Uplatnění manželky v daních zpětně

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu
LucieKosikova
Nováček 5 příspěvků 16.01.19 18:16
uplatnění manželky v daních zpětně

Zdravím. Manžel si mě loni dával do daňového přiznání, vč. dětí, hypo… a vraceli nám dost peněz. Bohužel poprvé. Před tím jsme to asi nějak blbe pochopili a nevraceli nám nic. Prý se o to dá žádat až 3 roky zpětně. Otázka je zda to má vůbec smysl a co vše je potřeba vyplnit?? Účetní prý nemá čas, ať si to uděláme sami :-(

V roce 2013 jsem nastoupila na MD (3 roky) s 1. dítětem:
Od 4-11/2013 - 90.583,–.
Od 11/2013 do 12/2014 jsem byla na RP - 105.014,–.
Od 1/2015 do 5/2016 stále RP - 114.986,–.
K tomu v době 5-12/2014 DPP - 17.604,–, 1-5/2015 DPP - 12.194,–
Pak jsem byla zaměstnána bez příjmu (zaměstnavatel platil soc. a zdrav., já byla doma s 1. dítěm bez příjmu, čekala druhé tak mě nechal doma).

Od 8/2016 jsem nastoupila na MD (4 roky) s 2.dítětem:
Od 8/2016 do 12/2016 MD - 68.328,–
Od 1/2017 do 2/2017 MD - 23.400,–
Od 3/2017 do 12/2017 RP - 51.160,–
Od 1/2018 dp 12/2018 RP - 61.392,–

Můžete mi, PROSÍM, pomoct.

Stránka:  1 2 Další »
Reakce:
Simdan
Povídálka 43 příspěvků 16.01.19 18:22

Rodičak se vůbec nepočítá jako příjem, na mě manželovi vrací vždy přes 24tisíc,ale zpětně, že by to šlo jsem ještě neslyšela, musí se podat do určitého data a pak smůla aspoň myslím, samozřejmě může mít někdo jinou zkušenost

LucieKosikova
Nováček 5 příspěvků 16.01.19 18:24

@Simdan jemut o právě řekla účetní…ale když jsem ji nadále žádala o pomoc tak už nemá čas :-(

leyllae
Stálice 84 příspěvků 16.01.19 18:37

§ 148Lhůta pro stanovení daně

(1) Daň nelze stanovit po uplynutí lhůty pro stanovení daně, která činí 3 roky. Lhůta pro stanovení daně počne běžet dnem, v němž uplynula lhůta pro podání řádného daňového tvrzení, nebo v němž se stala daň splatnou, aniž by zde byla současně povinnost podat řádné daňové tvrzení.

Tj. mohl by si tě uplatnit za rok 2015. Tam jsi zároveň splnila podmínku příjmu do 68 tisíc za rok. Za rok 2016 nikoliv (MD více než 68.000), za rok 2017 si tě uplatnil a za rok 2018 si tě teprve uplatní.

leyllae
Stálice 84 příspěvků 16.01.19 18:45

Vezmeš si standartví danové přiznání - tak zaškrtneš opravnné a vyplnuješ jako by to bylo úplně nové přiznání - kolonka za 2015. Tím by se tvému muži vhledem k dalším příjmům v daném období měla snížit daŇ o slevu na tebe - ale nejde to do plusu, pravděpodobně mu vznikne přeplatek a budou mu ho vracet.
Ale musí se to stihnout do konce dubna 2019.

Hanula1212
Kelišová 5316 příspěvků 16.01.19 19:02

2015 do konce března 2019. Nebude to přiznání opravné, ale řádné pokud žádné nepodával a zúčtování dělal zaměstnavatel. Pokud přiznání podával, bude to dodatečné.

LucieKosikova
Nováček 5 příspěvků 16.01.19 19:13

Nejhodnější :-* Děkuji. to jsem potřebovala vědět. :-*
Ještě se zeptám…v roce 2015 jsem měla příjem 12194,– čistého. U zaměstanvatele jsem podepsilovala DPP + takové to růžové prohlášení poplatníka daně… tak ted jediné toto mě mate

Hanula1212
Kelišová 5316 příspěvků 16.01.19 19:14

Proč? To s tím, že si tě uplatní manžel nemá nic společného.

LucieKosikova
Nováček 5 příspěvků 16.01.19 19:15

za něho to v práci dělá jejich účetní … podepíše papíry, dodá co jdou odečitatelné položky (hypo, školka, penzijko, mé prohlášení (které bylo za ty předešlé roky blbě) a nic víc. Ona to vše pošle a pak jen čeká na výplat až se mu tam vratka promítne.

Hanula1212
Kelišová 5316 příspěvků 16.01.19 19:37

Od mzdovky si vyžádejte za 2015 potvrzení o příjmech a kopie všech potvrzení (hypo, penzijko atd.) a podáte si řádné daňové přiznání za 2015. Tiskopis pro 2015 lze najít na stránkách finanční správy.

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 16.01.19 19:38

Ahoj,

připojím se s prosbou o radu - loni jsem končila RP a přecházela na MD. Manžel má přinést do práce doklad o příjmech, aby mne mohl dát do odpočtu.

Kde ho mám žádat? U zaměstnavatele?

A počítá se tedy MD jako příjem nebo ne? Pokud ano, do jaké částky?

Děkuji za radu :srdce:

Hanula1212
Kelišová 5316 příspěvků 16.01.19 19:42

Tak od toho, kdo PPM vyplácí. A to je OSSZ. PPM se počítá jako příjem, pro uplatnění manželky jako slevy na dani.

LucieKosikova
Nováček 5 příspěvků 16.01.19 20:00

Mateřská za prosinec 2016 vyplacená v lednu 2017 se nepočítá do 2016, že??? ;-) :think:
to by mi pak asi vyšlo i nepřesáhnutí 68000,– v roce 2016.

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 16.01.19 20:04

Nevíte od kterého roku tohle zvýhodnění na manželku platí? Účetní u manžela v práci nám o tom nikdy neřekla.

Hanula1212
Kelišová 5316 příspěvků 16.01.19 20:06
@LucieKosikova píše:
Mateřská za prosinec 2016 vyplacená v lednu 2017 se nepočítá do 2016, že??? ;-) :think:
to by mi pak asi vyšlo i nepřesáhnutí 68000,– v roce 2016.

do ledna 2017.

Stránka:  1 2 Další »
Váš příspěvek
Reklama

Poslední články

Nejčastější chyby při usazování dětí do autasedačky

Téměř denně cestuje většina rodičů se svými dětmi autem. Snad žádný z nich by... číst dále >

Opepřete Valentýn lehce hříšnými kartami, stačí si je stáhnout

Valentýn je za dveřmi. Připravili jsme pro vás proto karty ke stažení, se... číst dále >

Články z Expres.cz

Migranti a Česko v roce 2019: Přijde letos nová vlna a skončí to někdy?

Co čeká Evropu v oblasti migrační krize v tomto roce? Záleží na tom, zda je... číst dále >

Erika Stárková z Mostu!: Vycpávám si prsa ponožkami, jsem maskot severu

Erika Stárková (34) je aktuálně nejslavnější herečkou Česka, díky roli Dáši v... číst dále >

Články z Ona Dnes

Sedm tipů, jak vyřešit manželské neshody

Pokud spolu lidé umějí komunikovat, nemusí rozpory končit házením talířů nebo... číst dále >

Silvestrovské jednohubky a novoroční jídelní tradice

Za dveřmi je oslava nového roku. A co by to bylo za slávu, kdyby nebylo co... číst dále >