ÚP a nebo péče o dítě? POradíte

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu
Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 16.11.18 14:26
ÚP a nebo péče o dítě? POradíte

Ahojte holky, zajímal by mě váš názor. JSem nyni 4 měsíce na Up, kdy aktivně chodím na pohovory, npař. tento měsíc jsem obešla 4 nabídky.. zajímám se.
Bohužel, rodinná situace je taková, že nemůžu vzít jakékoliv zaměstnání, a proto, že nechci být označená od okolí, že se mi nechce pracovat a jiné připomínky, tak přemýšlím, že půjduna Péči o dítě do 7 let.. a hledat práci vyhovující..
Samotnou mě to moc netěší, do práce bych jít chtěla. Ted jsem pracovala rok, bohužel je ted v rodině taková situace, kdy mám určité omezení. Nechci to moc rozebírat, protože jak vidím ostatní diskuse, tak většinou se to otočí, proti zakladately a řeší se co a jak má řešit..
K tomu že mám malé děti, mám v péči starou 90 letou babičku, sama mám sníženou prac. schopnost. Co se týká práce, tak nyní je období, že je hodně na 4 h, uklid, a nebo prodavačky ajiné, na to se dívám.. BOhužel na UP, nemůžete říkat, tak chci tam ne, a proto! přemýšlím, že raději budu na péči, a najdu si vyhovující práci na pár hodin..
DOtaz je takový, jak to je.. Pokud bych na péči, lze jít do běžného zaměstnání- nemyslím na zkrácený, ale třeba běžně nastoupit- třeba něco na ranní 8 h, což by mi taky vyhovovalo a nebo to pořád musí být do určité částky a dítě jenom ve školce do Oběda??
Prostě se odhlásit a jít do práce?? Mužu případně pokud práce nevyjde, nebude se dařit, nebude mi nějak vyhovovat ta školka i proto váhám změnu, jít zpět na Up, a třeba aspoň si udělat kurz co většinou na jaře nabízí??
Nyní mi hodně nabízí práci třeba třísměnný, a nebo so, ne, což u nás nejde a nechci a nemůžu něco odmítat.. raději za odmítnuté místo, kdy se rozumně domluvím s uřednici se jdu zeptat jinde místo náhrady, ale to nejde dělat pořád..
tuto situaci v rodině vidím tak na rok, možná dva, takže určitě nepřmeýšlím, zůstat nějak doma v péči a pár hodin a nebo uplně doma v péči o dítě, jde jenom o přechodné období..
Má někdo zkušenost, vyzná se v tom, než se začnu o to zajímat u uřednic

Reakce:
P4ja
Kelišová 6631 příspěvků 16.11.18 14:42

Pokud půjdeš na péči o dítě, pak žádný problém. Zdravotní za tebe myslím budou platit i tak, a jak si najdeš práci, tak to za tebe budou platit v práci. A omezené to není. To jsou jen první dva roky věku dítěte.A to předpokládám nemáš tak malé dítě.
A teoreticky nějaké ošetřování babičky by nešlo ?

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 16.11.18 14:45

@P4ja to ošetřování je myšleno tak, že to má táta, ale bohužel stav je takový, že vše nestíhá a v domě mám dvě děti škola, školka, rozvedeného tátu, a starou babičku, takže tahám svoji domácnost občas něco tátovi, a i babičku.. Práce se dá sehnat, ted jsem byla dvakrát bohužel jsem přišla pozdě, ale nabídky na zkrácený jsou, proto nad tím přemýšlím..

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 16.11.18 14:48

Přiznám, že bych práci na směnu a nebo so, ne, nedala, při tomto.. ale to někde říkat nemůžu :nevim:

P4ja
Kelišová 6631 příspěvků 16.11.18 14:48
@Anonymní píše:
@P4ja to ošetřování je myšleno tak, že to má táta, ale bohužel stav je takový, že vše nestíhá a v domě mám dvě děti škola, školka, rozvedeného tátu, a starou babičku, takže tahám svoji domácnost občas něco tátovi, a i babičku.. Práce se dá sehnat, ted jsem byla dvakrát bohužel jsem přišla pozdě, ale nabídky na zkrácený jsou, proto nad tím přemýšlím..

Tak pokud si práci zvládneš najít sama, tak na ÚP být nemusíš. Jen asi jde o to zdravotní. A to ti myslím do 7let věku dítěte ZP zaplatí.

arinecka
Kelišová 5252 příspěvků 16.11.18 14:53
@Anonymní píše:
Přiznám, že bych práci na směnu a nebo so, ne, nedala, při tomto.. ale to někde říkat nemůžu :nevim:

Proč bys to nemohla říct? Když jsi se registrovala na ÚP tak jsi jistě vyplnila formulář kde sis zaškrtla co bys chtěla za práci, směnovost atd. Takže když hledáš práci třeba jen na jednu směnu, bez víkendů atd tak by ti měli dávat jen nabídky které tomu vyhovují :nevim:

zzpet
Kecalka 341 příspěvků 16.11.18 23:42

Předpokládám, že ti jde o to, abys nemusela platit zdravotní pojištění (protože pokud by ti o tohle nešlo, tak si prostě platíš zdravotní jako osoba bez zdanitelných příjmů a nemusíš řešit nic) - v tom případě se nahlásíš na své zdravotní pojišťovně, od kdy se z tebe stává osoba pečující o dítě do 7 let, příp.o dvě děti do 15 let, kdybys měla nejmladší starší sedmi let (když jsi teď na pracáku, tak po tobě budou chtít nějaký papír, že z něj jsi odhlášená, jinak jim to jen písemně nahlásíš a oni si tě od daného data přepíšou do jiné kolonky). Od toho dne bude za tebe zdravotní pojištění platit stát (stejně jako když jsi byla na rodičáku). Sociální pojištění je dobrovolné, to znamená, že si ho nemusíš platit, ale pak musíš počítat s tím, že tato doba se ti nebude započítávat na důchod. Ovšem musíš splnit několik podmínek - hlavní je ta, že jsi osoba, která se osobně a každý den o dítě stará. Dítě ve školce tam nesmí být déle jak 4 hodiny denně (v praxi ti to teda vyjde asi do oběda, pak ho musíš odvést a školka v případě kontroly musí potvrdit, že ho tam nemáš dýl), dítě na základce smí být jen na vyučování a nesmí do družiny. A co se týče přivýdělku - můžeš pracovat pouze na dohodu o pracovní činnosti nebo na dohodu o provedení práce a ani v jednom případě nesmíš překročit výdělkem hranici nezdanitelných příjmů (tuším to je u DPČ výdělek do 2500kč měsíčně a u DPP do 10 tisíc měsíčně) - to je jediná možnost, nepadá v úvahu žádný úvazek na HPP, ani zkrácený, ani OSVČ. A nesmíš dát dítě hlídat nikomu jinýmu, musíš se u toho zvládnout o něj postarat (takže žádná paní na hlídání. Správně podle zákona ti ho nesmí hlídat ani člen rodiny, ale upřímně nechápu, jak by se zjišťovalo, jestli ti ho odpoledne u tebe doma nepohlídá babička…). Jakmile bys vydělala víc peněz, nebo šla někam na normální pracovní poměr, tak se ti toto zařazení (péče o dítě) ruší a budeš platit normální zdravotní pojištění z toho zaměstnání. No a když bys pak zaměstnání z nějakého důvodu zrušila, tak se holt zase od toho data nahlásíš na zdravotní pojišťovně na „péči“. Jo a ještě tam je podmínka, že dítě nesmí být nikde s celotýdenním provozem, což pro tebe znamená žádná školka/škola v přírodě, žádný tábor (já netuším, jestli se to v praxi sleduje, ale správně by sis měla za takový týden, kdy je dítě pryč, to pojištění sama doplatit).

zzpet
Kecalka 341 příspěvků 16.11.18 23:45

Jo ještě doplnění k tomu, co bude chtít zdravotní pojišťovna - ještě musíš písemně dodat čestné prohlášení, že dítě nenavštěvuje předškolní zařízení víc jak na 4 hodiny denně (nebo školní déle jak po dobu vyučování).

Váš příspěvek
Reklama

Poslední články

Budou obědy ve školkách a školách zdarma?

Obědy pro všechny děti zdarma? S tímto návrhem přišla bývalá ministryně... číst dále >

Atopický ekzém: Jde to i bez škrábání?

Atopický ekzém trápí 30 % světové populace. Z toho je téměř 20 % kojenců a... číst dále >

Články z Expres.cz

Rebel Limberský: Nařkl slávistického bosse Tvrdíka z ovlivňování zápasu

David Limberský (35) opět potvrdil, že je právem označován za největšího... číst dále >

Kam to spějeme?! Slováková má pár kilo navíc a je z toho oheň na střeše!

Přestože doba, kdy byly na kost vyhublé modelky na výsluní, snad konečně... číst dále >

Články z Ona Dnes

O 10 let mladší: Život se s nimi nemazlil, teď jsou z nich nové ženy

Magda a Hanka jsou kamarádky a spolubydlící, které se poznaly na ubytovně.... číst dále >

Čokoládové lanýže a další vánoční cukroví, které zvládnete bez trouby

V hnětení těsta a vykrajování hvězdiček a srdíček nenacházíte potěšení, ale... číst dále >