UM po 1. roce věku - nezbytnost nebo marketing?

10797
7.6.10 14:32

UM po 1. roce věku - nezbytnost nebo marketing?

V ČR se obvykle doporučuje nepodávat dítěti kravské mléko jako nápoj do konce 2. (někdo říká dokonce 3.) roku věku. Provedla jsem si malý internetový průzkum a zjistila jsem, že ve spoustě zemí tomu tak není, pediatři doporučují (nebo minimálně nejsou proti) od ukončeného roku přejít na kravské mléko. Můj názor na tuto věc se asi nejvíc shoduje s článkem od australské laktační poradkyně http://ezinearticles.com/?…

Argumenty proti UM po 1. roce věku

• batole přijímá vysoký podíl tuhé stravy, ze které lze získat všechny vitamíny a minerály, které potřebuje
  • UM bývají hodně sladká, dětem to chutná, ale pak mohou mít problém s přechodem na kravské mléko
  • batolecí UM obsahuje stejnou neupravenou kravskou bílkovinu jako normální kravské mléko, jde tedy jen o obyč. sušené mléko + vitamino-minerální doplněk
  • (pseudoargument, ale taky na něm něco je) Ve spoustě států je kvůli doporučení WHO ohledně kojení zakázána reklama na počáteční UM… tím, že výrobce vyrábí batolecí mléko se stejnou značkou, může inzerovat toto batolecí mléko a přitom tak oslovovat i cílovou skupinu pro počáteční mléka.

Samozřejmě se všude uvádí, že batolecí UM má opodstatnění pro děti, které nechtějí moc jíst (aby dostaly nějaké ty živiny), případně u alergiků na BKM (tam je to bez debaty). Já bych se chtěla ale pobavit o případu normálního, zdravého dítěte. Jasně že nejlepší je kojení, ale vezměme případ, kdy se kojí cca do toho roka.

Kdo by si chtěl můj průzkum zopakovat, klíčová slova pro anglickojazyčný web jsou „toddler formula vs. cow milk“.

Ještě chci dodat, že nejsem žádná kojofanatička, pro kterou je UM sprosté slovo… myslím že je to super věc u miminek, když nelze kojit.. ale moje téma je o batolatech.

Zajímá mě to fakt moc (nejen kvůli mým dětem, ale tak nějak obecně), těším se na všechny vaše názory (explicitně upozorňuji, že mě zajímají i ty nesouhlasné :)

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Napsat příspěvek

Reakce:

Anonymní
7.6.10 14:46

Naše pediatrička se nebrání používání obyč. mléka s krátkou trvanlivostí (5 dnů, ale pořádně nevím, která to jsou) při vaření od 1 roku a nahrazením MM nebo UM od 1,5 roku.

Můj syn byl plně kojen do 6 měsíců a s příkrmy se odstavil v 9. měsíci. Někdy kolem roku začal postupně odmítat UM podávané ráno a večer. Snižoval dávky z 150ml až na nulu, takže jsme někdy v 15 měsících pomale přecházeli na obyč. mléko. Pro svůj klid jsem kupovala Bio, které je vlastně plnotučné. S přechodem problém nebyl, protože ani toho moc nevypil :lol: Teď ve 20 měsících vypije tak hrnek denně a zbytek dorovnáváme ve stravě (omáčky, kaše, jogurty…). Je zdráv, vyvíjí se normálně, akční je až moc a alergiemi netrpí.

A můj názor? I kdyby nepřestal UM odmítat, přešla bych na obyč. mléko v tom 1,5 roce. Taky v UM nevidím bůhví jaký význam a s tím pseudoargumentem docela souhlasím. Trh a marketing dělá hodně a na dětech se u nás opravdu vydělává :zed:

• Nahlásit
  • Citovat
926
7.6.10 14:59

My kojili do 19 měsíců, pak jsem prcka sama odstavila a snažila se do něj nacpat různé druhy UM, ale více méně neúspěšně. Prostě mu to nechutnalo … ani neochucené, ani ochucené. Tak jsem mu začala dávat normální bio mléko, do toho třeba trošičku kakaa a bylo všechno v pořádku. A je naprosto zdravý.
Na druhou stranu mám kamarádku, která dává svému synovi i ve 4 letech Nutrilon, protože do něj normální kravské není schopna dostat … asi že je opravdu sladší :-)
Nechci argumentovat tím, že my jsme taky dostávali kravské pomalu už od narození, ale např. v zahraničí se to opravdu tak moc jako u nás neřeší. Například v britských Hipp příkrmech mají smetanu už od 1/2 roku … sama jsem byla překvapena, jak se Hipp pro britský trh liší od těch u nás.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
23861
7.6.10 15:00

Já synovi zatím nedávám ani UM ani KM. Tedy zakysané výrobky za KM - jogurt, smetana, cottage, to ano, ale na pití ne. Sama mléko nepiju, tak mi přijde divné ho cpát děcku, takže já tu dávám do placu k probrání další alternativu - mléko nedávat na pití vůbec (jistě by se našly články typu, že mléko pijí telátka a člověk ne, že se to špatně tráví atd.) Sama nevím, k čemu se přiklonit :nevim: Zatím kojím, takže moc neřeším, ale jednou to vyřešit budu muset taky :think:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
5597
7.6.10 15:07

tak já teda UM kupuju pořád, není to pro mě finančně ztrátové, tak proč ne. naše dr. říkala, že od roku kravské ano do pokrmů, ale nenahrazovat kavské UM, že kravské je pro dítě jen bílá voda, zato UM má potřebné látky. terez to chutná, vypije ráno a večer po 150ml. rozhodně nejsem zástancem granka od roku věku. takhle to máme doma zase my :-D

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
4425
7.6.10 15:29

Moje děti mlíko nepijí, takže mám jasno :mrgreen: Ale danovi jsem teď začla vařit kaši z kravského mléka. Taky mám pocitm že se to stím UM trochu přehání. Jakoby ho nevyráběli z toh kravského, co je tak škodlivé :lol:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
10482
7.6.10 15:38

já jsem rozhodně pro KM (u zdravého dítěte) od 18m, také jsem ho tak podávala. z KM jsem mimochodem vařila už od 6m (špenát apod.). kojila jsem do 10m a pak jsme přešli na UM.. od 18m dávám mléka čerstvá, nejraději bio nebo selské mléko. vždy mléko pouze pasterované, právě s krátkou trvanlivostí.

moje dětská lékařka postupuje podle doporučení platných v čr (UM do 2-3 let), nicméně, jako potravinářský chemik a manželka lékaře jsem přirozeně zvědavý člověk a to zejména v oblastech, které se více či méně našich oborů dotýkají.
proto již při počátku příkrmů jsme postupovali podle doporučení nejen českých pediatrů, ale i amerických, britských apod. a tak jsme např. „předběhli“ trend zavádění lepku o rok, ryby přidali daleko dříve apod.

nicméně, UM oceňuji také, a to především u našeho Vojty. mít dítě, které nevyžaduje mléko přes noc (1/2 litr), UM by u nás už dávno nebylo.. ale takto mám jistotu, že se mléko nezkazí a vydrží mu celou noc. u KM bohuže ne..
stejně tak při dovolených bez ledničky, výletech do zoo apod. (mléko musí být i v poledne) je pro mne Um neocenitelnou věcí. je pravdou, že jsou to ale zejména praktické věci, které mě vedou k používání UM.. nikoliv zdravotní.

pokud mám možnost volby, vždy je to KM. vitamíny a vše přijímá tak velké dítě již ze stravy a mléko k pití je pro mne pouze pití, ne jako nahražka stravy a je to o zdravém návyku na tento nápoj. není to o finanční stránce, kdybych si myslela, že UM mému dítěti prospěje, neváhala bych nikdy, i nad nejdražší značkou..

sama mám laktozovou intoleranci a mléko pít nemohu, manžel také nepije, nicméně nepřijde mi divné dávat ho pít dítěti.

závěrem musím napsat, že Vojta nepreferuje UM nebo KM. nerozeznává, možná i proto, že dostává už přes rok rovnoceně oba druhy. rozeznává pouze mléko studené a teplé (to vyžaduje na usnutí).

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
17863
7.6.10 15:41

My stale UM davame,ma ho rada a me to nic neudela,tak proc ji ho nedavat dal,ze?Ty dve krabice mesicne me financne nezruinuji.A myslim,ze je v nem urcite vic zdravi prospesnych latek,nez v obyc.krabicovym mliku.Klidne ale udelam kakao z obyc mlika.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
7217
7.6.10 15:58

Ahoj,
naše závislačka by bez flašky UM snad ani nešla spát (2 3/4 roku). Jedinná výjimka je, když má silnou rýmu. To se nechá přemluvit s tím, že by jí bylo špatně (bohužel vyzkoušeno).
Nepohrdne ale ani studeným mlíčkem kdykoliv během dne. Kaše pro ni jinak než z KM nedělám, snažím se o to, aby bylo plnotučné, nejlépe bio.
Kojena byla 16 měsíců, přechod na UM byla nutnost kvůli čatému nočnímu vstávání.
Té mladší je 10M a zatím je kojena… Když bude potřeba, prejdeme na UM, od roka na KM do pokrmů a pak podle situace i na pití.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
10797
7.6.10 16:04
Nataša píše:
není to o finanční stránce, kdybych si myslela, že UM mému dítěti prospěje, neváhala bych nikdy, i nad nejdražší značkou..

Jojo jasný, přesně tak u mě, chci to co je pro dítě nejlepší, je mi jedno, co vyjde dráž.

Natašo, a rozpuštěné UM se nekazí? Jakto, není to divný? :)

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
10482
7.6.10 18:28

Elik, zkazí, ale až po 12 hodinách.. zdrcne se..
ale mám ozkoušeno, že flašku na usnutí vypije rychle a když jdu spát, udělám další a tu dá kolem 4 v noci a dopije kolem 7 ráno a pořád dobrý.. rozpadne se právě po těch 12hod..KM se zdrcne do 2-3 hodin (já ho bohužel musím ohřívat.. takže i tím je to rychlejší.. :()

divný.. no, přecijen, je to sušené mlíko prohnané větším tepelným zákrokem, sterilnější, než kravské, takže ani mikračka moc nehrozí..

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
28796
7.6.10 18:43

Nečetla jsem celou diskuzi,jen úvodní dotaz,pochopila jsem,že jde zakladatelce o průzkum..

Adámka jsem kojila 2 roky a 9 měsíců,asi od 2 let jsem mu dávala i kravské mléko,buď pasterizované polotučné nebo Kravíka v malé krabičce,tuším od Olmy,s jahodovou,banánovou nebo kakaovou příchutí..
Nejsme alergici,UM Sunar pro děti od 2 - 6 let nechtěl.Neměla jsem pocit,že bych mu nějak ubližovala,ničila ledviny..

Emičku stále kojím,žádné mléko zatím nepřidávám,ale např. do bramborové kaše,špenátu,dávám normální,asi od roku..

Nevím,jak bych se rozhodovala u mladšího dítěte,kdybych třeba nemohla kojit v roce,15 měsících.
Upřímně,snažila bych se,aby dítě pilo UM.V roce,15 měsících určitě.I když po zkušenosti s Adámkem nevím,jestli by UM chtěl.Emička ho totiž taky nechce,zkoušela jsem to,ze zvědavosti,máme doma vzorky.Tak až přestanu kojit,asi dostane normální.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
28796
7.6.10 19:50

Ještě pro zajímavost napíšu,že já jsem pro dřívější dobu možná netypicky skutečně vyrostla na Sunaru..Pila jsem ho až do 6 let,potom jsem ho už nechtěla a od té doby nepiju žádné mléko.Mám k němu odpor na zvracení,ne alergii.Nejím ani jídla,kde je čerstvé mléko přidáváno,teď už ho snesu ve špenátu nebo občas bramborové kaši.I když raději do špenátu přidávám smetanu a bramborovou kaši mám raději instantní,kde je to mléko sušené..

Mám 3 mladší sestry rychle po sobě.Tak proto jsme k Sunaru měli přístup.Sestry máma kojila,Sunar byl převážně pro mě :mrgreen:
Nevím,jak to přesně bylo.Ale vím,že jednu dobu,to ale asi hodně dřív,byl tak levný,že se s ním krmili prasata v družstvech,potom se zase vydával na lístky :nevim: Já jsem 85 rok a pamatuju si,že si mamka chodila k dětské dr.pro recept na Sunar,ta je psala na přání a vyzvedával se v lékárně.Kolik se na začátku 90.let za něj platilo,nevím :nevim:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
13134
7.6.10 20:00

UM SE KAZI PO 2 HODINACH
staci si precist pokyny na baleni UM, vsude pisi spotrebovat max do 2 hodin, jednou jsem hned nevymyla lahev a smrad jak z hradu, neco jako syr, opravdu se to hned kazi

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
11574
7.6.10 20:46

Ja ziju ve Svycarsku a vsichni pediatri doporucuji od jednoho roku zacit s kravskym mlekem, nekteri i o neco driv. nase juli ale taky mliko nepije i kdyz ja porad doufam ze opet zacne.. :cert: :-D

libi se mi vase profesionalni nazory :-)

jo a um se mi zkazilo jen malokdy. ale musi se dat hned do lednice a jen jednou ohrat.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama