Ukončení práce a následné těhotenství - na co mám nárok?

1
6.8.13 13:47

ukončení pracovní a následné těhotenství

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, pokud nemá někdo zkušenost s mým případem. K 30.6. jsem podala výpověď ze zdravotních důvodů, s tím, že jsem byla půl roku na neschopence, momentálně jsem vedená na úřadu práce a minulý týden jsem zjistila, že jsem těhotná…Slyšela jsem o nějaké ochranné lhůtě po neschopence…nebo mám nárok jen na podporu a nebo pak až na mateřskou?

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Napsat příspěvek

Reakce:

5052
6.8.13 13:52
@ver54 píše:
Dobrý den, chtěla bych se zeptat, pokud nemá někdo zkušenost s mým případem. K 30.6. jsem podala výpověď ze zdravotních důvodů, s tím, že jsem byla půl roku na neschopence, momentálně jsem vedená na úřadu práce a minulý týden jsem zjistila, že jsem těhotná…Slyšela jsem o nějaké ochranné lhůtě po neschopence…nebo mám nárok jen na podporu a nebo pak až na mateřskou?

ta je 14 dní o ukončení prac. poměru

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
256
6.8.13 13:54

Zeptej se na pracáku, mně tam paní dost pomohla, případně by měli i na sociálce :)

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
31603
6.8.13 13:56

Mu trvá účast na nemocenském pojištění v den nástupu na mateřskou dovolenou (převzetí dítěte do péče), nebo jestliže trvá ochranná lhůta z dřívějšího pojištění ke dni nástupu na PPM (počátek 8. až 6. týdne před předpokládaným dnem porodu) nebo ke dni převzetí dítěte; ochranná lhůta u žen, jejichž zaměstnání skončilo v době těhotenství, je delší a činí 180 dnů, pokud pojištění trvalo po tuto dobu, jinak tolik dnů, co trvalo pojištění; obecná ochranná lhůta činí 7 kalendářních dnů,

http://portal.gov.cz/…87/4457.html#…

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
71457
6.8.13 14:04

@ver54 Pro neschopenku je ochranná lhůta 7 dní, ta už předpokládám, že uběhla.
Pro mateřskou je ochranná lhůta 180 dní (pokud zaměstnání nebylo kratší), ale pouze v případě, že si byla prokazatelně těhotná již při ukončení pracovního poměru, čož podle toho co píšeš, taky nesplňuješ. Takže na mateřskou mít nárok také nebudeš a budeš hned od porodu brát rodičák, buď ve 4 leté variantě, nebo pokud splní podmínky partner, tak budeš moct volit na základě jeho potvrzení o denním vyměřovacím základu.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
2457
6.8.13 14:40

Ja jsem ukoncila pracovni pomer a do 7mi dnu nastoupila na nemocenskou. Po mesici jsem otehotnela.Osm tydnu pred terminem jsem presla s neschopenkou od obvodaka na gyndu. Neschopenka mi skoncila na konci sestinedeli. Materskou jsem nemela. Manzel je OSVC a jelikoz si neplati nemocenskou, nemel na ni narok ani on. Ja jsem si posilala na socialku papir, na zjisteni deniho vymerovaciho zakladu na jehoz zaklade jsem si pak mohla zvolit delku rodicaku. Mam normalne trilety a zacal se mi vyplacet po skonceni neschopenky.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
71457
6.8.13 14:50

@isand Ano, na ten tříletý si měla nárok díky té neschopence, jinak bys měla 4 letý.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Elessar
6.8.13 14:58
@isand píše:
Ja jsem ukoncila pracovni pomer a do 7mi dnu nastoupila na nemocenskou. Po mesici jsem otehotnela.Osm tydnu pred terminem jsem presla s neschopenkou od obvodaka na gyndu. Neschopenka mi skoncila na konci sestinedeli. Materskou jsem nemela. Manzel je OSVC a jelikoz si neplati nemocenskou, nemel na ni narok ani on. Ja jsem si posilala na socialku papir, na zjisteni deniho vymerovaciho zakladu na jehoz zaklade jsem si pak mohla zvolit delku rodicaku. Mam normalne trilety a zacal se mi vyplacet po skonceni neschopenky.

přesně tak, mám to stejně ;)

• Nahlásit
  • Citovat
2457
6.8.13 14:59

@j.a.n.i1 prehlidla jsem ze @ver54 uz neschopenka skoncila. Tak to ma bohuzel smulu.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
32
8.8.13 11:36

Ahoj holky, chci poprosit o radu.
Ke 30.6.2013 jsem v práci dostala výpověď dohodou a od 1.7. jsem se hned nahlásila na Úřad práce. Jelikož byla výpo pro nadbytečnost, tak jsem dostala i odstupné, takže teď nedostávám tři měsíce z ÚP nic. No a teď to vypadá, že jsem těhotná (k doktorce jdu až příští týden). Kamarádka mi říkala, že by bylo nejlepší kdyby mi rovnou napsala neschopenku, ale mám doktorku, která je moc dávat nechce. :( Pokud by mi ji vystavila, tak by se mi nemocenská počítala z příjmů za posledních 12 měsíců? Myslím si to dobře? a započátávají se všechny příjmy, tedy i to odstupné?
A druhá možnost je, že mi neschopenku nedá, pak bych měla po těch třech měsících na 5 měsíců podporu a pak asi rovnou rodičovský příspěvek… Předpokládám, že ani v jednom případě není nárok na mateřskou?

Předem děkuji za odpověď, nejsem v tomhle vůbec zběhlá…

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
3734
8.8.13 11:38

Když už jsi na úřadě práce, tak ti neschopenku nikdo napsat nemůže…
Je to na p. r.d…jak dlouho jsi předtím pracovala? Škoda, žes neotěhotněla dříve, nemohli by tě propustit.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
32
8.8.13 11:51

@Vermion: Takže je to vlastně jedno..

Dělala jsem tam skoro 8 let.
Pochybuji o tom, že teď ještě nějakou práci seženu… Takže to mám nechat asi tak, že budu dál hlášená na ÚP a pak mám nárok žádat si akorát o rodičák, je to tak?

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
3734
8.8.13 11:57

No asi tak… :( to je mi fakt děsně líto, že to těhotenství tedy nevyšlo dříve, pech jako prase :hug:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
32
8.8.13 12:02

No holt přírodě člověk neporučí… já jsem dvakrát o mimi přišla, měla jsem dost stresující práci, to mi k tomu taky moc nepomohlo a teď jsem se snažili potřetí, tak věřím, že to snad už vyjde.

Snad budeme mít konečně zdravé miminko a peníze v porovnání s tím nejsou fakt všechno, ikdyž jsou potřeba. :)

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
378
9.8.13 13:35

Ahojky holky:-)Potřebuju poradit.Ke 31.12.12 jsem ukončila pracovní poměr.2.1.jsem zjistila že jsem těhotná tak že jsem byla ještě v ochrané lhůtě tak mi dr.nap.neschopenku.6týdnů před poroden mi jí dr. ukončil a měla jsem nastoupit na matěřskou. Ale ze sociálky mi mateřskou neuznali protože jsem se nevešla do 180dnů. Tak že mám nárok jen na rodičovskou na 4roky? Nebo by byla nějaká šance jí mít na 3 roky?

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama