Ukončeni pracovní smlouvy po podepsání, co teď?

Anonymní
29.6.21 16:09

Ukonceni smlouvy po podepsání

Ahoj, od noveho mesice ksem mela nastoupit do nového zaměstnaní. Se zaměstnavatelem jsme se domluvili ústně na určitých podmínkách. Podepsala jsem smlouvu a následně druhý den zjistila, že nedodržel to, na čem jsme se domluvili. Volala jsem mu tedy, že za těchto podmínek nenastoupil a že jsme se domlouvali na něčem jiném. Chci zrušit smlouvu ještě před nástupem, on mi začal 3× denně volat a přemlouvat a nabízet větší peníze a že bychom smlouvu tedy předelali. Já už ale nechci, bylo to od něj nefér a nechci s tímto člověkem spolupracovat. Zítra Mám tedy přijet smlouvu zrušit a práskl mi s telefonem. Naštěstí mám ve smlouvě uvedenou zkušební dobu, takže bych přinejhorším zrušila pracovní poměr ve zk. době.
Mám strach, že na mě bude zítra zase něco zkoušet, přemlouvat, slibovat atd.
Může na mě něco vytáhnout? Jak se bránit? Dekuji za odpověd

• Citovat
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
99
29.6.21 16:39

Pokud je smlouva jiz oboustranne podepsana, pak je platna, a zrusit lze pouze skartaci a akceptaci obou stran. Takze doporucuji dorazit a takto se domluvit. Stejne, pokud by chtel sepisovat novou smlouvu, tak tuto byste asi taky zrusili. Pokud nebude souhlasit, tak ano, rovnou si priprav podepsany formular na zruseni PP v ZD k 1.7. (Predpokladam, ze od tohoto data je smlouva uzavrena a je to datum nastupu), nicmene on te k nicemu nutit nemuze, nema defacto nic, cim argumentovat a byl by sam proti sobe, aby to nejak hrotil.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
29.6.21 17:05

Vytáhnout nemůže nic a skartace je taky blbost. Normálně si napiš „Výpověď ve zkušební době danou zaměstnancem“ (formuláře k tomu najdeš kdekoliv na netu, musí tam být datum, jméno, údaje o firmě atd.), udělej si dva výtisky a ten jeden si nechej podepsat – jestli ti to nepodepíše on, tak stačí na recepci nebo od někoho z firmy kdo přebírá poštu – jinak bys to musela poslat poštou expres s dodejkou.

Teoreticky by tě mohl popotahovat, pokud jsi už měla do té práce nastoupit, ale jestli není úplný blázen, tak to kvůli dvěma dnům nebude řešit, nic by z toho nevytřískal.

EDIT: jo teď jsem si všimla, že jsi ještě nenastoupila. Normálně si tu výpověď napiš k 1. dni nástupu a takhle jim to dodej. Ale musí ti to podepsat, nebo to musíš poslat poštou, aby bylo doložitelné, že to dostali.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
9189
29.6.21 17:19

@Žižkovská žena není to výpověď, ale zrušení PP.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
21556
29.6.21 17:32

Nechci kecat, ale není to tak, že pracovní smlouva začíná platit až sjednaným dnem nástupu do práce? Takže stačí nenastoupit a smlouva nevstoupí v platnost. Aspoň dříve to tak bývalo.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
99
29.6.21 17:33

@Žižkovská žena a navic pokud je datum nastupu 1.7., tak to skartovat lze, ale oboustranne, nikam ji predpokladam jeste neprihlasoval (SP, ZP)

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
99
29.6.21 17:34

@Janli presne tak, pokud tam jede a chce si byt jista, pak to proste muzou skartovat.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
49024
29.6.21 17:35
@Janli píše:
Nechci kecat, ale není to tak, že pracovní smlouva začíná platit až sjednaným dnem nástupu do práce? Takže stačí nenastoupit a smlouva nevstoupí v platnost. Aspoň dříve to tak bývalo.

presne tak, pracovni pomer vznika az nastupem do zamestnani.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
29.6.21 17:38

Ano, prý skartujeme oba originály spolu a tím to zanikne. Bojím se, Ale že tam na mě bude řvát nebo mě zase neustále přemlouvat a já už ba to nemám sílu. Bolí mě z toho úplně žaludek. Choval se Jako hulvát.

• Citovat
  • Nahlásit
21556
29.6.21 17:43

@wawa @matkabagristy dík, nebyla jsem si jistá. Jsem už sedm let z pracovního procesu.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
132
29.6.21 18:05

Zakladatelko, „skartace“ určitě ne. To není čistý postup a může hypoteticky přinést spoustu komplikací.

Podívej se, co se píše ve smlouvě o datu vzniku pracovního poměru. Pokud je to den nástupu, připrav si dokument o odstoupení od pracovní smlouvy. Pokud je tam definováno něco jiného nebo byste z jakéhokoli důvodu překročili v jednání termín nástupu, připrav si dokument o ukončení pracovního poměru ve ZL.

Obojí je jednostranný právní úkon, tzn. nepotřebuješ žádný podpis protistrany k tomu, aby to nabylo platnosti. Jediné, co potřebuješ, je důkaz o doručení, tj. ideálně poslat do datové schránky/poštou doporučeně, uznáno by mělo být i zaslání mailem.
Doporučuji zkombinovat - mailem oznámení o tvém rozhodnutí (nemusíš nijak zdůvodňovat) + do přílohy scan s tvým podpisem a totéž do datovky/poštou.

Pokud budeš postupovat tímto způsobem, nemusíš se s dotyčným vůbec scházet a máš na to plné právo.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
29.6.21 18:33
@LaRoux píše:
Zakladatelko, „skartace“ určitě ne. To není čistý postup a může hypoteticky přinést spoustu komplikací.

Podívej se, co se píše ve smlouvě o datu vzniku pracovního poměru. Pokud je to den nástupu, připrav si dokument o odstoupení od pracovní smlouvy. Pokud je tam definováno něco jiného nebo byste z jakéhokoli důvodu překročili v jednání termín nástupu, připrav si dokument o ukončení pracovního poměru ve ZL.

Obojí je jednostranný právní úkon, tzn. nepotřebuješ žádný podpis protistrany k tomu, aby to nabylo platnosti. Jediné, co potřebuješ, je důkaz o doručení, tj. ideálně poslat do datové schránky/poštou doporučeně, uznáno by mělo být i zaslání mailem.
Doporučuji zkombinovat - mailem oznámení o tvém rozhodnutí (nemusíš nijak zdůvodňovat) + do přílohy scan s tvým podpisem a totéž do datovky/poštou.

Pokud budeš postupovat tímto způsobem, nemusíš se s dotyčným vůbec scházet a máš na to plné právo.

Jaké komplikace by to mohlo přinést? Sám mi To takhle řekl, datum nástupu by bylo od 1.7. ve smlouvě, ale 1.den do práce jsem měla přijít až 9.7.,takže mu to dávám vědět dopředu a prý se takto domluvíme

• Citovat
  • Nahlásit
1668
29.6.21 19:11

Pokud nenastoupis tak pracovní smlouva prostě zaniká.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
99
29.6.21 19:23

@Nicole 1234 presne tak, zamestnanec je vzdycky chraneny, nenastoupis, nevznikne prac. pomer, nic vic se stat nemuze. Skartovat to samozrejme oba muzete, zaprve jste se tak oba dohodli, zadruhe originaly mate ve 2 vyhotoveni a ty se zlikviduji.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
132
29.6.21 20:19
@Anonymní píše:
Jaké komplikace by to mohlo přinést? Sám mi To takhle řekl, datum nástupu by bylo od 1.7. ve smlouvě, ale 1.den do práce jsem měla přijít až 9.7.,takže mu to dávám vědět dopředu a prý se takto domluvíme

Třeba takové, že půjdeš někam rozrušená a pod tlakem a nemusíš se úplně soustředit na to, co on za sebe skartuje. Psala jsem hypoteticky, neříkám, že to nastane, ale popisuješ tady toho člověka, že tě šikanuje apod., tak proč se tomu riziku nevyhnout, když to jde.

Především ale výhodou formálního vypovězení jakéhokoli závazku je to, že máš něco v ruce, což při skartaci nemáš. Proto se smlouvy běžně netrhají, ale vypovídají.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat