Ukončení rodičovské, nemocenská, další mateřská

924
12.10.20 13:43

Ukončení rodičovské, nemocenská, další mateřská

Zdravím vás, chtěla bych se poradit. Jsem doma na rodičáku, který mi končí koncem března. O druhé miminko jsme se snažili dlouhou dobu, takže jsem si ho párkrát prodloužila. Teď jsem chvíli těhotná, první dcera má 3roky a 3mesice. A nevím jak postupovat dál. Ráda bych rodičák vybrala co nejdřív(z toho důvodu že teď mi chodí nějakých 5tisic, a s tím už se nedá vyžít) a nastoupila na nemocenskou a poté těch 6 až 8 týdnů před porodem na mateřskou. Ale vůbec nevím, zda je to možné. Smlouvu mám na dobu neurčitou, ale s prvním dítětem jsem otěhotněla ve zkušební době. Dneska jsem si volala na úřad a tam mi řekli, že zaměstnaná stále jsem. Může mi prosím někdo poradit, zda má zkušenost? Díky moc :hug:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
8578
12.10.20 13:55

Jak jako, že na úřadě ti řekli, že jsi stále zaměstnaná? Tys to nevěděla? Neřešila jsi se zaměstnavatelem neplacené volno po rodičovské dovolené? Na neplaceném volnu nemáš nárok na nemocenskou.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
5277
12.10.20 14:08

Zamestnana jsi, ale na neplaceném volnu. Takže by ses musela vrátit do práce a pak jít teprve na nemocenskou pokud by byl důvod. A já být teda zaměstnavatelem tak se s tebou po tomto rozloucim.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
16766
12.10.20 14:11

Jakože se vrátíš těhotná do práce a hned půjdeš na PN? Co jsi vůbec prodlužovala? čerpání rodičovského příspěvku a nebo ses domlouvala práci na neplacené volno?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
924
12.10.20 14:13

@Lendeš @JancaS84 No nevěděla jsem jak to je, prostě jsem jen řešila do kdy budu doma na rodičáku a hlavně jsem řešila druhé těhotenství, které prostě nejde naplánovat a povedlo se nám až po dvou letech. Co jsem pochopila, musela bych dohodou ukončit neplacené volno a přejít na nemocenskou. Do práce se vracet nemusím. A na nemocenskou nárok samozřejmě mám, to bych to tady nepsala. Dojizdim na udržovací injekce a hormony, takže do práce ani nastoupit nemůžu.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
883
12.10.20 14:14

Pokud máš smlouvu na dobu neurčitou, tak zaměstnavatel tě nesmí vyrazit do 3 let věku dítěte. Pak už je to čistě na domluvě.
Na nemocenskou můžeš nastoupit až po tom co dočerpáš a ukončíš rodičovskou dovolenou a nastoupíš do práce. No a to už tě může čekat výpověď na stole. Nicméně, pokud by se ti povedlo i s výpovědí vlézt se do 180 denní ochranné lhůty, tak pak budeš mít nárok na mateřskou. Pokud ne, tak o mateřskou přijdeš.
Takže počítej velmi pečlivě, protože můžeš přijít o hodně peněz.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
924
12.10.20 14:15

@P4ja prodlužovala jsem rodičovský příspěvek. Tudíž i rodičovskou dovolenou ne? O neplaceném volnu jsem vůbec nevěděla, takže ani to s nikým neřešila

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
924
12.10.20 14:17

@LilyJane aha,a jak to prosím tě spočítám? Můžeš mi poradit?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
8578
12.10.20 14:18
@majkl8686 píše:
@Lendeš @JancaS84 No nevěděla jsem jak to je, prostě jsem jen řešila do kdy budu doma na rodičáku a hlavně jsem řešila druhé těhotenství, které prostě nejde naplánovat a povedlo se nám až po dvou letech. Co jsem pochopila, musela bych dohodou ukončit neplacené volno a přejít na nemocenskou. Do práce se vracet nemusím. A na nemocenskou nárok samozřejmě mám, to bych to tady nepsala. Dojizdim na udržovací injekce a hormony, takže do práce ani nastoupit nemůžu.

Tos pochopila správně. Pro zaměstnavatele je ale nevýhodné souhlasit s dřívějším ukončením neplaceného volna.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
8578
12.10.20 14:20
@LilyJane píše:
Pokud máš smlouvu na dobu neurčitou, tak zaměstnavatel tě nesmí vyrazit do 3 let věku dítěte. Pak už je to čistě na domluvě.
Na nemocenskou můžeš nastoupit až po tom co dočerpáš a ukončíš rodičovskou dovolenou a nastoupíš do práce. No a to už tě může čekat výpověď na stole. Nicméně, pokud by se ti povedlo i s výpovědí vlézt se do 180 denní ochranné lhůty, tak pak budeš mít nárok na mateřskou. Pokud ne, tak o mateřskou přijdeš.
Takže počítej velmi pečlivě, protože můžeš přijít o hodně peněz.

Ona není na rodičovské dovolené. Kdyby zaměstnavatel měl důvod, tak ji výpověď dal a neschvaloval neplacené volno. Teď ji jako těhotné až na výjimky dát výpověď nemůže.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
5277
@majkl8686 píše:
@P4ja prodlužovala jsem rodičovský příspěvek. Tudíž i rodičovskou dovolenou ne? O neplaceném volnu jsem vůbec nevěděla, takže ani to s nikým neřešila

Ne, rodičovská dovolená je jen do 3 let věku dítěte. Pak si musíš požádat v práci o neplacené volno a nahlásit to na zdravotní pojišťovně. To není tak, že si prodloužís rodičovský příspěvek a automaticky se ti prodlouží i rodičovská dovolená.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
16766
@majkl8686 píše:

Jsou to dvě odlišné věci. RP se řeší na úřadu práce a rodičovská dovolená u zaměstnavatele. Pokud jsi ji měla do tří let věku dítěte, a nenstoupila jsi zpět a nebo se nedomluvila na neplaceném volnu, tak je klidně možné, že ti co nevidět dorazí výpověď pro absence.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
924
12.10.20 14:21

@Lendeš To jsem se právě dneska ptala i já tom úřadě, zda je to pro něj nějak nevýhodné, že by mi v tom nemusel vyhovět, a paní mi řekla že ne, že mu je to v podstatě jedno. Tak právě nevím

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
16766
12.10.20 14:23
@majkl8686 píše:
@Lendeš To jsem se právě dneska ptala i já tom úřadě, zda je to pro něj nějak nevýhodné, že by mi v tom nemusel vyhovět, a paní mi řekla že ne, že mu je to v podstatě jedno. Tak právě nevím

To mu asi těžko bude jedno. Když jsi s ním ani neřešila neplacené volno, a teď ho chceš ukončit, abys mohla nastoupit na PN. :think:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
924
12.10.20 14:23
@Lendeš píše:
Ona není na rodičovské dovolené. Kdyby zaměstnavatel měl důvod, tak ji výpověď dal a neschvaloval neplacené volno. Teď ji jako těhotné až na výjimky dát výpověď nemůže.

Přesně tohle jsem řešila, nevedla jsem jestli mi nedal výpověď aniž by mi to nějak oznámil. Proto jsem si volala, zda jsem stále zaměstnaná. Takže on to neplacené volno musel prvně schválit?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama