Ukončení prac. poměru, manžel pracuje v Rakousku

Anonymní
16.4.21 14:44

Ukončení prac. poměru, manžel pracuje v Rakousku

Dnes mi přišel dopis od zaměstnavatele, o Ukončení pracovního poměru (zatím pobírám mateřskou), manžel pracuje v Rakousku. Budu moci dobrat PPM? Jak je to s rodičovským příspěvkem? Kde ho budu pobírat? Žijeme v ČR. A jak je to s pojištěním? Budu dále pojištěná v ČR? Mám tu doktory, zubaře, prostě vše…
Poraďte mi prosím, jsem z toho zoufalá. V pondělí budu volat na úřady, ale potřebuju už něco vědět, jinak se přes víkend zblázním.

Děkuji ;)

Omlouvám se za anonym, je to moc osobní :oops:

• Citovat
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
8238
16.4.21 14:47

A důvod ukončení pracovního poměru? Na PPM to už vliv nemá, to budeš čerpat dal. Pojištění za tebe platí stát. Rodičovský příspěvek vyplácí úřad práce. Trvalý pobyt mas v CR budeš ho pobírat v CR. Manželova práce s tím nijak nesouvisí.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
16.4.21 15:07
@JancaS84 píše:
A důvod ukončení pracovního poměru? Na PPM to už vliv nemá, to budeš čerpat dal. Pojištění za tebe platí stát. Rodičovský příspěvek vyplácí úřad práce. Trvalý pobyt mas v CR budeš ho pobírat v CR. Manželova práce s tím nijak nesouvisí.

no…právě že na internetu jsem se dočetla, že budu se vším spadat pod Rakousko :nevim:

• Citovat
  • Nahlásit
8238
16.4.21 15:10
@Anonymní píše:
no…právě že na internetu jsem se dočetla, že budu se vším spadat pod Rakousko :nevim:

A ty jsi pracovala taky v Rakousku? Manželova práce s tím nemá nic společného. Zijete tady, tak budes mit rodicak tady.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
10837
16.4.21 15:34

Žijete tady, tak vše budeš pobírat tady :nevim: Tedˇdobereš mateřskou, a najedeš na rodičák. Co s tím má společného práce manžela?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
16.4.21 15:54

Tak před několika lety chtěla sociálka po mé příbuzné doložit, kde reálně žije s dítětem, a hrozili odebráním rodičovské. Ona žila s manželem a dítětem v cizině, manžel tam pracoval. Všichni 3 jsou občané ČR, trvalé bydliště v ČR, dítě přihlášené v ČR k lékaři. Ale jeho starší sourozenec navštěvoval školu v té cizině, z čehož úřad dovodil, že celá rodina žije v cizině, což byla i pravda. A tak úřad chtěl rodičovskou zpátky s tím, že rodičovská měla být vyplácena státem, kde dítě žije, a to podle pravidel toho státu. Což bylo samozřejmě sci-fi, protože dotčený stát (jde o stát v rámci EU) má rodičovskou jen několik týdnů, sociálka v ČR to začala řešit, když dítěti bylo asi 2 roky (a chtěli tedy vrátit zpět rodičovskou za celou dobu, co to dítě žilo v cizině). Takže asi tak. Ale pokud žiješ s dítětem na území ČR, tak by to hrozit žádné odebrání rodičovské nemělo. Anonym z důvodu důvěrných informací.

• Citovat
  • Nahlásit
76226
16.4.21 16:25
@arinecka píše: Žijete tady, tak vše budeš pobírat tady :nevim: Tedˇdobereš mateřskou, a najedeš na rodičák. Co s tím má společného práce manžela?

No, ma to s tim spolecne to, ze pokud ona neni zamestnana a manzel pracuje a tedy odvadi odvody v jine zemi EU, tak spadaji pod ni a primárně čerpají tam.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
76226
16.4.21 16:27
@Anonymní píše:
Dnes mi přišel dopis od zaměstnavatele, o Ukončení pracovního poměru (zatím pobírám mateřskou), manžel pracuje v Rakousku. Budu moci dobrat PPM? Jak je to s rodičovským příspěvkem? Kde ho budu pobírat? Žijeme v ČR. A jak je to s pojištěním? Budu dále pojištěná v ČR? Mám tu doktory, zubaře, prostě vše…
Poraďte mi prosím, jsem z toho zoufalá. V pondělí budu volat na úřady, ale potřebuju už něco vědět, jinak se přes víkend zblázním.

Děkuji ;)

A tys mela smlouvu na dobu určitou?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
6
16.4.21 16:34
@Anonymní píše:

Děkuji ;)

Ahoj,

peněžitou pomoc v mateřství budeš moci dobrat v plné výši, na to nemá ukončený pracovní poměr žádný vliv.

Rodičovský příspěvek budeš moci také čerpat tady v ČR, protože ty i tvoje dítě máte trvalý pobyt na území ČR a trvale se zde také zdržujete, jenom bude potřeba v rámci žádosti o pobírání rodičovského příspěvku potřeba vyplnit formulář „Doplňující údaje o společně posuzovaných osobách pro účely vyplácení dávek v rámci EU“ a doložit potřebné dokumenty. Na stránkách úřadu práce, který rodičovský příspěvek vyplácí, je přímo uvedeno: „Podmínka trvalého pobytu a bydliště na území České republiky musí být splněna u oprávněné osoby a u dítěte zakládajícího nárok na rodičovský příspěvek.“

Co se však týče zdravotní pojištění tebe i dítěte, po ukončení pobírání peněžité pomoci v mateřství budete ty i dítě příslušní rakouským právním předpisům, protože ty i dítě budete tzv. nezaopatřeným rodinným příslušníkem, a to do té doby, než ty budeš mít opět vlastní příjmy nebo než manžel přestane být zaměstnán v Rakousku. Já si myslím, že řešení tohoto problému by mohlo být jednoduché - na tvém místě bych si udělala živnostenský list a byla bych tzv. OSVČ, která vykonává vedlejší výdělečnou činnost (jako OSVČ vedlejší můžeš být po celou dobu pobírání PPM a rodičovského příspěvku). Pak bys ty i dítě stále podléhala českým právním předpisům, tj. oba byste mohli být pojištění u české zdravotní pojišťovny.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
386
16.4.21 16:47

@j.a.n.i1 ma pravdu…nevim jestli se něco nezměnilo, ja to řešila uz pred 7 lety. Ale manzel zaměstnaný v zahraničí, ja jeste byla v ČR. Dala jsem výpověď a otěhotněla a na úřadech u nas v ČR mi řekli, že v tomto případě jde veškeré placení dávek (rodičovska) za tím pracujícím. Coz byl manzel a nemela jsem tedy nárok v ČR, přestože jsem fyzicky v ČR bydlela. Zadali jsme pak v zahraničí a ja se stejne pak za manželem přestěhovala. Tim, ze jsem nebyla zamestnana, jsem realne prisla o spoustu peněz, protože rodičovská kterou jsem dostala v zahranici byla asi jen třetina te v ČR. Ze jsem předtím 16 let pracovala a odvadela umerne svému platu opravdu dost do statni kasy bylo úplně jedno. Pokud člověk udelal nejaky podfuk a nechal si vyplácet davky v ČR, musel to vracet, kdyz se na to prislo…

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
mag
11538
16.4.21 17:14

@Půáček kdyby si tady zustala, ČR by ti pote vyplacela dal az do vyse ceske rodicovske.
Jinak mas pravdu. Postupuje se podle smernice o zamezeni pobirani dvojich davek.
https://europa.eu/…index_cs.htm

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
386
16.4.21 17:54

@mag radši jsem jela za manželem :) a holt jsme ozeleli penize…

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat