Ukáže OGTT cukrovku v těhotenství na 100%?

1618
21.5.18 13:54

Ukáže OGTT cukrovku v těhu na 100%?

Je OGTT stoprocentni, nebo ne? Moje situace je takova- prvni pokus nalacno 5,21 poslali me domu. Druhy pokus o 2 dny pozdeji nalacno 4,76. Dnes se dozvim z gyndy, ze test vysel ok (hodnoty nevim), ale ze za tyden chce doktor provest jeste kontrolni mereni nalacno :( Znate tenhle postup? Ja myslela, ze ogtt je sroprocentni ano nebo ne. A to na odber jdu az v 9hod :( a mam opet uplne vypustit sladke, jako u druheho pokusu. Nerozumim tomu. :nevim:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
35461
21.5.18 14:08

A byla jsi opravdu na ogtt? Píšeš jen hodnotu nalačno, ale test na těhotenskou cukrovku je dělán jako zátěžový, takže kromě hodnoty cukru na lačno jsou hodnoty po zátěži. Jestli se ti postup tvého gynekologa nezdá, zkus zkonzultovat v této poradně .

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
73231
21.5.18 14:08

@Ladeka Nic není 100%… a jinak úplně vypouštět sladké je blbost, to je pak celkem logické, že ty hodnoty budou nízké, když je pak mají v normě i ty co cukrovku mají a mají vychytanou dietu.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
51035
21.5.18 14:16

Stoprocentní není nikdy nic, ale při správném provedení je to velmi vypovídající. Nicméně pokud je zajímá jen lačná hodnota, tak je to jeden náběr ráno, žádná glukóza, atd. A sladké nevynechávat (i když si nedat před spaním půl dortu nebo kilo ovoce) - pokud máš zjistit, jak tělo reaguje lačnou hodnotou, tak ho nebudeš podvádět tím, že mu nedodáš nic, po čem by ten cukr mohl stoupnout a ukázat, jak se odbourává. Doktora bych se normálně zeptala, proč to.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
27508
21.5.18 14:43
@Ladeka píše:
Je OGTT stoprocentni, nebo ne? Moje situace je takova- prvni pokus nalacno 5,21 poslali me domu. Druhy pokus o 2 dny pozdeji nalacno 4,76. Dnes se dozvim z gyndy, ze test vysel ok (hodnoty nevim), ale ze za tyden chce doktor provest jeste kontrolni mereni nalacno :( Znate tenhle postup? Ja myslela, ze ogtt je sroprocentni ano nebo ne. A to na odber jdu az v 9hod :( a mam opet uplne vypustit sladke, jako u druheho pokusu. Nerozumim tomu. :nevim:

Hlavně před testem nehladov a jez i večeři. Ne teda v deset, ale jak jsi zvyklá. Sladkosti bych nejedla, ale nevynechávala bych sacharidy z ovoce a příloh.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
7107
21.5.18 14:43

Nepíšeš, že by ti dělali zátěžový test, tedy odběry po tom sladkém pití. Jako na lačno 5,21 mi to (z lajckého pohledu) přijde dost, možná proto tě poslali domů a doporučili dietu. Podruhé už odebírali 3 vzorky? Jinak nic není 100%…

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1618
21.5.18 15:03

@Tiger-lily @Petule030 Ano, podruhe brali 3 vzorky - nalacno, pak vypit glukozu a krev pp hodine a po dvou. Klasicky ogtt a z nej pry vysledky dobre, hranicni hodnoty nejsou. Dnes jsem volala sestre na gyndu a dr. chce kontrolni naber kvuli tomu prvnimu vysokemu pokusu (5,21 nalacno - test neproveden). A opet mi sestra zduraznila, abych den predtim nejedla sladke. :nevim: Pri tom spatnem pokusu jsem teda mela hrst hrachu vecer, nevesa ze je tak sladky. Pak jsem zas dva dny byla na diete (na doporuceni), abych se k tomu testu vubec dostala a nebyla ta prvni hodnota zase vysoka :nevim: Z prvniho tehu tohle laborovani neznam, to mi vyslo napoprve ok a dal se nic nezjistovalo. :?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1833
21.5.18 15:06

Mě našli tehu cukrovku pokaždé :roll: i když jsem se snažila sebevíc abych ji neměla, tak ji stejně objevili :lol:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
51035
21.5.18 15:12

No, vem si, že když někdo cukrovku má, tak je jeho snahou dietu vychytat natolik, aby byla ta lačná hodnota zcela OK. Jakmile by trochu „zhřešil“, už to letí. Takže ty tím, že si preventivně před odběrem nasadíš absolutně nesacharidovou dietu, tak z toho lačného odběru nepoznáš, jestli by byl nebo nebyl zvýšený, kdybys jedla „normálně“.
Jo, když už je hodně rozjetá, tak ta lačná bude zvýšená vždycky, ale pokud je to na hraně, tak tím vynecháním cukrů vlastně test uměle zkresluješ.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
7107
21.5.18 18:34

@ugluk To sice ano, ale po té glukóze by se stejně ukázalo, že tělo nespaluje cukry tak, jak má.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
35461
21.5.18 19:27

@Ladeka Tedy chápu to tak, že ti bylo doporučeno vynechat sladké - čímž byly míněny sladkosti - cukr. Hrách sacharidy obsahuje, určitě bych nevynechávala nic jako ovoce, obilniny, brambory, to všechno jsou sice sacharidy, ale není to asi to, čím doktor myslel sladké - tedy čokoláda, koláče… a na opakování tě poslal, protože hodnota je hraniční a mohla být způsobena jen dietní chybou z předcházejícího dne. Takže tě asi chtějí sledovat a je možné, že ti bude doporučena dieta a možná sledování u diabetologa, jak se vše vyvíjí. Tak bych to asi viděla já.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
51035
21.5.18 19:54

@Petule030 jak se to vezme. Např. já jsem cukrovkář a problém mám ponejvíc s tou lačnou hodnotou - po jídle už se tělo nastartuje a hodnoty jsou v normě. U zakladatelky to taky nejspíš bude OK, ale pokud jí chtějí překontrolovat lačnou glykémii, předpokládala bych, že budou kontrolovat lačnou glykémii „za normálního provozu“, nikoliv lačnou glykémii za ideálních okolností. Protože ty ideální okolnosti povětšinou nenastanou.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1618
21.5.18 20:18

@Tiger-lily @ugluk Prave ze jsem vzdycky dostala prikaz pred testem „od obeda ani kousek sladkeho, ani ovoce, nic“. Ze by to bylo rano videt. Takze prvni pokus jsem sladke omezila, ale nevynechala. Pak uz jsem mela dietu a ogtt vyslo ok. A ted mam jit znovu na krev nalecno a opet bez sladkeho a ovoce. Nechapu, ale je to tak, jak pisu. :nevim:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
51035
21.5.18 20:26

Taky nechápu. Pokud by to měl být test „jak dokáže moje lačná glykémie reagovat na dietu“ nebo pokud byses takhle stravovala normálně, tak by to smysl dávalo. Ale pokud to má být test „jak se moje tělo vyrovná s tím, co tak běžně jím“, moc vypovídající to po úpravě stravy asi nebude. Ono pokud bysis dala ve dvě odpoledne jabko a ovlivnilo by ti to glykémii druhý den ráno, tak bys teda měla sakra problém :mrgreen:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
7107
21.5.18 21:34

Taky nechápu, proč jsi dostala pokyn k držení diety před testem. Chápu, že je možná na místě doporučení nejíst tabulku čokolády na noc před odběry krve. Ale jinak bys měla jíst normálně, aby byl test objektivní, ne? :nevim:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama