Ukončení pracovního poměru na RD

Anonymní
4.11.20 10:19

Ukončení pracovního poměru na RD

Ahoj, prosím anonym, zatím nikdo o mých „zaječích“ úmyslech neví. Mám smlouvu na neurčito, momentálně čerpám RD, dítě má čerstvě 2 roky. Mám zajímavou pracovní nabídku, bohužel u přímé konkurence, čili bych musela původní poměr ukončit. Kdyby mi chtěli dělat problémy (je to možné) a nechtěli podepsat dohodu, můžu nastoupit do nového zaměstnání, když mi poběží výpověď z původní smlouvy?

  • Citovat
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
74269
4.11.20 10:23

Pro nástup k přímé konkurenci potřebuješ souhlas zaměstnavatele, běh výpovědní doby na tom nic nemění.

  • Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
4.11.20 10:39

@j.a.n.i1 děkuji, něco takového jsem tušila. No, snad nebudou mít zrovna chuť mi bezdůvodně škodit (ještě nějakou dobu se mnou stejně nepočítali).

  • Citovat
  • Nahlásit
312
4.11.20 10:47

Pročetla bych si pořádně pracovní smlouvu, zda je v ní uvedena konkurenční doložka.

http://advokatikrejci.cz/…koniku-prace

U „běžných zaměstnanců“ je to jiné než u jednatelů, managerů a celkově u lidí, kteří jsou do funkce např. jmenováni, či zvoleni.

Ale jinak je to dobrá situace pro vyjednávání.

  • Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
74269
4.11.20 12:13

@gebča Ale tady vubec nejde o konkurencni dolozku, ale o to, ze trvani toho původního pp potrebuje zamestnavazeluv implicitní souhlas.

  • Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
312
4.11.20 12:23

@j.a.n.i1
K nástupu k jinému zaměstnavateli poté co je původní pp řádně ukončen nepotřebuji souhlas původního zaměstnavatele, pokud jsem nepodepsala konkurenční doložku. To by spousta lidí nemohla měnit zaměstnání.

Pokud by chtěla nastoupit k novému zaměstnavateli v době běhu výpovědní lhůty tak není „ukončený pracovní poměr“, to by nastupovala za trvání původního pracovního poměru, tam by to jednak bylo nemorální a při stejné náplni práce by asi potřebovala souhlas původního zaměstnavatele.

Příspěvek upraven 04.11.20 v 12:26

  • Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
74269
4.11.20 12:25

@gebča Ale ona se ptala prave na ten nastup behem vypovedi, musis cist. A jinak nezavisi na smlouve, to zcela jasne upravuje zakonik prace.

  • Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
15081
4.11.20 17:15
**@gebča píše:
Pročetla bych si pořádně pracovní smlouvu, zda je v ní uvedena konkurenční doložka.

http://advokatikrejci.cz/…koniku-prace

U „běžných zaměstnanců“ je to jiné než u jednatelů, managerů a celkově u lidí, kteří jsou do funkce např. jmenováni, či zvoleni.

Ale jinak je to dobrá situace pro vyjednávání.

Zákaz konkurence během trvání pracovního poměru platí u zaměstnanců ze zákona (ZP, § 304 odst. 1) i bez konkurenční doložky (na rozdíl od OSVČ v obchodních vztazích). Ke konkurenční činnosti je třeba výslovný souhlas zaměstnavatele.

Na situaci zakladatelky dopadá první část článku, na který odkazuješ. Druhá část na ni nedopadá vůbec, protože po skončení pracovního poměru budeš volná.

Dobrou pozici pro vyjednávání má v případě, že s ní po RD opravdu nepočítají a ona ještě nedala výpověď: Kdyby jí uteklo to nové zaměstnání, tak zůstane v pracovním poměru, a chtěje se jí zbavit, museli by jí platit odstupné anebo ji nechat na překážkách. Proto - v případě, že s ní po RD nepočítají - je dohoda výhodná pro obě strany.

Pokud ale už dala výpověď, tak nemají racionální důvod s ní jednat. Leda, že by jí chtěli vyjít vstříc a být na ni hodní, ale nedohodou o nic nepřijdou, pokud její pracovní poměr tak jak tak skončí před koncem RD.

  • Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat