Učitelství - ZŠ nebo SŠ?

17.3.21 19:14

Učitelství - ZŠ nebo SŠ?

Zdravím,
chci se zeptat na Váš názor na učitelství na 1. stupni ZŠ a učitelství na SŠ. Rozhoduji se o studium na pajdě, ale nemůžu se rozhodnout, tak jsem si přišla přečíst jen pár názorů a možná zkušeností. Mám u obojího pro a proti, a bohužel nedokážu posoudit, co z toho je náročnější anebo lepší (je mi jasné, že je to individuální). Zajímalo by mě, zdali je také rozdílné platové hodnocení (tabulky jsem četla, ale zcela jasně jsem se v nich nevyznám). Už odmalička chci být učitelkou a momentálně jsem šlápla vedle s VŠ, protože mě hodně lidí od pajdy odrazovalo, ale uvědomila jsem si, že mě asi nic nebude naplňovat.
Děkuji za vaše reakce a zkušenosti, za vše budu vděčná.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
5520
17.3.21 19:20

Záleží, jak velké děti chceš učit. Vše má své pro a proti.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
2584
17.3.21 19:34

Musíš vědět sama k jakým dětem spíš tíhneš. Já o sobě vím, že bych absolutně nedala první stupeň,,,jak děti, tak rodiče. Hrůza. Pro mě by byla SŠ ideální, ale zase,,,určo ne nějaký učňák, ale jen třeba gympl apod…ale to je už pak na hledání práce, to je daleko.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
2913
17.3.21 19:37

@StudnetkaB01 Zalezi, co bys chtela ucit. Na SS si pece vyberes predmety a predpoklada se, ze v nich budes fakt dobra a budou te bavit. Na ZS to chce vice trpelivosti s mrnaty, takze dost jiny pristup. Nechcni rict, ze znalosti nejsou podstatne, ale taky talent ucit prcky :)
Ja ucim na VS a musim rict, ze prace se studenty, kteri se uci, protoze chteji, me naplnuje. Ale uplne si neumim predstavit nektere ty „ignoranty“ na SS, na ZS bych se bala uplne :)
Platove netusim, tabulkovy plat nemam ani omylem (to by me neudrzeli ani ti nejlepsi studenti).

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
17.3.21 19:40

To záleží na tobě. Já učím na 1. stupni. Na vyšších stupních bych učit nechtěla. Pro mě jsou nejlepší první 3 ročníky.
Ono to je třeba i o tom, jestli jsi „ťuťu“ a ráda si hraješ. Nebo jsi spíš na jiný způsob výuky.
Všechno má své pro a proti.
Pro mě je velké plus, že mám svou třídu a svůj klid. Nikde se nestřídám, nemusím se učit jiný styl práce podle tříd. Mám svých 25 dětí a vím, co a jak. Řeším si své problémy. Nemusím řešit problémy s třídními učiteli jiných tříd.

• Citovat
  • Nahlásit
46837
17.3.21 19:42

Platove jsou v nesoukromych skolskych zarizenim hodnoceni stejne, ucitele zs i ss jsou zarazeni ve 12. platove tride.
https://www.kurzy.cz/…lky-ucitelu/

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
17.3.21 19:49

Ahoj,
to s určitostí na 100% zjistíš až na praxi, ale už ted víš, k jaké věkové skupině tíhneš.
Taky je dobré zvážit, že na SŠ jsou maturity a s tím spousta práce (pokud učíš maturitní předmět).
Většina lidí má nějakou preferenci a platí to i ze strany žáků. Třeba máš autoritu u puberťáků, ale na SŠ tě ti adolescenti vidí jinak (můj případ)…

• Citovat
  • Nahlásit
121
17.3.21 19:50

Za sebe můžu, že za nejhorší považuju 2. stupeň, hlavně od 6. třídy. To mi fakt přijde spíš jako krocení než výuka :roll:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
17.3.21 19:52

A na peďáku na UK je obor „II. stupeň ZŠ a SŠ“, takže máš vystudované obojí, nebo obor jen první stupeň.
Nevím, proč tě odrazovali od peďáku… Je to docela vysilující škola, ale Mgr stupeň tě připraví dobře (pokud vyfasuješ na praxi na skutečné škole dobré učitele)

• Citovat
  • Nahlásit
53089
17.3.21 20:01

To si musíš rozmyslet ty, kde budeš radeji. Ať nedopadneš, jak jsem já dopadala 🙈 🙉.
Dodělávám studium učitelství pro SŠ. Mám zaměření na praxi a odborné předměty. Ale pracuji léta na ZŠ. Tam doufám, že zůstanu. Odmítla jsem i posun, že jsem mohla nastoupit učit na střední odbornou školu. Nechtěla jsem je opustit, kde jsem. Mi to bylo jasné po bakaláři, že mám raději ZŠ. Středoškolskou pedagogiku dodělávám, protože nemám ráda, když se nedokončí celek, proto jsem šla dál. Ale práci na SŠ neplánuji nebo max. dělat externistu u dálkařů, když bude příležitost.
Budu muset začít studovat od nuly, až dodělám tenhle rozjetý level.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
25035
17.3.21 20:06

@StudnetkaB01 záleží na tom, kde chceš bydlet (vesnice, město), co chceš učit a jak velké děti chceš učit. Na 1. stupni je to hraní a třeba já na to neměla nervy, zlatě druhý stupeň. Klidně bych brala i střední, ale nechci bydlet ve městě a nechci dojíždět. Mám své obory ráda a ráda se jim věnuji, to bych na 1. stupni moc nevyužila. Dle tohoto bych se rozhodla, co mi bude bližší a tam šla. Platově to myslím až tak velký rozdíl nebude.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
25035
17.3.21 20:08
@niklucie píše:
Za sebe můžu, že za nejhorší považuju 2. stupeň, hlavně od 6. třídy. To mi fakt přijde spíš jako krocení než výuka :roll:

6 ještě jde, začíná to po vánocích v 7 a končí v půlce devítky. :-) Ale zase je hezké pozorovat, jak se ty děti mění a jak dospívají, dostávají rozum atd.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
165
17.3.21 20:15

Tak já bych byla spíš pro tu SŠ, a to z toho důvodu, že tam už se s těma dětma nějak domluvíš a hlavně už jim jde o nějakou budoucnost (kariéra, VŠ). Na prvním stupni ZŠ jsou ty děti fakt ještě malý, rozlítaný a často nechápou nějakej školní režim. To je jen můj názor, záleží, jak to máš postavený ty. Já učím na 2. stupni ZŠ a neměnila bych. Někdo zase řekne, že by tam učit nemohl, protože jsou to nejhorší puverťáci, což je sice pravda ale s trochou autority a respektu je to skvělý ;)

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
33978
17.3.21 20:18

Studuje se zvlášť první stupeň a potom kombinace předmětů pro 2.stupeň ZŠ a SŠ.
Na fakultách bývají ke stažení studijní plány jednotlivých oborů, předměty. Je dobré si to projít, než někam podáš přihlášku.
Není to jen o tom, k jakým dětem člověk tíhne, ale taky co ho baví a čemu se chce věnovat. Předměty pro druhý stupeň znamenají hloubkové studium.

Dale budoucí pracovní doba. Jako učitel 2.stupne a SŠ se může stát, že půjdeš do práce později a budeš končit pozdě odpoledne.

Pro 1.stupeň musíš složit zkoušku z hudební nauky a ze hry na klavír, na UPOL musíš plavat a musíš být zdatná pro další studium tělesné výchovy. Pro 2. stupeň nic z toho nemusíš. To můžeš studovat i v případě, že máš nějaké zdravotní limity, co se týče tělocviku.

Přeji, ať se rozhodneš správně :kytka:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
46837
17.3.21 20:19
@Kelsey píše:
To si musíš rozmyslet ty, kde budeš radeji. Ať nedopadneš, jak jsem já dopadala 🙈 🙉.
Dodělávám studium učitelství pro SŠ. Mám zaměření na praxi a odborné předměty. Ale pracuji léta na ZŠ. Tam doufám, že zůstanu. Odmítla jsem i posun, že jsem mohla nastoupit učit na střední odbornou školu. Nechtěla jsem je opustit, kde jsem. Mi to bylo jasné po bakaláři, že mám raději ZŠ. Středoškolskou pedagogiku dodělávám, protože nemám ráda, když se nedokončí celek, proto jsem šla dál. Ale práci na SŠ neplánuji nebo max. dělat externistu u dálkařů, když bude příležitost.
Budu muset začít studovat od nuly, až dodělám tenhle rozjetý level.

ty jsi fakt dobra. Jestli se nepletu, mas stredni hotelovku, nasla ses ve sve praci a davas vysku, planujes dalsi :potlesk:
Co mas v planu dale?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat