Ukončení pracovního poměru v době neplaceného volna

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu
kittysha
Zasloužilá kecalka 753 příspěvků 01.08.19 13:01
Ukončení pracovního poměru v době neplaceného volna

Prosím poradíte, jak správně postupovat při ukončení pracovního poměru v době neplaceného volna po RD? Zaměstnavatel pro mě nemá místo z důvodu reorganizace. Nabízí mi odstupné formou odměny. Vím, že je potřeba si nějak ohlídat, aby mi na ÚP nedali nejnižší podporu podle předchozího rodičáku, ale vypláceli to podle předchozího zaměstnání - jen nevím, jaký je přesný postup atd. Byl jste prosím někdo v podobné situaci? Poradíte? Aby bylo ukončení formálně v pořádku (myslím na Dohodu?), na co dát pozor.. Předem děkuji.

Stránka:  1 2 3 Další »
Reakce:
Ou
Echt Kelišová 8545 příspěvků 01.08.19 13:16

Ty ale nechceš dohodu, potřebuješ výpověď z důvodů na straně zaměstnavatele. Tím jednak získáš vyšší % na podpoře a hlavně to odstupné.

Podpora se počítá z vyměřovacího základu, ne z toho, že si byla na neplacené dovolené.

Zuzaja
Zasloužilá kecalka 637 příspěvků 01.08.19 13:27

Podle me ti urad prace ponizi podporu, podle mesicu odstupného. Každopádně zaregistrovat by ses ram pak mela.

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 01.08.19 13:30

Řešila jsem nedávno. Pokud by ti dali výpověď oni, tak máš nárok na dvě nebo tři měsíční odstupné dle doby zaměstnání plus dva měsíce výpovědní doba.

Pokud bude v Dohodě o rozvázání pp odstavec že důvodem je nadbytečnost, reorganizace, paragraf 52 (závažný důvod) tak na úp dostaneš podporu.

Podporu dostaneš až po počtu měsíců dle odstupného. Pokud bude odstupné napsané jako odměna, pak to není odstupné a měla bys podporu dostat hned od prvního dne.

Podporu bezprostředně po RD dostaneš na úp jen podle národního hospodářství. Pokud bys předtím mezi RD a úp jediný den pracovala, dostaneš podporu dle předchozího platu.

Pokud by zaměstnavatel vyhazoval tebe, je to pro něj větší práce s případným dokazování reorganizace, než když se dohodnete.

Jde o to co jsi schopná si vyjednat se zaměstnavatelem. Zda on bude motivován jít na dohodu a napsat odstupné jako odměnu a napsat ti jeden den „navrácení do stavu“ za třeba menší odměnu apod. Můžeš si sama spočítat co je pro tebe výhodnější.

PS. paragrafy ti sem nenapíšu, já přecházela z práce do práce nakonec, nicméně toto je info odsud od zkušených lidí jako janii, lendeš a eumedon apod. Předpokládám že to někdo z nich doplní

kittysha
Zasloužilá kecalka 753 příspěvků 01.08.19 14:02
@Anonymní píše: Řešila jsem nedávno. Pokud by ti dali výpověď oni, tak máš nárok na dvě nebo tři měsíční odstupné dle doby zaměstnání plus dva měsíce výpovědní doba.

Pokud bude v Dohodě o rozvázání pp odstavec že důvodem je nadbytečnost, reorganizace, paragraf 52 (závažný důvod) tak na úp dostaneš podporu.

Podporu dostaneš až po počtu měsíců dle odstupného. Pokud bude odstupné napsané jako odměna, pak to není odstupné a měla bys podporu dostat hned od prvního dne.

Podporu bezprostředně po RD dostaneš na úp jen podle národního hospodářství. Pokud bys předtím mezi RD a úp jediný den pracovala, dostaneš podporu dle předchozího platu.

Pokud by zaměstnavatel vyhazoval tebe, je to pro něj větší práce s případným dokazování reorganizace, než když se dohodnete.

Jde o to co jsi schopná si vyjednat se zaměstnavatelem. Zda on bude motivován jít na dohodu a napsat odstupné jako odměnu a napsat ti jeden den „navrácení do stavu“ za třeba menší odměnu apod. Můžeš si sama spočítat co je pro tebe výhodnější.

PS. paragrafy ti sem nenapíšu, já přecházela z práce do práce nakonec, nicméně toto je info odsud od zkušených lidí jako janii, lendeš a eumedon apod. Předpokládám že to někdo z nich doplní

Ano, děkuju, tyhle věci řeším. Takže záleží na ochotě zaměstnavatele.

j.a.n.i1
Hvězda diskuse 67468 příspěvků 01.08.19 14:04
@kittysha píše:
Ano, děkuju, tyhle věci řeším. Takže záleží na ochotě zaměstnavatele.

Určitě a jsi v blbé pozici, neb nemusí čekat na konec volna, ale může ti tu výpověď dát hned a tím on ušetří za výpovědní dobu - sice ti poběží, ale 0 je furt 0 a podporu dostaneš jen tu malou.

kittysha
Zasloužilá kecalka 753 příspěvků 01.08.19 15:20

@j.a.n.i1 NV mám do konce září a zatím mi žádnou výpověď nedali, takže kdyby to bylo v srpnu, běžela by jen jeden měsíc.. Nebo pokud by byli ochotni na dohodu hned, že by mi tu výpovědní vyplatili a můžu pak hned na UP? Zatím moc nerozumím tomu, jak funguje výpočet podpory. Pokud by mi napsali, že jsem byla den v práci, tak se to počítá ze mzdy a pokud ne, tak podle RP? To taky závisí na tom, jak budou ochotni?

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 01.08.19 15:51

Já mám za to že výpovědní doba při výpovědi ze strany zaměstnavatele (pro nadbytečnost, ne třeba okamžité porušení prac. kázně) je ze zákona dva měsíce. Pokud by ti ji dali třeba prvního, tak ještě plus jeden měsíc plat, protože výpovědní doba běží od prvního následujícího měsíce. Teoreticky bys měla na výpovědní dobu nastoupit, ale pokud jde o reorganizaci nebo nadbytečnost, tak je to problém na jejich straně a budeš doma za plnou mzdu. A na úp bys nastoupila po vypršení výpovědní lhůty.

kittysha
Zasloužilá kecalka 753 příspěvků 01.08.19 16:24
@Anonymní píše:
Já mám za to že výpovědní doba při výpovědi ze strany zaměstnavatele (pro nadbytečnost, ne třeba okamžité porušení prac. kázně) je ze zákona dva měsíce. Pokud by ti ji dali třeba prvního, tak ještě plus jeden měsíc plat, protože výpovědní doba běží od prvního následujícího měsíce. Teoreticky bys měla na výpovědní dobu nastoupit, ale pokud jde o reorganizaci nebo nadbytečnost, tak je to problém na jejich straně a budeš doma za plnou mzdu. A na úp bys nastoupila po vypršení výpovědní lhůty.

No zatím jsme mluvili teoreticky, zatím v ruce nic nemám. Výpovědní dobu nemůžu řešit tím, že bych byla 2 měsíce v práci. Moje pozice neexistuje. Takže myslím půjde o dohodu, kdy mi nabídnou odstupné + vyplacenou výpovědní dobu. Tak to chápu já.

eumedon
Extra třída :D 14608 příspěvků 02.08.19 23:02
@kittysha píše:
Výpovědní dobu nemůžu řešit tím, že bych byla 2 měsíce v práci. Moje pozice neexistuje.

To, že tvoje pozice neexistuje, ani není problém pro tebe k řešení. Je to problém tvého zaměstnavatele, tak výpovědní dobu neřeš a počkej na výpověď.

kittysha
Zasloužilá kecalka 753 příspěvků 12.08.19 17:06
@Anonymní píše:
Já mám za to že výpovědní doba při výpovědi ze strany zaměstnavatele (pro nadbytečnost, ne třeba okamžité porušení prac. kázně) je ze zákona dva měsíce. Pokud by ti ji dali třeba prvního, tak ještě plus jeden měsíc plat, protože výpovědní doba běží od prvního následujícího měsíce. Teoreticky bys měla na výpovědní dobu nastoupit, ale pokud jde o reorganizaci nebo nadbytečnost, tak je to problém na jejich straně a budeš doma za plnou mzdu. A na úp bys nastoupila po vypršení výpovědní lhůty.

Tak na HR mi nabízí ukončení PP dohodou - z důvodu péče o dítě do 4 let. Odstupné formou odměny a uschopnění práce na den pro vyšší podporu. Já teda netušila, že lze Dohoda dát i takto jako péče o dítě, ale někde už jsem se dočetla, že v tom případě je také uznána podpora, jen zatím netuším v jaké výši. Předpokládám by se počítala podle předchozího platu. Je mi jasné, že z odměny se odečítá zdrav. a soc. - na rozdíl od odstupného. Na druhou stranu mi tím dnem v práci pomůžou k vyšší podpoře, kterou můžu dostat hned. Další věc je, že rodičovský příspěvek už rok nedostávám, takže si nejsem jistá, že si můžu prodloužit rodičovskou do 4 let věku… to nevěděla ani na HR, prý to zjistí. Obávám se, že pokud bych si „řekla“ o výpověď, tak mi ten jeden den v práci nenabídnou a podporu budu mít minimální… Nějak jsem se do toho všeho zamotala a moc tomu nerozumím :-/

Lendeš
Kelišová 6659 příspěvků 12.08.19 17:23
@kittysha píše:
Tak na HR mi nabízí ukončení PP dohodou - z důvodu péče o dítě do 4 let. Odstupné formou odměny a uschopnění práce na den pro vyšší podporu. Já teda netušila, že lze Dohoda dát i takto jako péče o dítě, ale někde už jsem se dočetla, že v tom případě je také uznána podpora, jen zatím netuším v jaké výši. Předpokládám by se počítala podle předchozího platu. Je mi jasné, že z odměny se odečítá zdrav. a soc. - na rozdíl od odstupného. Na druhou stranu mi tím dnem v práci pomůžou k vyšší podpoře, kterou můžu dostat hned. Další věc je, že rodičovský příspěvek už rok nedostávám, takže si nejsem jistá, že si můžu prodloužit rodičovskou do 4 let věku… to nevěděla ani na HR, prý to zjistí. Obávám se, že pokud bych si „řekla“ o výpověď, tak mi ten jeden den v práci nenabídnou a podporu budu mít minimální… Nějak jsem se do toho všeho zamotala a moc tomu nerozumím :-/

Péče o dítě do 4 let je jedním z „vážných důvodů“, díky kterému se podpora nekrátí. Pokud bys uzavřela dohodu bez důvodu nebo bez vážného důvodu, byla by krácená. Ta péče o dítě v tomto smyslu není nijak vázaná na rodičovský příspěvek apod. V této nabídnuté variantě bys tedy mohla čerpat podporu počítanou z platu, protože bys odpracovala den, ale musíš se registrovat na ÚP do 3 dnů od skončení zaměstnání. Podporu bys dostala hned, protože bys neměla odstupné.

Pokud bys s tím nesouhlasila, museli by ti dát výpověď. Pokud by to udělali v srpnu, výpovědní doba by skončila na konci října. Za celý říjen by ti museli vyplácet náhradu mzdy 100 % pro překážky na straně zaměstnavatele, pokud on nemá práci dle pracovní smlouvy, kterou by ti mohl přidělit. Náleželo by ti odstupné 3 platy (tzn. celkem 4 platy od zaměstnavatele). Podpora by byla počítaná taky z platu, nekrácená, ale čerpat bys ji mohla až po uplynutí 3 měsíců, za které náleží odstupné.

kittysha
Zasloužilá kecalka 753 příspěvků 12.08.19 17:41
@Lendeš píše:
Péče o dítě do 4 let je jedním z „vážných důvodů“, díky kterému se podpora nekrátí. Pokud bys uzavřela dohodu bez důvodu nebo bez vážného důvodu, byla by krácená. Ta péče o dítě v tomto smyslu není nijak vázaná na rodičovský příspěvek apod. V této nabídnuté variantě bys tedy mohla čerpat podporu počítanou z platu, protože bys odpracovala den, ale musíš se registrovat na ÚP do 3 dnů od skončení zaměstnání. Podporu bys dostala hned, protože bys neměla odstupné.Pokud bys s tím nesouhlasila, museli by ti dát výpověď. Pokud by to udělali v srpnu, výpovědní doba by skončila na konci října. Za celý říjen by ti museli vyplácet náhradu mzdy 100 % pro překážky na straně zaměstnavatele, pokud on nemá práci dle pracovní smlouvy, kterou by ti mohl přidělit. Náleželo by ti odstupné 3 platy (tzn. celkem 4 platy od zaměstnavatele). Podpora by byla počítaná taky z platu, nekrácená, ale čerpat bys ji mohla až po uplynutí 3 měsíců, za které náleží odstupné.

Aha, děkuju za vysvětlení. V obou případech by tedy pak byla podpora počítaná podle ÚP - 2 měsíce 65%, 2 měsíce 50% a 1 měsíc 45% z toho předchozího platu, který jsem mívala před MD/RD? Jen s rozdílem, že s odměnou by to bylo hned a s odstupným po té výpovědní době. A z odměny vyšší odvody. V Dohodě o ukončení PP se pak píše přesně co? Ukončení z důvodu péče o dítě do 4 let? A na ÚP to tedy bude jak? A co zdrav. a soc.? Vím, že teď na NV za mě platí stát (řeší zaměstnavatel), ale dítě bych mohla mít ve školce jen na 4h. Jaký by tedy byl můj status? Už přeci nejsem na RD (ta je do 3 let), RP už taky nepobírám, takže si ho nemůžu prodloužit.. - budu nezaměstnaná, evidovaná jako rodič pečující o dítě do 4 let? (nebo do 7 let jsem někde četla?) Taky lze mít dítě ve školce jen ty 4h, dokud si nenajdu práci? Moc díky

Lendeš
Kelišová 6659 příspěvků 12.08.19 18:34

Do dohody něco ve smyslu, že je práce neslučitelná z nezbytnou péčí o dítě do 4 let. Hlavně si nech napsat někde (mimo tu dohodu), že ti bude vyplacena odměna, ať to nemáš jen na dobré slovo, ale písemně. Zdravotní za tebe bude platit stát jako za uchazeče o zaměstnání, musíš to pojišťovně oznámit. Žádné omezení školky tam není.

kittysha
Zasloužilá kecalka 753 příspěvků 13.08.19 08:35

@Lendeš Děkuju. Jen si tak říkám, že čím je to pro zaměstnavatele výhodné. Místo Výpovědi z důvodu zrušení pozice mi nabízí Dohodu o ukončení PP z důvodu nezbytné osobní péče o dítě do 4 let. Takhle to tedy vypadá, že o dohodu žádám já… ale z mého pohledu je tedy výsledek podobný, nepřijdu o odstupné (odměnu) a dostanu podporu… je to tak? Příp. jaké všechny dokumenty je potřeba si potom pohlídat? (zápočťák..)

Stránka:  1 2 3 Další »
Váš příspěvek
Reklama