Ukončení RD a následná neschopenka na druhé těhu

10410
22.4.08 12:29

Ukončení RD a následná neschopenka na druhé těhu

ahoj,
jsem na rodičovské dovolené povolené zaměstnavatelem do 4 let věku dcerky, ty jí budou letos v srpnu. Jsem teď opět těhotná, nastoupit na mateřskou dovolenou ale mám až v říjnu. Mohu teď hned u zaměstnavatele ukončit rodičovskou dovolenou a přejít na neschopenku z důvodu rizikového těhotenství? Nebo lze mít neschopenku jen na období srpen-říjen?
Díky!

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Napsat příspěvek

Reakce:

5102
22.4.08 12:59

ahoj Anette,
teď jsem přesně řešila to samé. Na obě Tvé otázky je odpověď ano, můžeš klidně přerušit rodičák a hned nastoupit neschopenku až do další mateřské nebo můžeš mít neschopenku jen na ty dva poslední měsíce.
My se o tom teď dlouho dohadovaly s holkama, radily se na sociálce a i v práci a výsledek je, že můžeš mít hned neschopenku a nemusíš ukončit rodičák, lze to pobírat obojí najednou. Jediná podmínka je, že nesmíš mít „neschopenku v souvislosti s porodem“, jinak ti rodičák seberou. Ty jí ale máš v souvislosti s rizikovým těhotenstvím, což je něco jiného, a tak můžeš brát současně i ten rodičák. Mám to potvrzené od sociálky a kamarádka to tak i praktikuje…
Tak držím palce
Hanka

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
10410
22.4.08 13:11

Hajdulo - díky moc, to jsou výborný informace :lol: Já měla první těhu rizikové kvůli tvrdnutí bříška, tak ani u druhého by rizikáč neměl být problém. Jdu ve čtvrtek na gyndu, tak se tam hned s dr zkusím domluvit. Ještě prosím - s neschopenkou bych šla do práce? Nebo na sociálku?
Jen mě trochu odrazuje letní dovolená, s neschopenkou by to asi padlo :nevim:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
5102
22.4.08 13:44

Anette,
koukám, že jsme na tom stejně, taky jsem při prvním těhu měla neschopenku na tvrdnutí břicha a teď ji mám napsanou od 12tt na vlastní žádost-kvůli těm penízkům navíc :-)
S neschopenkou jdi k zaměstnavateli, ten už by to měl všechno zařídit. A na sociálku prý nemusíš vůbec dát vědět.
Já jdu taky ve čtvrtek na kontrolu a jsem zvědavá, jestli to tedy opravdu projde…účetní v práci mi dlouho tvrdil, že to nejde, ale včera jsem ho udolala argumenty :-)
Já mám na neschopence napsané vycházky neomezeně, takže by mě v podstatě neměl nikdo schánět, na letní dovolenou se taky chystám. Sice ne do zahraničí, ale v podstatě budu celý léto mimo trvalý bydliště-snad to bude ok :-)
Hanka

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
6545
22.4.08 13:53
Hajdula píše:
ahoj Anette,
teď jsem přesně řešila to samé. Na obě Tvé otázky je odpověď ano, můžeš klidně přerušit rodičák a hned nastoupit neschopenku až do další mateřské nebo můžeš mít neschopenku jen na ty dva poslední měsíce.
My se o tom teď dlouho dohadovaly s holkama, radily se na sociálce a i v práci a výsledek je, že můžeš mít hned neschopenku a nemusíš ukončit rodičák, lze to pobírat obojí najednou. Jediná podmínka je, že nesmíš mít „neschopenku v souvislosti s porodem“, jinak ti rodičák seberou. Ty jí ale máš v souvislosti s rizikovým těhotenstvím, což je něco jiného, a tak můžeš brát současně i ten rodičák. Mám to potvrzené od sociálky a kamarádka to tak i praktikuje…
Tak držím palce
Hanka

Obávám se, že je to trošku jinak. Pochopila jsme, že Anette má požádáno o neplacené volno do 4let věku dítěte, tudíž neschopenku sice napsanou mít může, ale nikdo jí to neproplatí do doby, kdy budou staršímu dítku ony 4 roky at eprv poté bude mít placeno.

Jediné, jak docílit toho, že bude mít RP a současně nemocenskou proplacenou je to, že by se v práci musela domluvit na ukončení toho neplaceného volna s tím, že nastoupí a pak místo, aby nastoupila, přinese neschopenku. Jiná možnost není, jak ít oboje.

A vím, o čem mluvím, protože jsem to řešila na sociálce já sama loni na podzim a to jsem měla zažádáno do 3let, ale na sociálku ten papír jaksi zapomněli poslat, takže mi to právě proto nechtěli vyplatit (nebo mě tlačili do zrušení pobírání RP, ale to jsem jim vysvětlila, že RP se nerovná RD).

Stačí si to tu vyhledat, už se to tu probíralo

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
6545
22.4.08 13:55
Anette píše:
Hajdulo - díky moc, to jsou výborný informace :lol: Já měla první těhu rizikové kvůli tvrdnutí bříška, tak ani u druhého by rizikáč neměl být problém. Jdu ve čtvrtek na gyndu, tak se tam hned s dr zkusím domluvit. Ještě prosím - s neschopenkou bych šla do práce? Nebo na sociálku?
Jen mě trochu odrazuje letní dovolená, s neschopenkou by to asi padlo :nevim:

Anette nechci být rýpal, ale pokud chceš dovolenou, tak nač neschopenku. Navíc z toho, co jsem psala, tak si jí klidně můžeš nechat napsat až po dovolené. Pokud by byla dovča někde tu, tak jedině nahlásit jiné místo, kde se budeš nacházet, ale to je celkem komplikované

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
5102
22.4.08 14:11

Gabinko, já se v tom až tak neorientuju, ale jak jsem psala, také jsme to s holkama ověřovaly na několika sociálkách a každá i v práci. Já mám rodičák do 4 let věku dítěte (teď mu jsou 3 roky a kousek) a v práci mám napsané neplacené volno. Účetní z práce mi ale řekl, že stačí, když mu pošlu neschopenku, on tou neschopenkou přeruší neplacené volno a pak můžu návazně nastoupit na druhou mateřskou dovolenou. S rodičákem se přitom nic nemění. Doufám, že to tak je, i když jsem četla hodně diskusí zde i na baby café a co člověk a co sociálka, to jiný názor. Takže já myslím, komu to kde projde, tak to je :-))))))
Hanka

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
10410
22.4.08 14:21

Gabinko - já jsem v diskuzích tohle téma hledala, ale nic moc k tomu jsem nenašla. Mě vadit nebude, když nebudu pobírat rodičák i nemocenskou, mě bude stačit nemocenská. Šlo mi jen o to, zda to jde. A měla jsem i na mysli, že bych v práci neplacené volno zrušila. To že to jde třeba i jinak, jak psala Hajdula, jsem nevěděla. Nejlepší ale asi bude zeptat se na sociálce.
K té dovolené - při prvním těhu jsem taky jela na týden na Mácháč a u dr jsem to jen nahlásila, problém s tím nebyl. Ale mám malé dítě a nedovedu si představit nevyjet s ním celé léto někam mimo Prahu.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
6545
22.4.08 14:25
Hajdula píše:
Gabinko, já se v tom až tak neorientuju, ale jak jsem psala, také jsme to s holkama ověřovaly na několika sociálkách a každá i v práci. Já mám rodičák do 4 let věku dítěte (teď mu jsou 3 roky a kousek) a v práci mám napsané neplacené volno. Účetní z práce mi ale řekl, že stačí, když mu pošlu neschopenku, on tou neschopenkou přeruší neplacené volno a pak můžu návazně nastoupit na druhou mateřskou dovolenou. S rodičákem se přitom nic nemění. Doufám, že to tak je, i když jsem četla hodně diskusí zde i na baby café a co člověk a co sociálka, to jiný názor. Takže já myslím, komu to kde projde, tak to je :-))))))
Hanka

No a to je to, co jsem psala - on ti přeruší neplacené volno. Ale to je s ním domluva. A ta všude není. Někde po tom jdou i sociálky, aby to bylo v cajku…Záleží, jakej je zaměstnavatel. Když je v poho, tak narovinu, když ne, tak to ohlídat…A i když se zaměstnavatelem to bylo v pohodě, měla jsem problém na té sociálce přesto, že jsem to nejdřív konzultovala tam.

Anette, pokud si přerušíš v práci to neplacené volno, tak pak by to mělo být v pohodě a naopak když budeš v pracovní neschopnosti, můžeš dál pobírat i příspěvek - ne z titulu rodičovské dovolené, ale proto, že budeš na PN, budeš mít doma do 4let dítě, o které se budeš řádně a celodenně…bla bla (ty podmínky), tak splňuješ podmínky a můžeš jej pobírat právě z titulu té péče. Já od 3 let posílala holku i do školky a to na ty 4hodiny denně.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
5102
22.4.08 14:34

Gabinko, tak koukám, že jsi v tom zběhlá. Tak se tě zeptám ještě já: na sociálce, která mi vyplácí RP, nic hlásit nemusím, že?
Nebo musím ukončit RD, ale mohu dál pobírat RP?
Už v tom mám guláš a řeším to posledních 14 dní a ráda bych to už uzavřela. U nás v práci moc dohoda není, tedy s účetním, ale nakonec jsem ho přemluvila :-)
Hanka

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
6545
22.4.08 15:37

No na sociálce nic hlásit nemusíš, protože oni s RD nemaj nic společnýho. Rodičovská dovolená se řeší se zaměstnavatelem a na sociálce řešít rodičovský příspěvek. Tedy pokud splňuješ podmínky. Pak tam akorát zajdeš nahlásit, až budeš nastupovat na MD. To se RP přeruší a pak po MD si zas zažádáš o novej na druhé dítě

Alfa omega celého problému je rozdíl mezi RD a RP:)

Jo a jestli ti začne starší chodit do školky (nevybavuju si aktuálně mětřk:D ), tak i te nástup do MŠ tam musíš nahlásit

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymni
22.4.08 16:17

A na takovýhle flákačky platíme daně, aby z našich peněz seděly na zadku, ruce natažený na přídavky a ještě vymýšlíte podvody s rizikovým těhotenstvím, aby jste to měly „doma“ a nemusely nic dělat. Spolu s menšinama jste obyčejné pijavice, co takhle jít makat a vydělávat si na sebe prací, jste jak cikáni.

• Nahlásit
  • Citovat
5102
22.4.08 19:33

„Milý“ anonyme, škoda, že jsi neměl/a tu odvahu se podepsat. Snad se za svůj názor nestydíš?
Já pobírám neschopenku v rizikovém těhotenství, protože před rokem jsem o jedno miminko přišla, takže je plně adekvátní.
K tvému názoru „na nás flákačky“ - odpracovala jsem si dost let pod šéfem kreténem, mám za sebou „své“ a jsem šťastná, že jsem doma.
A co se týče cikánů…taky nesnáším, když někdo pobírá dávky, které jim nenáleží, ale rodičák beru proto, že se starám o tříleté dítě, podotýkám, že do školky ani jinam nechodí a o neschopence jsem už psala. Na tuto sociální podporu mám právo a hodlám ji využít, hlavně proto, že když z tý almužny rodičáku 3.800 zaplatíme za nájem, pak horko těžko počítáme peníze na jídlo. Takže, trhni si nohou!
Hanka

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymni
22.4.08 19:43

Přidávám se k anonymní… Nejsem sice zvyklá takto útočit, ale to, co vymýšlí Anette a mnohé další maminky v mém okolí, mě k tomu vyloženě nutí…

Anette, nějak to nechápu a možná ti křivdím, ale z toho, co jsem si přečetla, vím toto: máš doma dítě, staráš se o něj, bereš RP a jsi znovu těhu. Chceš nemocenskou a je ti jedno, když budeš brát jen nemocenskou a ne i RP. A máš obavy o dovolenou v létě, která by s neschopenkou mohla být komplikovaná.
Pak ale nechápu význam té nemocenské!!?? K čemu ti jako bude??? Stejně se budeš starat o dítě jako když jsi na RP a tudíž by ti nemocenská měla stačit až na to období, kdy už tvé starší dítě bude čtyřleté a ty bys měla do doby nástupu na další mateřskou dovolenou nastoupit do práce… Nebo ne? Když se teď nahlásíš na neschopenku, tak ti starší dítě někdo bude hlídat a ty budeš doma ležet a udržovat klidový režim kvůli rizikovému těhotenství???? Asi ne, co?
Takže jde zřejmě jen o to, že ta nemocenská z práce by byla vyšší než RP, že? Jinak si to vyložit neumím. Pak je to ale skutečně svinstvo a zneužívání systému! A předpokládám, že po zaměstnavateli pak ještě budeš chtít, aby ti další 4 roky držel místo, že? Nechápu…

Toť můj názor, který se asi mnoha lidem nebude líbit.

Bára

• Nahlásit
  • Citovat
Anonymni
22.4.08 20:09

Milá Hanko,

sice nejsem ten první anonym, ale než jsem stihla napsat odpověď, tak tam ještě skočila tvoje reakce, a proto doplním ještě něco.

Mně ta „almužna rodičák“ taky nepokryje naše životní náklady, takže jsem se po půl roce mateřské vrátila do práce na část úvazku a o dalším dítěti zatím ani neuvažujeme, protože prostě bez mého příjmu z práce zatím nevyjdeme… Takže taky vím, co je to počítání peněz… Ale každý to řeší jinak, má na to samozřejmě právo, jen mě ale dost štve, že já to řeším prací po nocích, hektickým životem a přicházím o mnoho věcí, které některé maminky na rodičovské dovolené berou mnohdy jako samozřejmou věc a jiní jen zneužívají systém a připadá jim to naprosto normální!

Bára

• Nahlásit
  • Citovat

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama