Ukončení RD a nástup na mateřskou

Anonymní
14.8.20 23:21

Ukončení RD a nástup na mateřskou

Ahoj holky, potýkám se s takovým problémem a pomohly by mi rady zkušenějších. Jsem na prodloužené RD na 4 roky, stalo se to kvůli zvýšení a dočerpání RP. Snažíme se rok u druhé dítě a celou tu dobu jsem byla přesvědčená, že už další měsíc to bude. Po té době jsem se rozhodla nastoupit zpět do práce, pracuji v chemickém provozu. Interně mám ze svého zaměstnání ale informaci, že kvůli situaci s Covidem dostanu hned po nástupu výpověď pro nadbytečnost. Teď jsem ale zjistila, že se nám druhé dítě povedlo.
Můj dotaz na vás spočívá v tom, že bych si přála ukončit RD o pár měsíců dřív a kvůli kyanidům v práci zůstat mimo vyhazov na nemocenské, jenže nevím jak zažádat zaměstnavatele o předčasné ukončení za pár měsíců a vyřešit návaznost s neschopenkou vzhledem k tomu, že mi na jaře vyšel s prodloužením vstříc. Firma začala škrtat všechno co může od června doteď a každé vyplácení 14 denní neschopnosti se jí nelíbí. Děkuji za nějakou zkušenost či pomoc.

• Citovat
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
15854
14.8.20 23:25

Teď nějak nechápu, proč nemůžeš zůstat na RD co to půjde, a potom jít na PN nebo na mateřskou, pokud by to vyšlo? Proč musíš končit RD už teď?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
14.8.20 23:28

Už mám dobraný RP, nemohu doma zůstat bez financí. Byla jsem rozhodnutá RD ukončit a v případě vyhazovu zkusit jinou práci, teď to ale změnilo celou situaci.

• Citovat
  • Nahlásit
72923
14.8.20 23:41

No, tak muzes nekam jinam nastoupit jako tehotna, nevidim duvod, proc by ti mel zamestnavatel zkracovat neplacene volno jen proto, abys dostala nemocenskou, pro kterou jeste ani neni duvod.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
15854
14.8.20 23:46
@Anonymní píše:
Už mám dobraný RP, nemohu doma zůstat bez financí. Byla jsem rozhodnutá RD ukončit a v případě vyhazovu zkusit jinou práci, teď to ale změnilo celou situaci.

A proč máš tedy RD do čtyř let věku dítěte, když ses chtěla vrátit dřív? Nebo špatně chápu? Zaměstnavatel tě asi dřív vzít nemusí. Zkusila bych se domluvit, že ukončíte RD. S tím, ať ti klidně dají výpověď, a pak bych šla na PN, pokud ti vyjde ochranná lhůta. Pokud zaměstnavatel nechce platit PN, pak ať ti napíšou dohodu, aby se ti vyplatila a zase můžeš na PN.

Nebo dej výpověď ty, a jdi na PN.

Příspěvek upraven 15.08.20 v 00:00

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
14.8.20 23:50

Žádala jsem je o prodloužení do konce srpna kvůli školce pro malou, ale žádost mi na personálním připravili do 4 let

• Citovat
  • Nahlásit
15854
15.8.20 00:03
@Anonymní píše: Žádala jsem je o prodloužení do konce srpna kvůli školce pro malou, ale žádost mi na personálním připravili do 4 let

A tys to podepsala a dál neřešila? No musíš za zaměstnavatelem. Když tě nevezmou zpět dřív, tak asi máš je možnosti výpovědi. A pokud ano, tak se s tím už dá něco dělat.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
42235
15.8.20 08:09
@Anonymní píše:
Ahoj holky, potýkám se s takovým problémem a pomohly by mi rady zkušenějších. Jsem na prodloužené RD na 4 roky, stalo se to kvůli zvýšení a dočerpání RP. Snažíme se rok u druhé dítě a celou tu dobu jsem byla přesvědčená, že už další měsíc to bude. Po té době jsem se rozhodla nastoupit zpět do práce, pracuji v chemickém provozu. Interně mám ze svého zaměstnání ale informaci, že kvůli situaci s Covidem dostanu hned po nástupu výpověď pro nadbytečnost. Teď jsem ale zjistila, že se nám druhé dítě povedlo.
Můj dotaz na vás spočívá v tom, že bych si přála ukončit RD o pár měsíců dřív a kvůli kyanidům v práci zůstat mimo vyhazov na nemocenské, jenže nevím jak zažádat zaměstnavatele o předčasné ukončení za pár měsíců a vyřešit návaznost s neschopenkou vzhledem k tomu, že mi na jaře vyšel s prodloužením vstříc. Firma začala škrtat všechno co může od června doteď a každé vyplácení 14 denní neschopnosti se jí nelíbí. Děkuji za nějakou zkušenost či pomoc.

Rodicovska dovolena ti skoncila v den 3. narozenin ditete. Rodicovsky prispevek je socialni davka, ktera se zamestnanim nesouvisi. Patrne jsi na neplacenem volnu, behem nehoz muzes dostat vypoved.
Zazadat o ukonceni neplaceneho volna musis stejnym zpusobem jako jsi zadala o nej.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
15.8.20 12:20

@matkabagristy
Jsem na rodičovské dovolené, placené volno nemám. Po třetím roku dítěte jsem podala v práci žádost o prodloužení RD kvůli dočerpání zvýšeného rodičovského příspěvku a nemožnosti umístit dítě na pár měsíců do školky, zaměstnavatel mi vyhověl.

• Citovat
  • Nahlásit
14112
15.8.20 12:26
@Anonymní píše:
@matkabagristy
Jsem na rodičovské dovolené, placené volno nemám. Po třetím roku dítěte jsem podala v práci žádost o prodloužení RD kvůli dočerpání zvýšeného rodičovského příspěvku a nemožnosti umístit dítě na pár měsíců do školky, zaměstnavatel mi vyhověl.

Ale dle zákoníku práce je rodičovská dovolená pouze do tří let věku dítěte. Podívej se pořádně, co zaměstnavatel napsal do papírů.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
14923
15.8.20 12:28
@Anonymní píše:
Ahoj holky, potýkám se s takovým problémem a pomohly by mi rady zkušenějších. Jsem na prodloužené RD na 4 roky, stalo se to kvůli zvýšení a dočerpání RP.

To je nesmysl. RD lze poskytnout nejvýše do věku 3 let dítěte a s RP nesouvisí.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
42235
15.8.20 12:29
@Anonymní píše:
@matkabagristy

jeste jednou, dle zakoniku prace rodicovska dovolena je nejdele do 3 let veku ditete. Fakt nejsi na rodicovske dovolene. Prispevek s tim nema co delat. Mas nejaky papir o tom, co vlastne ted cerpas?
Na rodicovske dovolene nelze dat zamestnanci vypoved, ty uz na dovolene nemuzes byt. Mas to vyreseno jinak.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
15.8.20 12:37

Holky dostala jsem poštou od zaměstnavatele potvrzení, že mi na moji žádost prodlužuje RD do 4 let věku dítěte. Mám to podepsane personalni. Podle zákoníku práce vám zaměstnavatel poskytnout RD do 3 let musí, dele prodloužit však může z vlastní vule. Nejsem v naší firme jediná, dělají to bezne.

• Citovat
  • Nahlásit
15854
15.8.20 14:12
@Anonymní píše:
Holky dostala jsem poštou od zaměstnavatele potvrzení, že mi na moji žádost prodlužuje RD do 4 let věku dítěte. Mám to podepsane personalni. Podle zákoníku práce vám zaměstnavatel poskytnout RD do 3 let musí, dele prodloužit však může z vlastní vule. Nejsem v naší firme jediná, dělají to bezne.

To ano, ale musí to nějak řešit. Např. neplacenyn volnem. A podle toho se potom řeší třeba to, že tě může vyhodit. U neplaceného volna to třeba jde pořád. Tak pokud to zaměstnavatel neví, a pořád jsi pro něho na RD, tak dobře pro tebe.

A jinak rp jsi dávno mohla pobírat i v práci.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
14870
15.8.20 15:38
@Anonymní píše:
@matkabagristy

Tak určitě :roll: :lol:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama