Ukončení pracovního poměru na rodičovské dovolené

28
23.6.19 09:15

@Jutta @P4ja děkuji, uvidím s čím přijdou ;)

  • Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
69726
23.6.19 09:40
@Jutta píše:
Z organizačních důvodu ti výpověď dát mohou, budeš mít nárok na odstupné, hlavně se nenech natlačit do nějaké dohody.

No, ale pokud zaměstnavatel jako takový pokračuje, tak změna majitele ani názvu není žádná organizační změna…

  • Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
28
23.6.19 18:32

@j.a.n.i1 jde do důchodu, název firmy aj majitel se musí změnit pokud to má pokračovat dál.. uvidím, v týdnu se stavím zeptat se na UP

  • Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
14719
24.6.19 08:16
@Terikka píše:
Zdravím :) tento měsíc jsem nastoupila na rodičovskou dovolenou. Zjistila jsem, že zaměstnavatel ke konci měsíce končí, firma bude nejspíš fungovat dál, ale pod novým majitelem a názvem.. prý mi pošle k podpisu výpověď. Chtěla bych se zeptat, jestli mám nárok na odstupné? Zaměstnavatel se ruší, ale nikde jsem nenašla, jestli se to vztahuje i na ženu na rodičovské? Děkuji :-)
@Terikka píše:
@janickaIII já si právě myslela, že tohle spadá do výjimek, kdy mě vyhodit můžou :think:

Ano, může to spadat to do výjimek, na základě kterých zaměstnavatel platnou výpověď dát může.

Zákoník práce, § 54 : Zákaz výpovědi podle § 53 se nevztahuje na výpověď danou zaměstnanci.

  1. pro organizační změny uvedené v § 52 písm. a) a b); to neplatí v případě organizačních změn uvedených v § 52 písm. b), jestliže se zaměstnavatel přemísťuje v mezích místa (míst) výkonu práce, ve kterých má být práce podle pracovní smlouvy vykonávána, …

No, a § 52 zní:

Zaměstnavatel může dát zaměstnanci výpověď jen z těchto důvodů:

  1. ruší-li se zaměstnavatel nebo jeho část,

Takže ruší-li se zaměstnavatel nebo jeho část, může dát výpověď i těm zaměstnancům, kteří jsou v ochranné době.

Z tvého dotazu ale není zřejmé, jestli se zaměstnavatel ruší:
@Terikka píše:
firma bude nejspíš fungovat dál, ale pod novým majitelem a názvem..

Když firma bude fungovat dál pod jiným majitelem a názvem, tak se neruší. A pro jiné organizační důvody, než rušení zaměstnavatele nebo jeho části anebo přemístění zaměstnavatele nebo jeho části mimo oblast, která je pracovní smlouvou vymezena jako místo výkonu práce, zaměstnanci v ochranné době dát výpověď nelze.

Mimoto:

@Terikka píše: …prý mi pošle k podpisu výpověď.

Proč k podpisu výpověď? Výpověď její adresát nepodepisuje, výpověď je jednostranný právní úkon a nabývá právních účinků doručením.

Takže jestli ti pošle cokoliv poštou, tak to přeber, pošťačce podepiš, že ti bylo doručeno, ale neposílej podepsané zpátky.

Jestli ti doručí cokoliv osobně, tak to nepodepisuj dole na důkaz souhlasu, ale nahoře napiš: Bylo mi doručeno dne, datum a podpis na důkaz doručení (nikoli souhlasu s obsahem).

  • Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
2127
14.1.20 18:54

Oživuji diskuzi a prosím Vás o radu. Do 6.4.2020 bych měla být na rodičovské dovolené a rodičovský příspěvek budu pobírat ještě do konce tohoto roku. Od února jsem měla nastoupit do nového zaměstnání, které mi bylo nabídnuto. Proto jsem v nynějším zaměstnání podepsala dohodu k 31.1.2020, protože by mi stejně dali po návratu do práce výpověď pro nadbytečnost. Bohužel se mnou potencionální zaměstnavatel vypekl a pracovní nabídku zrušil. Pochopila jsem z předešlých diskuzí, že musím na zdravotní pojišťovně nahlásit ukončení pracovního poměru a zároveň oznámit, že stále pobírám rodičovský příspěvek. Musím se ale v tomto případě hlásit na pracovním úřadě nebo to není potřeba, když za mě bude zdravotní pojištění stále placeno? Děkuji.

  • Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
12099
14.1.20 19:04

@ndkv odpověděla sis dobře, na pracovní úřad se hlásit nemusíš.

  • Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
2127
14.1.20 19:15

@nesssinka Ale mohla bych, kdybych chtěla pobírat podporu. Je to tak?

  • Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
14.1.20 19:17
@ndkv píše:
@nesssinka Ale mohla bych, kdybych chtěla pobírat podporu. Je to tak?

ano

  • Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
12214
14.1.20 19:30
@ndkv píše:
@nesssinka Ale mohla bych, kdybych chtěla pobírat podporu. Je to tak?

Ní hlavně sis tou dohodou zavřela dveře k odstupnému. Kdyby ti dali výpověď pro nadbytečnost. :zed: Holky proč nepřemýšlíte než něco podepíšete? Dneska už je to druhý podobný příspěvek, kdy se zaměstnavatel elegantně maminy zbavil. :cert:

  • Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1509
14.1.20 20:15

No to sis teda pěkně pohonojila :roll:

  • Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
2127
14.1.20 21:04

Holky v klidu. Já podepsala dohodu i s odstupným. Nejsem blbá.

  • Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1509
14.1.20 21:07
@ndkv píše:
Holky v klidu. Já podepsala dohodu i s odstupným. Nejsem blbá.

Tak to jóóó :palec:

  • Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
12214
14.1.20 21:47
@ndkv píše:
Holky v klidu. Já podepsala dohodu i s odstupným. Nejsem blbá.

Tak to joo:) :palec:

  • Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
146
20.1.20 12:34

Maminky, jak je to prosim v pripade, kdyz mi ukoncili pracovni pomer v dobe rodicaku a kdybych nastoupila na dalsi rodicak, vim, ze nedostanu materskou, ale jen rodicak. Da se nejak zazadat pres manzela abych materskou pobirala nebo to nelze? Dekuji za odpoved

  • Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
12214
20.1.20 12:59

@Lee92 Pokud ti skončila rodičovská dovolená ukončením pracovního poměru, tak bys už v té době musela být těhotná, aby ses +- vešla do ochranné lhůty pro PPM. Manžel na mateřskou jít může, ale nesmí současně pracovat na smlouvu, ze které mu PPM plyne.

  • Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama