlím, mám s nimi vztahy úplně v pohodě, na druhou stranu studenti ani na sekundu nepochybují o tom, že co slíbím, to jsem do puntíku ochotná splnit - naštěstí většinou nemusím. To je vlastně asi moje nejdůležitejší pedagogická rada - neber sama sebe moc vážně, ale co řekneš, to mysli přímo smrtelně vážně.

Z čeho máš magisterský titul - neboli, co bys učila? A na jakém typu školy? Třeba ti poradím víc. Přes inzerci toho moc nenajdeš - a záleží i na aprobaci. Některých aprobací je přehršel, jiné chybí.

Jo a ještě jedna věc - jestli od DPSky čekáš, že tě připraví na praxi, tak to tě čeká zatraceně velké zklamání. Budeš si na to všechno přijít sama. ;) Ono je to i logické, třeba kolegyni češtinářku, která je úžasná, elegantní - takový typ Hany Maciuchové… A je úplně, ale úplně jiná než já. To, co funguje jí, já ani nezkouším, protože ode mě by to nebylo upřímné a nefungovalo by to…

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
10
3.2.21 18:58
@SAJ píše:
Já moc na SZ nejsem. Učím matiku na výběrové průmce, blíže se mi to specifikovat nechce. :mrgreen: To asi chápeš, ne? Učím skoro samé kluky, holek jen pár a ještě to jsou takové ty techničtější typy holek, bývají fajn. :)

Už z principu máme docela šikovná děcka, i když sem tam se problémoví studenti najdou. Nějaké problémy s chováním jsem zažívala naposledy před lety, teď kouknu a je jasno. A když není, je kravál, ale to se nestává moc často. Když o tom tak přemýšlím, mám s nimi vztahy úplně v pohodě, na druhou stranu studenti ani na sekundu nepochybují o tom, že co slíbím, to jsem do puntíku ochotná splnit - naštěstí většinou nemusím. To je vlastně asi moje nejdůležitejší pedagogická rada - neber sama sebe moc vážně, ale co řekneš, to mysli přímo smrtelně vážně.

Z čeho máš magisterský titul - neboli, co bys učila? A na jakém typu školy? Třeba ti poradím víc. Přes inzerci toho moc nenajdeš - a záleží i na aprobaci. Některých aprobací je přehršel, jiné chybí.

Jo a ještě jedna věc - jestli od DPSky čekáš, že tě připraví na praxi, tak to tě čeká zatraceně velké zklamání. Budeš si na to všechno přijít sama. ;) Ono je to i logické, třeba kolegyni češtinářku, která je úžasná, elegantní - takový typ Hany Maciuchové… A je úplně, ale úplně jiná než já. To, co funguje jí, já ani nezkouším, protože ode mě by to nebylo upřímné a nefungovalo by to…

ty jo moc Ti děkuju za info a radu!!! :kytka:

mám jednu VŠ ekonomku (obchod, marketing), praxi mám v účetnictví, druhou VŠ mám ekologie a ochrana krajiny. Ráda bych ale zůstala u ekonomie, účetnictví případně ten marketing. Plus ještě mám v plánu začít studovat mgr obor IT (ale to je hudba budoucnosti). Učit bych primárně chtěla na OA nebo nějaké průmyslovce, kde mají ekonomiku či účetnictví. To je to co bych chtěla, realita samozřejmě může být jiná. Nevím jestli mám poslat CV ředitelům případně kdy ideálně atd.? Co napsat do průvodního dopisu, když nemám žádnou praxi…?

Jinak DPS beru spíš jako nutnost pro získání toho papíru, trochu možná bohužel, ale ok, nemá smysl to víc komentovat :-).

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
SAJ
8143
3.2.21 21:15
@Novauca píše:
ty jo moc Ti děkuju za info a radu!!! :kytka:

mám jednu VŠ ekonomku (obchod, marketing), praxi mám v účetnictví, druhou VŠ mám ekologie a ochrana krajiny. Ráda bych ale zůstala u ekonomie, účetnictví případně ten marketing. Plus ještě mám v plánu začít studovat mgr obor IT (ale to je hudba budoucnosti). Učit bych primárně chtěla na OA nebo nějaké průmyslovce, kde mají ekonomiku či účetnictví. To je to co bych chtěla, realita samozřejmě může být jiná. Nevím jestli mám poslat CV ředitelům případně kdy ideálně atd.? Co napsat do průvodního dopisu, když nemám žádnou praxi…?

Jinak DPS beru spíš jako nutnost pro získání toho papíru, trochu možná bohužel, ale ok, nemá smysl to víc komentovat :-).

To budeš učit spíš na dívčích školách, jinak i u nás učíme ekonomku, ale ten úvazek je tak malý, že by ses jen jím neuživila. Na OA budeš mít jak šikovná děcka na výběrových oborech, tak i ty, kteří jdou na SŠ s horším průměrem. S těmi druhými bude práce náročnější, ale neboj se, nikde není řečeno, že nebudou úžasní. Bývají. :)

Orčitě oslovuj ředitele, pololetí je nejlepší čas, takže máš kliku. To, že si teprve doplňuješ vzdělání, nevadí. Jen moc ředitelům nevěř, víš jak, když ptáčka lapají… Je možné, že ti narvou učit leckajé chuťovky - klidně i chemii nebo matiku. :zed: Pokud chceš studovat IT, je to fajn nápad - ale není to zas až taková sranda, jak by se mohlo zdát. :) Nicméně potom nebudeš mít o práci nouzi. :dance:

Zpočátku počítej, že nebudeš stíhat, ale ono se to všechno časem poddá. ;) Ta práce je nádherna, děcka jsou super, rodiče už ti na SŠ chodí spíš plakat než nadávat a systém stojí za h-vno. :mrgreen: Jo a máme jednoho příšernýho a neschopnýho ministra za druhým. :zed: :zed: :zed:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
10
3.2.21 21:54
@SAJ píše:
To budeš učit spíš na dívčích školách, jinak i u nás učíme ekonomku, ale ten úvazek je tak malý, že by ses jen jím neuživila. Na OA budeš mít jak šikovná děcka na výběrových oborech, tak i ty, kteří jdou na SŠ s horším průměrem. S těmi druhými bude práce náročnější, ale neboj se, nikde není řečeno, že nebudou úžasní. Bývají. :)

Orčitě oslovuj ředitele, pololetí je nejlepší čas, takže máš kliku. To, že si teprve doplňuješ vzdělání, nevadí. Jen moc ředitelům nevěř, víš jak, když ptáčka lapají… Je možné, že ti narvou učit leckajé chuťovky - klidně i chemii nebo matiku. :zed: Pokud chceš studovat IT, je to fajn nápad - ale není to zas až taková sranda, jak by se mohlo zdát. :) Nicméně potom nebudeš mít o práci nouzi. :dance:

Zpočátku počítej, že nebudeš stíhat, ale ono se to všechno časem poddá. ;) Ta práce je nádherna, děcka jsou super, rodiče už ti na SŠ chodí spíš plakat než nadávat a systém stojí za h-vno. :mrgreen: Jo a máme jednoho příšernýho a neschopnýho ministra za druhým. :zed: :zed: :zed:

Ty jo nějak nechápu, jak bych mohla učit chemii nebo matiku, když k tomu nemám aprobaci… jak pak taková výuka musí vypadat?! Ne, že by se člověk nesnažil, ale když něco není moje parketa, jak to pak můžu předávat dál? :think: a to co bych učila se dozvím při podpisu smlouvy nebo až za chodu na začátku roku (resp. v srpnu v přípravném týdnu?).

Dívám se i na SOŠ nebo učňáky, tam mají ekonomiku taky, ale z toho mám docela hrůzu. Jedna spolužačka z učňáku utekla, prý tam byli šílení studenti. Řvali při hodinách a prý jejím jediným úkolem bylo, aby byl v hodině klid a nikomu se nic nestalo, že ani nešlo o to je něco naučit. :nevim: zase druhá si tu práci hrozně pochvaluje, prý má studenty úžasné, ale učí na SOŠ a jiná známá učí na učňáku už několik let, myslím, že prodavačky, kadeřnice apod. a ta je taky šťastná, že si prý s holkama vždy hezky pokecají a jdou domů… tak nevím, je to asi hodně o povaze učitele a asi i o tom, jak moc to hrotí. Zas ale, když má učitel maturitní předměty, tak je jasné, že asi bude prudit víc než ten co má nematuritní… :nevim:

K ministrům asi netřeba se vyjadřovat, to je kapitola sama o sobě, pak se můžeme divit, že je české školství, tam kde je. Ale znám ho zatím jen ze strany studenta případně rodiče, tak to zas nechci tolik hodnotit.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
10
3.2.21 22:26

@SAJ ještě mám dotaz, jak dlouho učíš? Za jakou dobu sis našla nějaký systém výuky, zaznamenávání známek, výkonů studentů apod. a přípravy?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
SAJ
8143
3.2.21 23:21
@Novauca píše:
@SAJ ještě mám dotaz, jak dlouho učíš? Za jakou dobu sis našla nějaký systém výuky, zaznamenávání známek, výkonů studentů apod. a přípravy?

Tak nejprve odpověď na to poslední. :)

Učím přes dvacet let, z toho jsem byla nějakou dobu na mateřské (mám tři pubertální potomky). Před mateřskou jsem si odučila pět let, řekla bych, že nějaká rutina se mi začala rýsovat až třeba ten čtvrtý, pátý rok. Pak mateřská, no a samozřejmě po ní návrat a nový začátek - na rozjezd jsem potřebovala už kratší čas, tak rok, dva?

Systém výuky přichází se zkušenostmi, ty děcka pak znáš a víš - proto někoho chválím za čtyřky, zatímco jinému vyhoudám za trojku… Mám sklony být neobjektivní, proto jsem velmi důsledně objektivní - mám přesný systém hodnocení (body) a u každé písemky mám přesně určené, za co je který bod. I tak přimuřuju oči…

Přípravy už dávno nedělám, vzbuď mě, nahoď téma a já ti ho odučím i o půlnoci, ale samozřejmě šílený zlom nastal loni v březnu. A budeš se divit, vlastně mi to pomohlo, protože jsem zfleku přešla na digitalizovanou výuku - školy zavřeli 11.3., od 13.3. jsem začala učit digitálně, někdy od 25.3. jsem začala s online hodinami - samozřejmě, metodou pokusem omyl… :mrgreen: Jak jinak, že jo. :mrgreen:

Od té doby jsem udělala šílený krok kupředu, už asi nevratný… Přestala jsem používat tabuli, materiály mají děcka ve OneNote, hodně propojuji, vkládám jak psané slovo, tak tištěné materiály, obrázky, sem tam i vtip nebo meme… :mrgreen: To mě baví. Navíc mám v ruce argument jak sfiňa - znaš to: „tohle jsme nedělalííííí“. Tůdle. :mavam: Jo a připojuju i ve škole do výuky děcka, co jsou doma a chtějí se zúčastnit - teď třeba karanténíky.

Teď aktuálně digitalizuju testy, je to šílená práce, doslova stovky a stovky hodin (a ne, nepřeháním), ale mám to nafurt, před Vánoci jsem psala i ve škole písemky přes mobil, řeknu ti, to byl pohled… Každý mobil v ruce, papír před sebou - každý měl svoje unikátní zadání, okamžitě opraveno, nemusela jsem hnout prstem. :mrgreen: Boží. Koneckonců, co si myslíš, že dělám teď? No jo, test.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
4949
3.2.21 23:24
@SAJ píše:Zpočátku počítej, že nebudeš stíhat, ale ono se to všechno časem poddá. ;) Ta práce je nádherna, děcka jsou super, rodiče už ti na SŠ chodí spíš plakat než nadávat a systém stojí za h-vno. :mrgreen: Jo a máme jednoho příšernýho a neschopnýho ministra za druhým. :zed: :zed: :zed:

a no nekeeee
mluvíte o zdravotnictví, že jo??

zejména ten ministr mi NĚCO připomíná :think:

ale ten školský taky stojí za to, posledně jsem zaregistrovala, že uvažuje že děti budou testovat pedagogové ráno před školou, nebo nějaké podobné moudro 8o

jj pedagogům až fakt chybí jen toto, rozbalit stan a špejle a jedem :lol:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
10
3.2.21 23:28
@SAJ píše:
Tak nejprve odpověď na to poslední. :)

Učím přes dvacet let, z toho jsem byla nějakou dobu na mateřské (mám tři pubertální potomky). Před mateřskou jsem si odučila pět let, řekla bych, že nějaká rutina se mi začala rýsovat až třeba ten čtvrtý, pátý rok. Pak mateřská, no a samozřejmě po ní návrat a nový začátek - na rozjezd jsem potřebovala už kratší čas, tak rok, dva?

Systém výuky přichází se zkušenostmi, ty děcka pak znáš a víš - proto někoho chválím za čtyřky, zatímco jinému vyhoudám za trojku… Mám sklony být neobjektivní, proto jsem velmi důsledně objektivní - mám přesný systém hodnocení (body) a u každé písemky mám přesně určené, za co je který bod. I tak přimuřuju oči…

Přípravy už dávno nedělám, vzbuď mě, nahoď téma a já ti ho odučím i o půlnoci, ale samozřejmě šílený zlom nastal loni v březnu. A budeš se divit, vlastně mi to pomohlo, protože jsem zfleku přešla na digitalizovanou výuku - školy zavřeli 11.3., od 13.3. jsem začala učit digitálně, někdy od 25.3. jsem začala s online hodinami - samozřejmě, metodou pokusem omyl… :mrgreen: Jak jinak, že jo. :mrgreen:

Od té doby jsem udělala šílený krok kupředu, už asi nevratný… Přestala jsem používat tabuli, materiály mají děcka ve OneNote, hodně propojuji, vkládám jak psané slovo, tak tištěné materiály, obrázky, sem tam i vtip nebo meme… :mrgreen: To mě baví. Navíc mám v ruce argument jak sfiňa - znaš to: „tohle jsme nedělalííííí“. Tůdle. :mavam: Jo a připojuju i ve škole do výuky děcka, co jsou doma a chtějí se zúčastnit - teď třeba karanténíky.

Teď aktuálně digitalizuju testy, je to šílená práce, doslova stovky a stovky hodin (a ne, nepřeháním), ale mám to nafurt, před Vánoci jsem psala i ve škole písemky přes mobil, řeknu ti, to byl pohled… Každý mobil v ruce, papír před sebou - každý měl svoje unikátní zadání, okamžitě opraveno, nemusela jsem hnout prstem. :mrgreen: Boží. Koneckonců, co si myslíš, že dělám teď? No jo, test.

jo to věřím, že loňský březen vnesl do škol docela vítr. Ale po pravdě, mě zaráží, jako to, že v 21. století nemají ve školách (myslím střední, a základní - alespoň 2. stupeň) ve třídách Pc a nejedou ppt prezentace apod. Testy to samé, ale ok, tam už je problém s PC. Doufám, že covid bude mít na školství pozitivní vliv, alespoň co se digitalizace týká. :D

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
SAJ
8143
3.2.21 23:31
@Novauca píše:
Ty jo nějak nechápu, jak bych mohla učit chemii nebo matiku, když k tomu nemám aprobaci… jak pak taková výuka musí vypadat?! Ne, že by se člověk nesnažil, ale když něco není moje parketa, jak to pak můžu předávat dál? :think: a to co bych učila se dozvím při podpisu smlouvy nebo až za chodu na začátku roku (resp. v srpnu v přípravném týdnu?).

Dívám se i na SOŠ nebo učňáky, tam mají ekonomiku taky, ale z toho mám docela hrůzu. Jedna spolužačka z učňáku utekla, prý tam byli šílení studenti. Řvali při hodinách a prý jejím jediným úkolem bylo, aby byl v hodině klid a nikomu se nic nestalo, že ani nešlo o to je něco naučit. :nevim: zase druhá si tu práci hrozně pochvaluje, prý má studenty úžasné, ale učí na SOŠ a jiná známá učí na učňáku už několik let, myslím, že prodavačky, kadeřnice apod. a ta je taky šťastná, že si prý s holkama vždy hezky pokecají a jdou domů… tak nevím, je to asi hodně o povaze učitele a asi i o tom, jak moc to hrotí. Zas ale, když má učitel maturitní předměty, tak je jasné, že asi bude prudit víc než ten co má nematuritní… :nevim:

K ministrům asi netřeba se vyjadřovat, to je kapitola sama o sobě, pak se můžeme divit, že je české školství, tam kde je. Ale znám ho zatím jen ze strany studenta případně rodiče, tak to zas nechci tolik hodnotit.

No, tak teď to méně pozitivní… České školství je v hajzlu, ale fakt v totálním a zřejmě už nevratném hajzlu. :nevim: Odpískali jsme základní školství pro nadaná děcka, pomalu likvidujeme i slušnější průměr a kvalitní soukromé školství je zatím v nedohlednu… :nevim: Asi je to logický vývoj - zas si přiznejme, že kdybychom nepotřebovali i nějaké ty vzdělané mezi námi vzdělané, tak by to koneckonců bylo i buřt, protože formální vzdělání není jediný recept na úspěch…

Jo, učit budeš cokoli, co bude potřeba, vystudovala jsi ekologii, tipuji, že chemii máš skoro jistou - a protože nejsou matikáři, tak s tou ekonomkou bych se nedivila ani té matice. :nevim: Tak to prostě je. :mavam: Zas se neboj, matika je pro všechny strááášně složitá a učíš věci, co naše neteř nedělala ani na vysoké, tak co to sakra je (to je citace a tématem byly objemy a povrchy těles… :mrgreen: ).

S učňáky nemám prakticky žádnou zkušenost, učím od začátku výběrové (ale zas ne gympl - záměrně, já prostě raději ty kluky), ale asi to musí být síla. Kolegyně líčila, že nešlo dělat nic, nic, nic… 8o Njn… :nevim:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
12715
3.2.21 23:32
@Novauca píše:
jo to věřím, že loňský březen vnesl do škol docela vítr. Ale po pravdě, mě zaráží, jako to, že v 21. století nemají ve školách (myslím střední, a základní - alespoň 2. stupeň) ve třídách Pc a nejedou ppt prezentace apod. Testy to samé, ale ok, tam už je problém s PC. Doufám, že covid bude mít na školství pozitivní vliv, alespoň co se digitalizace týká. :D

U nas PC v kazde tride mame (ZS), prezentace pouzivame, ale ta technika zas neni samospasna, nejsme vysoka skola a hodiny nejsou prednasky, takze metodicky je to nastesti mnohem pestrejsi ;) Je to samozrejme skola od skoly, co se tyce vybaveni a pristupu.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat