Úřad práce (ÚP) a brigáda

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu
Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 09.01.19 08:48
ÚP úřad práce a brigáda

Zdravím, mám dotaz…
Když jsem nahlášena na ÚP, a až mi přestanou chodit peníze, tak můžu j, IT do práce na brigádu?? Musím to nahlásit v ÚP? Nebo jak to je???

Stránka:  1 2 Další »
Reakce:
NovápaníA
Kecalka 158 příspěvků 09.01.19 09:13

U nás v práci je pár lidí na ÚP a dělají na DPP. Jednou za měsíc nosí do účtárny papír na potvrzení příjmů. Ale jak je to v Česku zvykem, napíší jim tam co chtějí. Pracák nemá šanci se to nijak dozvědět.

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 09.01.19 09:22

Tak pokud tam je někdo zaregistrován , tak si myslím že na to nepřijde , jak píšete… Pokud ovšem to někdo nanaprasi :joy: :joy: :joy:

NovápaníA
Kecalka 158 příspěvků 09.01.19 09:36

Přesně jak píšete. Oni to snad úředníci ani neřeší, půl roku jste na jednom místě a ani jednou vám nevyplatí byť a 1000,– víc? Ale je fakt, že jedna holčina říkala něco o tom že její referentka měla řeči - zase máte DPP?

Příspěvek upraven 09.01.19 v 09:38

Leli_83
Ukecaná baba ;) 1622 příspěvků 4 inzeráty 09.01.19 09:37
@Anonymní píše:
Zdravím, mám dotaz…
Když jsem nahlášena na ÚP, a až mi přestanou chodit peníze, tak můžu j, IT do práce na brigádu?? Musím to nahlásit v ÚP? Nebo jak to je???

Od roku 2017 je přivýdělek při evidenci na ÚP možný pouze na dohodu o pracovní činnosti (DPČ). Dohoda o provedení práce (DPP) už nelze. Můžeš si vydělat částku do poloviny stanovené minimální mzdy, k 1.1.2019 je minimálka 13.350 Kč (79,80 Kč/hod.). Takže na DPČ můžeš dostat až 6.675 Kč s tím, že od 3.000 Kč výdělku se z výplaty odvádí platby na sociální a zdravotní pojištění.

Pro úřad práce se každý měsíc výdělky dokládají, musíš mít potvrzení od zaměstnavatele.

NovápaníA
Kecalka 158 příspěvků 09.01.19 09:44

@Leli83 Dva měsíce zpět mi šéf DPP nabízel, aby ušetřil na pojištění. Samozřejmě jsem odmítla, nemožnost být na ÚP a ani z principu to nechci. Kolegyně co je na ÚP tak ji prý má taky, sama mi to říkala, prý se dá do smlouvy napsat cokoliv. A to jsem kolegyni říkala, že se to už rok nesmí, stále si opakovala svou. Aco vím tak na DPP u nás pár lidí je.

Příspěvek upraven 09.01.19 v 09:51

Leli_83
Ukecaná baba ;) 1622 příspěvků 4 inzeráty 09.01.19 09:51

Ano, DPP jako taková existuje, pracovat na ni mohou třeba studenti, maminy na rodičáku, důchodci… Ale není slučitelná s evidencí na ÚP. Právě kvůli tomu „šetření“ na odvodech. Stát tady měl do roku 2017 armádu lidí, kteří byli v evidenci ÚP, pracovali, ale neodvedli do systému ani korunu, neb při DPP se platby na sociální a zdravotní pojištění odvádějí až od 10.000 Kč výdělku měsíčně. Což logicky při evidenci nevyděláš, protože nesmíš jít nad tu polovinu stanovené minimální mzdy. Takže DPP se pro lidi na pracáku zatrhly, můžou pracovat na DPČ a všechno to, co vydělají nad 3.000 Kč (do konce roku 2018 dokonce nad 2.500 Kč), je okrouhané o odvody.

Samozřejmě, že se to drbe. Zaměstnavatel oficiálně nenechá člověka na DPČ vydělat víc než těch 3.000 Kč, zbytek se doplácí neofiko na ruku. Jelikož zaměstnavatele ty odvody taky dost stojí.

NovápaníA
Kecalka 158 příspěvků 09.01.19 09:54

@Leli83 Teď jsem předchozí příspěvek upravila. I když jsem kolegyni upozornila na tu změnu z 2017, tak se jí to nezdálo a tvrdí stále to samé. Ale ona sama je specifický případ. Má snad dluhy či co, a na HPP nechce z principu.
Takže když někdo na ÚP donese DPP, tak ho z evidence vyřadí?

Leli_83
Ukecaná baba ;) 1622 příspěvků 4 inzeráty 09.01.19 10:00

@NovápaníA Pak jedině, že DPP nemá nahlášenou na ÚP. Zákony platí pro všechny stejně, tohle je upraveno zákonem o zaměstnanosti. V tomto případě by už pro paní bylo bezpečnější pracovat vůbec na černo.

Další věc je, že spousta lidí má hokej mezi DPP a DPČ, je to pro ně jedno a to samé. Takže se tady můžeme do zblbnutí bavit o rozdílech, a stejně pak přijde někdo, kdo řekne, že dělá prostě na dohodu. A vlastně ani neví, na jakou. :roll:

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 09.01.19 10:00

Jdu na dohodu .. a na dohodu sem si vydělala 10000 , měla jsem to na ruku, takže byla pouze smlouva ,jenom mezi nami…což mne vyhovovalo …ale co já vim pokud si někdo vydělá víc jak 10000 tak z toho jde na dané a sociální, ale min jak 10000 tak to zůstává…

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 09.01.19 10:01

Dohoda o pracovní činnosti

Leli_83
Ukecaná baba ;) 1622 příspěvků 4 inzeráty 09.01.19 10:02

@NovápaníA Jo, jo, přesně, DPP je kolidující zaměstnání, takže pokud ji doneseš na ÚP, následuje vyřazení. Což nemusí být až taková tragédie, pokud je člověk schopen z DPP platit si zdravotní pojištění. Ale to už by ten výdělek musel za něco stát, což u dohod obecně nebývá. Ještě jsem nepotkala člověka, který by do toho šel.

Leli_83
Ukecaná baba ;) 1622 příspěvků 4 inzeráty 09.01.19 10:10
@Anonymní píše:
Jdu na dohodu .. a na dohodu sem si vydělala 10000 , měla jsem to na ruku, takže byla pouze smlouva ,jenom mezi nami…což mne vyhovovalo …ale co já vim pokud si někdo vydělá víc jak 10000 tak z toho jde na dané a sociální, ale min jak 10000 tak to zůstává…

No, a to je přesně ono - motá se to všechno dokupy. :roll:

DPP - kolidující zaměstnání s evidencí na úřadu práce. Vždy a bez ohledu na výdělek. Když vydělám na DPP nad 10.000 Kč, musí z toho být odvedeny platby na sociální a zdravotní pojištění. Do 10.000 Kč bez odvodů. Ale ÚP to nezajímá, oni neberou DPP žádnou. Daně se platí z každého příjmu, i z toho do 10.000 Kč. Akorát většina zaměstnanců na DPP s nízkým výdělkem využívá tzv. zálohovou daň (čili podepíše ty růžové papíry) a po odečtení slevy na dani zůstává daň 0 Kč. Pokud je ale DPP více souběžně, musí být placena daň srážková, u které lze v následujícím roce požádat o vyrovnání daně.

DPČ - nekolidující zaměstnání, čili je možné na ni pracovat při evidenci na ÚP. Výdělek nesmí přesáhnout 6.675 Kč a z toho, co zaměstnanec vydělá nad 3.000 Kč, jsou odváděny platby na soc. a zdravotní pojištění. Daně jsou stejné jako u DPP.

Pokud někdo tvrdí, že po roce 2017 pracuje při evidenci na ÚP na DPP, tak buď vůbec neví, co má v dohodě napsané, nebo nemá DPP nahlášenou na pracáku. Tečka.

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 10.01.19 15:18

@Leli83 tak já už nevím no ..? Když jsem dělala na dohodu nic se neodvádělo a dělala jsem na pumpě …dostala jsem vše co jsem si vydělala což dělalo 11500 ..? Záleží jakýchsi zaměstnavatel

Stránka:  1 2 Další »
Váš příspěvek
Reklama

Poslední články

Rozhovor: Jak přirozeně otěhotnět nebo připravit tělo na IVF

Na Lenku Malcher se mimo jiné obrací ženy, kterým se nedaří otěhotnět. Věnuje... číst dále >

DIY: Karnevaly se blíží. Vyrobte dětem originální masku

Každý, kdo se v posledních letech zúčastnil dětského karnevalu, ví, že se to... číst dále >

Články z Expres.cz

Autor hitu Sladké mámení bojuje o život! Textař Poštulka (75) upadl na sněhu, museli ho ihned operovat

Známý textař Vladimír Poštulka (75), který se podepsal například pod hit... číst dále >

2. díl seriálu Nejhezčí mluvčí Česka: Na kterém úřadě najdete krásnou Sabinu?

Redakce Expresu pro vás připravila nový seriál, díky kterému detailně poznáte... číst dále >

Články z Ona Dnes

Jak prožít spokojený rok 2019? Zlepšujte přítomnost, radí psycholog

Pokaždé, když rok končí a další začíná, všichni si přejeme, aby byl ten nový... číst dále >

Pohádky jsou švindl, říká psychiatr Radkin Honzák

Pohádky a Vánoce k sobě patří jako kapr a šupiny. Radkin Honzák však říká, že... číst dále >