UM u ročního dítěte - jak a kdy to načasovat?

685
7.7.05 08:55

Ahoj,
prosím o radu. Byly jsme na roční prohlídce a doktorka mi řekla, že mlíčko v kojení už nestačí (kojím 3× za den) a že mám přidat 500ml UM. Počítají se do tohoto množství i mléčné výrobky? Na svačinu máme 150ml jogurtu, takže by zbývalo už jen 350ml mlíka. Taky dávám několik odměrek UM večer do kaše. Taky nevím, jak to mlíko načasovat. Přes den vypije asi 300ml čisté vody. Tu prý máme dávat jen ve 30stupňových vedrech, jinak to mlíko. Máme tím zapíjet chleba k snídani a odpolední svačinku? Nebo to dávat mezi jídlem? Podle mně by to zapláclo žaludek a už by toho tolik neposnídala. Ale když to budeme dávat mimo jídlo, jak dlouho to můžu nechat připravené v láhvi? Nezkazí se to? A asi to bude chtít jiný hrneček než na vodu, ne? Vodu pijeme z Aventu. Asi před 2 měsíci jsem zkoušela dát trochu UM a rezolutně to odmítla. Zřejmě to bude boj.

Předem děkuju moc za radu, jsem z toho zmatená. Navíc za týden jedeme na dovolenou a neumím si představit, že budu najednou sterilizovat hrnečky.

Jitka

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Napsat příspěvek

Reakce:

966
7.7.05 09:05

Ahojky,
teda trochu jsi mě překvapila s tím, že bys měla vodu dávat jen ve 30 stupňových vedrech. To úplně odporuje tomu, co řekla pediatrička nám. Naopak, pokud ti pije vodu, je to paráda, spousta dětí má problémy naučit se čistou vodu pít. Náš klučina třeba pije jen sice hodně ředěnou, ale přeci jen šťávičku. A když je teplo, tak klidně 750 ml denně. Mlíko je přeci považováno spíš za jídlo než za nápoj.
Jinak mléko se má pít hlavně kvůli vápníku a ten je přesně i v mléčných výrobcích, ale třeba i v bramborách a další zelenině. Takže jogurt se tam určitě počítá.
Pokud tvoje holčička UM nechce, tak bych ji netrápila, z tvého mlíčka, ze zeleninky a jogurtů má určitě vápníku dost.
Jinak já dávám Vaškovi 250 ml Sunaru (ten jediný miluje) hned ráno po probuzení a co vypije (většinou tak 150ml) večer před spaním po večeři. přes den ty šťávy. Bohužel mi nepije z hrnku, takže máme normální lahev s dudlíkem, ale ani to už nevyvařuju, akorát pořádně vymeju a vyleju vroucí vodou. Vyvařuju to tak 1× týdně.
Takže si pěkně užijte dovolenou a hlavně si ji nezkaž kvůli mlíku :)

Makýš a Vendy (skoro 14m)

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
2237
7.7.05 09:20

ahoj Jiti,
máš asi nějakou zvláštní doktorku, když měla Eli asi dva roky, tak jsem měla s doktorkou diskusi o MM, jestli to stačí nebo ne, protože jsme měli o tom debatu s mamkama na plavku. Tak kojení stačí, protože se počítá i jogurty, kaše, mléč. polévky atd. Teď bude mít tři a zatím žádné um. mléko neměla. Je to asi věcí názoru, chystám se kojení už ukončit a tak čekám jak přijme jiné mléko, přes koleno to určitě lámat nebudu.
Pěkný den Anna

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
123
7.7.05 09:59

Ahoj, koukám, že se paní doktorka v oblasti kojení vzdělává 8O , ale asi si to trochu popletla s malými kojenci. Osobně nevidím důvod, proč dávat UM, když kojíš. Ostatní mléčné výrobky pokryjí denní potřebu dítěte. Prvního syna jsem kojila do 2 let a zhruba od 1,5 roku jsem mu dělala občas ze Sunaru koktejly nebo pudink. Sunar jako samotné mléko jsem mu dávala až když jsem přestala kojit, tj. po 2. roce. Teď mám ročního cvrčka :D (zítra) a jiné než MM nedostává. Za nějaký čas mu také budu vařit pudink a dělat koktejly ze Sunaru. Ta si s tím vůbec nelam hlavu. Hezkou dovolenou přeje Ajka

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
327
7.7.05 12:37

Ahoj Jiti,
souhlasím s holkama.
Sunar či jinou UM bych začala dávat až pokud by prcek byl neklidný a očividně měl hlad (třeba v noci). Ale pokud máš dost mlíka, tak se tím nedej znervoznit. Normální pestrá strava, kterou určitě má, mu zaručí dostatečný příjem vápníku i dalších vitamínů a voda zase dodá dost tekutin.

Nějaké změny dělej, až když bude mrňous neklidný a nesvůj a budeš mít pocit, že je to kvůli jídlu. Pokud prospívá a je v pohodě, tak bych si tím hlavu nelámala..... :D
Pavla

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
6429
7.7.05 14:38

Fakt divná doktorka.
Za prvé - nekaž si dovču a reš to až po ní.
Za druhé - v roce má mít dítko minim. 500ml mléka či mléčných výrobků, lépe 700ml. Ale samozřejmě se počítá jogurt, kolik UM s vodou uděláš, když děláš kaši + kojení = měli byste být v pohodě.

Jinak příkrmy lze samozřejmě zapíjet UM - dá se udělat vždy třeba jen 60ml. Ale je otázka, jestli to vůbec budete pít, když doteď tvá ratolest znala jen MM.

Připravené UM bys měla udělat a okamžitě spotřebovat - toliko stanovisko výrobce Nestlé (Beba). Nemělo by být v lahvi a čekat, protože pracuje a může se pak zadělat na problémy střevního rázu. Takže to tak dodržujem, nikdy si nedělám mléko dopředu, udělám,vypijem a hotovo.

Jinak jiné názory na UM říkají, že UM může být v ohřívačce 2 hodiny, pak vyhodit..

Mít jej připravené dopředu, to je i problém s teploto.. Bylo by asi studené.. Musela bys tedy ven brát teplou vodu do termosky a pytlík s UM s sebou a na trase míchat.. pak lahvičku sterilizovat, to je otrava, když už jste tak velcí…

Takže já bych dál kojila, dávala UM do té kaše (kupovala bych nemléčnou kaši = píší tam „stačí přidat mléko“ = ty si mléko udělás a budeš mít přehled, kolik zbaštěno.

• Jestli jíte ty jogurty.
    Občas, když budeš doma, tak dát příkrm zapít mlékem místo vodou. Vody by se nemělo dávat moc, lepší je fakt to mléko, ale říkej to dětem a voz s sebou stále termosku a dost lahviček, že jo.. Takže my denní dávku pokrýváme tím, že ráno a večer dáme 250ml, oběd nastavujem také UM (lépe spojeno a lépe se baští) + odpoledne něco do kaše a je to. Přes den pije malá slabý čaj. Moc jí to nejede… Když odmítá dost, tak jí dám ještě mlék na pití.. Ale na dovče bych to neřešila..

E.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1428
7.7.05 14:44

Ahoj Jiti,

přestože my zatím plně kojíme a zkušenosti s UM ještě nemáme, 100% souhlasím s holkama.

Pokud by jsi ale opravdu chtěla začít podle rady doktorky s UM, určitě bych na Tvém místě začala až po návratu z dovolené. Prcka čeká mnoho nového (nejen prostředí, ale určitě i spousta nových zážitků) a ještě zvykat si na UM, když ho nejedl........

Přeji krásnou dovolenou

Ahoj

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
3417
7.7.05 14:56

Já jenom dodám, pokud se rozhodneš to UM dávat, tak se prostím tě vybodni na tu sterilizaci. To je opravdu zcela zbytečné.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
6429
7.7.05 18:56

Ještě mne napadlo, že doktorka se asi bojí, že prostě málo nakojíš a doháníte to tou vodou = dítko čůrá, ale ona ani ty nevíte přesně, kolik mléka a tedy vápníku dostává.. Tak se chce asi pojistit tím, že do něj prostě těch 500ml dostaneš jinou formou než kojením a bude to „doma“..
Takže na jednu stranu doktorku chápu, na druhou se dá udělat kontrolní kojení s vážením + to o těch jogurtech a mléčných výrobcích vůbec ti měla říct (musí to přece vědět!)

E.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
34
8.7.05 12:38

Taky bych dodala - souhlasím s Pimpou - že sterilizace je úplně zbytečná. Představ si, že ti mrňous dá do pusy různé věci ze země apod. a ty mu pak budeš sterilizovat lahvičky… Je to padlé na hlavu. Já jsem to nedělala ani u 3 měs. mimina (když pilo odstříkané mléko) a nikdy nebyl problém. Ještě k přípravě na cesty - já používám termoobal, mléko uvařím trochu teplejší a vydrží tam cca 3 hodiny teplé. Když potřebuji na déle, uvařím horkou vodu do nerez termosky, UM mám v lahvičce a pak jej zaleju před podáváním - takhle to lze i na půl dne. Jsme s malou věčně někde na cestách, ale nikdy to nebyl problém, jen to vyžaduje trochu myslet dopředu. Katrin.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
3417
8.7.05 14:48

Katrin, tak to by jsme si asi rozumněly :D . Taky jsem to tak dělala. Navíc se to mlíko zas tak rychle nekazí, dokonce bych řekla, že je to běžná potravina (doufám že se do mě zase někdo pustí :lol: ).

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama